Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Boleń, kleń - jaki blank?

kleń blank boleń

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
140 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Oleix

Oleix

    Zaawansowany

  • Forumowicz+ bez giełdy
  • PipPipPip
  • 669 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 03 luty 2008 - 00:33

Witam!!
Czy mogł by mi ktos doradzić w wyborze blanku do łowienia kleni,boleni i jazi na przynęty typu wobler mysle ze waga tych przynęt mieściła by się w zakresie 3-18 gram rzeka w której będe łapał to Odra
Mysle nad jakims blankiem talona czy batsona moze jakis Lamigas??ale no własnie jaki był by najlepszy???długośc musi być 290cm wyrzut jakoś do 18 gram akcja hmmm paraboliczna ale tak zeby kij był dośc szybki
nooo i najwazniejsze to to zebym zmieścił sie wraz z uzbrojeniem w okolicach 700zł(nooo moze 800 )
I jeszcze jakie przelotki do tego,jakie rozmiary?
I jakiego rodbuildera byście polecali(zeby mnie nie skroil za bardzo i za razem zeby wedzisko było ładnie wykonane????)????



#2 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 03 luty 2008 - 01:27

Co do Rodbuildera polecam www.xrods.pl wykonanie klasa widziałem juz sporo wedek od Daniela.napewno zrobi to czego bedziesz potrzebował,doradzi i nie skroi za bardzo, lecz w sam raz :mellow: :mellow:
co do przelotek to zapewne Alconite rozmiary to już Daniel.


#3 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 03 luty 2008 - 10:13

Co do Rodbuildera polecam www.xrods.pl wykonanie klasa widziałem juz sporo wedek od Daniela.napewno zrobi to czego bedziesz potrzebował,doradzi i nie skroi za bardzo, lecz w sam raz :mellow: :mellow:
co do przelotek to zapewne Alconite rozmiary to już Daniel.

:D PAN! dobrze prawisz...

#4 OFFLINE   Ireneusz Matuszewski

Ireneusz Matuszewski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 315 postów

Napisano 03 luty 2008 - 12:22

Witam,
Za takie pieniądze możesz dzisiaj uzbroić wyśmienitą wędkę. Pomyśl o Batsonie SH1143-2 z rx6. W podanej cenie zmieścisz się z kijem na tym blanku z rękojeścią rezonansową i na Alconite.
Pozdrawiam
Ireneusz Matuszewski

#5 OFFLINE   Oleix

Oleix

    Zaawansowany

  • Forumowicz+ bez giełdy
  • PipPipPip
  • 669 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 03 luty 2008 - 19:34

A jaka różnica jest pomiędzy blankami:
batson
XST1143F*
IST1143F
SH1143-2
???? oprucz materiału czy maja jakies inne zalety?? waga itp.???
Chciał bym cos takiego hmmm lepszego(oczywiscie niemówie ze ten blank co podał Pan Ireneusz jest zły) ale czy jest jakis lepszy nieprzeciętny???? :mellow:


#6 OFFLINE   BartekP

BartekP

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 435 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 04 luty 2008 - 09:02

2,90 ??? 3-18gr ??? fast ???
No to chyba:
http://zbik.fishing.pl/wedkarstwo/blanki/st_croix/blanki_sal mon_steelhead/st_croix_sc_iii_spinning_avid
Jest tam propozycja dla Ciebie...

#7 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 795 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 04 luty 2008 - 09:26

Cześć,
Mam wędkę gotowca na w/w blanku st.croix czyli AS96MLF2. Moim skromnym zdaniem średnio nadaje się do łowienia boleni. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że uważam iż ma ciężar wyrzutu nieco zawyżony (rzadkość w przypadku st.croix) i oceniłbym go na jakieś 1/2 oz (czyli około 15 gram). Jeśli ma to być wędka głównie na klenie, a boleń jako przyłów to OK, ale w innym wypadku może okazać się za słaba. Jeśli chodzi o jej charakterystykę to ma ciepłe ugięcie, czyli bardziej ustępliwy donik, ale przy tej mocy kija to moim zdaniem zaleta.
Podsumowując jeśli kij ma być i na na klenia i na bolenia to raczej AS96MF2. Ma sztywniejszy dolnik, da radę boleniom i klenie też da się na niego połowić.

Pozdrawiam

Ps. Informacje zebrane empirycznie a nie z katalogów :D


#8 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 luty 2008 - 09:30

Z tego typu wedek najbardziej nieprzecietne jakie znam to Talon 2,7 oraz 3m do 15lb 21g z IM6+ i Lamiglas 2,9 certified pro do 17LB, do 5/8oz.
Pomimo sporej mocy mozna lowic finezyjnie a jak sie trafi cos przyzwoitego to da rade wyjac.

Przelotki takie, zeby nie uzyskac efektu krowi ogon.

Ktory dla Ciebie najlepszy to musisz stwierdzic sam....tak to juz jest, zawsze istnieje mozliwosc nie trafienia w gusta.

Gumo
  • Bolesław lubi to

#9 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 04 luty 2008 - 09:48

Witaj

potwierdzam całkowicie to co pisze Gumo i radeqs, jesli to my byc kij boleniowy tez to Avid do 17 gr moim zdaniem odpada, Lamiglas XSH 1142MT byłby bdb do tego celu, mimo 17 gr wyrzutu to jest 17lb blank, do bolków bedzie super. Z Talonem obawiam się że nie zmieścisz się w podanej przez ciebie cenie. Z Batsona poleciłbym ci z tych 3 wymienionych XST1143F, bedzie najbardziej dynamiczny i czuły, a w okolicach 800 też się powinieneś zmieścić.

Pozdrawiam

#10 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 luty 2008 - 11:21

A moze projekt X? <_<
Talon hot shot 20LB 2,75 MXF. Jakby trafic z uzbrojeniem to bylby juz w zasadzie do wszystkiego

Gumo

#11 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 04 luty 2008 - 11:29

Witaj

potwierdzam całkowicie to co pisze Gumo i radeqs, jesli to my byc kij boleniowy tez to Avid do 17 gr moim zdaniem odpada, Lamiglas XSH 1142MT byłby bdb do tego celu, mimo 17 gr wyrzutu to jest 17lb blank, do bolków bedzie super. Z Talonem obawiam się że nie zmieścisz się w podanej przez ciebie cenie. Z Batsona poleciłbym ci z tych 3 wymienionych XST1143F, bedzie najbardziej dynamiczny i czuły, a w okolicach 800 też się powinieneś zmieścić.

Pozdrawiam


potwierdzam to co pisze danielXR. Swego czasu uzbroiliśmy dla mnie tego MLF2. fajny kijek wyszedł, ale moim zdaniem jako specjał na jazioklenie. pod bolki już trochę ciężko go podciągnąć. W sumie jeszcze dwa lata temu moze i bym pokusił się o godzenie boleni i jaziokleni jednym kijkiem. teraz jakoś nie idzie mi to w parze... W chwili obecnej do bolków używam mocnego kija 22LB (jabberwock) i właśnie kombinuje nowy na specjalną okazję - jeszcze mocniejszy (nota bene kijek ten będzie niedługo w art na stronie głównej

wracając jeszcze do MLF2 to... skończyło się na tym, że nie miałem go nawet razu nad wodą (w trakcie zbrojenie zachorowałem na castingonelle ) kijek szybko znalazł nowego właściciela (Marek Wieczorek - twórca SIEKów) i po pierwszym wyjeździe dzwonił do mnie twierdząc, że nie ma zielonego pojęcia czemu go sprzedałem, bo ryby na tym kijku piknie siadają, nie wypinają się, kijek jest lekki i w miarę dynamiczny (jak na swoją moc).

#12 OFFLINE   Oleix

Oleix

    Zaawansowany

  • Forumowicz+ bez giełdy
  • PipPipPip
  • 669 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 04 luty 2008 - 11:38

@Daniel odbierasz czasami maile???? :lol: :lol:
Wysłałem 2 dni temu i jeszcze sie nie odezwałes... :mellow:
Chyba zdecyduje sie na Batsona XST1143F
Naczy sie kijek niema byc uniwersalny to bedzie kij głownie na bolenie z jakimis chwilowymi przelotami kleniowymi :D ale głownie to kij na bolki ma byc...
Dzieki panowie za informacje! :D

#13 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 luty 2008 - 11:53

Hmm...znowu sie powtorze.....bo nie ma kija na bolenie, tak jak nie ma na szczupaki... ;)
Jak mam daleko chmajtnac czyms co wazy pare gramow a jednoczesnie miec jakies szanse ze spora ryba to biore tego 9MLF2.
Jak w gre wchodza jakies olowianki albo inne pociski to biore cos duzo mocniejszego, kolo 20LB, byle nie kolek, jakie ie przy tej mocy zdarzaja.

Gumo
p.s.1.trzeba uwierzyc w jego moc (MLF), przy parokilowym boleniu kij bardzo sie wygnie po calosci.
p.s.2....i właśnie kombinuje nowy na specjalną okazję - jeszcze mocniejszy.. :huh:

#14 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 04 luty 2008 - 12:09

czasem odbieram- ale przyznam się szczerze że od czwartku nie miałem mozliwości technicznych by to zrobić....

sorki za wszystkie opóźnienia w odpisywniu, mam ciągły problem z serwerem poczty niestety...

Pozdro

#15 OFFLINE   Tomek_N

Tomek_N

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1229 postów
  • LokalizacjaFrankfurt nad Menem

Napisano 04 luty 2008 - 19:03

Jezeli Oleix szuka kija ktorego długośc musi być 290cm wyrzut jakoś do 18 gram akcja hmmm paraboliczna ale tak zeby kij był dośc szybki to mi nie pasuje wypowiedz BartkaP 2,90 ??? 3-18gr ??? fast ???
Dla mnie kijek paraboliczny byl do tej pory slow lub moderate a nie fast :unsure:

No chyba ze sie myle...

#16 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 795 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 04 luty 2008 - 19:08

Fast fastowi nie równy :mellow: . Wspomniany Avid do 18 gr ma akurat wg mnie akcję paraboliczną. Inna sprawa, że jeśli chce się łowić ołowiankami lub woblerami do 18 gr. to bardziej odpowiedni jest kij do 1 oz niż 5/8 oz.
  • Bolesław lubi to

#17 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 05 luty 2008 - 14:39

Jezeli Oleix szuka kija ktorego długośc musi być 290cm wyrzut jakoś do 18 gram akcja hmmm paraboliczna ale tak zeby kij był dośc szybki to mi nie pasuje wypowiedz BartkaP 2,90 ??? 3-18gr ??? fast ???
Dla mnie kijek paraboliczny byl do tej pory slow lub moderate a nie fast :unsure:

No chyba ze sie myle...

..są takie kijki ;) , sam posiadałem i posiadam takowe...często, gęsto zbrojone są na szybkich blankach muchowych...po wymachu szybko wracją do pozycji wyjściowej i charakteryzują sie środkowym ugięciem...ale ich przeznaczenie widzę raczej przy budowie klenio-jaziówki niz typowego boleniowego miotacza :lol:..chyba,że sie mylę

#18 OFFLINE   Wojtasz

Wojtasz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 362 postów
  • LokalizacjaRzeszów
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Szary

Napisano 25 listopad 2008 - 14:04

Witam nadszedł czas abym zrobił sobie dobry kijek w pracowni. Wybór padł na pracownie Rodmas. Rękojeść przelotki i uchwyt można powiedzieć, że są już ustalone. Mamy teraz ogromny dylemat na temat blanku. Chciałbym aby miał długość od 230 do max 260. Chciałbym szybki kijek. Łowisko to głównie niewielka rzeka czasem San, Wisła jak również od czasu do czasu połowię z łódki. Chciałbym aby był to taki leciutki uniwersał. Przynęty to głównie woblerki ale chciałbym również założyć 10-12 gramową główkę jak i 8-10cm wobek. Zależy mi aby kij nie był parabolikiem , lecz miał raczej akcję szczytową. Ryby na które będę głównie polował to okoń , kleń, boleń jak również czasem zdarzy się sandacz lub szczupak. Chciałbym aby wędka miała spory zapas mocy w razie spotkania z większą rybą. Ciężko to trochę ogarnąć i dlatego piszę tutaj i mam nadzieję, że znajdę odpowiedź. Napaliłem się na kijek z St.Croixa ale AVS76MLXF w jednej części ale słyszałem pewne opinie , że nie będzie dobry do małych woblerków takich po 2-4 gr. Proszę kolegów z forum o dobrą radę. Pozdrawiam Wojtasz

#19 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4430 postów

Napisano 25 listopad 2008 - 15:07

Witam,

Twoje wymagania brzmia troche jak ''mission impossible''. Z jednej strony chcesz lapac woblerkami 2-4 gramy, dodajesz glowki 10-12 gram ( razem z gumka bedzie 17-20 gr) i woblery do 10 cm. Ja sie jeszcze z taka wedka nie spotkalem szczegolnie gdy oprocz okoni ma obsluzyc okazjonalne sandacze i szczupaki. Dochodzi jeszcze jej lekkosc.

Najblizszy bedzie chyba Batson XST 2.60 do 21 gram lub CD Blue Rapid BLRBR299M ale dalej bedzie to tylko kompromis tak samo jak kazdy inny blank chyba ze pojawily sie technologie o jakich kiedys pisal @Pitt w watku o wymarzonej jerkowce.

Nie wiem tylko czy w Rodmas sie ze mna zgodza :D

Pozdrawiam,

Bujo





#20 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9461 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 25 listopad 2008 - 15:10

CertifiedPro XSH 1022MT Lamiglas
2,6m cw.7-18gr, moc 8-17lb
byłby ekstra. Spełnia większość wymienionych przez Ciebie kryteriów.
Jednak problem, z tymi najmniejszymi wabikami, będzie się powtarzał. Chyba przy większości blanków :wacko: .
  • Bolesław lubi to





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: kleń, blank, boleń

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych