Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Boleń, kleń - jaki blank?

kleń blank boleń

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
140 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 25 listopad 2008 - 15:29

Jezeli woblerki srednio 3g to tak jak pisali przedmowcy..da rade kijkiem typu uniwersal czyli wyrzut ok. 21g, moc ok. 12LB ale moze to wygladac jak rzut młotem(w celu uzyskania odpowiedniej predkosci poczatkowej <_< )
Z tego, co lowilem i zachowywac sie powinno w zblizeniu tak, jak piszesz (z pominieciem tych paproszkow) to jest Batson RX7 21g 2,6m. Talon moze byc juz bardziej dla milosnikow mniej szybkich wedek, St, croix moze cos wyszperasz w serii SC III (nie mam porownania), na pewno cos bedzie w Lamiglasie ale uwaga na G1000, mam 2,75 i wyglada na 17LB(bolek 70+ wyjezdza szybko), moze cos z Certified pro.

Gumo

#22 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 25 listopad 2008 - 17:24

Witam,

Twoje wymagania brzmia troche jak ''mission impossible''. Z jednej strony chcesz lapac woblerkami 2-4 gramy, dodajesz glowki 10-12 gram ( razem z gumka bedzie 17-20 gr) i woblery do 10 cm. Ja sie jeszcze z taka wedka nie spotkalem szczegolnie gdy oprocz okoni ma obsluzyc okazjonalne sandacze i szczupaki. Dochodzi jeszcze jej lekkosc.

Najblizszy bedzie chyba Batson XST 2.60 do 21 gram lub CD Blue Rapid BLRBR299M ale dalej bedzie to tylko kompromis tak samo jak kazdy inny blank chyba ze pojawily sie technologie o jakich kiedys pisal @Pitt w watku o wymarzonej jerkowce.

Nie wiem tylko czy w Rodmas sie ze mna zgodza :D

Pozdrawiam,

Bujo




@Bujo potwierdzam, mam dłuższego bliźniaka jako kij zawodniczy. łowiłem nim jazie na 2.5-3cm wobki, bolenie na woblery po 10-12gr i sandacze na główkach 20gr...i choć zawsze byłem sceptycznie nastawiony do tzw.uniwersałów to ten kij daje radę...

#23 OFFLINE   das171

das171

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 63 postów
  • Imię:Darek

Napisano 25 listopad 2008 - 18:27

Witam ! Posiadam przez Ciebie opisywany kij lecz 2 częściowy -AVS76MLXF2 .Zakupu dokonałem zeszłej wiosny w sklepie u p.ŻBIKA.Jestem z niego bardzo zadowolony ,jest niesamowicie szybki. Na około 20 wyjazdów na pstrągi miałem z niego tylko jeden spad ryby , ale to tylko dlatego, że się wyhaczył na korzeniu .Bardzo dobrze sprawował się na wiosennych połowach na koguty i małe twistery .Świetnie czuć pracę przynęt .Wędka jest opisywana na ciężar 3,5 - 11 gram , ale uważam ,że jej zakres jest dużo większy nawet do 17gram .Z całą pewnością polecam Ci ten kij .

#24 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9479 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 25 listopad 2008 - 18:32

@das171, witaj.
A w jakich wodach łowisz?

#25 OFFLINE   das171

das171

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 63 postów
  • Imię:Darek

Napisano 25 listopad 2008 - 18:43

Wody zachodniopomorskie. Głównie Krąpiel dopływ Iny i Górna Rega i jej dopływy . :D

#26 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 25 listopad 2008 - 21:52

@Bujo

Rodmas się zgadza :D Duzo miesza także akcja fast . Ja raczej wolę do czegoś takiego med fast , lub fast ale w seriach steel head. Ale z drugiej strony w nowym projekcie Loomis Outdoors -Bob przygotowuj dla mnie parę ciekawych hotshotów <_<

Pozdrawiam

Łukasz

#27 OFFLINE   Wojtasz

Wojtasz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 362 postów
  • LokalizacjaRzeszów
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Szary

Napisano 25 listopad 2008 - 21:54

no panowie wielkie dzięki za info. Raczej skłaniał bym się do delikatności kijka, może i trochę przesadziłem z tą górną granicą. Kijek ma służyć głównie do łowienia mniejszymi przynętami. Nadal mam duży mętlik. Jest jeszcze troche czasu do przemyślenia. Zobacze co z tego wyjdzie ;) ;) . Dzięki za kilka odpowiedzi ale może jeszcze ktoś kto zna się na takichdelikatnych kijkach się wypowie ... :blush::wacko:

#28 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 28 listopad 2008 - 06:29

A pomyślałeś o CTS?Ja mam takiego 2,55m 7-14g 6-12lb.Ostra kosa świetnie się spisuje przy lekkich połowach na główkach od 5g i z 15g też sobie radzi.Nie wiem tylko jak byłoby z woblerami ale aż takiej rozpiętości jak chciałbyś nie uzyskasz z jednego kija.Popytaj w Reszowie Z.Czekałę.Składa kije i współpracuje z K.Zielińskim z FishingArt z Krakowa.

#29 OFFLINE   JakubS

JakubS

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 postów

Napisano 25 grudzień 2010 - 12:49

Witam,

Tak jak w tytule, szukam długiego kijka ok 3,00 m który będzie obslugiwał zarówno przynęty kleniowo-jaziowe (bromby, obrotówki 0, 1,, woblerki 3-3,5 cm) jak i typowe woblery boleniowe o gramaturze 10-12 gr.

Krótko mówiąć, chce stworzyć kij kleniowo-jaziowy, którym będzie można również na lekko łowic bolenie. Łowię na dolnej Wiśle, gdzie uciąg wody jest stosunkowo szybki.
Generalnie chciałbym w sezonie wiosenno-letnim zabierać nad rzekę, tylko jeden kij, dlatego szukam jakiegoś zdrowego kompromisu.

Przeczytałem na stronie głównej j.pl artykuły dotyczące blanków kleniowo-jaziowych i boleniowych.
Mam już swoje typy, ale liczę na sugestię ze strony bardziej doświadczonych kolegów.

Z pozdrowieniami
JakubS

#30 OFFLINE   dawm84

dawm84

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 111 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 25 grudzień 2010 - 13:02

Bede się powtarzał do złudzenia ale moim ideałem do łowienia
kleni, jazi oraz bolków na lekko (dla mnie lekko oznacza przynęty, które nie stawiają dużego oporu podczas szybkiego prowadzenia) jest Lamiglas xmg 1142 LL - ideł, jeżeli chodzi o łownie stosunkowo sporych ryb na małe przynęty.



#31 OFFLINE   Marvin

Marvin

    mogul

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • LokalizacjaLempäälä

Napisano 25 grudzień 2010 - 13:24

O takich wędkach i blankach wątków na forum jest naprawdę mnóstwo. Artykuły na stronie głównej i powiązane z nimi dyskusje to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Do wielu informacji można się dokopać, a do wytypowania miejsc na wykopki fajnym przyrządem jest wyszukiwarka.

Do takiego łowienia, o jakim piszesz, używam Talona VI+ 100MLXF2; są tu oczywiście pewne ograniczenia, jeśli chodzi o ciężar przynęt boleniowych, ale to nieuniknione, jeśli potrzebny kompromis - a tym można komfortowo łowić zarówno jaziowymi gówienkami po 1,5 cm jak i mniejszymi boleniówkami w rodzaju Tarnusów. Kijek z łatwością wchodzi w środkowe ugięcie, dzięki czemu dobrze klei jazie i pozwala też polować na bolenie z cienką żyłką, która na sztywniejszym kiju mogłaby nie wytrzymać w momencie brania (aczkolwiek nie miałem na nim żadnego bolenia-kloca na żyłkę 0,18, żebym mógł powiedzieć, że zawsze sobie poradzi; z rybami rzędu 60, 65 cm - owszem).
W dalszej kolejności jest Avid 2,9 10 lb, ale ten jakby tępszy.

#32 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 25 grudzień 2010 - 13:29

Obydwa te gatunki staram się poławiać jednym kijkiem.
Jest to Avid AVS90MLF2- Czyli kijek 2,75m do 5/8 uncji co daje nam jakieś 17,5g. Biorąc pod uwagę zapas mocy w tych kijach- spokojnie daje sobie radę z klexami, jak i bolkami w Odrzańskim nurcie. Dłuższa wersja tego kijka jest już bardziej spolegliwa i głębiej pracująca- nie wiem czy będzie Ci odpowiadał. Znowu Avid ten do 3/4 uncji(w 2,75m) dla mnie troszeczkę na klenie za sztywny, za to na bolki super....

Złoty środek? Dla mnie ten w tej długości jest wystarczający :D
Co do blanku 3m.....Może coś z Talona?


Pozdrawiam
Kamil

#33 OFFLINE   JakubS

JakubS

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 postów

Napisano 25 grudzień 2010 - 13:45

Dzięki Panowie,

Chub, korzystam z wyszukiwarki regularnie. Masz rację, te wątki się przewijają ale zazwyczaj przy opisywaniu jakiegoś konkretnego blanku. Moje zapytanie było bardziej ogólne, stąd postanowiłem założyć nowy wątek.W każym razie jeśli mod uzna, żeby to gdzieś przekleić, to nie widzę żadnego problemu.

Do rzeczy,
Zastanawiałem się właśnie nad Talonem. Długość jest dla mnie bardzo istotna, dlatego tego Lamiglasa 2,90 raczej nie biorę pod uwagę.Talon ma 3,05 i to mi pasuje.

Talon ma w swojej ofercie dwa blanki, które zwróciły moją szczególną uwagę. Pierwszy to 100MLXF2 ITM. Drugi to 100MLXF2 VI plus.
Chciałbym poznać Wasze zdanie, który z tych dwóch blanków, byłby lepszym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę w/w kryteria (tzn. wędka kleniowo-jaziowa, która miałaby posłużyc również, a może przede wszystkim, do lekkiego rapowania)?

Chub napisz coś więcej o tym VI+.
Pzdr

#34 OFFLINE   JakubS

JakubS

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 postów

Napisano 25 grudzień 2010 - 13:57

Obydwa te gatunki staram się poławiać jednym kijkiem.
Jest to Avid AVS90MLF2- Czyli kijek 2,75m do 5/8 uncji co daje nam jakieś 17,5g. Biorąc pod uwagę zapas mocy w tych kijach- spokojnie daje sobie radę z klexami, jak i bolkami w Odrzańskim nurcie. Dłuższa wersja tego kijka jest już bardziej spolegliwa i głębiej pracująca- nie wiem czy będzie Ci odpowiadał. Znowu Avid ten do 3/4 uncji(w 2,75m) dla mnie troszeczkę na klenie za sztywny, za to na bolki super....

Złoty środek? Dla mnie ten w tej długości jest wystarczający :D
Co do blanku 3m.....Może coś z Talona?


Avidy to piękne kije, mam uncjowego, 2,60 m.
To mój uniwesrał na Wisłę ale raczej do cieższych gum. Łowie nim zarówno z brzegu jak i z łódki i naprawdę pieknie pracuje. Tym razem chciałbym jednak coś dłuższego i delikatniejszego, dlatego bardziej optowałbym za Talonem. Tylko nie wiem jakie są praktyczne różnice między ITM-em a VI+.

Pzdr

#35 OFFLINE   Marvin

Marvin

    mogul

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • LokalizacjaLempäälä

Napisano 25 grudzień 2010 - 14:12

Hej,
zdaje się, że jak na standardy forum, zważywszy jeszcze na kontekst w postaci stygnącego świątecznego obiadu, to o Talonie już napisałem niemal epos...
Dodam jeszcze tylko, że pisząc o nim (Talon VI+ 100MLXF) scharakteryzowałem kij jaziowo-boleniowy. Na klenie szukam innych nieco wędek. Moja prywatna teoria jest taka, że wynika to z odmiennego sposobu żerowania: o ile aktywnie żerujące przy powierzchni - można traktować na równi z jaziami, klenie łowione głębiej, stojące na swoich stanowiskach, nie tyle atakują przynętę, co ją zwyczajnie zżerają. Dlatego, kiedy klenie są głównym celem - a dla mnie są najczęściej - wolę kij nieco sztywniejszy w części szczytowej, za to płynniej się uginający, żeby szybciej złapać kontakt z rybą w momencie brania.

#36 OFFLINE   Homegeon

Homegeon

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 398 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 04 grudzień 2011 - 21:41

Od dłuższego czasu nosze się z zamiarem zbudowania kija, który pogodzi klenia i bolka, pod przynęty zarówno kleniowe maluszki 3g po boleniowe uklejki 15g.
Obecnie zastanawiam się nad Batosnem XST1143, CD BLRBR2108ML. Oczekuje od blanku możliwie szybkiej akcji (fast/Xfast) przy jednocześnie głębszym ugięciu i czułości abym czuł prace mniejszych woblerków.
Nie miałem w rękach w/w Blue Rapida, czy owy spełni moje oczekiwania? Może ktoś ma jakiś inne propozycje?

#37 OFFLINE   tasiek321

tasiek321

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1419 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Bartek

Napisano 04 grudzień 2011 - 22:06

nie wiem jak CD BLRBR2108ML bo łowie obecnie jego krótszym bratem 2,52m 6-12lb,jazio-klenie z pontonu a wcześniej długo łowiłem XST1143(jak szlajałem się z brzegu po Odrze za jaziokleniem + bolek)
Jedno mogę powiedziec szybszy jest zdecydowanie BR jest bardziej szczytowy niż XST ale już pod niewielkim obciązeniem świetnie pracuje środkiem. Oba wybrane przez Ciebie blanki sa wysokomodułowe, lekkie i powinny sobie poradzic zarówno z małymi kleniowymi wobkami i cięższymi boleniówkami.
pozdrawiam tasiek

#38 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 05 grudzień 2011 - 10:32

Po mojemu kleń i boleń to tak w granicach węgla II-III generacji wypada się obracać.Coś typu Wild Riwer st.Croix-a może lamiglasa w mocy tak realnie 12-15lb to max.

#39 OFFLINE   Forecast

Forecast

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2005 postów
  • LokalizacjaZadupie
  • Imię:J
  • Nazwisko:P

Napisano 05 grudzień 2011 - 18:43

DSS1143-2 ... jaź kleń boleń ... nie znam nic lepszego.

#40 OFFLINE   Homegeon

Homegeon

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 398 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 05 grudzień 2011 - 20:57

Pod klenia-jazia mam IST1082F ale dla mnie jest zbyt kluskowaty Embarassed

@tasiek321
A jak się ma krótszy model do 18g który masz pod bolki? Chodzi mi głownie o prowadzenie przynęty w ekspresowym tempie.





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: kleń, blank, boleń

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych