Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pierwszy zestaw castingowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2484 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   atomic

atomic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 244 postów

Napisano 13 wrzesień 2013 - 21:14

Witam

Chciałbym złożyć swój pierwszy zestaw castingowy jednak budżet to ok 600-700 zł. Czy za tą cenę uda mi się coś przyzwoitego kupić? Może być nowe bądź używane (chodzi o wędzisko i multik)

 

Miałby to być zestaw do łowienia głównie z brzegu. Chciałbym móc stosować te lżejsze jerki (powiedzy do 40 g), bo właśnie to najbardziej mnie fascynuje w tej metodzie, ale nie chce wędziska do 80g bo wtedy będzie ona tylko do bardzo ciężkiego łowienia.

Długościowo myśle o ok. 220 cm (za radą kolegi z forum), dlatego że chciałbym tym kijem też łowić na rzece na jakieś blachy czy gumy,

 

Moje pierwsze pytanie to czy można jakoś pogodzić jerki z innymi przynętami (gumy, blachy itd) z charakterem kija?

 

Jaki multik możecie mi polecić za takie pieniądze?

 

Widziałem tutaj opisy kija okuma black rock 2.13 (10-35) i czy np. taki patyk pasował by do takiego łowienia?

 

Proszę Was o jakieś rady i propozycje.

Zdaje sobie sprawę, że takich tematów jest wiele ale nie ukruwam, że liczę też na bezpośrednie propozycje sprzedaży sprzętu, ponieważ nie mogę jeszcze założyć tematu w dziale kupna


  • elpojo lubi to

#2 OFFLINE   rogalson

rogalson

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 76 postów
  • Lokalizacjawarszawa

Napisano 13 wrzesień 2013 - 21:22

Można z powodzeniem taniej np używane curado 201 i dragon millennium cast. Na starcie w tym wszystkim masz mnóstwo niewiadomych i każdą niewiadomą musisz sprawdzić sam. Niski profil, round multiplikator? Przynęty, wędzisko, łowisko? Najlepiej poszukać kogoś blisko siebie, kto mógłby ci pokazać jakiś sprzęt na przymiarkę, bo wtedy wiesz chociaż od czego zacząć :) Napiszę też, że warto zaczynać z castem średniej klasy, bo tanie pałowate kije i maszynki mogą zniechęcić - sam to przechodziłem.


Użytkownik rogalson edytował ten post 13 wrzesień 2013 - 21:24


#3 OFFLINE   atomic

atomic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 244 postów

Napisano 13 wrzesień 2013 - 21:43

Właśnie myślałem o tym tylko nie znam nikogo takiego ani też nie widziałem nad wodą. 

Nie ukraywam, że zależy mi też na czasie bo gdyby nie to na pewno ktoś z forum pokazał by mi sprzęt (jestem z Krakowa)

 

Może jednak coś się uda uogólnić i jakieś wnioski wyciągnąć. Za te pieniądze już zrobię zestaw "średnije klasy"?

 

Czy taka długość 2.2m umożliwi jerkowanie z brzegu?

Co do multika to raczej chciałbym zacząć od niskiego profilu (oczywiście nie mam doświadczenia, ale one są strasznie ładne :P)

 

Co do łowiska to wody stojące plus rzeka jednak średniej wielkości (Wisła w Krakowie)


Użytkownik atomic edytował ten post 13 wrzesień 2013 - 21:46


#4 OFFLINE   MateuszDDZ

MateuszDDZ

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 511 postów
  • LokalizacjaDzierżoniów
  • Imię:Mateusz

Napisano 14 wrzesień 2013 - 19:02

ja swój pierwszy zestaw, którym ciągle łowię złożyłem za 300zł - kijek Team Dragon do 28g i multik shimano citica 200d, więc jak najbardziej się da. Myślę że powinieneś celować właśnie w shimano curado/citica serii D i E. Z Citicą D jest taki "problem" że jest niby duża, choć dla mnie jest w sam raz, ale ja mam raczej duże ręce.

Jeśli chodzi o jerkowanie to jeśli masz zamiar to robić z brzegu i masz standardowy wzrost, to powinieneś chyba celować w coś krótszego. Ja mam 187cm wzrostu, kij 230 i jest on za długi do jerkowania, można ale jest niewygodnie i trzeba wysoko podnosić wędkę. Próbowałem kijem 200 i było o niebo lepiej, a takim złotym środkiem wydaje mi się 210cm.


  • adamo_t i artur.piwo73 lubią to

#5 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 14 wrzesień 2013 - 19:38

Za te pieniądze już zrobię zestaw "średnije klasy"?

 

Czy taka długość 2.2m umożliwi jerkowanie z brzegu?

 

Za 700 zł to możesz co najwyżej multik "średnije" klasy być. Niestety. Nawet, gdy mówimy o używkach, może nie starczyć na kij. W tej metodzie, w odróżnieniu od spinningu, źle dobrany, a przede wszystkim, tani sprzęt, może zrazić do łowienia już na starcie. A nie o to przecież chodzi. Zwróć uwagę na opinie osób, które zaczynały od tanich Okum i Dragonów, a które po serii porażek przesiadły się na lepsze multiki. Stąd, lepiej później kupić lepszy sprzęt i mieć frajdę z łowienia, niż kupić taniochę i ebnąć to w kąt. Albo połamać na kolanie ;)

 

Poluj na giełdzie, tam trafiają się rarytasy.

 

Ja jerkuję (i nie tylko) z brzegu patykiem 6'6'' i jest gitara.


Użytkownik Dienekes edytował ten post 14 wrzesień 2013 - 19:39


#6 OFFLINE   atomic

atomic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 244 postów

Napisano 14 wrzesień 2013 - 19:48

a np. taki multik abu abbasadeur pro max 2L, może na start by wystarczył? Nie mam czasu na bardzo częste łowienie teraz a tutaj miałbym gwarancje choć na rok i kiedyś na spokojnie kupiłbym coś z prawdziwego zdażenia. Po wielu godzinach lektóry wiem, że bardzo istotne jest żeby multiki rzucał już od małych ciężarów, ale mi nie będzie zbytnio zależeć na czymś poniżej 20g.

 

Postanowiłęm zmienić trochę swoje założenia, bo próbując pogodzić wszystko tak na prawdę nie zrobię nic (czyli jak zwykle).

Moim założeniem jest teraz typowy kij do jerków. Oglądałem parę tylko teraz nie wiem sam czy ten kij powinien być jak wspomniany Dragon Mulenium HD Fatso Jerk 25-60, bo to jest pała niesamowita dla mnie. Czy może szczytówka może być miekksza? Wiem, że wiele zależy od preferancji ale czy ciut miekkszy patyk sprawia, że sam jerk pracuje gorzej?



#7 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 14 wrzesień 2013 - 19:56

Na Twoim miejscu unikałbym tych najtańszych ABU i celował, choćby w używkę, Revo S I lub II generacji. Z III, z tego co czytałem tu i ówdzie, jest jeden wielki fuckup. Często trafiają się też jakieś Daiwy. Poszukaj na giełdzie. Młynek jest tu najważniejszy, bo brody psują zabawę i mogą sporo kosztować ;)

 

Co do patyków - te tanie są na ogół dostępne w sklepach stacjonarnych. Idź, pouginaj i zobacz, który będzie Tobie pasował. Jerkówka wcale nie musi być pałowata, no ale co kto lubi i co kto kupić może.



#8 OFFLINE   Jakub jerkbait

Jakub jerkbait

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 38 postów
  • LokalizacjaNorge
  • Imię:Jakub

Napisano 14 wrzesień 2013 - 20:14

Cześć.Moim pierwszym zestawem castingowym był savage gear big lure & jerk i okuma tormenta z nawiniętą plećką o rozmiarze 0,28 savage.Kijek to dwu skład z pazurem 2.10,do 80 gram wyrzutu.Zacząłem od jerków baster jerk i muszę przyznać,że poszło gładko,pewnie dlatego,że na ciężko.Kilka lat temu było nie możliwe kupienie tej wędki w polsce,ale teraz jest już dostępna i za śmieszne pieniądze.Nadal używam tego sprzętu do trolingu,ale ten oto zestaw używałem też z brzegu-masę szczupaków wyciągnął.Da się też porzucać przynętami 40g. jak blachy,gumy i duże woblery.Polecam Ci ten zestw na początek jako trochę cięższy.Osiemdziesiąt gram to nie jest jednak ciężko na casting.Ciężko to jest do 150-200g. Elo

Użytkownik Jakub jerkbait edytował ten post 14 wrzesień 2013 - 20:17


#9 OFFLINE   atomic

atomic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 244 postów

Napisano 14 wrzesień 2013 - 20:23

a czy przy wymachach na sucho albo takiej symulacji jerkowania taki kij do średnich jerków powinien trochę pracować czy raczej nie (powinien być taką "pałą")?

 

Rozumiem, że to ciężko określić ale każda rada się przyda, bo po wizycie w sklepie mam jeszcze większy mętlik w głowie.



#10 OFFLINE   Jakub jerkbait

Jakub jerkbait

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 38 postów
  • LokalizacjaNorge
  • Imię:Jakub

Napisano 14 wrzesień 2013 - 20:37

Ten savage jest dość sztywny na sucho,ale i tak miękki w porównaniu do drugiego savage którego używam.Jest to jednoskład z pazurem 1,98 do 150g.Ten to jest pała,ale mi pasuję.Tym pierwszym strzelam przynętami daleeeeko,ale jednak trochę ciężej bo od 50 do 80g.

#11 OFFLINE   atomic

atomic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 244 postów

Napisano 14 wrzesień 2013 - 21:12

Widziałem je na necie. Jednka w sklepie nie mam szans ich dostać a bardzo bym chciał go potrzymać, bo to pierwsza taka wędką i nie chcę zamówić w ciemno.

 

Dotykałem też okume black rock 10-35, ona jest o wiele miekksza od tego dragona, ale to jednak chyba za małe cw, bo chce kupić kij do jerków jak slider 10, fatso 10



#12 OFFLINE   gawitheq7

gawitheq7

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 49 postów
  • LokalizacjaGdańsk/ Zukowo
  • Imię:Dawid

Napisano 14 wrzesień 2013 - 22:28

Witaj.
mam na sprzedaż kij shimano forcemaster ax jerk XH 20-70 g 1.80 cm. super do sliderów 7-10. Kij był użyty 1 raz i był kupiony 02.09.13 więc jest na gwarancji i jak nowy. Cena 190 + wysylka .

#13 OFFLINE   radek gliwice

radek gliwice

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 287 postów
  • Lokalizacjaśląsk
  • Imię:Radek

Napisano 14 wrzesień 2013 - 23:14

Jeśli mogę trochę doradzić to myślę , że coś dało by się skompletować przy odrobinie szczęścia i nieprawdą jest , że nie da rady . Moim zdaniem bardzo ważną sprawą jest multik i nie żadne abu z niskiej półki tylko postawił bym na shimano citica 201e na pewno niżej nie schodził bym , a zdobyć będzie ciężko oczywiście mowa  o używanym . Jeśli rozchodzi się o kij seryjny to team dragon   ( Dragon nie niżej niż te serie na pewno nie millenium ) lub guide select , którego mam lecz 5-25gr i  naprawdę super przyjemne biczowanie .Napewno  sensownego multika nie kupisz z nowego sprzętu w tej cenie . Szukaj citici 201e bądz curado i możesz tą okumę co piszesz  łykać na początek wydaje mi się  , że warto sam bym zaryzykował . Ja w każdym bądz razie od póki mam casta to spin leży w kącie i się kurzy i będe z niego korzystał od święta .Podstawa to dobry multik! Moje informacje pochodzą z praktyki.

 

I zapomniałem dodać kij mój 230cm łowienie głównie z brzegu w sam raz lecz następny będzie krótszy.


Użytkownik radek gliwice edytował ten post 14 wrzesień 2013 - 23:18


#14 OFFLINE   atomic

atomic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 244 postów

Napisano 14 wrzesień 2013 - 23:24

Tylko, że ta okuma będzie za lekka chyba, bo jednak szukam kija coś w zakresie 20-60 a ten milenium ma zapas ponoć że mógłbym nawet kiedy "jacka" spróbować. Jaka jest dobra cena za shimano curado (używanego)? Jeśli ktoś ma ofertę z multikiem to z chęcią posłucham, bo nie mogę założyć jeszcze tematu w dziale kupna.

 

Jak to jest w przypadku multiplikatora, bo np. na spinning można kupić spro za 300 zł i już fajnie łowić. Czy w przypadku multików niska cena uniemożliwia łowienie?

 

 

Dzięki za ofertę z tym shimano. Przemyśle sprawę i ew się odezwę na priv

 

Jeszcze takie pytanie do tych co już umieją rzucać. Czy pierwsze próby lepiej oddać na łące (czytałem taki artykuł z jerbaita) i na żyłce? Plecionkę ponoć szybko rozwalę...


Użytkownik atomic edytował ten post 14 wrzesień 2013 - 23:52


#15 OFFLINE   loktok - cardiamu

loktok - cardiamu

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 158 postów
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 15 wrzesień 2013 - 04:51

Ja castem bawie sie od 3-4miesiecy,

Zestawik wedka millenium cast jerk 195 20-60g do slider 10 idealna przy 12, jacku, i s4p 19 jednak juz troszke sie mecze,

Multik kupilem abu revo sx 3 generacja nowka i niestety mam problemy z hamulcem juz w 2 egzemplarzu. Teraz dokupilem curado 201e7 i moim zdaniem ogormna roznica,na korzysc curado.

Co do rzucania tez czytalem ten artykul nawinolem zylke 2 rzuty w domu, bez sensu, nawinolem plecionke i pojechalem nad wode, zero brod, zero steat plecionki, jesli tylko ktos rzucal spinningiem, jest troche kumaty i bedzie na poczatku kontrolowal w czasie rzutu rolke kciukiem i oczywiscie pamietal zeby zatrzymac rolke w momencie wpadniecia przynety do wody to bedzie ok :)

Na marginesie moge miec ten kijek millenium na sprzedaz. Pozdrawim lk

#16 OFFLINE   MateuszDDZ

MateuszDDZ

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 511 postów
  • LokalizacjaDzierżoniów
  • Imię:Mateusz

Napisano 15 wrzesień 2013 - 08:27

co do nauki rzucania, to podstawą jest oduczenie rzucania zamachami z całej ręki i nie nastawiać się z początku na dalekie rzuty. Ustawić docisk szpuli tak, aby przynęta opadała z dwa razy wolniej niż na całkowicie poluzowanym i podkręcić hamulec rzutowy jeśli magnetyk to prawie do końca, w przypadku shimano na początek proponuje 3-4 bloczki, a później przy dłuższym czasie bez bród stopniowo zmniejszać siłę hamulca rzutowego i będzie git. No i podstawą na początek są lotne przynęty ale jak chcesz jerkować to nie powinno być problemu.

Przy lekkim castingu czyli takim do 20g-25g to wydaje mi się, że można zacząć śmiało od plecionki, bo ryzyko zerwania czy bardzo dużej brody jest małe, jeśli będziesz uważać. Przy jerkach raczę zacząć od tych mniejszych jak np. slider 7, raz że lżejsze dwa że tańsze

 

Pozdrawiam



#17 OFFLINE   atomic

atomic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 244 postów

Napisano 15 wrzesień 2013 - 12:24

Co do plećki to 20 LB jest optymalna? Mam nową 15 LB PP

 

Ciężko coś znaleźć. Na allegro jest abu revo sx za 450 zł, ale 0 konatku ze sprzedawcą a to jego pierwszy produkt jaki sprzedaje, a w dodatku nawet nie udostępnia opcji odbioru osobistego.

Ktoś za używane curado chciał 500 zł, więc to też dużo. Na ebayu bardzo fajny abu revo s ma dopisek "No shipping to Hi or Alaska or international.", zresztą jak większość. W dodatku w tej chwili już nie tak prosto dogadać się ze sprzedawcą co do wysyłki a płacić 23% vatu tylko dlatego, że mieszkam w Polsce...



#18 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 15 wrzesień 2013 - 12:49

@ atomic: Do wabików maks. 60 gr linka 20 lb powinna wystarczyć. Ja do nauki i jerków do 80 gr miałem 30 lb. Zero strat w przynętach. Później można nieco odchudzić, ale raczej nie będzie takiej potrzeby.

#19 OFFLINE   ManieQ

ManieQ

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1336 postów
  • LokalizacjaBłonie/k Wawy i oklice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Wróbel

Napisano 15 wrzesień 2013 - 12:53

Nie jestem szpecem z kilkunastoletnim doświadczeniem, ale myslę że 500 za Curado w b.dobrym stanie to nie jest wygórowana cena , bo posłuży i zniesie więcej niż nowe młynki z niższej pułki. Plećka między 20-30 lb powinna być optymalna pod Twoje łowienie. Revo 3 generacji bym odpuścił, wielu kolegów miało z nim problemy(chodzi o spust). To tylko moje skromne zdanie, pozdrawiam



#20 OFFLINE   loktok - cardiamu

loktok - cardiamu

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 158 postów
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 15 wrzesień 2013 - 12:54

Ja uzywam 20 lbs i pomimo kilku brod nie urwalem zadnego slidera.

Mysle ze przy 15 tez nie powinno byc problemow.

Co do curado to ja placilem 450zl od kolegi z forum.

Jezeli masz czas to czekaj i poluj co jakis czas pojawiaja sie citici i curado na forum.


Sx jeszcze raz odradzam (3 generacje) mam i jak wiele osob mam z nim problemy techniczne. 2 generacja podobno bez problempwa


Edit

Ps jak widac zgadzam sie z kolega Maniek1972, uprzedzil moja wypowiedz. 500 zl za curado201e7 to nie jest az tak wygurowana cena na forum w ostatnimczasie byly w cenach 400-500zl

Użytkownik loktok - cardiamu edytował ten post 15 wrzesień 2013 - 12:57





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych