Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pierwszy zestaw castingowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2484 odpowiedzi w tym temacie

#2061 OFFLINE   dante

dante

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 422 postów
  • LokalizacjaEłk

Napisano 17 kwiecień 2020 - 10:05

Cześć, potrzebuję porady w zakupie multiplikatora. Informacji na forum aż za dużo i wszystko już mi się miesza.

To będzie moje drugie podejście do łowienia multiplikatorem. Kiedyś kupiłem sobie Tatulę i do niej kijek do 30g. Niestety plecionka mi się plątała, podczas zwijania plecionka wcinała się w nawój na szpulę, rzuty były krótkie i ogólnie się zniechęciłem do tego i sprzedałem zestaw. Teraz coraz bardziej myślę o zakupie jakieś multiplikatora ponownie. I tutaj prośba o poradę: szukam multiplikatora do przynęt max 50-70g raczej niskoprofilowego. Co byście poradzili? Czy hamulce elektroniczne faktycznie są pomocne dla początkujących? Cena raczej nie gra roli, jak kupić to raz a dobrze. Wszelkie porady i sugestie bardzo mile widziane.

Dzięki, pozdrawiam



#2062 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10142 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 17 kwiecień 2020 - 10:34

Raczej odradzam na początek hamulce DC bo one nie są panaceum na brody i odstrzały. Jak kupisz DC i znowu zacznie ci się plątać to stoisz przed ścianą  ;)

Polecam klasycznie magnetyk i właściwe nastawy docisk szpuli/hamulec ...musi być dobrze z dobrze dobranym kijem :)


Użytkownik BOB edytował ten post 17 kwiecień 2020 - 10:39

  • Alexspin lubi to

#2063 OFFLINE   dante

dante

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 422 postów
  • LokalizacjaEłk

Napisano 17 kwiecień 2020 - 10:51

Ok, a co mogło być powodem wcinania się plecionki pod większym obciążeniem w plecionkę nawiniętą na szpule? Takie zwyczajne zakleszczenie. Było to strasznie irytujące. Używałem plecionki PE 1.2 Varivasa.

#2064 OFFLINE   gumowy

gumowy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 572 postów
  • LokalizacjaDelta Odry
  • Imię:Filip
  • Nazwisko:Skywalker

Napisano 17 kwiecień 2020 - 11:33

Ok, a co mogło być powodem wcinania się plecionki pod większym obciążeniem w plecionkę nawiniętą na szpule? Takie zwyczajne zakleszczenie. Było to strasznie irytujące. Używałem plecionki PE 1.2 Varivasa.


Technika rzutu, brak doświadczenia wyczucia hamulców. Może spróbuj multik z magnetykiem i odśrodkowym systemem i kij w gramaturze 20-50g do tego plecionka 0,25 lub grubsza ( łatwiej się rozplątuje ) i trenuj trenuj trenuj ... rzuty wykonuj oliwka Ok 30g. Jak opanujesz technikę i zacznie ci wychodzić rzucanie to popuszczaj hamulce ( stopniowo) sam się zdziwisz.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#2065 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10142 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 17 kwiecień 2020 - 12:20

Ok, a co mogło być powodem wcinania się plecionki pod większym obciążeniem w plecionkę nawiniętą na szpule? Takie zwyczajne zakleszczenie. Było to strasznie irytujące. Używałem plecionki PE 1.2 Varivasa.

Może za lekko nawinąłeś plecionkę? Varivas cztero splotowy?


  • Alexspin lubi to

#2066 OFFLINE   dante

dante

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 422 postów
  • LokalizacjaEłk

Napisano 17 kwiecień 2020 - 12:41

Miałem Varivas cztery i osiem splotów. Pierwszy raz nawijałem plecionkę naprężoną i było ok. Jednak nad wodą po wykonaniu rzutu i kilkukrotnym zwinięciu zestawu plecionka wcinała się i zakleszczała na szpuli. Używałem woblerów i gum około 10-15g. Musiałem rozwinąć 20-30 metrów i nawinąć ponownie i dopiero potem wykonywać rzut. To było chyba bardziej irytujące niż walka z brodami. 



#2067 OFFLINE   koval75

koval75

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 288 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Szymon

Napisano 17 kwiecień 2020 - 12:51

Miałem Varivas cztery i osiem splotów. Pierwszy raz nawijałem plecionkę naprężoną i było ok. Jednak nad wodą po wykonaniu rzutu i kilkukrotnym zwinięciu zestawu plecionka wcinała się i zakleszczała na szpuli. Używałem woblerów i gum około 10-15g. Musiałem rozwinąć 20-30 metrów i nawinąć ponownie i dopiero potem wykonywać rzut. To było chyba bardziej irytujące niż walka z brodami.


No nie wiem, dla mnie to wygląda jednak, jak za lekko nawinięta plecionka.
Jest jeszcze jedna opcja, że zrobiło Ci się takie dziwne „gniazdko”. Kolega miał tak kiedyś na cardiffie. Rozwinęliśmy całą plecionkę na wodzie i nawinęliśmy z powrotem z woblerem. Pomogło zdecydowanie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#2068 OFFLINE   dante

dante

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 422 postów
  • LokalizacjaEłk

Napisano 17 kwiecień 2020 - 13:03

Niestety już tego nie sprawdzę, to było jakieś dwa lata temu i potem sprzedałem zestaw. Chciał bym tylko tego uniknąć w przyszłości gdybym kupił nowy multiplikator.



#2069 OFFLINE   futym

futym

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 15 postów

Napisano 21 maj 2020 - 15:33

Witam poszukuje zestawu do 70g. Wpadł mi w oko taki kij SG Black Savage Trigger 2,20m 30-70. Poszukuje jeszcze do tego multika. Wybrałem pare ale nie wiem czy sie nadadza 

Abu Garcia Revo4 S

Shimano SLX 151

ABU GARCIA REVO 4 X LH WINCH

 

Czy którys z tych multiplikatorów sie nada? Głównie łowić będę gumami.



#2070 OFFLINE   krokop

krokop

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 557 postów
  • LokalizacjaHannover
  • Imię:Zbigniew

Napisano 07 czerwiec 2020 - 20:07

Witam Kolegow, interesuje Sie zakupem 1 wedki castigowej w dlugosci 1.8—2.3 m.Marka Megabass, Pfenix m1 ? Lowie w rzekach i kanalch do 5 m.Celem sa sandacze. Lowie najczesciej 6 g plus 2—4‘‘ Guma do 25 g glowka. Woblery od 6 —20 g. Sumujac ciezar wyrzutu 6—35 g.Chcialbym zakupic sprzet z wyzszej polki tzn kolowrotek daiwa Ryoga 1016 hl albo Megabass ip 68 l. Poprosze o Male podsumowanie mojej idei. Czy ide w dobrym kierunku ?

Pozdrawiam serdecznie Zbigniew

#2071 OFFLINE   Mateo90

Mateo90

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 360 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 02 sierpień 2020 - 17:06

Panowie, co myslicie o poniższej wędce ?

 

WĘDKA SHIMANO BASS ONE XT CASTING 2,08M 10-28G

 

Szukam czegoś pod szczupaka/sandacza 


  • marek63 lubi to

#2072 OFFLINE   GBP

GBP

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 216 postów
  • LokalizacjaZabierzów
  • Imię:G
  • Nazwisko:B

Napisano 07 sierpień 2020 - 20:50

Wreszcie zawitałem do tego działu. Choć sporo łowię jerkami broniłem się przed przesiadką na casta ale decyzja zapadła. Sporo przeczytałem ale jeszcze więcej mam pytań. Pierwsze i najważniejsze: jak się ma siła hamulca multiplikatora do zwykłego młynka. Tzn. mamy multik i kręcioł z hamulcami 18 kg. Czy multik będzie miał jednak przewagę w zatrzymaniu odjazdu ryby.

#2073 OFFLINE   drChlubicz

drChlubicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 598 postów
  • LokalizacjaGA
  • Imię:Michał

Napisano 07 sierpień 2020 - 21:23

...Pierwsze i najważniejsze: jak się ma siła hamulca multiplikatora do zwykłego młynka...

 

Dlaczego właśnie to Cię najbardziej nurtuje na początku przygody z castem?



#2074 OFFLINE   GBP

GBP

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 216 postów
  • LokalizacjaZabierzów
  • Imię:G
  • Nazwisko:B

Napisano 07 sierpień 2020 - 22:34

To po przygodach z wąsami z brzegu. Jak ci wyjeżdza w 10 sek. połowa szpuli pletki 0,5 na skręconym hamulcu 18 kg i morskim kiju to szukasz rozwiązania. Mój zestaw waży ok.1,1 kg i więcej nie dzwignę. I teraz jest pomysł że może do tej wagi można skompletować casta o lepszych parametrach: siła hamulca, pojemność szpuli. Jak nie da rady to trzeba zacząć pływać.

#2075 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 10 sierpień 2020 - 07:59

w moim odczuciu hamulce kołowrotków o stałej szpuli mają większą kulturę pracy niż hamulce multiplikatorów :  są precyzyjniejsze, działają płynniej i lepiej utrzymują "zadane" obciążenie . 18 kg realnego i płynnego hamulca  w multiplikatorze może być trudno znaleźć chyba że  mówimy o morskich "wyciągarkach" ale one z baitcastingem mają już niewiele wspólnego


  • Alexspin i Rando lubią to

#2076 OFFLINE   cinn

cinn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 613 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 10 sierpień 2020 - 19:57

W multiku to i 20kg hamulca będzie, zależy tylko jak mocno kciukiem dociśniesz szpulę i na ile wytrzymasz przy palącym się palcu.

Przy zestawie który waży ponad 1kg to w castingu będzie o połowę lżejszy.
Przy częstych przyłowach sumowych pomyślał bym o pływadle.

A tak po za tym to jak by mi wyjechała połowa plecionki 0,50 i nie byłbym w stanie zatrzymać tego czegoś na heblu 18kg to bym uciekł do domu z krzykiem 🤣

#2077 OFFLINE   GBP

GBP

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 216 postów
  • LokalizacjaZabierzów
  • Imię:G
  • Nazwisko:B

Napisano 11 sierpień 2020 - 20:41

Właśnie sprzeczne opinie do mnie dotarły niektórzy twierdzą że multiki zawsze hamują płynnie a korby fazują przy skręconym prawie na max. hamulcu.
Rybona próbowałem zatrzymać kciukiem na szpuli i w końcu rozwalił wzmacnianą kotwicę 2/0. Pływadło też organizuję.

#2078 OFFLINE   drChlubicz

drChlubicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 598 postów
  • LokalizacjaGA
  • Imię:Michał

Napisano 11 sierpień 2020 - 21:08

...multiki zawsze hamują płynnie a korby fazują przy skręconym prawie na max. hamulcu...

Zależy jakie multiki, i jakie korby :rolleyes:


  • Friko i Alexspin lubią to

#2079 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1881 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 11 sierpień 2020 - 22:52

Jak ci wyjeżdza w 10 sek. połowa szpuli pletki 0,5 na skręconym hamulcu 18 kg i morskim kiju to szukasz rozwiązania. 

Ile masz "pletki" nawiniętej, że Ci w 10 sek. ryba wyciąga jej połowę. Bo rekord świata ustanowiony przez Bolta na 100 m, to 9.58?


  • BOB, Alexspin i bob74 lubią to

#2080 OFFLINE   GBP

GBP

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 216 postów
  • LokalizacjaZabierzów
  • Imię:G
  • Nazwisko:B

Napisano 12 sierpień 2020 - 10:35

Ponad 200m. To by pasowało 100 m w 10 ak sek. Wielkiego doświadczenia z wąsami nie mam ale już widzę że tak reaguje duża ryba po braniu na płytkiej wodzie gdzie wyszła polować. A tak było w tym przypadku.
  • marek63 lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych