Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pierwszy zestaw castingowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2484 odpowiedzi w tym temacie

#2421 OFFLINE   ASAPfishing

ASAPfishing

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 612 postów
  • Lokalizacja.
  • Imię:Asap
  • Nazwisko:Asap

Napisano 25 maj 2021 - 20:46

I ja stanąłem przed tym problemem. Co kupić na pierwszy zestaw castowy... Miałem okazję porzucać SG4 80-130g i 13Fishing (ale modelu nie pamiętam). Na razie tylko pod gumy.

Wezme chyba SG4 60-110g i coś z Daiwa/Law's. Po co mi to było... :D
  • nurek28 i bob74 lubią to

#2422 ONLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1743 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 25 maj 2021 - 20:52

Po to, żebyś to stwierdził, z uśmiechem na ustach.


  • Alexspin i bob74 lubią to

#2423 OFFLINE   cast64

cast64

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 205 postów
  • LokalizacjaBiałogard
  • Imię:Wojciech

Napisano 26 maj 2021 - 08:59

Po to, żebyś to stwierdził, z uśmiechem na ustach.

I odłożył spina w kąt.
  • Alexspin lubi to

#2424 OFFLINE   horac

horac

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 295 postów

Napisano 26 maj 2021 - 16:28

I ja stanąłem przed tym problemem. Co kupić na pierwszy zestaw castowy... Miałem okazję porzucać SG4 80-130g i 13Fishing (ale modelu nie pamiętam). Na razie tylko pod gumy.

Wezme chyba SG4 60-110g i coś z Daiwa/Law's. Po co mi to było... :D

 

Buduj zestaw taki na jaki łowisz najczęściej. Nie prawdą jest, że zaczyna się od rzucania klockami... Ja takowymi nigdy nie rzucałem, od razu zacząłem od BFS ;] bo tak łowiłem

spiningiem. To daje ci motywacje i porównanie jednej i drugiej metody w łowieniu które lubisz i gramaturze przynęt.


  • Alexspin lubi to

#2425 OFFLINE   ASAPfishing

ASAPfishing

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 612 postów
  • Lokalizacja.
  • Imię:Asap
  • Nazwisko:Asap

Napisano 26 maj 2021 - 18:19

Dzieki za podpowiedź. Teochę o tym myślałem i akurat casting miał uzupełnić lukę która mamy w sprzęcie. Stąd gramatura casta. Faktycznie, jak się stety/niestety wkręcę to może zacznę stc wymianach na castingi.

#2426 ONLINE   bob74

bob74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 917 postów
  • LokalizacjaAugustów/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Jatkowski

Napisano 26 maj 2021 - 23:01

... zgodzę się ze zdaniem Kolegi, wyżej. Rzucanie ,,kotletem" nie pomoże w  nauce techniki, operowaniu sprzętem. Lżejsze zestawy pomagają wyrobić technikę, nawyki w operowaniu zestawem. Inaczej wygląda wędkowanie z lekkim, krótkim, zestawem, w zakrzaczonych miejscach, gdzie liczy się celność podania. W inny sposób miota się się konkrety wagomiar z odpowiednio długiego i mocnego zestawu, jak zauważył Maciek w swojej szweckiej relacji, Skandynawowie miotają na zasadzie trebusza. Odpowiednie ramię, dźwignia i nie stanowi wielogodzinne machanie konkretnym zestawem. Ja obecnie wprawiam się w wieczornym, niedługo nocnym, łowieniem wielkorzecznym na casta. Jesienią nie było sukcesów, oby niedługo...  


  • HaDe i Alexspin lubią to

#2427 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 27 maj 2021 - 05:40

W pełni zgadzam się z @horac i @bob74. Zaczynałem od cw 10-35g i moim zdaniem jest to najbardziej trafne rozwiązanie. Zawsze można pójść w "górę" lub w "dół". Ja wybrałem drogę w "dół" i w tej chwili używam przynęt od 2,5 do 35g. Jak na okoliczne łowiska w zupełności mi to wystarcza. Ale każdy ma swoje osobiste preferencje i wybiera własną drogę. Można doradzić, ale nikogo nie można zmuszać, ani uznać, że idzie złą drogą.


Użytkownik Alexspin edytował ten post 27 maj 2021 - 05:44

  • HaDe i md30 lubią to

#2428 OFFLINE   superzander

superzander

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 29 postów
  • Imię:Andrzej

Napisano 04 wrzesień 2021 - 09:09

Gdzieś tam ciągnie człowieka do nowych rzeczy i powoli dojrzewa we mnie myśl aby spróbować z castem. Może w tym, może w przyszłym roku... Myślałem o zestawie castingowym do około 80 gram, którym mógłbym łowić z brzegu na wodach stojących oraz na Wiśle (czyli kij powinien przekraczać te dwa metry). Byłoby to do łowienia ciężkimi gumami, jerkami itp. z plecionką 0,18-0,22 Moglibyście podpowiedzieć jakiś zestaw - kij + multiplikator niskoprofilowy, który zmieści się w cenie 1000 złotych? Coś o najlepszej relacji cena/jakość - dostać jak najwięcej za jak najmniej ;-)



#2429 OFFLINE   drChlubicz

drChlubicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 598 postów
  • LokalizacjaGA
  • Imię:Michał

Napisano 04 wrzesień 2021 - 19:15

Westin W3 20-80 + Tatula
Tylko o jerkowaniu tym kijem zapomnij, ale gumy, swimbajty, woblery, blachy - bajka.
  • Alexspin lubi to

#2430 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 06 wrzesień 2021 - 06:13

Westin W3 20-80 + Tatula
Tylko o jerkowaniu tym kijem zapomnij, ale gumy, swimbajty, woblery, blachy - bajka.

Ale Tatula 200, bo "setka" moim zdaniem do 60g.



#2431 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15588 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 wrzesień 2021 - 09:11

Ale Tatula 200, bo "setka" moim zdaniem do 60g.

100 to to samo prawie co 200. Pojemność szpulki, trochę większa jej średnica i dłuższa korbka nie czynią dużej różnicy. Rama i bebechy te same. Piszę o 1 generacji bo teraz nie wiem czy różnice są większe - trzeba na wagę i wymiary popatrzeć.


  • MietekK lubi to

#2432 OFFLINE   superzander

superzander

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 29 postów
  • Imię:Andrzej

Napisano 12 wrzesień 2021 - 11:04

Patrząc na ilość stron tego wątku widzę, że nie tylko ja mam dylemat co o tym myśleć ;-)  dzięki :-)



#2433 OFFLINE   zmorces

zmorces

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 184 postów
  • LokalizacjaCiechanów
  • Imię:Paweł

Napisano 13 wrzesień 2021 - 05:47

Patrząc na ilość stron tego wątku widzę, że nie tylko ja mam dylemat co o tym myśleć ;-)  dzięki :-)

 

Też miałem taki problem. Zdecydowałem się na tatulę w rozmiarze 200, dokładnie tatula hd 200hsl. Mi trafiła się uszkodzona i w tej chwili myślą co z nią zrobić w serwisie (niemcy). Dużo o niej nie powiem, bo nie pracowała tak jak powinna ale brody mi nie zrobiła przez 3 dni żadnej (a to mój pierwszy multik). Kijek trafiłem na tutejszej giełdzie, typowy do jerków. Długość 198 cm do 90g, ale gumą typu ricky roach 14 cm rzucało się nawet, ale ku zadowoleniu brakowało sporo ale to przez multik i jego wadę (tak myślę).



#2434 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 13 wrzesień 2021 - 06:48

Jeśli Tatulą 200 obsługujesz przynęty >60g, to uwierz mi - zaprawdę trudno zrobić brodę. Trzeba by się solidnie "przyłożyć", żeby uzyskać taki efekt.czarodziej.gif

 

Ps

Jaką wadę wykazywała ta Tatula, bo może polegała na niewłaściwych nastawach, co przy pierwszych krokach w castingu zdarza się prawie każdemu i to żaden wstyd.


Użytkownik Alexspin edytował ten post 13 wrzesień 2021 - 06:51


#2435 OFFLINE   zmorces

zmorces

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 184 postów
  • LokalizacjaCiechanów
  • Imię:Paweł

Napisano 13 wrzesień 2021 - 08:59

 

Jaką wadę wykazywała ta Tatula, bo może polegała na niewłaściwych nastawach, co przy pierwszych krokach w castingu zdarza się prawie każdemu i to żaden wstyd.

 

Wydawała taki dźwięk jak na filmiku - https://drive.google...BwroxUbEFQ/view
oraz bardzo źle nawijała plecionkę (próbowałem przewijać ale za każdym razem było to samo)



#2436 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 13 wrzesień 2021 - 11:13

Na filmiku nie słychać żadnego dźwięku bezradny.gif Jeśli to był szum, to prawdopodobnie jest wydawany przez plecionkę, tego nie unikniesz jeśli plecionka 8-splotowa ma luźne zwoje, a 4-splotowe zazwyczaj szumią.

Bardzo często przyczyną złego układania plecionki jest jej niewłaściwe przeprowadzenie na odcinku od szpuli do wodzika. Może mieć też znaczenie ustawienie hamulca dociskowego (pokrętło powyżej "gwiazdki"), gdy szpula ma boczny luz, może powodować nierównomierne układanie zwojów. Dokręć pokrętło tak, żeby zlikwidować luz.

Jeśli oddałeś do dobrego warsztatu, to prawdopodobnie stwierdzą, że nie ma żadnej wady, powinni Ci pokazać jaki błąd popełniłeś i nie brać, albo wziąć minimalną zapłatę. Jeśli warsztat jest na modłę polskich warsztatów samochodowych, to opiszą Ci jakie części rzekomo wymienili, poinstruują jak przy tych "nowych" częściach masz ustawić docisk i przeprowadzić plecionkę, a na koniec "zedrą skórę".zalamka.gif


Użytkownik Alexspin edytował ten post 13 wrzesień 2021 - 11:14


#2437 OFFLINE   zmorces

zmorces

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 184 postów
  • LokalizacjaCiechanów
  • Imię:Paweł

Napisano 13 wrzesień 2021 - 11:36

Pisałem w tym dziale, tylko w temacie z "nowościami tatula" i koledzy, posiadacze tego samego modelu tatuli nie mieli/mają takich przypadłości dźwiękowych jak moja miała. Multik pojechał na gwarancję, najprawdopodobniej będzie nowy. Dźwięk, który wydawała to nie był szum plecionki. Jak wrócę z pracy, to postaram się załadować ten filmik na coś innego niż dysk google abyś mógł odtworzyć nagranie z dźwiękiem.


Użytkownik zmorces edytował ten post 13 wrzesień 2021 - 11:37

  • Alexspin lubi to

#2438 OFFLINE   drChlubicz

drChlubicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 598 postów
  • LokalizacjaGA
  • Imię:Michał

Napisano 13 wrzesień 2021 - 12:05

Po obejrzeniu filmu z dźwiękiem jedna z moich Tatul zaczęła podobnie piszczeć, zaraźliwe cholerstwo.


  • Alexspin lubi to

#2439 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 13 wrzesień 2021 - 12:31

lol2.gifhahaha.gif

 

Jeśli piszczy, skrzypi to może wystarczyło ciutek nasmarować...


Użytkownik Alexspin edytował ten post 13 wrzesień 2021 - 12:32


#2440 OFFLINE   zmorces

zmorces

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 184 postów
  • LokalizacjaCiechanów
  • Imię:Paweł

Napisano 13 wrzesień 2021 - 13:57

Rozumiem nasmarować po kilku godzinach użytkowania, ale nie po wyjęciu z pudełka :P

Użytkownik zmorces edytował ten post 13 wrzesień 2021 - 13:58





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych