Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Łowienie białorybu na spinning


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4036 odpowiedzi w tym temacie

#3061 OFFLINE   intoxication

intoxication

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 484 postów
  • LokalizacjaBP
  • Imię:I
  • Nazwisko:xxx

Napisano 18 luty 2019 - 14:05

Używam we firstcasta 732 do : microjigi - głównie ok 0.7g . ( 1.5g to już w ogóle poleci na prawdę daleko ). Cały tamten sezon lowilem klenie i jazie , również na smuzaki . Największy złowiony 53cm . ( Był też karp ok 2,5kg za bok ). No i okonie na główkach 3-6g + 2-3 ". Także kij bardzo uniwersalny i polecam. Akcja fast.
  • Bułka lubi to

#3062 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 18 luty 2019 - 16:38

@jazon14

Z tych wędek , które wymieniłeś nie miałem tylko Elvisa, wiec napiszę o pozostałych trzech. W sumie to każdym z trójki Firstcast, Mikros, Felchen połowisz na microjigi, pytanie jakie wędki preferujesz.

 

Firstcast - ładnie wykonana kijek, najszybszy z trójki, najlżejszy, fajny do microjigów jak i do bocznego troka czy okoniowego drop shota. W mojej ocenie najłatwiej nim świadomie poprowadzić przynętę w postaci microjiga, woblerka, gumkę czy inną lekką.

 

Mikros - dziwnie gruby dolnik ale w razie czego zapas mocy, reszta wędki miękka (jak dla mnie za bardzo) przy pracy małą przynętą więcej pracujesz ręka ale też da się nim łowić białoryb na microjigi. Poza tym do lekkiego bocznego troka też jest dobry, do drop shota nie polecam.

 

Felchen - fajnie wykonany ale to nie dla mnie - pracuje jak muchówka - najwolniejsza akcja z tych trzech. Są do niego 2 szczytówki, w sumie niewielka różnica jaką założysz, wędka zachowuje się tak samo miękko. Dziwnie się łowi nim na boczny trok, wobler go mocno wygnie ze względu na miękką akcję, do drop shota nie polecam.

 

Odległości rzutowe Mikrosa i Felchen microjigiem 1 gr są praktycznie takie same - testowałem zakładajac ten sam kołowrotek i mierząc odległość na trawniku.
Firscasta kupiłem po tym jak sprzedałem oba poprzednie ale również uzyskałem podobne odległości rzutowe. 

 

Podsumowując - jeśli miałbym jeszcze raz wybierać, kupiłbym Firstcasta , ponieważ nie lubię zbyt miękkich wędek. Poza tym jest najbardziej uniewersalny, najlepiej wykończony i jakoś tak najlepiej mi leży w ręce. 


Użytkownik Okonhel edytował ten post 18 luty 2019 - 16:40

  • jazon14, Pisarz.......ewski Piotr i pomidor babinicz lubią to

#3063 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 19 luty 2019 - 19:55

Witam.

Całą zeszłą wiosnę poświęciłem na poszukiwania najlepszego dla mnie ultralajta.

Zajęło mi to od początku kwietnia do końca czerwca - chciałem jak największą ilość kijków pomacać i pomachać nimi w sklepach na sucho.

Interesowały mnie kijki w przedziale 0,5/1 - 6/8 g ale i macałem także i takie o jeden kaliber większe, w przedziale 1/2-8/10 g.

Nie intersowała mnie cena - macałem kije zarówo za stówę, jak i takie powyżej tysiaka. Miałem w rękach króciaki od 1,6 do 1,95 m, jak i kijki powyżej 2 metrów - nawet takie po 2,7 m. Przerzuciłem z kilkadziesiąt kijków - na Śląsku jest spory wybór, dużo sklepów i firm, nie ma z tym problemu.

Generalnie mogę powiedzieć chyba największy wbór jest w Kongerze, Favorite i SG. Ale do rzeczy - co w końcu wybrałem ? Miałem kilka swoich faworytów do czasu aż trafiłem na Daiwa Gekkabigin 70UL. Model najlżejszy, 2,14m, 0,5-5 g.

Wziąłem go do ręki, machnąłem ze trzy razy i kijek zmiażdżył dosłownie cały mój dotychczasowy ranking, który sobie misternie ustawiałem pod kątem zakupów. Celowałem w złoty środek i liczyłem się że i tak nie kupię tych droższych wędek, jakie próbowałem, myślałem o przedziale 300-400 zeta. Bez żadnego żalu dołożyłem sporo więcej  :P

Jedyna wada tego kija to jego dostępność. A raczej jej brak - jest z japonskiej dystrybucji i do sklepów wędkarskch w naszym kraju trafiły jakieś pojedyncze egzemplarze.

Ale polecam.

Łowię nim muchowymi parkinsonami na wolframie i jigami robionymi na główkach 1 g.

Pozdrawiam.


Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 19 luty 2019 - 19:57


#3064 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4521 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 19 luty 2019 - 19:59

Piszesz, że po 3 krotnym machnieciu daiwa konkurencję wykosiła. Uzasadnij wybór konkretami jak możesz bo to, że posyła 1.5 grama to trochę mało ...

Użytkownik SlawekNikt edytował ten post 19 luty 2019 - 20:00

  • Karpiu95 lubi to

#3065 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 19 luty 2019 - 22:11

Witam.

Nie za bardzo wiem jakich konkretów oczekujesz ... nie łowię dużo na spining - raptem 3-4 razy w roku na 100-120 wyjść z muchówką nad wodę. Miałem kaprys połowić na muchy ultralajtem. Dla odmiany i fanu. Jestem trochę sprzętomaniakiem jeżeli chodzi o kijki (muchówki). Przez trzy miechy (długo jak dla mnie na wybór wędki) pomachałem 20-30 kijami UL tak jak można nimi pomachać w sklepie i po prostu ta Daiwa po wzięciu do ręki i takim samym machnięciu jak wędkami pozostałymi, powiedziała mi że innej nie chcę.

Jest to mój subiektywny wybór. Dla mnie ma to coś, czego nie pokazały mi wszystkie inne kije - najepiej mi się wyważa w dłoni - nie czuję wcale jak bym trzymał wędkę, ma (dla mnie) najlepszą z pozostałych akcję, jest dla mnie najbardziej sprężystainie przesztywniona w dolniku jak reszta UL.

Cóż mogę więcej napisać ? Może chyba jeszcze dla porównania to, że jak komuś podoba się akcja, praca i wykonanie SG Custom UL 1,98m 2-7 to też pewnie spodoba się mu moja Daiwa. To też był mój faworyt, tyle że porównując go do Gekkabigin, to SG nie jest żadnym UL, tylko zwykłym kijkiem do małych wobków, blaszek i przynęt na główkach 2-6 g ...

Tak jest czasem że ierzesz jakiś kij do ręki i już wiesz że to właśnie ten a nie inny. Ale nie wykluczam że trafię kiedyś na lepszy i bardziej mi pasujący  ;)

Z muchówkami mam tak samo - przekroczyłem magiczną piećdziesiątkę (wcale nie chodzi o lata) i wciąż odkrywam nowe i lepsze kije. Całe szczęście że spina traktuję tylko jako nieczęste uzupełnienie naszej pasji. 

Pozdrawiam.

PS. Posyła 0,5 g tak realnie. Mucha na wolframie 3-3,5 mm tyle waży.


Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 19 luty 2019 - 22:24


#3066 OFFLINE   filser

filser

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1058 postów
  • Lokalizacjamazowsze
  • Imię:Piotr

Napisano 19 luty 2019 - 22:20

Witam.

Nie za bardzo wiem jakich konkretów oczekujesz ... nie łowię dużo na spining - raptem 3-4 razy w roku na 100-120 wyjść z muchówką nad wodę. Miałem kaprys połowić na muchy ultralajtem. Dla odmiany i fanu. Jestem trochę sprzętomaniakiem jeżeli chodzi o kijki (muchówki). Przez trzy miechy (długo jak dla mnie na wybór wędki) pomachałem 20-30 kijami UL tak jak można nimi pomachać w sklepie i po prostu ta Daiwa po wzięciu do ręki i takim samym machnięciu jak wędkami pozostałymi, powiedziała mi że innej nie chcę.

Jest to mój subiektywny wybór. Dla mnie ma to coś, czego nie pokazały mi wszystkie inne kije - najepiej mi się wyważa w dłoni - nie czuję wcale jak bym trzymał wędkę, ma (dla mnie) najlepszą z pozostałych akcję, jest dla mnie najbardziej sprężystainie przesztywniona w dolniku jak reszta UL.

Cóż mogę więcej napisać ? Może chyba jeszcze dla porównania to, że jak komuś podoba się akcja, praca i wykonanie SG Custom UL 1,98m 2-7 to też pewnie spodoba się mu moja Daiwa. To też był mój faworyt, tyle że porównując go do Gekkabigin, to SG nie jest żadnym UL, tylko zwykłym kijkiem do małych wobków, blaszek i przynęt na główkach 2-5 g ...

Tak jest czasem że ierzesz jakiś kij do ręki i już wiesz że to właśnie ten a nie inny.

Pozdrawiam.

PS. Posyła 0,5 g tak realnie. Mucha na wolframie 3-3,5 mm tyle waży. Ile metrów te 0.5g poleci z tego kija przy optymalnych warunkach. 



#3067 OFFLINE   Tom Rob

Tom Rob

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 531 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Robert

Napisano 19 luty 2019 - 23:17

A miałeś w rękach np. Graphiteleader Finezza Nuovo GNFS 610ULS?
Jestem ciekaw porównania z Twoja Daiwą.

#3068 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 19 luty 2019 - 23:45

Witam.

Nie miałem niestety w rękach kijka o którym piszesz.

Wszystkich nie da się pomacać  :P

Ale jak byś chciał Robercie, mi pokazać na przedwiośniu którąś z Pogorii to z chęcią i owszem - wezmę żebyś porzucał  ;)

Ja bym na jazie zapolował muchowo.

Pozdrawiam.


  • mrowa lubi to

#3069 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1137 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 20 luty 2019 - 00:38

Kiedyś przymierzałem się do wspomnianej Daiwy, ale cena mnie hamowała ;), a kijek prezentuje się świetnie. Wybrałem co innego i też jestem zadowolony  :)



#3070 OFFLINE   Tom Rob

Tom Rob

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 531 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Robert

Napisano 20 luty 2019 - 07:47

Witam.
Nie miałem niestety w rękach kijka o którym piszesz.
Wszystkich nie da się pomacać  :P
Ale jak byś chciał Robercie, mi pokazać na przedwiośniu którąś z Pogorii to z chęcią i owszem - wezmę żebyś porzucał  ;)
Ja bym na jazie zapolował muchowo.
Pozdrawiam.

Jesteśmy umówieni 😀Daj tylko znać kiedy 😀

#3071 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3589 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 20 luty 2019 - 07:51

To weźcie jeszcze pod uwagę matagi super trout.
Fish 28 jest z waszych okolic może da pomacać wykałaczkę.

#3072 OFFLINE   fish28

fish28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2672 postów
  • Imię:Darek

Napisano 21 luty 2019 - 02:12

Fish już dawno sprzedał matagiego, teraz ganiam z finezą nuovo🙂
  • Tom Rob lubi to

#3073 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3589 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 21 luty 2019 - 07:08

Fish nawet nie zapytał czy Ezehiel chce....
Burak :)

#3074 OFFLINE   fish28

fish28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2672 postów
  • Imię:Darek

Napisano 21 luty 2019 - 13:08

Fish nawet nie zapytał czy Ezehiel chce....
Burak :)


Przepraszam, zapomniałem.
  • ezehiel lubi to

#3075 OFFLINE   Karpiu95

Karpiu95

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 884 postów
  • LokalizacjaTurek/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Karpiński

Napisano 21 luty 2019 - 13:31

Tez super trouta zamienilem na finezze do 5g :)
Jezeli mialbym lowic tylko microjigami do powiedzmy 1,5g to lepszej wedki niz super trout nie mialem w ręce, ale jeśli chodzi o okoniówkę do 5g to finezza wg mnie zostawia wszystko inne w tyle(przynajmniej wędki którymi mialem okazje łowic)

#3076 OFFLINE   fish28

fish28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2672 postów
  • Imię:Darek

Napisano 21 luty 2019 - 13:45

Moim zdaniem mikrojigi do 1,5g to duuuużo lepiej obsługuje finezza. Super trout to raczej od tej wagi zaczyna fajnie działać, zresztą tak nawet jest opisany.
Wiadomo, każdy ma inne odczucia, ale co do jednego się zgadzamy, finezza jest zarąbista🙂
  • ezehiel lubi to

#3077 OFFLINE   rav_id

rav_id

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 498 postów
  • Lokalizacjamiasto ;)
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:http://opowiescizespinningiem.blogspot.com

Napisano 03 marzec 2019 - 11:47

Pierwszy lin na spinning. Szukałem okoni ale po cichu na lina liczyłem bo w tym łowisku go sporo i o tej porze często jest na spinning łowiony. Trafił się taki prosiaczek ok 35 cm (nie mierzony). Kijek do 7 g, cieniutka plecionka i przypon z żyłki 0,14 mm.

Załączone pliki



#3078 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1137 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 03 marzec 2019 - 19:15

Pierwszy lin na spinning. Szukałem okoni ale po cichu na lina liczyłem bo w tym łowisku go sporo i o tej porze często jest na spinning łowiony. Trafił się taki prosiaczek ok 35 cm (nie mierzony). Kijek do 7 g, cieniutka plecionka i przypon z żyłki 0,14 mm.

Możesz zdradzić przynętę, sposób jej prowadzenia i głębokość łowiska ?


  • rav_id lubi to

#3079 OFFLINE   rav_id

rav_id

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 498 postów
  • Lokalizacjamiasto ;)
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:http://opowiescizespinningiem.blogspot.com

Napisano 03 marzec 2019 - 19:23

Przynęta to twister Relax (nieco większy od najmniejszego paproszka) jakiś fioletowo-buraczkowy z brokatem na 2 g. Ryba zaatakowała opadający po zarzucie twister w toni. Wolno płynący kanał z max głębokością może 1,6 m. Kolega złowił mniejszego na jakiegoś brudnoróżowego ripperka prowadzonego ślimaczym tempem tuż nad dnem.


  • wilczybilet lubi to

#3080 OFFLINE   G_rzegorz

G_rzegorz

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1342 postów
  • LokalizacjaKujawsko pomorskie
  • Imię:Grzegorz

Napisano 03 marzec 2019 - 20:01

Spróbuj na Cyprysowe robactwo. Te kanałowe bardzo je lubią. W zeszłym roku trafiałem nawet po kilka sztuk dziennie. Aż kumple niedowierzali:-)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

1 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


    shogun