Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Łowienie białorybu na spinning


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4036 odpowiedzi w tym temacie

#3261 OFFLINE   ShadowStalker

ShadowStalker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 80 postów
  • LokalizacjaBdg/Gd

Napisano 29 sierpień 2019 - 07:34

Zrobiłem sobie ostatnio taki zestawik na wzdręgi, ale wyniki kiepskawe... Łowie na sztuczną ochotkę na mini główce jigowej, jak wy prowadzicie takie lekkie przynęty? Pociąganie po dnie? Powoli? Szybciej?



#3262 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1137 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 29 sierpień 2019 - 12:44

Poczytaj ten wątek, jest tu pełno informacji, o które pytasz.


  • Alexspin lubi to

#3263 OFFLINE   WronaJig

WronaJig

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 203 postów
  • Lokalizacjawszędzie byle na rybach :)
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:W

Napisano 02 wrzesień 2019 - 20:33

Ja ostatnio łowię na takie własne microjigi :)

Załączone pliki


  • Mazur i Alexspin lubią to

#3264 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 03 wrzesień 2019 - 06:29

Do czeburaszki jej nie stosowałem, ale do mikro jigów z niezłymi efektami owszem. Zakładałem ją na mikrogłówkę wolframową z hakiem muchowym bezzadziorowym nr 14 i było dobrze. Hak nr 12 też jeszcze może być, ale na 14-ce lepiej (swobodniej) się prezentowała. Hak ofsetowy nie jest "skrócony" o główkę (jak w przypadku jiga), więc trzonek haka jest dłuższy i w tym przypadku, wydaje mi się, że nr 14, a nawet nr 16 będzie ok.

Jeśli chodzi o haki muchowe, to wszystko się zgadza.

Natomiast haków offsetowych w rozmiarze 14-16 jeszcze nie widziałem. Możesz podać producenta.



#3265 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1137 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 04 wrzesień 2019 - 07:00

Jeśli chodzi o haki muchowe, to wszystko się zgadza.

Natomiast haków offsetowych w rozmiarze 14-16 jeszcze nie widziałem. Możesz podać producenta.

Oferta nieaktualna (podaję jako przykład) https://archiwum.all...7444669679.html

Mam gdzieś jeszcze jakieś maluchy, ale producenta nie znam, bo są w woreczkach strunowych. Zdecydowanie jednak wolę mikro główkę jigową, jakoś mi czeburaszka nie pasuje :/


  • drag lubi to

#3266 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3589 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 04 wrzesień 2019 - 07:08

U stepanowa macie offsety #10

https://www.stepanow...zeburaszek.html



Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
  • drag i Alexspin lubią to

#3267 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 05 wrzesień 2019 - 08:36

Oferta nieaktualna (podaję jako przykład) https://archiwum.all...7444669679.html

Mam gdzieś jeszcze jakieś maluchy, ale producenta nie znam, bo są w woreczkach strunowych. Zdecydowanie jednak wolę mikro główkę jigową, jakoś mi czeburaszka nie pasuje :/

Moim zdaniem lepszym, i łatwiej dostępnym, a ponadto bardziej suptelnym hakiem do tej przynęty, będzie Decoy Worm 19 S.S. Finesse Offset Hook #8.

W rozmiarze 8 jego całkowita długość to 19mm i długość łuku 15,5mm.

Produkowane są jeszcze w rozmiarze 10, ale ich nie mam, więc wymiarów nie podaję, choć są przecież jeszcze mniejsze przynęty silkonowe, do których ta wielkość będzie dobra.

Nie łowiłm nigdy białorybu na haki offsetowe i na czeburaszki, gdyż najlżejsze są o masie 0,7g.

Gdybym jednak miał na nie łowić, to hak wiązał bym bezpośrednio do żyłki 0,08-0,10mm i obciążył śruciną 0,2-0,3 lub 0,4g.

Jak widać, numeracja offsetów jest bardzo różna u różnych producentów, więc, jak już tu wielokrotnie pisałem oprócz numeru należy zawsze podawać producenta i model. Dlatego, że ten sam producent często stosuje różne rozmiarówki w różnych modelach haków.


Użytkownik MieczysławS edytował ten post 05 wrzesień 2019 - 08:41

  • drag lubi to

#3268 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1137 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 05 wrzesień 2019 - 08:50

Zgadza się. Ja jednak i tak wolę mikrogłówkę jigową, niż hak typu Decoy podpięty pod czeburaszkę. Ale jak wielu wędkarzy, tyle stylów łowienia, także niech każdy łowi jak uważa ;)

P.S Zapomniałem napisać, że ja łowię białoryb na przynęty o wadze ~0,5g (hak+główka+przynęta), a łowiąc na czeburaszki waga jest wyższa i brań zdecydowanie byłoby mniej


Użytkownik wilczybilet edytował ten post 05 wrzesień 2019 - 08:53

  • drag lubi to

#3269 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3589 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 05 wrzesień 2019 - 10:22

Proponuję przyjrzeć się rozmiarom nimf w muszkarstwie.
Rzadko kiedy do łowienia białorybu używałem haka jigowego większego niż 15mm.
Najczęściej są to haki krótkie jednak przy niektórych mokrych muchach używałem wydłużonych haków.
Same prezenty najczęściej też nie były większe niż 15mm, z wyjątkiem gum i wolly bugerów.


Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
  • Pisarz.......ewski Piotr, drag i Alexspin lubią to

#3270 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1137 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 05 wrzesień 2019 - 11:50

Ja używam bezzadziorowych haków muchowych typu "jig", które są wydłużone, ale podczas montażu koralika wolframowego, zostają "skrócone" o ich długość (mam nadzieję, że napisałem zrozumiale co mam na myśli). Najczęściej są to haki nr 14 i 12. Nawet niewielkie ryby nie mają problemu z łyknięciem przynęty, a przez brak zadziora, łatwo się je uwalnia.


Użytkownik wilczybilet edytował ten post 05 wrzesień 2019 - 11:51


#3271 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3589 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 05 wrzesień 2019 - 11:52

Dodaje główki slotet wydłuży hak ;)

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

#3272 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1137 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 05 wrzesień 2019 - 11:55

Tak, do tego typu haków, montuję główki typu sloted i to jak najlżejsze, oczywiście, żeby jeszcze móc tym rzucić chociaż kilka metrów ;). Najlepiej sprawdza mi się główka 3,5 mm max 3,8 mm (łowisko - jezioro)


Użytkownik wilczybilet edytował ten post 05 wrzesień 2019 - 11:56


#3273 OFFLINE   drag

drag

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1654 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 05 wrzesień 2019 - 12:45

Dziękuje wszystkim za podpowiedzi i sugestie.

Na wstępie wyjaśnie może że(jako że lubię sobie utrudniać życie,a co tam :D ) łowię tylko i wyłącznie na zestaw castingowy.Mam porządnie zmodowanego multika(Alphas 103 K.T.F)z lekka szpulką która pozwala spokojnie obsługiwać główki czy czeburaszki o wadze 1g.Sensowne obsługiwanie gramatur typu 0,5 c\zy 0,6g.nie wchodzi w grę.Casting,nawet ten sprzętowo zzwansowany ma swoje ograniczenia.Uwielbiam go na tyle że się z tym pogodziłem,nie mam w ogóle potrzeby i chęci wracać do stałej szpuli.Informacyjnie,kijek którego używam do zestawu "drobiazgowego"to Matagi TR60 do 3,5g.

Wiem że w przypadku tego typu łowienia ogólna zasada jest prosta-im lżej tym lepiej. 

Ja jednak zacząłem na poważniej z białorybkami niedawno i jak pisałem,kończę na 1g.,0,9g.Ku mojemu zaskoczeniu(czytałem i mówiono mi że na wzdręgi to zdecydowanie za ciężko),zaliczyłem pierwszą dłuższa i poważniejszą sesję i nie było żle.Było sporo wzdrążek,głównie niewielkich,takich jak na fotkach ale i tak zabawa była super.Największa,taka spokojnie powyżej 30cm.oczywiście zaplątała linkę w sztycę od echa.Trzeba się nauczyć nad nimi panować w trakcie holu,pieruńsko są szybkie i niesamowicie sprawnie zmieniają kierunki pływania.Były też uklejki,płotki,oczywiście okonki.Wciągająca zabawa,zwłaszcza jak rybki biorą :) .

Załączony plik  wzd1.jpg   43,24 KB   33 Ilość pobrań Załączony plik  wzd2.jpg   34,57 KB   32 Ilość pobrań

 

 



#3274 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4521 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 05 wrzesień 2019 - 13:26

I ja i moi koledzy mieliśmy wzdręgi czy płocie na zestaw castingowy jednakże tak jak piszesz podać przynętę poniżej 1 grama ( a najlepsza to chyba taka około 0,5 grama ) na zadowalającą odległość czyli według mnie 15 metrów jest odrobinkę trudno.
  • Alexspin lubi to

#3275 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1137 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 05 wrzesień 2019 - 13:41

Drag, według moich połowów i obserwacji, wzdręgi są bardziej agresywne i łapczywe od płotek. Te drugie ciężej się łowi i wolą wolniejsze prowadzenie, najlepszy jest bardzo powolny opad. W tym roku na przedwiośniu złowiłem kilka płotek 30+ (największa miała 36cm) i wszystkie na przynęty ~0,5g, w spowolnionym opadzie, wspomaganym kołowrotkiem, przez dodatkowe bardzo wolne kręcenie, (wręcz znikome) wydłużałem jak najbardziej opad.


  • drag i AcWorm lubią to

#3276 OFFLINE   nowwwak

nowwwak

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 676 postów
  • LokalizacjaTomaszkowice/Kraków
  • Imię:Paweł

Napisano 13 listopad 2019 - 20:37

Dawno tu nikt nie pisał, więc wrzucę rybki z weekendu. Listopadowa wzdręga i lin. Przynęty duże. minimaster i minimaster pintail...

 

IMG_20191111_092439473-2.jpg

 

72189579_775077882916884_457518945222524



#3277 ONLINE   Acho

Acho

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 323 postów

Napisano 11 grudzień 2019 - 22:14

Serwus. Cisza w wątku nadal..., więc coś na odświeżenie.

W niedzielę plan był prosty -  niewielka rzeczka i japończyki, reszta to przyłów. Niestety, znowu mocno wiało i musiałem szukać miejsc osłoniętych od wiatru, tak aby była możliwość precyzyjnie podać moje mikruski 0,2-0,4gr. Mimo dużych ograniczeń przez wiatr, udało się namierzyć i trafić dwa japończyki - jeden już namieszał 🙂. Przyłowów w postaci kleni, jazi, płoci i okoni również było kilkanaście. Japończyki wybrały dzisiaj brudne kolory cukierków, reszta ferajny gustowała w ciemniejszej czerwieni. 

Załączone pliki



#3278 OFFLINE   drag

drag

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1654 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 15 grudzień 2019 - 14:35

Może juz było,wątek długi wiec nie pamiętam.Jeden z fajniejszych filmów o spinningowym wzdręgowaniu jaki widziałem,miło popatrzeć o tej porze roku :)



#3279 OFFLINE   nowwwak

nowwwak

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 676 postów
  • LokalizacjaTomaszkowice/Kraków
  • Imię:Paweł

Napisano 15 grudzień 2019 - 21:37

Było, ale filmów i fotek Maćka nigdy za wiele :)


  • drag lubi to

#3280 ONLINE   Acho

Acho

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 323 postów

Napisano 17 grudzień 2019 - 15:41

Ostatnie kilka dni poświęciłem na łowienie japońcy. Złowiłem kilkanaście sztuk, ale wszystkie rocznika jak zdjęcia powyżej. Nic większego nie mogłem trafić, aczkolwiek wiedziałem, że muszą gdzieś być większe sztuki. Mając już rozeznanie gdzie mniej więcej mogą przebywać, zająłem się odpowiednim doborem cukierków - kombinacji z kolorem, wielkością i gramaturą nie było końca. Aż w końcu dobrałem się do konkretniejszych japońców, które były nie lada wyzwaniem dla japońca, którym wyciągałem te dorodne sztukasy  :). Wszystkie japończyki wyjeżdżały dość sprawnie i lądowały w podbieraku - tego ze zdjęcia trzy razy próbowałem zmieścić, dopiero za czwartym razem udało się jakoś upchać w podbieraku  :) . Był jak zawsze inny białoryb (płoć, kleń, wzdręga) i szczupaki do czterech dyszek. Jeden z tych pistoletów odciął mi najskuteczniejszego mikro jiga w dniu dzisiejszym, więc teraz trzeba odwzorować sampla i ukręcić ich kilkanaście - aby znowu nie było zaskoczenia  :) .

Załączony plik  20191217_114732.jpg   113,74 KB   37 Ilość pobrań

 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

1 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych


    Barteek_k