Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Blank na okonia

okoń blank

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
877 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   tornado

tornado

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk

Napisano 25 czerwiec 2007 - 22:43

Tak samo jak pitt interesuje mnie zrobienie wędki spiningowej typowej na łódż tak do 2.1m ale normalny spin a nie wklejanki z tymi małymi przlotkami że lupe trzeba nosić aby linke przeciognąć, do małych wirówek i kopytek tak max 12g co byście doradzili.



#2 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 25 czerwiec 2007 - 23:00

cześć Władku

Miałem dziś w rękach blank na ktorym wyszedł by świetny kij na okonie do wspomnianych przez Ciebie przynet. Był to ATC/Shikari o oznaczeniu ISJ662. Blank typu spin jig o długosci 1,98 cm mocy 12 lbs i c/w do 12g wszystko to w jednym kawalku. Mozesz to uzbroić zarówno pod korbe jak i multik. Jest tez dwuczęsciowy fresh water IS703 o długości 2,13m, mocy 10 lbs i c/w do 14g. To blank raczej pod spinning.

Z innych propozycji to jest bardzo fajny i niedrogi st croix triumph o dlugosci 2,13 w dwóch kawałkach o c/w do 14g. Kij w wersji spinningowej. Jak chcesz drożej to jest sporo avidów o mocy 6-12 lbs w wersji spinningowej. Z castów jest 10 funtowy drop shot który rewelacyjnie spisuję się z gumkami, ale z obrotowkami nieco gorzej (więcej spadów). Ja jednak celowałbym w którąś z pierwszych propozycji.
pozd JW :D

#3 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 26 czerwiec 2007 - 04:51

Tak sobie czytam te porady okoniowe i jestem trochę przerażony mocą sugerowanych wędek. 12 lbs to są kije do żyłki 0,25-0,28m zależności od producenta (Sufix).
Udało mi się złowić już kilka większych okoni ale one bezproblemowo wyszły na znacznie delikatniejszy sprzęt.
Jakoś nie mogę sobie wyobrazić Horneta H4F na takiej żyłce podawanego precyzyjnie w wybrany fragment łowiska nawet z korby na takiej lince. A może ja już przez ten casting mam zupełnie inne spojrzenie na łowienie okoni. Sam już nie wiem. :unsure:

#4 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 26 czerwiec 2007 - 05:05

premier do 8 lb, obejzyj sobie ta wedke :D

#5 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 26 czerwiec 2007 - 09:06

..moim zdaniem 7 stopowy dwuskładowy Batsona z seri ISP843F o cw 3-10gr będzie oki..posiadam takiego, to świetny średnioszybki kijek którego mozna jeszcze troszkę przeciążyć..nada się również na pstrunie z mniejszych rzeczułek :D
  • Bolesław lubi to

#6 OFFLINE   tornado

tornado

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk

Napisano 26 czerwiec 2007 - 09:35

Ja zakładam kij jedno częśćiowy który będzie tylko na łodzi i jak na razie pod narmalny kołowrotek do żyłki max 0.20 i naprawde delikatnych przynęt.Dlaczego normalny spin a nie cast odpowiedż jest prosta.nie dorosłem jeszcze do ultra casta,po drugie mam normalne kręciołki których niechce się pozbyć i wiem że będzie taki zestaw bardziej uniwersalny,po trzecie na te większe okonie które są często przyłowem przy łapaniu sandaczy mam już kije castingowe.Pamiętam jak pierwszy raz kupiłem kongra do 10g byłem nim zachwycony ale zbiegiem czasu wada z powodu małych przelotek zaczeła mnie drażnić i to nietypowe jego ugięcie.to tu na forum otwarzyliście mi oczy na inne spojrzenie w dobieraniu kijów.Najbardziej mnie rajcuje sama zabawa z wędką a na drugim planie co tam zawiśnie.Myśle że jest tu wielu takich kolegów z takim podejściem jak moje.Dlatego wasze propozycje są bardzo cenne i napewno będe się nimi kierował. Pozdrawiam Władek

#7 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 czerwiec 2007 - 10:43

Biorac pod uwage zalozenia, z tego na co lowilem wybralbym tego Batsona 843, jest opisany do 12LB ale rzuca sie juz malutkimi wabikami, mozna tez dzialac z cienka zylka.

Ja osobiscie wybralbym cos dluzszego, gdzies 2,4m...bo jak przyjdzie lowic na plytkiej gorce np. dodatkowo porosnietej wywlocznikiem, gdzie trzeba lawirowac pomiedzy roslinami..?

Nie cierpie, jak mi sie wedka nadaje tylko do 1ego typu wody...znosze to chyba tylko w kijach sumowych...

Andrzeju, jak zauwazyles wszystko zalezy od f-my i modelu. Ja bym dodal jeszzce dlugosc, zeby bylo latwiej... :D
Spotykalem juz wedki (chocby wspomniane Batsony), ktore przy dlugosci 2,1m i mocy okolo 12LB byly diametralnie rozne.
Tajemnica tkwi w grubosci szczytowki, srednicy. Mozna zrobic blank taki, zeby prawie cala moc wedki wzial na siebie dolnik. Jak pokombinowac troche ze sczytowka a ujac z dolnika to wyjdzie pala.
A moc bedzie na tym samym poziomie...

Oczywiscie to wszystko w ogolnikach jest...zeby te sprawy lapac naprawde dobrze, trzeba by sie zajmowac produkcja i projetkowaniem.

Gumo

#8 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 26 czerwiec 2007 - 11:32

Pawle, autor pytania precyzyjnie zdefiniował długość kija jak i to, że ma być w jednym kawałku. Więc tego nie ruszamy. W dawnych czasach jak łowiłem okonie na korbę stosowałem żyłkę o przeciętnej grubości 0,16mm. Wówczas blanki jeszcze na naszym rynku nie miały podane mocy, a c.w. zawierały różne głupoty. Jednak pod okoniem 30cm to kij lekko się wyginał, a pod 40 bardziej. Pozwalał też swobodnie wyrzucić obrotówkę nr. 1 czy też 2. Takim kijkiem okoniowym był wówczas Avid St.Croixa o mocy 6 lbs.
Nie znam dzisiejszych porpozycji spiningowych na okonie więc nie chcę niczego konkretnego sugerować ale powinien być to kij pracujący większą częścią blanku i posiadać bardzo wysoką czułość. Tak mi się wydaje.

#9 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 czerwiec 2007 - 11:55

Ja staram sie wszystko ruszyc bo szukajacy zawsze mogl sie czyms zasugerowac i nie zauwazac pewnych niuansow...
Z dwuczesciowoscia/jednoczesciowoscia nie powinno byc problemow w batsonie. Wystarczy poszukac w katalogu podobnego jednoczesciowego z identyczna gruboscia szczytowki...
Wiem, do czego zmierzasz...jasne, ze do takiej jednej sytuacji opisanej wystarczy 6LB...
Tyle, ze to prowadzi do, moim zdaniem, zbyt duzej specjalizacji, i z kolei do posiadania wiekszej ilosci wedzisk...
Pamietam, ze 2kg szczupak na kiju 8LB (co prawda sporo dluzszym niz 2m) jezdzil statycznie, prawdopodobnie dluzszy czas nie wiedzial, ze jest na wedce...
To moze doprowadzic, ze na rybe 0,5kg bedzie inne wedzisko, do 1kg drugie, a jak dobrze pokombinowac to i cos posrodku tez sie znajdzie..
A ja wezme hot shota 15LBS i to wszystko opedze...a w zakresie spodziewanych obciazen praca wedek bedzie podobna...

Gumo

#10 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 26 czerwiec 2007 - 12:08

Żyłka 0,16mm nie nadaje się na okonie, może okonki łowione na 1-2g paprochy, ale nie okonie. optimum to 0,20mm taka linka mozna pewnie zatrzymac 40+ okonia uciekającego w zatopione konary albo w zarośla. Inna opcją jest 8 funtowa plecionka z przyponem z zylki minimum 0,18mm. Ponadto autor watku wspomniał, ze chce rzucać 12g przynety. Tyle waży np. duża szczupakowa wirówka efzzet. To moim zdaniem już sporo jak na kij 6 albo 8 lbs. Podobnie nie wyobrażam sobie prowadzenia agresywnie gumy na 10g główce tak delikatnym kijem. Większość dobrze opisanych 10 funtowek ma maksymalny c/w w granicach 10g (nie dotyczy ST croix`a !! ). Ponadto z doświadczenia wiem, ze podczas łowienia okoni często zdarza sie sytuacja jaką opisał przedmówca. Dwu kg. szczupiec 'szaleje' :unsure: na koncu. Dlatego jestem pewien, ze 10- 12 lbs to właściwy kij do takich warunkow łowienia.
pozd JW

#11 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 26 czerwiec 2007 - 12:13

Uparty jesteś Pawle. Autor pytania nie szuka uniwersalnego kija tylko wędki na okonie z łodzi. Dlatego ogólnie sugeruję coś dobrego, a ty wyjeżdzasz cały czas z jakimś batosonem. Tu chodzi o kij o dużej czułości na któram będzie mógł poczuć delikatne skubnięcia. Żadne wklejanki czy tego typu głupoty tylko poważna wędeczka w jednym kawałku. Czyli coś z G.Lomisa, ATC, St.Croix lub podobne.
Pomijam propozycje japońskie w stylu omawianym ostatnio przez koleżeństwo w innym wątku bo to jest propozycja tylko dla ekstremalnych zawodników, a autor pytania wygląda na zwykłego wędkarza jak ty czy ja.
Sądzę, że ktoś z użytkowników wspomnianych kijków coś konkretnego zaproponuje.

pozdrawiam

#12 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 czerwiec 2007 - 12:56

Czy ja jestem uparty...?Pewnie w pewnych zagadnieniach tak...aczkolwiek Ty tez nie nalezysz do mniej upartych... :D

A wszystko chyba ma podloze w tym, ze nie ma wedki do lowienia okoni z lodki, jak i wedki 2,1m 8LB czy 12 do lowienia okoni z lodki, jak i wedki do lowienia szczupakow...
kto w to uwierzyl (zapewne glownie z wieloletnich podszeptow prasy) jest biedny bo ten sposob myslenia zakorzenia sie gleboko...

Z Batsonem wyjechalem bo ta wedka po prostu lowilem a innych tej dlugosci nie mam i nie zanosi sie, zebym mial (chyba, ze bede sobie robil kij kolo 50-80LB na fiordy-wtedy tak).

Oczywiscie ze mozna i nalezy sobie poszukac wedki nie tylko wsrod Batsonow, niechze radza inni posiadacze i uzytkownicy...

Wklejanka to jedno z najbardziej znienawidzonych przeze mnie pojec, zaraz za bocznym trokiem i nikogo nie bede namawial do lowienia w ten sposob.
Co do propozycji japonskich, to mysle, ze juz to o czym tu mowimy to czarna magia dla 90% wedkarzy w Polsce, dlatego odpisywalem co odpisywalem w tamtym watku...

Gumo

#13 OFFLINE   jersey

jersey

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 668 postów

Napisano 26 czerwiec 2007 - 14:16

polecam do takich zabaw st.croix legend elite es66lf. jeden kawałek, 1,98m, 8lb. drogo, ale dobrze.
pozdrawiam,
jersey

#14 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 czerwiec 2007 - 16:58

@tornado

zastanow sie nad sugestia @gumofilca dotyczaca dlugosci kija - jak przyjdzie do lowiania na paprochy, przy kijku dwumetrowym moze zabraknac zasiegu, a nawet na lodce potrafi to byc istotne. Podobnie jak @Gumo mysle ze optymalnym wyborem bylby kijek w okolicach 8 stop.

Nie bede rekomendowal konkretnej firmy czy modeli, mysle ze wsrod blankow renomowanych producentow dostepnych w Polsce bez trudu znajdziesz blank dla siebie.

Pozdrawiam

#15 OFFLINE   Ireneusz Matuszewski

Ireneusz Matuszewski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 315 postów

Napisano 26 czerwiec 2007 - 19:45

@Tornado,analizując Twoje potrzeby sugeruję wziąć pod uwagę złożenie wędki na Batsonie IP841. Uważam, że pod okonia potrzebujesz średnio szybkiej wędki.Przy takiej akcji kija komfortowo zatniesz okonia i nie bedziesz miał spadów. Przy tym blanku masz cw.4-10 gram i możesz spokojnie przeciążyć wędkę o 2-3 gramy. Rozpiętość mocy linki w zakresie 4-10lb. pozwala na stosowanie żyłek w zakresie 0,16 - 0,20. Przy tradycyjnej rękojeści i lekkim zbrojeniu w Alconite cena gotowej wędki nie przekroczy 600 zł.
Pozdrawiam,
Ireneusz Matuszewski

#16 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 czerwiec 2007 - 20:38

@Irku

a Twój 993F.... ze tak zapytam z ciekawosci :unsure: ?

#17 OFFLINE   tornado

tornado

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk

Napisano 26 czerwiec 2007 - 22:25

Witam ponownie i przepraszam że nie odpowiadałem na swoje zapytanie ale dopiero dotarłem do domu.Wdzięczny jestem za wszystkie posty w tej sprawie którymi napewno będe się sugerował przy zakupie tej wędki.Napewno cena będzie miała znaczenie ale nie aż tak abym sobie nie poradził z dobrym wyborem.Dodam iż 80% to zbiorniki sztuczne Mietków Turawa Nyskie
na większość jezior mam szlaban bo moja łódż to kawał krowy z dużym silnikiem. ale taka mi się mażyła i taką zbudowałem mimo napędu chybrydowego kaszty eksplatacji nie są małe więc musze godzić zaskurniaki na wszystko w ramach rossądku.zalerzy mi na kiju dla okoni nie okonków bo takich staram się nie łapać,po pierwsze bardzo czuły po drugie taki abym śmiało go cholował, w razie przyłowu zębatego to z góry zakładam obcinke bo nie stosuje stalek przy okoniach, natomiast sandał jak się dobrze zapnie to kij powinien mu sprostać,wiadomo że jak kaban przywali to już będzie zabawa.podałem jeden kawałek bo mam schowki tej dłógości na łodzi i bardzo mi pasóją jedno składy.
Podałem 12g bo wyżej to już mam szereg wędek castingowych i normalnych spinów do 300cm.A ten ma być taką perełką do dobrej zabawy lekki czuły i dobrym ugięciu.Jako że mi nic nie mówią te wszystkie tabele musze się zdać na wasze propozycje.Nawet rozpatruje kij z rezonąsem jeżeli ma to sens w rodzimym wydaniu.
na Japończyka poczekam ale to już inna chistoria.

#18 OFFLINE   Ireneusz Matuszewski

Ireneusz Matuszewski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 315 postów

Napisano 27 czerwiec 2007 - 17:26

@Friko,
Miał być lekki i w jednej części. Dlatego zaproponowałem IP841 a nie IST993F.
@Tornado, jeżeli chcesz z rękojeścią rezonansową - nie ma problemu.
Pozdrawiam,
Ireneusz Matuszewski
  • mercoss lubi to

#19 OFFLINE   tornado

tornado

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk

Napisano 27 czerwiec 2007 - 23:32

Panie Irku odezwe się na PP jak na razie walczę ze swoim autem piąty już mechanik ręce rozkłada i komputery głupieją co mu jest.Pozdrawiam Tornado.

#20 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 19 lipiec 2007 - 18:43

Wertowałem tak z ciekawości byłe wątki . To prawie jak przewracanie starych gazet .
Zawsze się coś niezauważonego odkryje ..
Tu akurat akapit o RX 7 993F , hot shot'cie B.Ent.. Ciekawił mnie ten blank od dawna , ale jakoś mijałem się z nim . W ogóle z tym typem kija .
I we wtorek , poniekąd z barteru , stałem się posiadaczem tego modelu . W wersji z przełomu wieków ..
Tyle że zawsze widziałem go jako kij na pstrągi , nie na perca .
Zeby upewnić się w zamiarze , złożyłem go na biegu na taśmach i termorurce , i do czynu .. Na trawniku niestety..
Do rzucania w punkt jest idealny . Leci od 1 grama . Niewielki ruch nadgarstkiem , i leci tam gdzie chcę ..
Do gum i itp kreatur , do baryłkowych przeciążonych woblerów , włosianek , jig'ów będzie idealny .
Może tylko ociupinę niechętny w karku .
Nie omieszkam też przy okazji spostponować wklejanek . Jest to może mało eleganckie , ale konieczne .
Hot shot jest dla tych plugawych , komicznych imitacji niedoścignionym wzorem .







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: okoń, blank

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych