Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Boleń - jaki blank?

blank boleń

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
641 odpowiedzi w tym temacie

#441 OFFLINE   pranagal

pranagal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów

Napisano 28 sierpień 2016 - 14:17

Za wiele razy nad wodą orki jeszcze nie miałem, ale w życiu bym nie powiedział, że jest sztywna i pałowata

 

Nie powiedziałem że jest pałowata ale jakbyśmy się kiedyś nad wodą spotkali na bolenia i porzucałbyś karabelką poczuł byś różnice, choć powiem ci szczerze że najczęściej za boleniem biegam z daiwą powermesh 3m 5-30 g od kiedy przebudowałem w niej całą rękojeść na nową i krótsza bo stara wystawała z 15 cm za łokieć :) jest to mój ulubiony patyk na bolasy



#442 OFFLINE   pranagal

pranagal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów

Napisano 28 sierpień 2016 - 14:26

Orka za to jest najbardziej wszechstronnym blankiem za tak śmieszne pieniądze który ogarnie szczupaki, sandacze, bolenie.

W kategorii cena do jakości niema konkurencji. Wiele osób o tym nie wie i kupuje drogie fabryczne kije w sklepie a można zakupić blank orka ubrać go w alconite.

Dobrać rozmiary przelotek ich rozmieszczenie pod blank i własne preferencje a i na pewno korek z jakiejkolwiek pracowni będzie o niebo lepszy niż to co mają masowe kije na półce sklepowej.

I mamy kij pod siebie taki jak chcemy za przyzwoitą cenę, wielozadaniowy. Czy można chcieć więcej ?

Można niech ryby częściej biorą :D


  • Pisarz.......ewski Piotr i Qcyk lubią to

#443 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 29 sierpień 2016 - 15:46

Wiele osób o tym nie wie i kupuje drogie fabryczne kije w sklepie a można zakupić blank

Dlatego dziwię się ludziom, którzy kupują seryjne kije po 1000-1500zł... ;) Choć można się tłumaczyć, że taki kij można wziąć w rękę, pomachać, a customa już nie. Nie mniej, wydać 1500-1700zł za seryjnego, masakrycznie wykonanego StC Elite, to już trzeba mieć fantazję...


  • Dawid.K lubi to

#444 OFFLINE   karpiu08

karpiu08

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 236 postów
  • LokalizacjaKłodzko
  • Imię:Łukasz

Napisano 04 styczeń 2017 - 22:01

Odgrzeję kotleta. Potrzebuje wędki na bolka długiej jak w temacie (tylko ta długość wchodzi w grę). Blank ma być miękki, giąć się po sam uchwyt kołowrotka lub chociaż delikatnie przed po zacięciu ryby, pracować pełnym dechem podczas wyrzutu a jednocześnie chciałbym żeby szczytówka była na tyle twarda że w nurcie nie gięła by się do 3-4 przelotki podczas prowadzenia woblera ze sterem (np. spirit 7 III). Dolny zakres rzutowy to woblery o wadze 10g, przez rh10 po górny zakres wahadła 22g. Producent i cena blanku mnie nie interesuje bo to ma być moja wymarzona wędka ( z resztą i tak więcej niż 1200 zł to nie widziałem na stronach internetowych naszych pracowni). Talon 90mf2? St croix 5SC90MF2-G Elite? Lamiglas SI 108-2M? Łowisko to rzeka Odra w okolicach Wrocławia i dalej aż do niemieckiej granicy.

Z góry wielkie podziękowania za to, że komuś będzie się chciało skrobnąć dwa słowa w temacie wałkowanym od lat ;)


Użytkownik karpiu08 edytował ten post 04 styczeń 2017 - 22:04


#445 OFFLINE   Bryzers

Bryzers

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 62 postów
  • LokalizacjaPiaseczno
  • Imię:Robert

Napisano 04 styczeń 2017 - 22:54

Batson IST 1203F  3,05. 10-21g  8-12 lb - bolek na lekko jeszcze dziewiczy ale zapowiada się dobrze.



#446 OFFLINE   Remicki

Remicki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 357 postów
  • LokalizacjaPomorze Zach.
  • Imię:Remigiusz

Napisano 05 styczeń 2017 - 02:14

Jeśli cena nie gra roli...

-to ten producent może to zmienić;

;)

NFC St 964-2 (HM) 

290cm/10-21g./12lb.

Kiedy zaistniała potrzeba zbudowania rzecznego kija(środkowy i dolny bieg Odry), który połączy cechy moich dotychczasowych
patyków i pozwoli, łowić przyjemnie bezpiecznie i etycznie każdy gatunek, spojrzałem uważniej na ten kij.

Charakterystyczne dla tej konstrukcji jest to że oprócz mocy dolnika, posiadają długą, jakby nieprzyrastającą w

średnicy części szczytową, która pewnie trzyma ryby i dba o odpowiednią prezentację małych przynęt ok.3g.
Jest przy tym cięta i czuła. Świetnie trzyma 'krucho-pyskie' okonie. Uległość szczytówki, powoduje że stosunkowo mało jest od niej odbić.

Część środkowa, to płynne przejście z 'lighta' w części szczytowej do mocy 12lb(nie do szacowanej).

Środek to prawdziwa sprężyna, serce i mięsień tej konstrukcji. Na łączeniu wędka nie wykazuje najmniejszych prze sztywnień.

Moc płynnie przenoszona jest w mięsisty dolnik. Słowem; -czułość, kontrola, moc i bezpieczny hol, na elastycznym zestawie.
Kij ten, w wersji "MI" czyli średniomodulowej, opisany jest na jerkbicie przez Łukasza(chub norris) w wątku "wielkorzeczny uniwersal".
Mój wybór jednak padł na wersję "HM" -możliwość lepszej transmisji przy połowie sandaczy na "lekko-średnio".

Istniało jednak ryzyko że wyższy moduł blanku, w efekcie końcowym, będzie pozbawiony wymaganego ciepła średniomodułowej maty do trzymania mniejszych ryb.

Blank trafił na warsztat kolegi Yglo, z prośbą o szczególny nacisk na wyeksponowanie dolnego c.w. -nie poprzez przeciążenie blanku cięższymi przelotkami ale
o to by, pozostając przy lekkich przelotkach, wyciągnąć te parametry przez odpowiednią ich ilość,rozmiar i rozmieszczenie.

W efekcie kij ten w stu procentach spełnił moje oczekiwania. W minionym sezonie ta wędka -dosłownie, nie była odkładana na półkę ;)

Nie muszę już rezygnować z efektywnego łowienia okoni tym samym kijem, co boleni z dystansu na pociski(ale i na lekkie przynęty),

nie muszę obawiać się używać jej jako głównego narzędzia w połowie grubych szczupaków na średnie przynęty.

Jest to również kij który sprawdza się na odrzańskich opaskach, ostrogach i klatkach przy połowie kleni i jazi.

Rybą na której ten kij się na chwilę "zatrzymał" i podrapał po głowie, był boleń84cm w nurcie trochę tłustszym niż Odra. Szczupak 99cm pobujał go bardziej masą niż siłą

-ale bez utraty bezpiecznej kontroli. Kleń57 z trudnej tech. zarośniętej zielskiem rzeki, został zatrzymany i po chwili zapasów, doprowadzony przed obiektyw.

Był też sandacz 71, okoń46 i belony -no problem. Miłym zaskoczeniem jest możliwość podawania nim smużaków -takich od 2g. na przyzwoite dystanse -ok.20m.(żyłka 0,16mm),

tak też się stał moim podstawowym narzędziem na powierzchniowe spływy robactwem, po obficie zarośniętej rzeczce, gdzie hol pięćdziesiątaka może być tylko siłowy.

Dolnik w takiej sytuacji musi bezkompromisowo wieść rybę do podbieraka, środek wypompowywać ją przy próbie ucieczki a szczytówka ładnie ją kleić.

A wspominając o małych przynętach -takie 2g. 'jajeczko' czuć na nim bardzo czytelnie. Rh10 o którym wspominasz, przy żyłce 0,18mm(bezwietrznie) -poleci max.50m.

Górne c.w. to(zależnie od charakteru pracy i łowiska) 20-25g.

Pomijając jego uniwersalność jest to, przede wszystkim, rasowy BOLENIOWY kij.              ....Kroplą dziegciu na pięknym obrazie tego blanku jest jego CENA!!!


Użytkownik Remicki edytował ten post 05 styczeń 2017 - 03:12


#447 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2639 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 05 styczeń 2017 - 09:21

Blaas Slim 15lb.


Użytkownik Fatso edytował ten post 05 styczeń 2017 - 09:21

  • Hubertus, skalek-77 i Dawid.K lubią to

#448 OFFLINE   grisha

grisha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:po ojcu

Napisano 05 styczeń 2017 - 10:15

Batson XST1144F ;)


  • Hubertus, Pisarz.......ewski Piotr i Sawiola lubią to

#449 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2639 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 05 styczeń 2017 - 12:57

Blaas Slim ma głębsze ugięcie i może być długości 2,75. XST1144F ma 2,90.

Miałem takiego Blaasa Slim Nano, ale 2,90. Bardzo przyjemny kij. Wersja krótsza będzie - tak sądzę - strzałem w dziesiątkę.


  • karpiu08 lubi to

#450 OFFLINE   Paweł R.

Paweł R.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 552 postów
  • LokalizacjaDT
  • Imię:Paweł

Napisano 05 styczeń 2017 - 13:47

Batson ist 1085f 2.75 10-28gr 10-17lb

Mam i nie zamienił bym na żaden inny kij do łowienia boleni.

Użytkownik Paweł R. edytował ten post 05 styczeń 2017 - 13:48

  • karpiu08 lubi to

#451 OFFLINE   drakmen

drakmen

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 352 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Bartek

Napisano 05 styczeń 2017 - 21:32

Zgadzam się w 100% z Pawłem R.
Dodam jeszcze, że świetnie trzyma rybę i jak na swoją moc jest bardzo uniwersalny. Pozdrawiam.
  • Paweł R. i karpiu08 lubią to

#452 OFFLINE   Kameleone

Kameleone

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 1 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Los

Napisano 30 styczeń 2018 - 16:19

Witam. Poszukuję opini o blanku blaas SLF9015-2N. Wszelkie fotki wskazane :)


Użytkownik Kameleone edytował ten post 30 styczeń 2018 - 16:23


#453 OFFLINE   karpiu08

karpiu08

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 236 postów
  • LokalizacjaKłodzko
  • Imię:Łukasz

Napisano 16 luty 2018 - 21:46

Witam. Poszukuję opini o blanku blaas SLF9015-2N. Wszelkie fotki wskazane :)

Mam od lipca. Byłby prawie ideał, ale...

Blank obsługuje przynęty sterowe od 5 do 10 cm (np spirit), nie kładzie się podczas ich prowadzenia w nurcie. Nie ma takiego efektu że blank siada (szczytówka czy część środkowa) i mamy duży opór na kołowrotku podczas zwijania np. w warkoczu. Jest podczas takiego prowadzenia z czego zaciąć.

Rh 10 i RH 12 lżejsza (22g) bez problemu. Fantom 9 25g górna granica komfortu podbijania.

Blank szybki, pracujący pod obciążeniem. Bolenie około 50 cm na krótkim dyszlu na plecionce nie spadały, dobrze amortyzował.

Z wad:

- nie rzuca daleko, raczej tak standardowo

- brakuje mocy na hol jesiennego bolenia 70 + , miałem problemy już z takimi pod 70, osiemdziesiątka z trudem i po bardzo długim czasie podniesiona do powierzchni

Moje łowisko to Odra od Wrocławia do Głogowa, łowię tylko na plecionki.

Tak wygląda mój kij. Moim zdaniem jest kiepsko uzbrojony bo pierwsza przelotka nie odgrywa zadania przy holu a jej bliskie położenie skraca zakres rzutu. Gdyby na dolnym składzie była jedna przelotka a reszta na drugim moim zdaniem byłoby lepiej. No ale to moje zdanie którego nie do końca jestem pewien bo na rodbuildingu znam się jak wilk na gwiazdach.

Załączony plik  DSC_0037.jpg   44,53 KB   32 Ilość pobrań


Użytkownik karpiu08 edytował ten post 16 luty 2018 - 21:46


#454 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4904 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 16 luty 2018 - 22:31

Moda na KR system skutkuje tym co Sam masz okazję obserwować. Kij na bolenie w KRs będzie doskonale działał z cienkimi plecionkami ale nie do końca z żyłkami czy grubszymi linkami a szczególnie tymi x4. Zdecydowanie pod bolenie najlepiej sprawdzało mi się zbrojenie w długi łagodny stożek na guide-ach KL.

#455 OFFLINE   karpiu08

karpiu08

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 236 postów
  • LokalizacjaKłodzko
  • Imię:Łukasz

Napisano 17 luty 2018 - 09:20

Mówisz o tych przelotkach?

Fuji-KL-Spinning-Rod-Guide-Kits_1-1.jpg?

Taki set mam w tym blaasie. Sic w kolorze gunsmoke. Startowa przelotka to 30, końcowa 6 lub 7 (nie mam teraz możliwości sprawdzić). 

Wydaje mi się, że gdyby do tego mojego kija wrzucić dziewięć przelotek na górny skład, a na dolnym zostawić jedną i to maksymalnie daleko od kołowrotka to wędka działałaby lepiej względem boleniowania i miała trochę więcej mocy. No, ale z drugiej strony nie wiem czy wtedy wędka z racji większego obciążenia górnego składu nie kładłaby się podczas prowadzenia woblera sterowego typu spirit w nurcie.



#456 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4960 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 17 luty 2018 - 10:37

... a może , to nie jest wina tylko przelotek  ;)



#457 OFFLINE   karpiu08

karpiu08

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 236 postów
  • LokalizacjaKłodzko
  • Imię:Łukasz

Napisano 17 luty 2018 - 10:40

Możliwe, może potrzebny mi inny blank o trochę większym zapasie mocy w dolniku... idąc śladem blaasa slxf zamias slf (?)


Użytkownik karpiu08 edytował ten post 17 luty 2018 - 10:42


#458 OFFLINE   Maxs

Maxs

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 69 postów

Napisano 20 luty 2018 - 18:05

Trochę poczytałem w wątku,ale mimo to jeszcze zapytam dla pewności. Otóż szukam blanku, który podoła moim wymaganiom. Łowię głównie na rzecze Nidzie, rzeka o spokojnym uciągu,kilka razy w roku Wisła. Długość najlepiej coś 2.70-2.80.Łowię głównie na woblery 7-9cm,czasem jakaś guma Rh( max 18g),ale głównie woblery,  ewentualnie obrotówka. Blank ma służyć do połowów boleni, czy w kwocie do 400 +\- złoty dostanę coś sprawdzonego czy lepiej jeszcze poczekać i zwiększyć budżet? Chętnie usłyszę propozycje modeli również troszkę droższych


Użytkownik Lukasss edytował ten post 20 luty 2018 - 18:06


#459 OFFLINE   Hubertus

Hubertus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1849 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 21 luty 2018 - 10:52

Mam od lipca. Byłby prawie ideał, ale...

Blank obsługuje przynęty sterowe od 5 do 10 cm (np spirit), nie kładzie się podczas ich prowadzenia w nurcie. Nie ma takiego efektu że blank siada (szczytówka czy część środkowa) i mamy duży opór na kołowrotku podczas zwijania np. w warkoczu. Jest podczas takiego prowadzenia z czego zaciąć.

Rh 10 i RH 12 lżejsza (22g) bez problemu. Fantom 9 25g górna granica komfortu podbijania.

Blank szybki, pracujący pod obciążeniem. Bolenie około 50 cm na krótkim dyszlu na plecionce nie spadały, dobrze amortyzował.

Z wad:

- nie rzuca daleko, raczej tak standardowo

- brakuje mocy na hol jesiennego bolenia 70 + , miałem problemy już z takimi pod 70, osiemdziesiątka z trudem i po bardzo długim czasie podniesiona do powierzchni

Moje łowisko to Odra od Wrocławia do Głogowa, łowię tylko na plecionki.

Tak wygląda mój kij. Moim zdaniem jest kiepsko uzbrojony bo pierwsza przelotka nie odgrywa zadania przy holu a jej bliskie położenie skraca zakres rzutu. Gdyby na dolnym składzie była jedna przelotka a reszta na drugim moim zdaniem byłoby lepiej. No ale to moje zdanie którego nie do końca jestem pewien bo na rodbuildingu znam się jak wilk na gwiazdach.

 

Co do zbrojenia to w tym przypadku przelotka jest za blisko a brak mocy wynika z tego iż pierwsza przelotka nie zbiera mocy z blanku i tak naprawdę blank zaczyna pracować na drugiej, gdzie tej mocy jest zdecydowanie mniej, w KR można ustawić łagodniejszy stożek pod żyłkę i pletke x4, ale zbrojenie w ramce KL było by rozsądniejsze.



#460 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 888 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 21 luty 2018 - 11:27

ale to by znaczyło, że mocy jest az za dużo i dolnik dopiero zaczyna pracować... pewnie pomogłyby po prostu niższe przelotki, nawet w tym samym miejscu... faktycznie, zanim linka zacznie naciskać na pierścień 30-tki blank jest już mocno wygięty... masz do wyboru prawidłowy stożek (jak pewnie w tym wypadku i jak proponuje Hubertus), albo dobre wykorzystanie mocy blanku i skrócenie rzutu... jeśli chodzi o wykorzystanie mocy blanku ideałem jest poprowadzenie linki wewnątrz blanku:)







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blank, boleń

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych