Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Boleń - jaki blank?

blank boleń

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
641 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 07 sierpień 2006 - 20:39

witam

Chodzi mi po glowie taki oto pomysl chcem sobie skonstruowac wedke pod bolenia obecnie jestem posiadaczem st.croix Wild River 8`6 do 3/4 oz kijek opisany jako fast aha i wegiel to SCII jestem z niego zachwycony chociaz czasami brakuje mi odleglosci zeby siegnac bolenia chodzacego daleko w nurcie przegladajac oferty firm natknolem sie na dwa ciekawe blanki jeden jest to blank st.croix wegiel SCIII AS96MF2 9'6 6-12lb.3/8-3/4oz. FAST a drugi to blank Batsona IST1143F 9'6 8-12lb. 3/8-3/4oz. Mod-Fast. Panowie co bedzie lepsze co byscie wy polecili chodzi mi o rzetelne wypowiedzi naprawde nie chcem zmarnowac kasiorki :D problem jest taki im dluzszy kij tym wolniejsza akcja i wiecej spadow ryb potrzebuje cos szybkiego oczywiscie obydwa blanki zbrojone w alconite a podstawowa przynętom bedzie wobler i lowienie w ostrym nurcie


aha kij zbrojony pod kolowrotek ze stala szpula :D

#2 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 07 sierpień 2006 - 20:41

Myślę, że fajnie by było zrobic taie niewielkie porównanie tych dwóch blanków.

@Irku Może jesteś w stnaie porownac je z sobą. Który szybszy, jak pracuje batsonik - ja pomoc raczej nie pomoge. Choć sam mam nieco inny typ bo taki zadań, ale na razie cicho sza :D

#3 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18562 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 sierpień 2006 - 20:47

tym wolniejsza akcja i wiecej spadow ryb potrzebuje cos szybkiego


Hmm.... tuś mnie zabił. Zazwyczaj spotyka sie odwrotne opinie, tzn ze spady sa z szybkich, sztywnych kijkow, zwlaszcza przy plecionce, natomiast mieksze kije lepiej trzymaja rybe po zacieciu.

Osobiscie zgadzam sie z ta obiegowa opinia, sam uzytkuje Talona MF2 o cieplej akcji i kij trzyba rybe rewelacyjnie

Mozesz przyblizyc co miales na mysli piszac o tych spadach?

Pozdrawiam

#4 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 07 sierpień 2006 - 20:57

@ friko


chodzi mi o to ze wolny kij bardzo sie poddaje pod ekspresowo prowadzonym woblerem daleko od brzegu w ostrym nurcie pracuje juz wtedy niemal caly kij i jak tutaj zaciac bolenia ?? nie ma z czego odejdzie na zylce jakis kawalek i spada

#5 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18562 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 sierpień 2006 - 21:04

Rozumiem, czyli tak naprawde sygnalizujesz problem z zacieciem a nie z trzymaniem juz zapietej ryby.

Hmm...prawde mowiac podobne sytuacje widzialem i na sztywnych kijach, tylko ze tam spadaly delikatnie zapiete bolki. Moze rozwiazaniem bylyby jakies superostre kotwice?

Sztywnym kijkiem trudniej tez rzuca sie na dalsze odleglosci lzejszymi i mniejszymi przynetami, co przy boleniowaniu moze miec znaczenie.

Z tych dwóch blankow, o ile dobrze zapamietalem, to wydaje mi sie ze sztywnieszy bedzie st.croix. Ale czy poradzi sobie z tym woblerem w szybkim nurcie.... a co to za wobler? Bo boleniowce z reguly maja bardzo male stery...

#6 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 07 sierpień 2006 - 21:10

@friko

kotwiczki sa naprawde ostre przewaznie ovner jaxon i kamatsu a co do woblerkow to sa moje hand made :D i czasami krotki ster robi wiecej zlego niz dobrego zdarza sie ze na krotkim sterze nie chca pracowac

#7 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 08 sierpień 2006 - 06:41

witaj szpiegu, Avid o którym piszesz to przyjemny, cięty jak na tą długość i dość szybki kijek, blank Batsonowski będzie na pewno wolniejszy. Avidem łowi kolega i bardzo go chwali, ja łowię bolki Talonem 10' MF-2 i 10'6'MHM2 i przy dobrej jakości kotwicach boleń nie ma prawa spaść. Jeżeli łowisz w silnym nurcie to może powinieneś pomyśleć o Avidzie do 35 gr.Pzdr ;)

#8 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 08 sierpień 2006 - 06:59

Jeżeli łowisz w silnym nurcie to może powinieneś pomyśleć o Avidzie do 35 gr.Pzdr ;)



I tak oto dochodzimy do mojego typu :D

@szpiegu jak dobrze pójdzie to na następną wizytę przywiozę Ci kolegi Avida i sam stwierdzisz czy to jest to...

#9 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 08 sierpień 2006 - 07:28

Bardzo ciekawa dyskusja, a jednocześnie taka typowa dla nas. Co zrobić, żeby dalej rzucić. Rzucić i zacjąć bolenia. jak rzucę dalej to będę lepszy złowią jeszcze większe ryby i więcej ryb.
Odległość rzutu zależy od masy wabika jego typu i techniki rzutu. Kij jest ważny ale jego długość wcale nie jest tutaj najważnejszym czynnikiem. skoro wspomniany avid jest dedykowany do połowu salmonidów, a szczególnie morskich tęczaków to dlaczego ma być zły na bolenie.? Należy go specjalnie dobrze uzbroić do dalekich rzutów, kupić odpowiedni kołowrotek i linkę i najważniejsze kupić odpowiednie woblery dobrane do ryby z odpowiednią masą. Ale najważniejsze należy nauczyć się dalekich rzutów. jest to umiejętność taka sama jak rzut oszczepem, pchnięcie kulą czy rzut dyskiem. Liczenie na to że kij to za zawodnika zrobi jest bardzo naiwnym podejściem.
Jak czytam, że wobler źle pływa przez ster to znaczy, że autor źle go zrobił, że nie chce dalej lecieć oznacza, że rzucający nie umie tego robić, że bolki się spinają oznacza, że wędkarz źle zaciął źle dobrał zbrojenie przynęty lub źle dobrał zestaw. Natomiast jak bolek siedzi to autor już nie mówi, że się złapał tylko JA ZŁAPAŁEM.
Podsumowując szpiegu@ kup sobie blank wysokomodułowy i zleć zbrojenie fachowcowi od zbrojenia. Powiedz mu, że chcesz tym kijem daleko rzucać. Dobierając woblery staraj się szukać modeli do dalekich rzutów Robi to kilka firm jak Yo-Zuri, Dual, Rapala. Ale najważniejsze to trenuj dalekie rzuty. Tutaj żaden cud się nie stanie. To jest kwestia umiejętności.

pozdrawiam
  • eRKa lubi to

#10 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 08 sierpień 2006 - 08:36

@patu28

dzieki za dobra rade :D zawsze mozna pomyslec nad talonem :mellow: co do avida 35 gram to chyba juz by byla przesada jak na moja wode woblerki nie sa az tak ciezkie zeby ladowaly kij waza okolo 8 10 gramow co do tego silnego nurtu to prawda jest taka ze bolen potrafi stac wszedzie w samym przelewie w warkoczu a czasami stoji na lachach na spokojnej wodzie i wydaje mi sie ze z tego wzgledu lepszym rozwiazaniem bylby lzejszy kijek 35 gram to juz kawal paly :D

@mifek

przywieziesz kijek a ja zalatwie jakies bolki i bedziemy badac :D

@Thymallus


ja lowie na swoje wynalazki w tym roku kupilem az 4 woblery boleniowe 3 wo-bi i jedego dylewszczaka z czego dylewski zostal pozbawiony odrazu steru i przeroniony :D

#11 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 08 sierpień 2006 - 08:51

SZpiegu AVID o ktorym mowimy to dosc specyficzna konstrukcja. Opis dolnej granicy ma jesli dobrze pamietam - taki jak WR ktorego uzywasz. Na dobra sprawe jesli wziac go do lapy to nie widac po nim wspomnianych 35 gr. Przywioze to zobaczysz... moze uda mi sie Cię odwiedzic jeszcze przed zlotem :mellow:

#12 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 08 sierpień 2006 - 08:59

@mifek


zapraszam :mellow: moze w koncu polowimy cos naprawde fajnego

#13 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 08 sierpień 2006 - 09:23

@szpiegu, jeżeli preferujesz szybsze kije to pomyśl nad Talonem MXF2 do 28 gr, ma ogromny zapas mocy i wytrzymałość 20 lb. szkoda że nie mogłem przyjeczać w weekend z mifkiem obejrzałbys mojego MHM2 10'6 o mocy 20 lb, prawdziwa rakieta. 10 gramowego wobka mozna posłac baaardzo daleko, apropos, jak tam wo-bi'ki, sprawdziły się?łowiłem twoim wyrobem, całkiem fajny...jak masz coś na zbyciu to chętnie odkupię lub wymienimy się na innego dalekosięznego kilera...mifek wie o czym mówię :mellow:
  • wildriver i JerT lubią to

#14 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 08 sierpień 2006 - 09:53

Patu jesli mowisz o broniczkakach to na pewno si edogadacie i to szybciej niz ci sie wydaje :mellow:

#15 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 08 sierpień 2006 - 10:44

@patu 28

puki co mam braki w pudelkach i sam zaczynam dorabiac powoli woblerki po 15 powinien ruszyc pelna para chodzi o lakierowanie i szpachlowanie co do wo-bi :D ladnie zrobione pracuja tez ok tylko moga byc ciut lekkie i wyskakiwac z wody a tego bym nie chcial wydaje mi sie ze ciut dluzszy ster zalatwil by sprawe wspominales cos o dalekosieznych killerach jak masz jakies fotki tego to daj znac i ewentualnie priv :D

#16 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 08 sierpień 2006 - 16:35

@ friko


chodzi mi o to ze wolny kij bardzo sie poddaje pod ekspresowo prowadzonym woblerem daleko od brzegu w ostrym nurcie pracuje juz wtedy niemal caly kij i jak tutaj zaciac bolenia ?? nie ma z czego odejdzie na zylce jakis kawalek i spada

to moze mocniejszy kij?

#17 OFFLINE   Ireneusz Matuszewski

Ireneusz Matuszewski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 315 postów

Napisano 08 sierpień 2006 - 18:39

Witam,
Dawno nie miałem w ręku tego Avida, ale jest chyba nieco szybszy od Batsona, choć nie dam głowy. Natomiast nie miałem żadnych informacji, żeby z Batsona spadały ryby, wręcz przeciwnie. Pod koniec września będzie nowy model Batsona o tych parametrach zrobiony z grafitu RX8(54 mln.psi). Z wymiarów wynika, że będzie szybki. Przewidywana cena blanku ok. 400 zł!
Pozdrawiam,
Irek


#18 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 09 sierpień 2006 - 13:38

dzieki za wszystkie informacje :D caly czas bede szukal o konkretnym wyborze poinformuje na forum

#19 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 09 sierpień 2006 - 19:23

God Boy

#20 OFFLINE   wolf

wolf

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 13 postów

Napisano 12 marzec 2008 - 17:28

witam wszystkich
zwracam sie z prosba o porade w sprawie kijka w miare uniwersalnego na duza rzeke do polowu glownie boleni ale nie wylanczam przylowu w postaci klenia okonia i szczupaka.wedka pod kolowrotek ze stala szpula dlugosc 3.20.pragne aby wedka umozliwiala bardzo dlugie rzuty przynetami max.17gr.ciezszych przynet nie uzywam.moim faworytem jest batson rx8 3.20 do 21 gram.lowilem kijem ist 1143f 2.90m do 21g i bylem zachwycony szybkoscia i dlugosciami rzutow.ciety kijek w ktorym brakowalo mi tylko tego zeby byl dluzszy.moze ktos jest posiadaczem wedki wykonanej na takim blanku i podzieli sie ze mna uwagami na jej temat.zastanawiam sie co da mi wiekszy modul w modelu rx8 czy bedzie szybsza jaka bedzie roznica w porownaniu do rx7
a moze koledzy doradza mi cos innego co byloby dla mnie jeszcze lepsze.jestem otwarty na sugestie...
pozdrawiam ......





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blank, boleń

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych