Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
AUTORSKI

moje ciężkie początki (mateuszDDZ)

autorski-rb

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   MateuszDDZ

MateuszDDZ

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 511 postów
  • LokalizacjaDzierżoniów
  • Imię:Mateusz

Napisano 25 październik 2013 - 20:53

Z racji tego że mi się za bardzo nie przelewa, a zawsze chciałem mieć wędkę "customową", jedynym rozsądnym rozwiązaniem dla mnie było rozpoczęcie własnoręcznej budowy. I tutaj pojawiły się pierwsze wątpliwości - jaki blank? Początkowo zastanawiałem się nad kupieniem jakiejś zniszczonej wędki i oczyszczeniu jej z "niepotrzebnych" rzeczy, a następnie zacząć budować na tym wędkę. W międzyczasie również wertowałem po kolei wątki i szukałem niedrogiego blanku, który nie znudzi mi się za jakiś czas. Trafiłem na wątek o seekerach i się zaczęło. Praktycznie wszędzie pozytywne opinie, że świetnie trzyma rybę, dobrze pracuje, na dodatek nowe modele są znacznie szybsze od poprzedników, więc wydawał się blankiem prawie idealnym. Do tego dużo osób pisało o tym, że często zmienia wędki, a ten nieszczęsny seeker jakoś na stałe u nich zagościł. Wracając do tego "prawie" idealnego blanku, to do tego prawie brakowało mu lepszego koloru, bo nie ukrywając nie grzeszy on wspaniałym wyglądem.

Finalną decyzję o zakupie ww. blanku (SP703S) podjąłem, pod wpływem emocji, ponieważ przeglądałem oferty w kilku pracowniach i nigdzie już go nie było, poza jedną jedyną pracownią pana Zbyszka Kawalca. Tak się złożyło, że został mu ostatni blank seekera, więc po prostu go kupiłem i od razu zadzwoniłem, czy przypadkiem nie ma pomyłki w sklepie i na pewno ma go na stanie. Na moje szczęście okazało się że jednak był i po kilku dniach byłem już w jego posiadaniu.

 

Mam już blank ale co dalej? Jaka rękojeść, uchwyt kołowrotka, jak to się robi? Blank sobie spokojnie leżał w pokoju na szafie, a ja stopniowo poszerzałem swoją wiedzę o rodbuildingu. Założyłem również temat na sąsiednim forum, aby zasięgnąć informacji od szpeców, którzy już zęby zjedli na robieniu wędek.

Ustaliliśmy, że wędka zostanie ubrana spiralnie w przelotki PB minima z pierścieniami tytanowymi. Więc zaczęło się szukanie, gdzie można je dostać. Okazało się, że nikt ich nie miał na stanie, jednak natknęłem na pracownię FishingRod pana Sergiusza, który bardzo szybko pomógł mi skompletować wszystkie niezbędne elementy do budowy wędki i zamówił potrzebne przelotki. Ledwo się obejrzałem a przelotki były już do odebrania, a jedynym dogodnym dla mnie dniem była niedziela :(  Na szczęście Sergiusz jest bardzo wyrozumiałym człowiekiem i bez problemu przyjechał do pracowni, umożliwiając mi zakup niezbędnych materiałów, udzielając przy tym kilku cennych rad za co jestem mu bardzo wdzięczny.

 

W międzyczasie sklepałem maszynkę do lakierowania i suszenia lakieru. Jako napęd posłużył mi silniczek 6V zespolony z przekładnią, który okazał się strzałem w dziesiątkę.

 

Po odebraniu materiałów zacząłem kleić korek na rękojeść, znałem tylko długość gotowej rękojeści, ale jeszcze nie wiedziałem czego chcę, więc oczywiście pierw skleiłem, a później dopiero zacząłem się zastanawiać jak to wszystko ma wyglądać ;) . Zobaczyłem galerię pracowni Rodmas i w oczy rzuciły mi się skośne połączenia korków, złapałem za kartkę i zacząłem sobie wszystko rozrysowywać. Efekt widać na zdjęciu. Obok kawałek, który pozostał po sklejeniu rękojeści, na szczęście posłużył jako foregrip

ha8q.jpg

 

Zrobiłem nawet maszynkę do cięcia korka, jednak okazała się niedokładna, olśniło mnie i zrobiłem sobie coś takiego z rury miedzianej fi 35mm, pomysł sprawdził się w stu procentach

9ktn.jpg

 

Każdy kawałek po odcięciu został przed klejeniem dokładnie przeszlifowany papierem 240.

Dla potomnych - radzę zaznaczyć sobie kreski na wzdłuż całego korka oraz wzdłuż rury. Ułatwi to cięcie i klejenie. Ja tego nie zrobiłem i trochę się później męczyłem, aby wyszło w miarę równo.

Oto efekt po toczeniu w wiertarce

 

8kxq.jpg

 

Kolejnym etapem było dopasowywanie rękojeści do grubości blanku. Początkowo zrobiłem sobie prowizoryczne zdzieraki ze starej wędki. Naklejając na nią spiralnie papier ścierny o gradacji 60. Próbując rozwiercić, jednak się nie sprawdziły, więc zdarłem papier ścierny i dałem najgrubszy jaki mogłem dostać. Było to około 30-40, sprawdziły się wyśmienicie, a cała operacja trwała około 30 minut.

 

Przyszedł czas na czynności, których najbardziej się obawaiałem. Mianowicie spacing i lakierowanie. Z racji tego iż to moja pierwsza wędka i na dodatek miała być uzbrojona spiralnie, miałem niemały problem. Pomocną dłoń wyciągnęli do mnie ponownie koledzy z sąsiedniego forum min. Buri, a kolega woblerwz przez telefon po kolei wytłumaczył mi co i jak powinienem zrobić, efekt spacingu widać na zdjęciach

 

pau7.jpg

ynqm.jpg

 

uk9n.jpgc116.jpg

 

Po rozmieszczeniu przelotek i omotkowaniu, przyszła kolej na najgorszą czynność - lakierowanie. Okazało się, że straszne jest tylko z opowieści, a mi przysporzyło chyba najmniej kłopotów (choć nie wiem czy zostało wykonane prawidłowo) Oto jego efekt, jak i cała wędka

 

32nt.JPG

bwp1.jpg

ai4d.jpg

 

m7cr.jpg

u3vz.jpg

d5z3.jpg

 

 

Trochę wkurza mnie wygląd foregripu, jednak byłem zmuszony taki zrobić, ponieważ tokarz zrobił za duże podkładki z nierdzewki, a ja nie miałem jak ich zeszlifować (trochę zjechałem je na wiertarce jednak to mozolna praca) do tego trzymała mnie nakrętka uchwytu kołowrotka, ponieważ kupiłem zwykłą a nie do wklejenia :angry: ale za to wygodnie się to trzyma :)

 

Podsumowując jestem zadowolony z efektów, co prawda olbrzymów jeszcze wędka nie targała, ale widać w niej potencjał i chyba zostanę przy niej na dłużej, co mnie bardzo cieszy :D

 

Na koniec chciałbym podziękować wszystkim, którzy pomogli mi w stawianiu pierwszych kroków w budowaniu wędek, bo bez nich byłoby naprawdę ciężko i pewnie efekt, byłby nie ten sam. Dziękuję wszystkim

 

Ps. miała to być pierwsza i ostatnia wędka, budowana przeze mnie, jednak plany się trochę pozmieniały i teraz wyczekuję Phenixów M1 w dwóch kawałkach ;)



#2 OFFLINE   skalek-77

skalek-77

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2245 postów
  • Imię:Rafał

Napisano 25 październik 2013 - 21:11

Całkiem nie źle Ci to wyszło :) .A co do pierwszej i ostatniej budowanej wędce to muszę Cię zmartwić.Coś takiego nie ma racji bytu :P .Zrobiłeś jedną i już Cię dopadło i pewnie nie puści :D ,będziesz robił drugą ,trzecią itd.Ze mną tak właśnie było. Ale spoko to nic groźnego , tylko często portfel wyszczupla :lol:  

życzę powodzenia w dalszych działaniach.



#3 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 25 październik 2013 - 21:12

Gratuluję pierwszej wędki
Fajnie wygląda.
Bardzo życiowy opis.
Pozdrawiam i powodzenia w następnych projektach

#4 OFFLINE   BartoszS

BartoszS

    Manniek66

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2343 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Bartosz

Napisano 25 październik 2013 - 21:52

Bardzo ładny kijek , rękojeść pierwsza klasa , omotki też bardzo ładnie zrobione i polakierowane !



#5 OFFLINE   DawidGno

DawidGno

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 227 postów
  • LokalizacjaGniezno

Napisano 25 październik 2013 - 22:34

Pozostaje pogratulować pierwszego i jakże udanego projektu. Pozdrawiam !



#6 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 26 październik 2013 - 08:49

Gratulacje , bardzo ładny kijek i witamy w klubie :)



#7 ONLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2639 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 26 październik 2013 - 20:33

Wpadłeś :P  Dalej (bo bedzie dalej - i sam tak piszesz, i doświadczenie tak mówi)  będzie tylko pod górę, bo tym kijem dość wysoko poprzeczkę ustawiłeś.

Witaj w klubie i szykuj portfel :lol:

Pzdr,

Fatso



#8 OFFLINE   Doman

Doman

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Dominik

Napisano 27 październik 2013 - 08:12

Bardzo ładnie to wyszło.

Omotki korek  1 klasa.



#9 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 październik 2013 - 08:39

Jak na pierwszą wędkę to trzeba przyznać że bardzo ambitnie podszedłeś do tematu :)  Mam nadzieję że pochwalisz się kolejnymi swoimi projektami,  dodaję Twój wątek do naszej Galerii Rodbuildingowej 



#10 OFFLINE   zorroXXX

zorroXXX

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 47 postów
  • LokalizacjaRoztocze
  • Imię:Tomek

Napisano 27 październik 2013 - 09:06

Jestem pod wrażeniem, gratulacje, może sam spróbuję coś wydłubać



#11 OFFLINE   MateuszDDZ

MateuszDDZ

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 511 postów
  • LokalizacjaDzierżoniów
  • Imię:Mateusz

Napisano 27 październik 2013 - 19:44

Wielkie dzięki za miłe słowa.

To bez wątpienia nie będzie ostatnia wędka. Już szykuje się kolejna, bo jak już wspominałem, mój tato ostatnio połamał wędkę i postanowiliśmy odzyskać rękojeść i wkleić w nią blank okoniowy MHXa. W sumie to już sam sobie wkleił, a niedługo będzie spacing i lakierowanie, pochwalę się jak skończę. Następna po tej w kolejności mam nadzieje, że będzie M1 MXS-72M, tylko czekam na dwu skład i jak się będzie miał w porównaniu do starszej konstrukcji jednoczęściowej.



#12 OFFLINE   MateuszDDZ

MateuszDDZ

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 511 postów
  • LokalizacjaDzierżoniów
  • Imię:Mateusz

Napisano 01 listopad 2013 - 10:38

Wędka już przeszła testy na rybach i muszę powiedzieć, że jednak nie żałuje wyboru i coś czuję, że zostanie ze mną na długo. Jeśli chodzi o czucie przynęty i brań, to jest więcej niż na przyzwoitym poziomie, dodatkowo delikatna szczytówka, działa jako dodatkowy sygnalizator opadu i brań. Wędka bardzo dobrze trzyma rybę i ładnie przechodzi w parabolę. Nie jest przy tym jakąś kluchą, a wręcz przeciwnie - nie brakuje mu szybkości. Jednak nie żałuję, że został ubrany tylko w osiem przelotek, bo przy większej ilości pewnie by zwolnił, a tego byśmy nie chcieli.

Praca pod rybą bardzo mi się podoba, mimo tego że używam plecionki, fajnie amortyzuje wszystkie zrywy ryby. Oczywiście spady niestety wbrew ogólnym opinią się zdarzają, ale to chyba przez moje kulawe zacinanie, bo jeszcze nie do końca wyrobiłem sobie ten odruch. Wczoraj siadła na niego pierwsza ryba, pod którą dopiero mógł się wykazać - szczupły 54 cm, fakt faktem szedł ciężej od poprzednich okonków i od razu poczułem, że to coś konkretniejszego, ale nie było większych problemów i po około minucie był już na brzegu :), czuć moc wędki i widać, że ma jeszcze duży zapas mocy, więc czekam na konkretniejsze przyłowy ;) .



#13 OFFLINE   Marecki1983

Marecki1983

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 postów
  • LokalizacjaZGL zach-pom.
  • Imię:Marek
  • Nazwisko:eM.

Napisano 30 listopad 2013 - 22:53

Witam. Mam pytanie odnosnie tipetu (tak sie to chyba nazywa). Jak zrobic to by wyszlo tak jak na zdjeciu,chodzi mi o te przerwy. Szukalem w internecie,ale nie znalazlem konkretnie tego o co mi chodzi. Najlepsze bylyby zdjecia krok po kroku,



#14 OFFLINE   MateuszDDZ

MateuszDDZ

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 511 postów
  • LokalizacjaDzierżoniów
  • Imię:Mateusz

Napisano 01 grudzień 2013 - 00:14

chodzi Ci o omotkę? Jeśli tak to w sumie jest to bardzo proste. Zaczynasz jak normalną omotkę. Kilka obrotów przed planowaną wstawką przekładasz sobie pętelkę (tak jakbyś chciał zakończyć omotkę) i dalej kręcisz, gdy dojdziesz do momentu, w którym chcesz zacząć, przewlekasz metaliczną nitkę (zrobioną wcześniej pętelką) i robisz omotkę dwiema nitkami na raz (wygląda to jakby były przerwy, a tak naprawdę jest to nitka główna) i znowu kilka obrotów przed planowanym końcem przekładasz pętelkę, gdy dojdziesz do planowanego końca przewlekasz znowu metaliczną nitkę i ją zakańczasz, a podstawową lecisz już do końca:)

 

Jak nie zrozumiałeś to postaram się poszukać jakiegoś filmiku z tym, bo sam się z niego uczyłem


  • Przemek_M lubi to

#15 OFFLINE   Marecki1983

Marecki1983

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 postów
  • LokalizacjaZGL zach-pom.
  • Imię:Marek
  • Nazwisko:eM.

Napisano 01 grudzień 2013 - 00:24

Nie ukrywam ze jestem zielony w tym temacie.Póki co tylko teoretyk. Próbnie sama omotka mi wychodzi w miare ok. To co napisales jest dla mnie dosc zrozumiale,ale jakis obrazek,filmik  rozwialby wątpliwości.



#16 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 01 grudzień 2013 - 09:20

Następny zdolny :) .Lakierowanie omotek pierwsza klasa :) .Już po chłopie, ma nowy nałóg :lol:  :lol: .



#17 OFFLINE   DawidGno

DawidGno

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 227 postów
  • LokalizacjaGniezno

Napisano 01 grudzień 2013 - 09:44

Kolego Marecki1983 - tu masz link który myślę że Ci pomoże ;) http://clients.criti...tid=1411&id=242


  • MateuszDDZ lubi to

#18 OFFLINE   Marecki1983

Marecki1983

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 postów
  • LokalizacjaZGL zach-pom.
  • Imię:Marek
  • Nazwisko:eM.

Napisano 01 grudzień 2013 - 12:52

Rewelacja,o to mi własnie chodziło. Dzięki wielkie.







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: autorski, autorski-rb

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych