Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wybór echosondy!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4145 odpowiedzi w tym temacie

#2281 OFFLINE   sum23

sum23

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 116 postów

Napisano 06 sierpień 2019 - 13:00

Tak. Przed zakupem koniecznie sprawdź opinie o sprzedającym.
  • Krystian_Tor lubi to

#2282 OFFLINE   maciekd07

maciekd07

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 210 postów
  • LokalizacjaGorzów Wielkopolski

Napisano 13 sierpień 2019 - 22:16

Panowie, pozwolę sobie zadać pytanie którego dotyczy ten wątek. Od razu uprzedzam że nie nie bardzo znam się na elektronice wędkarskiej bo ta część naszego hobby zawsze najmniej mnie interesowała.

Szukam echosondy której będę używał na głębokim i dużym jeziorze zaporowym głównie przy połowie sandaczy. Nie potrzebuję bajerów jak ekran dotykowy, sterowanie silnikiem elektrycznym itd. Echosonda ma być prosta, i działać sprawnie. 

Z opcji jakie mnie interesują to przede wszystkim możliwość robienia way pointów, tworzenie szczegółowych map batymetrycznych oraz dobry sonar dzieki ktoremu bede mogl widziec co sie dzieje z boków łodzi a także taki dzięki któremu będę mógł z łatwością odczytywać i interpretować co się dzieje pod łodzią.

zeby nie było że idę na łatwiznę to zrobiłem mały research echosond. Zaciekawiły mnie, Lowrance Elite 7TI2, Raymarine Element 7 oraz Garmin Echomap 72 sv. Różnice cenowe miedzy nimi są niestety nie małe bo prawie 1,5 tys zl miedzy Lowrance a Raymarine. I tu mam pytanie odnosnie tych dwóch do osob użytkujacych. 

Czy warto doplacić 1,5 tys zlotych i kupic Lowranca? Lowrance ma pare bajerów które na pewno robią wyższą cene a które potrzebne mi nie są. Czy za te 1,5 tys zł faktycznie będę miał lepszy sonar i lepszą możliwość własnego robienia map czy tylko wiecej bajerów. Może też doradzicie coś innego? z góry dzieki


  • Krystian_Tor lubi to

#2283 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4787 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 13 sierpień 2019 - 23:53

Najprostszych urządzeń też nie wybrałeś, więc bierz Echomap ULTRA 102 + livescope LVS12i spełni wszystkie twoje wymagania, łącznie z tym, że będziesz widział, jak animujesz jiga i czy warto zacinać czy nie.



#2284 OFFLINE   Jammaey

Jammaey

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 265 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Radek

Napisano 26 sierpień 2019 - 14:05

Szybkie pytanie :
Gdybyście mieli do wyboru tylko dwie echosondy Echomap Ultra 102SV z GT54UHD i Helixa 10 Mega Si gen 3, którą byście wybrali i dlaczego?

#2285 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4787 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 26 sierpień 2019 - 14:56

To zależy do czego chesz używać.

Helix ma świetną jakość sonaru bocznego. Garmin wygląda nieco gorzej w 1200Khz, obraz nie jest tak ładny, jakby mnie wygładzony, ale widać co trzeba, łącznie z piaskiem sypiącym z przykosy.

Helix ma bardzoej zaawansowane mapowanie, pod warunkiem, że dokupisz kartę. W Echomap jest zwykła batymetria.

Echomap ma możliwość podpięcia LVS12, a jak cię stać, to LVS32 z black boxem które jest mega miazgą, ale kosztuje prawie tyle, co sam Helix.


  • mario lubi to

#2286 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 26 sierpień 2019 - 16:29

Garmin Ultra ma o 60% więcej pikseli od Helixa. Czyli potencjalnie możesz zobaczyć więcej detali.

#2287 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5472 postów
  • Imię:adam

Napisano 26 sierpień 2019 - 16:48

potencjalnie to jeszcz eprzetwoenik i soft to musi oddac , bo matryca "tylko" wyswietla



#2288 OFFLINE   Jammaey

Jammaey

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 265 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Radek

Napisano 26 sierpień 2019 - 19:05

Garmin ma lepszą rozdzielczość za to Helix dwukrotnie mocniejszy przetwornik.
  • Misiek83 lubi to

#2289 OFFLINE   Jammaey

Jammaey

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 265 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Radek

Napisano 26 sierpień 2019 - 19:17

Czytałem wątki, z grubsza znam te echosondy, tzn wiem mniej więcej czego mogę się spodziewać, jakie mają możliwości itd,byłem bardziej ciekaw na co Wy byście postawili.

Obróbka i wgląd do logów kusi bardzo ale trzeba na to jeszcze znaleźć czas..

Użytkownik Jammaey edytował ten post 26 sierpień 2019 - 19:17


#2290 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5472 postów
  • Imię:adam

Napisano 26 sierpień 2019 - 19:17

To można porównać jak odtwarzanie filmu z rozdzielczoscia 320p na 60" 8k ...I coś ch. ten tv :)
  • Sławek77 lubi to

#2291 ONLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4660 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 26 sierpień 2019 - 19:48

Paweł dobrze pisze- zależy jak sonar będzie używany. Jeżeli single unit- bez rozbudowy o moduły i przetworniki, to helix - jak dla mnie oczywiście. Za 4stowy masz kartę do map i chwalony przetwornik stockowy.
Jeżeli rozbudowa o zabawki, to niekoniecznie helix jest słabszy, bo zimą dostępny będzie mega360, który daje dookólną świadomość sytuacyjną oraz detekcję ryb. Nie będzie to tryb live, ale pozwoli zlokalizować spokojnie większe ryby na tle dna.
Garmin spoko, ale jeżeli ma być single unitem, chyba jest droższy. W rozbudowie za to masz wspomnianą opcje livescope oraz dodatkowe moduły i przetworniki
Pamiętaj, że to nie pixele łowią, tylko operator sprzętu. Poza tym kiedyś był podobny wyścig w aparatach, a okazało się , że nie do końca pxl decydują o jakości obrszowania- może są istotne w zoomowaniu obrazu. Póki co w sonarze bocznym HB rządzi w stockowych ducerach- tak mi się zdaje
Powtórzę raz jeszcze- jak dla mnie jako echo stockowe- to HB.
Na bogaciej, to już inna trochę historia , choć ciekaw jestem bardzo tego mega 360, bo szykuje się hicior dla szukania ryb na tle dna. Niestety, on jest włączany zamiast ducera a nie ethernetem jak poprzednia wersja i jeżeli nie ma blokady obrotu by był ustawiony w osi podłużnej łodzi, to nie mamy si z tradycyjnego przetwornika.

Wysłane z mojego moto e5 plus przy użyciu Tapatalka
  • mario lubi to

#2292 OFFLINE   cezar25

cezar25

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów
  • LokalizacjaEłk
  • Imię:Michał

Napisano 10 wrzesień 2019 - 00:01

Witam. Proszę o pomoc w wyborze echosondy. Budżet to koło 2000zł. Najważniejsze to by echo ładnie pokazywało strukturę dna i miało możliwość tworzenia map.

Obecnie korzystam z Lowrance Hook2 4x i nie jestem z niej zadowolony. Mimo kombinowania z różnymi ustawieniami obraz jest słabo czytelny. 

Zastanawiam się pomiędzy:

Garmin Striker Plus 5cv

a

Raymarine Dragonfly 4pro

 

Czy może jednak coś innego?

 

 

 

#2293 OFFLINE   mickeN

mickeN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 297 postów

Napisano 10 wrzesień 2019 - 16:18

Garmina nie miałęm ale Dragonlfly 4.3 pro użytkuje już 3 lata, bardzo czytelna, łatwa do ustawienia, GPS w miarę dokładny



#2294 OFFLINE   scOOtt

scOOtt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 792 postów
  • LokalizacjaLubin
  • Imię:Łukasz

Napisano 12 wrzesień 2019 - 10:26

Sam użytkuję Strikera Plus 4CV - kolega ma 5. Funkcjonalnością te sondy nie różnią się niczym. Mają nawet ten sam przetwornik. 5 z racji większego ekranu jest czytelniejsza. Podstawowe funkcje spełnia. Nie mamy z nimi absolutnie żadnego problemu. Mapy musisz sobie stworzyć sam, pływając po zbiorniku. Ogólnie polecam, dobre echo w rozsądnych pieniądzach.



#2295 OFFLINE   suhhar

suhhar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisano 12 wrzesień 2019 - 11:02

w dragonflayu menu strasznie się muli i to jest wkurzające, nie wiem jak w garminie ale z filmow na ytubie wnioskuję że o wiele szybciej to działa. Jakość obrazu w 5 calowych porównywalna.



#2296 OFFLINE   mickeN

mickeN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 297 postów

Napisano 12 wrzesień 2019 - 19:36

Tak jak kolega wyżej jedyny minus według mnie to strasznie wolne menu, ale z tak prostą echosondą za często nie zmieniasz ustawień :D



#2297 OFFLINE   scOOtt

scOOtt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 792 postów
  • LokalizacjaLubin
  • Imię:Łukasz

Napisano 13 wrzesień 2019 - 06:39

W garminie nic nie muli.



#2298 OFFLINE   sebam3

sebam3

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 79 postów
  • LokalizacjaLębork
  • Imię:Sebastian
  • Nazwisko:Konkol

Napisano 13 wrzesień 2019 - 12:20

.


Użytkownik sebaM3 edytował ten post 13 wrzesień 2019 - 12:27


#2299 OFFLINE   cezar25

cezar25

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów
  • LokalizacjaEłk
  • Imię:Michał

Napisano 14 wrzesień 2019 - 23:50

Dzięki za pomoc. Żeby nie kupić kolejnej zabawki w ciemno, pożyczyłem i przetestowałem obie echosondy na Śniardwach.  Zdecydowanie garmin wypada dużo lepiej. Jakość obrazu porównywalna, za to jakość odwzorowania dna na korzyść garmina. GPS też jak by dokładniejszy. Obsługa menu w raymarine to jakieś nieporozumienie...

Wybór padł na Garmina.


Użytkownik cezar25 edytował ten post 14 wrzesień 2019 - 23:57


#2300 OFFLINE   Janus

Janus

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 536 postów
  • LokalizacjaAustria
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Strzalkowski

Napisano 15 wrzesień 2019 - 13:35

Może się komuś przyda. Montaż przetwornika do łodzi. Przykręcenie przetwornika trwa niecałą minutę.

 

Załączony plik  Echo01.jpg   53,56 KB   41 Ilość pobrań  Załączony plik  Echo02.jpg   50,73 KB   43 Ilość pobrań  Załączony plik  Echo03.jpg   48,96 KB   43 Ilość pobrań  Załączony plik  Echo04.jpg   121,58 KB   41 Ilość pobrań Załączony plik  Echo05.jpg   59,19 KB   43 Ilość pobrań


  • Paweł J, andrklim i S.N. lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych