Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Konserwacja sprzętu - smary i smarowanie

serwis kołowrotek multiplikator

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1348 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 25 marzec 2011 - 15:30

Jack ja kiedyś kilka kupiłem w W-wie firma Salar u P.Nowickiego część pozyskałem z rozbieranych kręćków.Bez przesady z tym
0,01, może tak jedno 0 opuść :D .
Ja zgromadziłem kilka podkładek i porostu prowadzę nimi żonglerkę tzn metoda prób i błędów przy dobieraniu grubości.

Może Pan Tomek chce sobie precyzyjnie wyregulować, a Pan się od razu czujnie czepiasz.. :lol:
A tak praktyczniej, to 0,1 straszny papier jest... 0,2 i 0,3 w zupełności wystarczają, w sumie idzie z tego każdą grubość wystrugać... :D


#62 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 25 marzec 2011 - 16:36

Co by nie szukał owej grubości podkadek 0,01 B) .Pan s shimano twierdzi, że powinien być taki luz aby tylko się smar zmieścił, dobrze mówi ale jak lekki zostaje to czerwona się nie poleje :lol: .

#63 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 797 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 25 marzec 2011 - 17:17

Smar smarem, ale jak się chce skasować luzy to na zębatkę od strony łozyska trzeba dołożyć podkładkę... gdzie takie podkładki o grubości 0,01-0,06mm można kupić?

Też miałem ten problem wydawało by się trudny do rozwiązania. Jak już pisałem do jednej osoby :D , cudze chwalicie swego nie znacie. Otóż Mefisto załatwił mi podkładki do Daiwa Emblem XCu o grubości 0,1 mm. Podpowiem, że do rozmiaru XCu 2000 jest średnica wewnętrzna 7 mm, a do rozmiaru XCu 3000 średnica wewnętrzna 8 mm. Czy włożysz podkładkę Daiwy do Shimano czy do Penna to myślę, że ani jeden ani drugi od tego nie stanie :lol: . Ważne aby dobrać odpowiednią średnicę wewnętrzną. Jeśli łożysko ma średnicę wewnętrzną 7 mm to podkładkę też stosujesz 7 mm, jeśli łożysko 8 mm to podkładka też 8mm. Skąd wziąć 7 mm, a skąd 8 mm podkładkę masz powyżej. Jak potrzebujesz większy dystans zniwelować (co jest mało prawdopodobne, choć słyszałem o kołowrotku gdy za czasów świetności produkcji w USA jakiś yankes zapomniał w ogóle włożyć podkładki ) to poprostu wkładasz tych podkładek więcej. Cena ich jest śmieszna, więc jak kupisz kilka to myślę, że Twój budżet nie ucierpi Byle byś z nimi nie przedobrzył i nie załatwił łożysk.

Przy okazji chciałem podziękować za pomoc Mefisto, bo trudno załatwianie podkładek i innych tego typu dupsów nazwać działalnością zarobkową. @Mefisto: dzięki i sorry za zawracanie czterech liter :D

#64 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 26 marzec 2011 - 08:22

Chyba faktycznie przedobrzyłem z tymi zerami :D)... będę musiał się uśmiechnąć do Mefisto. Jeszcze tylko łożysko muszę załatwić.


#65 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14822 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 29 marzec 2011 - 17:00

Zaglerka podkladkami to jedna rzecz, a zaglerka pojeciami odnoszacymi sie do wlasciwosci smarow to co innego.
Aby ta druga nieco uprosic i pozbawic aury tajemniczosci, dla wnikliwych i przenikliwych, polecam :

http://achtel.com.pl...ologia&litera=A

Encyklopedia smarowania B)
A jak wiadomo...kto nie smaruje, ten nie kreci :mellow:



#66 OFFLINE   garowy

garowy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 478 postów

Napisano 03 kwiecień 2011 - 21:42

.

#67 OFFLINE   Michał W.

Michał W.

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 44 postów

Napisano 10 sierpień 2011 - 19:41

Witam Wszystkich !

Nieco mnie poniosło i zakupiłem komplet IOS FACTORY, a że mój morethan nie był przez 5 lat tykany w środku, postanowiłem zacząć od niego. Przestudiowałem dokładnie filmiki małego skośnookiego przygotowałem warsztacik i do dzieła. Po rozłożeniu kołowrotka na części okazało się, że w środku jest jeden wielki gnój... i tu przypomniałem sobie jak to przed 2 laty przez otwór po odkręceniu dupki dokładałem smar molibdenowy... Nikt mi nie powie, że wypukiwanie olejem wrzecionowym i wstrzykiwanie smarów czy oliwek, to najlepsza metoda. Oczyściłem dokładnie korpus, obudowę, przekładnie w benzynie, łożyska wyczyszczone do czysta nie pylącą szmatką. Następnie wysmarowałem, naoliwiłem wszystko tak jak w instruktarzu... Efekt ??? Po złożeniu wszystkiego ponownie do kupy, na mojej twarzy pojawił się uśmiech zadowolenia . Po zakręceniu korbką, kołowrotek kręci się niesamowicie płynnie. Korbka przy ostatnich ruchach zachowuje się jak wahadło zegara. Nie zaznaczałem przekładni, Dlaczego ? Oglądałem wszystkie zęby i nie znalazłem najmniejszego śladu wytarcia, rys itp. Główna przekładnia naprawdę robi niesamowite wrażenie. Smar IOS na zdjęciach faktycznie wygląda jak wazelina, w rzeczywistości super trzyma się na elementach i jest bardzo wydajny. Myślę, że wystarczy mi go na bardzo wiele smarowań. Nie ma sensu nakładać go nie wiadomo ile, bo zęby przekładni i tak go wypchną, a on sam nie wróci na miejsce. Oliwka tworzy cienką poświatę i widać na ośce, że wciąż jest. Jeśli chodzi o rozbieranie kołowrotka, to na pewno trzeba się wyposażyć w dobre narzędzia, które nie niszczą śrubek.

Czytałem posty powyżej i stwierdzam na swoim przykładzie, że konserwacja kołowrotka wcale nie jest taka trudna. Nie uważam, że nie powinno się rozbierać topowych maszynek, bo są tak złożone, że nie da się tego powtórzyć. NIE DOPUSZCZAJCIE ABY WASZE SKARBY po intensywnym sezonie nie był porządnie wyczyszczone i nasmarowane. Śmiem twierdzić, ze mój kołowrotek teraz jest bardziej płynny, niż zaraz po zakupie.

Pozdrawiam wszystkich i życzę miłego serwisowania :D


Michał








#68 OFFLINE   drozdo

drozdo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 422 postów
  • LokalizacjaSandomierz
  • Imię:Rafał

Napisano 11 wrzesień 2011 - 17:56

Kupiłem smar mobilith 420, nasmarował mi kołowrotki owym smarem kolega który sie na tym zna. Dzisiaj przez przypadek kołowrotek znalazł sie pod woda na kilka sekund (wywrotka na przelewie) i po tym zdarzeniu kręciołek zaczął bardzo ciężko pracować.

Czy ktoś się z tym spotkał ? Mam jeden kołowrotek nasmarowany innym smarem i po kilku kąpielach w wodzie nigdy nie kręcił się az tak ciężko.

#69 OFFLINE   Pawele

Pawele

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 310 postów
  • LokalizacjaWarszawa/Kamionka
  • Imię:Paweł

Napisano 12 wrzesień 2011 - 07:17

Witam,

miałem podobna sytuację, z tym tylko że smar firmy ABU a kołowrotek TDS-iA. Stradic po kapieli bez zadnych sladów i oporów.

pozdrawiam

#70 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 12 wrzesień 2011 - 07:26

Może woda jeszcze nie wyleciała i po pokręceniu zrobiła się emulsja.Wypada rozebrać wyczyścić i nałożyć nowego smaru.

#71 OFFLINE   Pawele

Pawele

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 310 postów
  • LokalizacjaWarszawa/Kamionka
  • Imię:Paweł

Napisano 12 wrzesień 2011 - 07:36

Po oczyszczeniu i smarowaniu kołowrotek jak nowy

pozdrawiam

#72 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 12 wrzesień 2011 - 07:37

Jedyne lekarstwo w takiej sytuacji :D.

#73 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15578 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 wrzesień 2011 - 20:41

Też mam tak z Symetre. Po konserwacji u P. Leśniak chodził jak cudo, a teraz po ulewie ledwo kręci. Po każdym deszczu go smarować??? Chyba coś w konstrukcji niektórych młynków jest do bani. Trza się pozbyć dziada...

#74 OFFLINE   drozdo

drozdo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 422 postów
  • LokalizacjaSandomierz
  • Imię:Rafał

Napisano 12 wrzesień 2011 - 21:34

mi sie wydaje ze to wina smaru a nie kołowrotka. Mam 2 takie same emblemy i jeden kreci ładnie nawet podczas deszczu (nie wiem czym smarowany, jutro zapytam znajomego)a drugi smarowany mobilithem który nie to ze się nie kręci tylko poprostu kreci się ciężej.

#75 OFFLINE   Pawele

Pawele

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 310 postów
  • LokalizacjaWarszawa/Kamionka
  • Imię:Paweł

Napisano 13 wrzesień 2011 - 07:00

Witam,

TD-s podczas deszczu jest OK, ale jemu zasdzkodziła kapiel w jeziorze. W/g mnie shimaniaki mają bardziej hermetyczna obudowę niż Daiwy, dlatego krótkotrwałe przebywanie pod wodą jest mniej szkodliwe dla nich.

pozdrawiam

#76 OFFLINE   drozdo

drozdo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 422 postów
  • LokalizacjaSandomierz
  • Imię:Rafał

Napisano 15 wrzesień 2011 - 06:53

hmm moze gestość mobilitha wpłynęła na to ze kołowrotek się ciężej kręcił po zamoczeniu. Ciekawe jakby go rozrzedzić oliwką czy problem bedzie sie powtarzał?

#77 OFFLINE   Pawele

Pawele

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 310 postów
  • LokalizacjaWarszawa/Kamionka
  • Imię:Paweł

Napisano 15 wrzesień 2011 - 06:56

Witam,

TDS smarowany był syntetykiem ABU - białym.
Do rozżedzania Mobilith-a używam oliwki Quantuma.

pozdrawiam

#78 OFFLINE   Bury knives

Bury knives

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 842 postów
  • Lokalizacjahttps://www.facebook.com/buryknives

Napisano 16 wrzesień 2011 - 20:13

czyli ze np mogł bym mobilitha rozmajac z oliwką do maszyn do szycia?? :unsure: bo sam mobil do rolki kabłąka za gesty a olwka za żadka jak DLA MNIE,i czy po takim mixie nie zrobi sie smolec w rolce????

#79 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 17 wrzesień 2011 - 18:44

Darek oliwkę w rolkę można zakrapiać bez rozbierania rolki.Ja osobiście daję tylko oliwkę do rolki i nic ninnego.

#80 OFFLINE   Bury knives

Bury knives

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 842 postów
  • Lokalizacjahttps://www.facebook.com/buryknives

Napisano 18 wrzesień 2011 - 07:50

I ja tez tak bede robił Józiu,szybko sprawnie i co kilka wypadów mozna kropelke zapuścić.





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: serwis, kołowrotek, multiplikator

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych