Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Konserwacja sprzętu - smary i smarowanie

serwis kołowrotek multiplikator

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1348 odpowiedzi w tym temacie

#1241 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 12 kwiecień 2020 - 11:56

Nie przesadzać z ilością smaru i siłą dokręcania śrub

#1242 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4960 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 12 kwiecień 2020 - 12:21

... albo nie użyłeś zbyt gęstego smaru ???


  • przemo_w lubi to

#1243 OFFLINE   Kadi

Kadi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 159 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Kadi

Napisano 12 kwiecień 2020 - 12:30

Witam, wczoraj wziąłem się za przedsezonowe smarowanie swojego SPRO BLACK ARC LEGACY, po wykonaniu smarowania i złożeniu wszystkiego okazało się że kołowrotek chodzi ciężej, z większym oporem niż przed. Czy ktoś z bardziej doświadczonych serwisantów wie gdzie leży problem i co zrobić aby pozbyć się tego problemu?

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Obstawiam, że pomyłka przy składaniu nastąpiła. Jedna podkładka nie w tym miejscu i mamy problem. Nie wiem jak w tym ale niektóre kołowrotki mają eliptyczne przekładnie i trzeba je składać tak jak były. Osi posuwu też nie wolno smarować smarem bo zamulają pracę.


  • Jozi lubi to

#1244 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 12 kwiecień 2020 - 13:40

Obstawiam, że pomyłka przy składaniu nastąpiła. Jedna podkładka nie w tym miejscu i mamy problem. Nie wiem jak w tym ale niektóre kołowrotki mają eliptyczne przekładnie i trzeba je składać tak jak były. Osi posuwu też nie wolno smarować smarem bo zamulają pracę.

 

Eliptyczna przekładnia w kołowrotku??????????

Podasz jakiś przykład?

 

Natomiast - "trzeba składać tak jak były" - odnosi się do tego , że zęby które ze sobą współpracowały - wzajemnie się dotarły - dopasowały krzywizny styku. Przestawienie zębów spowoduje, że niejako od nowa będą się musiały docierać(dopasować)



#1245 OFFLINE   RedJin

RedJin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 423 postów
  • Lokalizacja07-300 Bug, Narew
  • Imię:Piotr

Napisano 12 kwiecień 2020 - 13:44

Eos u okumy jest eliptyczny, ale to posuw a nie przekładnia.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

#1246 OFFLINE   didi

didi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 919 postów
  • Lokalizacjatarnobrzeg/madrid

Napisano 12 kwiecień 2020 - 14:41

Eliptyczna przekładnia w kołowrotku??????????

Podasz jakiś przykład?

 

Natomiast - "trzeba składać tak jak były" - odnosi się do tego , że zęby które ze sobą współpracowały - wzajemnie się dotarły - dopasowały krzywizny styku. Przestawienie zębów spowoduje, że niejako od nowa będą się musiały docierać(dopasować)

nie ma szans ze po kilku obrotach korba zęby trafiają na siebie ponownie ,i tyczy się to kołowrotków spinningowych z wolna jak i szybka przekładnia



#1247 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 12 kwiecień 2020 - 15:27

nie ma szans ze po kilku obrotach korba zęby trafiają na siebie ponownie ,i tyczy się to kołowrotków spinningowych z wolna jak i szybka przekładnia

 

Ależ trafiają.

Gdybyśmy wzięli przekładnie 1:1 - to po jednym obrocie koła napędzającego jego zęby trafiły by na zęby koła napędzanego. Dla 1:2 - jeden obrót i dwa obroty koła napędzanego.

W kołowrotku - o przełożeniu 1:5 - po jednym obrocie korbki rotor wykona 5 obrotów i znów zęby się "spotkają". Przy innych przełożeniach - np 1:5,2 zęby się "spotkają" przy wielokrotności obrotów korbki - wspólna wielokrotność będąca liczbą całkowitą. - w tym przypadku - 5 obrotów korbki i 26 obrotów rotora.

Itd...


Użytkownik eRKa edytował ten post 12 kwiecień 2020 - 15:28

  • G_rzegorz lubi to

#1248 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 12 kwiecień 2020 - 15:52

Widać, że kwestie smarowania przekładni cały czas wracają. Przypominamy, że dylemat jest dawno rozstrzygnięty: znaczymy i składamy tak samo przekładnie, których przełożenie jest po dwukropku określane cyfrą całkowitą, np. 1:5, 1:6. Są to inaczej takie, w których po każdym pełnym obrocie korbki rotor jest w takim samym położeniu. W innych to bez sensu. Nie musimy znaczyć także przekładni nowych lub minimalnie tylko zużytych.

Młynek trochę ciężej pracujący po smarowaniu może się jeszcze "rozkręcić" po powiedzmy kilkunasu minutach kręcenia.

Jeszcze jedno może pomóc: kropla oliwki na oś. Jedna!

Użytkownik smokwelski edytował ten post 12 kwiecień 2020 - 15:53


#1249 OFFLINE   pepe9328

pepe9328

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 25 postów

Napisano 12 kwiecień 2020 - 17:19

Dobrze dziękuję jutro rozbiorę, jeszcze raz wszystko sprawdzę i zrobię tak jak mówicie. Mam nadzieję że to pomoże.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

#1250 OFFLINE   FRS1985

FRS1985

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 921 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 12 kwiecień 2020 - 17:30

Podziele sie swoimi spostrzezeniami. Po przejsciu z penna ktory dlugo mi sluzyl kupilem permalube i kapke daiwy 104. Przesmarowalem dwa red arci wielkosci 2000 po upezednio odpowiednim myciu itp itd. Pokrecilem po rowno i krece dalej. I teraz moje odczucia na 104ce praca jest taka bardziej miekka i lekka , natomiast permalube technicznie bardzo podobnie jednak czuc w nim taka hmmmm suchosc pomimo smarowania taki jest fajny ale suchy czegos w tym brakoje

Użytkownik FRS1985 edytował ten post 12 kwiecień 2020 - 17:31


#1251 OFFLINE   pepe9328

pepe9328

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 25 postów

Napisano 12 kwiecień 2020 - 18:14

Ja użyłem smaru Penn

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

#1252 OFFLINE   Kadi

Kadi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 159 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Kadi

Napisano 12 kwiecień 2020 - 19:44

Eliptyczna przekładnia w kołowrotku??????????

Podasz jakiś przykład?

 

Natomiast - "trzeba składać tak jak były" - odnosi się do tego , że zęby które ze sobą współpracowały - wzajemnie się dotarły - dopasowały krzywizny styku. Przestawienie zębów spowoduje, że niejako od nowa będą się musiały docierać(dopasować)

Tak, dokładnie, chodziło mi o koło odpowiadające za posuw osi. Zębatka na osi przekładni też wtedy jest eliptyczna, nie koło główne.

Stare czerwone Catany mają taką zębatkę posuwu i wiele Okum, które rozbierałem też takie miały. I tu nie da się złożyć kołowrotka w innej pozycji niż umożliwiająca pracę.

 

A jaki macie sposób na znaczenie przekładni? Ja tego nie robię nigdy. Jakiś czas później, 2, 3 wypady i zęby się uspokajają.

Załączone pliki



#1253 OFFLINE   FRS1985

FRS1985

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 921 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 12 kwiecień 2020 - 20:26

Tak, dokładnie, chodziło mi o koło odpowiadające za posuw osi. Zębatka na osi przekładni też wtedy jest eliptyczna, nie koło główne.

Stare czerwone Catany mają taką zębatkę posuwu i wiele Okum, które rozbierałem też takie miały. I tu nie da się złożyć kołowrotka w innej pozycji niż umożliwiająca pracę.

 

A jaki macie sposób na znaczenie przekładni? Ja tego nie robię nigdy. Jakiś czas później, 2, 3 wypady i zęby się uspokajają.

Ja bardzo lubiłem okume alumine i szkoda , ze jej juz nie robią . one miały przekładnie znaczona


  • Kadi lubi to

#1254 OFFLINE   pano112

pano112

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 158 postów
  • LokalizacjaWarszawa/Biała Podlaska

Napisano 14 kwiecień 2020 - 13:46

Ja rozbierałem Okumę Helios i miała znaczniki oraz otworek. Światło przez otwór musi padać na znacznik.



#1255 OFFLINE   Kadi

Kadi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 159 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Kadi

Napisano 14 kwiecień 2020 - 15:19

Ja rozbierałem Okumę Helios i miała znaczniki oraz otworek. Światło przez otwór musi padać na znacznik.

Dziś miałem na stole Ceymara c40 i też miał tak. Czyli pewnie większość Okum takie rozwiązanie ma.



#1256 OFFLINE   pepe9328

pepe9328

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 25 postów

Napisano 19 kwiecień 2020 - 22:13

Dziękuję bardzo, przyczyną tego wszystkiego było za dużo smaru na ośce posówu, smar wytarłem do czysta i dałem oliwkę i działa wszystko jak przedtem, no może minimalnie ciężej ale jest ok. Jeszcze raz dzięki.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

#1257 OFFLINE   Bolen30

Bolen30

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1462 postów

Napisano 25 kwiecień 2020 - 19:38

Wie ktos kto w Polsce dobrze przygotuje do sezonu kołowrotek tica talisman 2500.Wiem ze pan Lesniak robi takie rzeczy ale moze kogos jeszcze mozecie polecic.Jestem z okolic Krakowa.?Prosze info na priw jesli ktos by sie zdecydował.

#1258 OFFLINE   Karas06

Karas06

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 kwiecień 2020 - 19:00

Witam mam sprawę dzisiaj zauber zaliczył kompiel 10-15 min był pod wodą😂 więc może zna ktoś kogoś z Warszawy który by się podjoł jego leczenia?

#1259 OFFLINE   mickeN

mickeN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 299 postów

Napisano 03 maj 2020 - 15:56

<...> 
Multik Daiwa Tatula 100HSL rozkręcony, po 3 latach nie widać w środku żadnego brudu, jakiś smar na poszczególnych częściach wygląda jak nowy. Jest sens dać ponownie trochę olejku/smaru ? Skoro wszystko w środku wygląda jak nowe to czemu teraz słychać podczas rzutu, zwijania że jednak coś tam mu do końca nie pasuje ? Czytałem temat ale jest tam tyle różnych modeli itd., że już sam nie wiem co kupić. 


Użytkownik Jano edytował ten post 03 maj 2020 - 16:52


#1260 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1222 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 05 maj 2020 - 10:47

Może same łożyska dają o sobie znać.


  • S.N. lubi to





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: serwis, kołowrotek, multiplikator

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych