Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Texas Rig, Carolina Rig


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
324 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   staszek

staszek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:wiadomo jakie

Napisano 08 grudzień 2013 - 15:55

Wiem, wiem, gdzieniegdzie na forum pojawiają się poszczególne informacje o tych technikach . Ale może w tym temacie znawcy (makamba, mrWhite7 i inni) podzielą się z nami , ze mną swoim doświadczeniem. Bo przyznam się że nigdy tak nie łowiłem...........

Chciałbym by ten temat był takim wademecum tych metod.



#2 OFFLINE   fish28

fish28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2672 postów
  • Imię:Darek

Napisano 08 grudzień 2013 - 16:00

Tu coś masz

http://jerkbait.pl/t...g-itp-problemy/



#3 OFFLINE   staszek

staszek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:wiadomo jakie

Napisano 08 grudzień 2013 - 16:11

Dzięki , czytałem ale tam w sumie niewiele jest. A jak ktoś jest tak jak ja lamerem komputerowym a w dodatku kaleką językowym to istna masakra ;)


  • KabaTT lubi to

#4 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 08 grudzień 2013 - 17:26

poszukaj tematow o szarpanym haribo :)



#5 OFFLINE   samwieszkto

samwieszkto

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1078 postów
  • LokalizacjaBytom
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Wichrowski

Napisano 08 grudzień 2013 - 17:38

Poszukać też o sbirulino - to pokrewna metoda.

#6 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1617 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski / Toruń

Napisano 08 grudzień 2013 - 17:50

Sbirulino to niby pokrewna metoda z caroliną i texasem?

#7 OFFLINE   samwieszkto

samwieszkto

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1078 postów
  • LokalizacjaBytom
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Wichrowski

Napisano 08 grudzień 2013 - 18:22

Moim zdaniem tak. Konstrukcja zestawu jest podobna ( nie taka sama oczywiście ) , z tym że o ile w sbirulino chodzi o posłanie na większą odległość nielotnej przynęty a w texas lub carolina o specyficzną prezentację przynęty ; to metody te można ze sobą łączyć i modyfikować.
Można też po prostu użyć tonącego ciężarka do sbirulino ( mam takie już od 5g. )
Namieszam jeszcze bardziej jak dodam że dodatkowo możnaby się pochylić nad tzw. Pałeczką Tyrolską ( baleriną ) .
W końcu nie chodzi o to żeby kanonicznie trzymać się zasad , tylko żeby skutecznie połowić.
  • eRKa lubi to

#8 OFFLINE   Predatorhunter

Predatorhunter

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2054 postów
  • LokalizacjaHanau
  • Imię:Kamil

Napisano 08 grudzień 2013 - 18:46

Tylko ze glownym walorem t i c -rig jest tez dodaktowo akustyka (szklana perla i bullet) tak wiec nie ma to nic wspolnego z ww. Metodami ;-)

#9 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 08 grudzień 2013 - 18:55

tylko pod warunkiem, ze sie takowe zamontuje (o grzechotkach nie wspomne) ;)


  • azhek lubi to

#10 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1617 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski / Toruń

Napisano 08 grudzień 2013 - 18:55

Jednym przy dnie raczej, drugim po wierzchu.

Samwieszkto - wybacz, bez złośliwości, trochę na siłę próbujesz połączyć. Chociaż fantazji w miksowaniu oczywiście nie krytykuję, pewnie może z niej być sporo korzyści.

Sam bym chętnie Texasa i Caroliny a rok spróbował.
Gugcio - łowisz może trochę nimi? Jak efekty w porównaniu ze zwykłym jigiem?

#11 OFFLINE   staszek

staszek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:wiadomo jakie

Napisano 08 grudzień 2013 - 18:57

Może mógłbyś rozwinąć temat , jeszcze dokładnie nie rozkminiłem tego : jeżeli boczny trok nie ma dla mnie wielu tajemnic ( a od tego sezonu nawet raz tak nie łowiłem .....) to prócz opadu , który także powoli opanowuję , nie znam właśnie tych 2 metod z tematu jaki założyłem.

To nie lenistwo ale chciałbym w jednym miejscu skompletować info: takie haczyki, takie ciężarki, najlepsze węzły , najlepszy sposób prowadzenia ( albo raczej sposoby prowadzenia bo nie ma wszak jedynego najlepszego....) , z odnośnikami do miejsc i osób które pomogą skompletować sprzęt . I tak jak się domyślam to temat rzeka , ale na razie niewiele się na ten temat u nas pisało .



#12 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 08 grudzień 2013 - 18:58

http://jerkbait.pl/t...i-nowy-artykuł/

zawartosc podlega indywidualnej modyfikacji ;)


  • zlotowlosy lubi to

#13 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 08 grudzień 2013 - 19:00

Moim zdaniem tak. Konstrukcja zestawu jest podobna ( nie taka sama oczywiście ) , z tym że o ile w sbirulino chodzi o posłanie na większą odległość nielotnej przynęty a w texas lub carolina o specyficzną prezentację przynęty ; to metody te można ze sobą łączyć i modyfikować.
Można też po prostu użyć tonącego ciężarka do sbirulino ( mam takie już od 5g. )
Namieszam jeszcze bardziej jak dodam że dodatkowo możnaby się pochylić nad tzw. Pałeczką Tyrolską ( baleriną ) .
W końcu nie chodzi o to żeby kanonicznie trzymać się zasad , tylko żeby skutecznie połowić.

Troche z tym bym sie nie zgodził.

o ile jeszcze w carolina rig przyenta jest umieszczona dalej od obciążenia - o tyle w texas rig raczej przypomina normalnie zbrojenie główka jigowa. Ciekawsza metoda zbrojenia jest jak dla mnie Carolina rig - poprzez umiejscowienie przynęty dalej od obciążenia - powoduje to ze na wędce czujemy słynne puk ciężarka o kamienie / twarde dno - a przynęta opada powolutku do dna - fajnie prowokuje to okonie i sandacze gdy żerują chimerycznie.

Metoda sa bardzo fajne dając wiele możliwości jest jednak małe ale - ciężarki sa drogie w porownianiu z główkami jigowymi - a trzeba doliczyć jeszcze koszt haka, a zwykle oliwki ( próbowałem ) częściej się zakleszczają od ciężarków polecanych do tej metody.



#14 OFFLINE   MateuszDDZ

MateuszDDZ

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 511 postów
  • LokalizacjaDzierżoniów
  • Imię:Mateusz

Napisano 08 grudzień 2013 - 19:05

jest jeszcze taki myk z tym texas rig, że nawet mała ryba jest w stanie zassać gumę, a przy dużej głębokości jak już dasz główkę jigową 10g to zaczynają się schody. Przy texasie podnoszona jest sama guma i żyłka lub FC przechodzi przez ciężarek i nie jest on zazwyczaj ruszany.



#15 OFFLINE   jbk

jbk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1276 postów
  • LokalizacjaKętrzyn , Meolo(I)
  • Imię:Jarosław
  • Nazwisko:Balik

Napisano 08 grudzień 2013 - 19:12

Ciężarki nie są takie drogie , czasami w pobliskich sklepach pojawiają się nieznanych marek pakowane po 20-25 sztuk za 3-4 euro.

Łowię oba sposobami bassy. Ogólnie carolina rig stosuję przy łowieniu na wiekszych odległościach gdy obławiam większy obszar. Texas rig na mniejszych odległościach gdy trzeba podać przynętę precyzyjnie w punkt. 


  • piotrek_sz lubi to

#16 OFFLINE   Predatorhunter

Predatorhunter

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2054 postów
  • LokalizacjaHanau
  • Imię:Kamil

Napisano 08 grudzień 2013 - 20:37

Lowie obiema metodami ale czesciej siegam po Texas rig. Stosuje je glownie na "moim" jeziorze bo dobre 80% jest strasznie porosniete. Metoda sprawdza sie doskonale, wisze mniej w zielsku i moge przez to oblowic wieksza czesc jak jigiem. Po Caroline siegam najczesciej zimowa pora gdy rybki sa leniwe. Dlugosc opadu kontroluje dlugoscia przyponu. Prowadze z nadgarstka choc to przynajmniej u mnie w duzej mierze zalezy od rodzaju uzytego wabika. Imitacje rakow prowadze srednimi skokami, wormy delikatnie z nadgarstka a imitacje rybek jak klasyczny opad-jedno czy dwa energiczne podbicia i zwijanie luzu kolowrotkiem. Najwieksza zalata jest ze ryba nie czuje zadnego oporu pozerajac wabik przez co moze stosowac nawet ciezarki 30gr i ryby nie maja problemu z zassaniem przynety. Kolejna zaleta to akustyczny elememt gdy stosujemy szklana perle. Kolor perly np. Czerwony moze dodatkowo prowokowac ryby. Metody godne uwagi i nalezy troche poexperymemtowac. Ja mam bardzo czesto ze soba 2 czy nawet 3 kije i przewznie jeden z nich jest uzbrojony w t czy c-rig.

Załączone pliki


  • jbk, sneyks123 i dudi82 lubią to

#17 OFFLINE   MateuszDDZ

MateuszDDZ

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 511 postów
  • LokalizacjaDzierżoniów
  • Imię:Mateusz

Napisano 08 grudzień 2013 - 20:45

Nagrałbyś jakiś filmik jak prowadzisz poszczególne przynęty? Chodzi mi o pracę wędziska i jak to wygląda na przynęcie. Może to być trochę kłopotliwe, ale dużo osób byłoby wdzięcznych.



#18 OFFLINE   jbk

jbk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1276 postów
  • LokalizacjaKętrzyn , Meolo(I)
  • Imię:Jarosław
  • Nazwisko:Balik

Napisano 08 grudzień 2013 - 20:50

Przy obu sposobach nie jest potrzebny przypon strzałowy 0,12 mm  :P


  • pitt lubi to

#19 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 08 grudzień 2013 - 20:50

Ciężarki nie są takie drogie , czasami w pobliskich sklepach pojawiają się nieznanych marek pakowane po 20-25 sztuk za 3-4 euro.

Łowię oba sposobami bassy. Ogólnie carolina rig stosuję przy łowieniu na wiekszych odległościach gdy obławiam większy obszar. Texas rig na mniejszych odległościach gdy trzeba podać przynętę precyzyjnie w punkt. 

to kup takie w PL bo w moich pobliskich sklepach placi sie za pln :)



#20 OFFLINE   MateuszDDZ

MateuszDDZ

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 511 postów
  • LokalizacjaDzierżoniów
  • Imię:Mateusz

Napisano 08 grudzień 2013 - 20:55

Z tą dostępnością i cenami jest właśnie problem. Haki są dość drogie. Co do ciężarków to u mnie jedynym sposobem jest wiertarka i przeróbka oliwek, bo niestety nigdzie ich nie mają. Na następny sezon będę myślał o zrobieniu form i samodzielnym odlewaniu.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych