Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Texas Rig, Carolina Rig


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
324 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   samwieszkto

samwieszkto

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1078 postów
  • LokalizacjaBytom
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Wichrowski

Napisano 09 grudzień 2013 - 14:18

A czy te systemy dedykowane głównie do połowu bassów są skuteczne na naszych łowiskach ?
Pytam ( nie polemizuję ) bo między bogiem a prawdą , nie łowiłem nigdy klasyczną caroliną ani texasem tylko właśnie za pomocą sbirulino.
W metodzie sbirulino również mamy efekt klikania ale możemy dobierać ciężarki tonące , wolnotonące lub pływające. Używam tego z tą myślą żeby podać lekką , nielotną przynętę ( np. muchę lub paprocha ) na dużą odległość .
Czasem też na końcu wiąże małego woblerka i rzucam z tonącym ciężarkiem , gdy ciężarek opadnie na dno luzuję przynętę i pozwalam jej powoli wypływać żeby po chwili podciągnąć sprowadzając przynętę do dna i przemieszczając nieco ciężarek. Złapałem tak kilka rybek ale szczerze to szału nie ma.
W tym moim łowieniu zupełnie pomijam aspekt akustyczny który sobie dopiero dzięki wam uświadomiłem ( dzięki ! ) ; tylko zastanawiam się czy ma on istotne znaczenie przy polowach naszych Polskich ryb , które nie są przecież tak agresywne jak bassy.

Użytkownik samwieszkto edytował ten post 09 grudzień 2013 - 14:40


#42 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisano 09 grudzień 2013 - 15:38

Witam,

w Texas Rig przynętę dociąża symetrycznie przelotowy ołów w kształcie pocisku i jest to ważne, ponieważ pomysłem systemu jest eliminacja przypadkowych zaczepów. Zbrojenie także haczykiem eliminuje zaczepy ale branie powinno finalizować zacięcie i dlatego kształt haczyka jest bardziej wyrafinowany. Pozwala mocować przynętę w dwóch miejscach. W jednym obraca się ona lub ugina a w drugim ześlizguje po łuku haka odsłaniając jego grot. Całości dopełnia stalowy przypon, jak do oplutej żywcówki, po którym może ślizgać się teksańska kula.

 

Obciążenie można przygotować przecinając ołowiane oliwki 12, 18, 24 i 35 g oraz z jednej strony zaostrzając a z drugiej nawiercając do 2 mm poszerzenie na długości 1 cm tak by oparło się na oczku haka, zwykle szerszym od 2 mm. Przez poszerzony otwór musi przechodzić i wracać zaciśnięta tulejka średnicy 1,5 mm stalowego przyponu . Nie stosuję koralików. Najlepsze haki to Gamakatsu Worm 314 MB. Najlepsze rippery mają cienkie ogonki, np. Relax Ohio. Rippery brzuchem do dołu pracują w systemie teksas mocowane swobodnie względem obciążenia z stąd tak ważny styk pocisku i haczyka z przynętą. Dla twisterów drapieżcom ten szczegół przeważnie jest obojętny, ważne by dodatkowo nie wirowały wokół swojej osi. W obu przynętach nie stosuję dociążenia na łuku kolankowym haczyka offset. Stalowy przypon z plecionką lub NanoFil łączę poprzez malutkie i mocne kółeczko łącznikowe wykonane z okrągłego drutu zaciskając węzeł na jego podwójnym zwoju.

 

Bardzo nie lubię urywać przynęt a przeciąganie ich po zatopionych pniach i gałęziach pokazuje że ryb jest jakby więcej i są większe. Można wreszcie łowić na cienkie linki minimalizując straty, jednak niestety najskuteczniejsza w zacięciu jest szybka 30 Lb pała. Najlepiej nie kolorowana i na Fuji Sic z lekkim, płaskim multiplikatorem. Rezygnując z dużych przynęt łowimy skutecznie drapieżniki jednym haczykiem. Łowimy z marszu w nieznanym łowisku.

Texas Rig prowadzimy naśladując zachowanie rybki lub żabki. Unikam stukania ciężarkiem o oczko haczyka ale lubię pukać ciężarkiem w dno. Doświadczenie pozwala rozróżnić zaczep od brania. Branie sygnalizowane pobiciem przynęty lub narastającym oporem kwituję mocnym zacięciem. Bezpośredni zaczep systemu to kwestia intuicji, a zaczep linki poznaję po braku przemieszczania się jej względem nurtu rzeki. Powoli podciągam wtedy rig do miejsca zaczepu, przeciągam na drugą stronę i pozwalam opadać do dna, następnego zaczepu lub miłej niespodzianki jakich życzę jak najwięcej.

 

Pozdrawiam


Użytkownik king edytował ten post 09 grudzień 2013 - 18:32

  • Sławek Oppeln Bronikowski, MieczysławS, Dawido i 1 inna osoba lubią to

#43 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 09 grudzień 2013 - 19:17

Uwielbienie dla paciorków  jest oczywiście od dawien dawna duże , ale już zdolność do praktycznego przyswojenia tych dwóch prostych technik wciąż bywa niewielka . Zdaje się ze naszym aspiracjom spokojnie wystarcza ten stale niewielki asortyment  technicznych możliwości ; kopyto na gamaku , troki i paproki , no może jeszcze sliderem zajechać -  to już jest max full wypas . A imitacja dużego raka podana w pomyślunku texas lepsza od koguta bywa :) Ale w gazecie tego , nie napisali ... 



#44 OFFLINE   staszek

staszek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:wiadomo jakie

Napisano 09 grudzień 2013 - 19:55

Uwielbienie dla paciorków  jest oczywiście od dawien dawna duże , ale już zdolność do praktycznego przyswojenia tych dwóch prostych technik wciąż bywa niewielka . Zdaje się ze naszym aspiracjom spokojnie wystarcza ten stale niewielki asortyment  technicznych możliwości ; kopyto na gamaku , troki i paproki , no może jeszcze sliderem zajechać -  to już jest max full wypas . A imitacja dużego raka podana w pomyślunku texas lepsza od koguta bywa :) Ale w gazecie tego , nie napisali ... 

No właśnie, w gazecie nie napisali więc szukam tutaj. A o raczkach na teksasie już myślałem. Ale nie wiem do końca jak się za to zabrać . Brak mi na początek nie paciorków ( te gwizdnę żonie) ale obciążenia



#45 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 09 grudzień 2013 - 20:01

Jest na allegro sprzedawca, który ma fajne zestawy na start. Różna gramatura. Kupisz tam również haki i gumy. Co do raków, mam krewetki Daiwy, które z powodzeniem mogą udawać te pierwsze. Motoroil i fiolet.



#46 OFFLINE   MateuszDDZ

MateuszDDZ

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 511 postów
  • LokalizacjaDzierżoniów
  • Imię:Mateusz

Napisano 09 grudzień 2013 - 20:32

No w gazecie tego nie piszą, bo niestety mało osób łowi tą metodą i jak już wielu zauważyło strasznie ciężko dostać osprzęt w lokalnych sklepach wędkarskich. Ja o Texasie i o Carolinie dowiedziałem się w tym roku, bo szukałem alternatywy dla zboka, na którego bardzo nie lubię łowić. Mam jeszcze jedno takie płytkie i mocno zarośnięte łowisko z konkretnymi rybkami. Łowienie na nim z opadu wiązało się z ciągłymi nerwami, więc trzeba szukać alternatyw, bo na powierzchniowce niestety rzadko tam biorą.



#47 OFFLINE   staszek

staszek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:wiadomo jakie

Napisano 09 grudzień 2013 - 20:45

Jest na allegro sprzedawca, który ma fajne zestawy na start. Różna gramatura. Kupisz tam również haki i gumy. Co do raków, mam krewetki Daiwy, które z powodzeniem mogą udawać te pierwsze. Motoroil i fiolet.

Dzięki , pochodziłem po alledrogo i wyczaiłem tam właśnie ciężarki i "paciorki" : http://allegro.pl/te...3744939046.html



#48 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 09 grudzień 2013 - 21:09

Staszku, mam takie: http://allegro.pl/ci...3739427638.html

 

Różna masa, w wygodnym pudełku. Od tego samego sprzedawcy możesz też kupić cięższe graty.


Użytkownik Dienekes edytował ten post 09 grudzień 2013 - 21:10


#49 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 09 grudzień 2013 - 21:11

Do szuranego texasu lepszy jest oczywiście obciążnik typu pocisk , który się łatwo w zawiłościach dna nie klinuje , ale do jigowanego , w tym raków i raczków , może być dosłownie każdy rodzaj , nawet z drucianym oczkiem ..  



#50 OFFLINE   staszek

staszek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:wiadomo jakie

Napisano 09 grudzień 2013 - 21:26

Serdeczne dzięki za tak fajną pomoc. dzięki temu tematowi rozjaśniłem sobie mocno sytuację . Na bank w następnym sezonie będę łowił tymi systemami. Nawet sandacze powinny się na tak prowadzoną przynętę łakomić. Tylko dzięki jerkbaitowi przerzuciłem się całkowicie z bocznego troka na opad ( z większymi o dziwo sukcesami) a teraz dodatkowo poznałem 2 metody . Do końca jeszcze nie rozkminiam czym generalnie różni się Carolina od Teksasu bo są bardzo podobne. Ale jest wieczór - może jak się z tematem prześpię to przyjdzie olśnienie



#51 OFFLINE   dnk

dnk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 242 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Damian

Napisano 09 grudzień 2013 - 21:26

Ceny kosmiczne za te ciężarki.


  • zlotowlosy lubi to

#52 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 09 grudzień 2013 - 21:36

Staszku, pobuszuj na YT. Mnóstwo tam klipów, które pozwolą Tobie wyłapać różnice w budowie i zastosowaniu.

#53 OFFLINE   samwieszkto

samwieszkto

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1078 postów
  • LokalizacjaBytom
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Wichrowski

Napisano 09 grudzień 2013 - 21:40

Takie gotowe zestawy znalazłem :
http://m.wedkarski.c...w-cormoran.html

A z nabojów do sztucera nie dałoby się tego zrobić ?

Użytkownik samwieszkto edytował ten post 09 grudzień 2013 - 21:42


#54 OFFLINE   proraf

proraf

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 346 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:預言者

Napisano 09 grudzień 2013 - 21:40

Paciorki? Odwiedźcie najbliższą pasmanterię, a dostaniecie oczopląsu od ilości,wielkości i kolorystyki koralików. nie trzeba dewastować biżuterii żony.



#55 OFFLINE   MateuszDDZ

MateuszDDZ

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 511 postów
  • LokalizacjaDzierżoniów
  • Imię:Mateusz

Napisano 09 grudzień 2013 - 21:47

Takie gotowe zestawy znalazłem :
http://m.wedkarski.c...w-cormoran.html

A z nabojów do sztucera nie dałoby się tego zrobić ?

 

Zrobienie zestawu nie jest aż takie kłopotliwe, a przynajmniej wiesz co masz. Możesz sobie dobrać taki hak jak lubisz, odpowiedni FC, krętlik, długość całego zestawu i odległość od ciężarka do przynęty. Lepiej robić samemu niż później się wkurzać że coś nie wytrzymało.



#56 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 09 grudzień 2013 - 22:06

Różnica pomiędzy nimi to właściwie różna odległość między hakiem a obciążeniem . Carolina lepsza jest do slug'ów , worm'ów albo shad'ów , texas do grubszych i masywniejszych form , albo  dobrze pływających , stawiających większy opór w wodzie , gdzie luźno latający po lince ciężarek zdecydowanie powiększa możliwości gry wabikiem .



#57 OFFLINE   MateuszDDZ

MateuszDDZ

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 511 postów
  • LokalizacjaDzierżoniów
  • Imię:Mateusz

Napisano 09 grudzień 2013 - 22:20

Dopiero jak mi powiedziałeś, to skminiłem , że różnią się właśnie odległością od ciężarka do haka



#58 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 09 grudzień 2013 - 22:43

Wiem, wiem, gdzieniegdzie na forum pojawiają się poszczególne informacje o tych technikach . Ale może w tym temacie znawcy (makamba, mrWhite7 i inni) podzielą się z nami , ze mną swoim doświadczeniem. Bo przyznam się że nigdy tak nie łowiłem...........

Chciałbym by ten temat był takim wademecum tych metod.

Dopiero teraz znalazłem twojego posta więc coś opiszę .Bardzo skuteczną metodą jest TexasRig .Jest to zmontowany czy zawiązany  na kawałku fluocarbonu hak ofsetowy oraz nawleczony specjalny koralik i wykonany ze stali przelotowy stożek . Te dwa elementy mają silną funkcję wabiącą bo przy jigowaniu obijają się wzajemnie o siebie powodując dość specyficzny dźwięk który wabi sandacze czy też okonie .Napisałem specjalny koralik bo nie każdy się nadaje a  tylko te które wykonane są z twardego szlifowanego szkła . Ciężarek też nie może być wykonany z miękkiego ołowiu tylko ze stali bo stal powoduje w zetknięciu ze szkłem dźwięczny już wspomniany odgłos. Instrukcje jak zrobić TexasRig znajdziecie tu : http://www.youtube.c...h?v=KqFu1bdX5xs Prowadzenie gumowej przynęty to lekkie podrywanie z jednoczesnym nawijaniem linki i krótki opad . Gumy to różnego rodzaju wormy Paintaile Sticki jaskółki ,żabki , raczki ,kraby itp.itd , ale skuteczność wormów jest na wysokim poziomie czyli sztucznych dzownic :) ulubionymi moimi gumami do tej metody są wyroby firmy Wave Fishing http://www.wavefishi...rilla_c_24.html Haki ofsetowe 2/0 -4/0 do połowu sandacza są właściwych rozmiarów :) Na okonia wystarczą haki 1/0-2/0

Sposoby nakładania gumy na hak

http://www.youtube.c...h?v=K2aRbNYPPUs

http://www.youtube.c...h?v=cJTVOamcTvA

Błędem jest stosowanie ołowianych stożków oraz przypadkowych miękkich koralików !


Użytkownik mrWhite7 edytował ten post 09 grudzień 2013 - 22:53


#59 OFFLINE   Predatorhunter

Predatorhunter

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2058 postów
  • LokalizacjaHanau
  • Imię:Kamil

Napisano 09 grudzień 2013 - 22:55

Prawie sie wszystko zgadza @mr.White ale twierdzenie ze tylko stalowe bullety sie nadaja jest bledne. Sa jeszcze mosiezne czy Wolframowe(tungsten- moim zdaniem najlepsze). Olow tez zly nie jest bo dzwiek moze nie jest jakis ostry ale czasem wlasnie taki zwraca uwage ryb na nasz wabik.

#60 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 09 grudzień 2013 - 23:03

Prawie sie wszystko zgadza @mr.White ale twierdzenie ze tylko stalowe bullety sie nadaja jest bledne. Sa jeszcze mosiezne czy Wolframowe(tungsten- moim zdaniem najlepsze). Olow tez zly nie jest bo dzwiek moze nie jest jakis ostry ale czasem wlasnie taki zwraca uwage ryb na nasz wabik.

Raczej chodziło mi o twarde ciężarki które powodują ten metaliczny dźwięk a ołów się do tego nie nadaje tylko twardy metal i to miałem na myśli :) .Carolina Rig to ten sam (prawie) system gdzie funkcje wabiącą ma ciężarek i szklany koral ale oddzielone od haka krętlikiem  przez to przesuwają się swobodnie oddalone nieco od haka wydając specyficzny metalowy łoskot prowokując sandacze i okonie . Twoja uwaga bardzo słuszna bo ująłem to bardzo nieprecyzyjnie :) Z ołowiem miałem tylko kiepskie i bardzo kiepskie wyniki , być może ryby jakieś przygłuche tutaj są :) :) :)


Użytkownik mrWhite7 edytował ten post 09 grudzień 2013 - 23:04

  • doktorek lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych