Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

plecionka do castingu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
551 odpowiedzi w tym temacie

#381 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1742 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 13 maj 2020 - 15:46

Tak naprawdę nigdy nie jesteśmy w stanie poznać końca mocy kija poprzez hol dużej ryby ( piszę o raczej cięższych zestawach), jeżeli multik będzie dobry, pozostałe elementy zestawu mocne itp. Wtedy rybę gubimy na skutek błędu i braku doświadczenia operatora, czyli wędkarza. Czasem on jest najsłabszym ogniwem w zestawie I na tym min polega wędkarstwo. Ryba musi i powinna czasami zwyciężyć.


Użytkownik Novis edytował ten post 13 maj 2020 - 15:48


#382 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1104 postów

Napisano 13 maj 2020 - 17:13

Sprawdź jakie jest lb wędzisk i według tego dopasuj wytrzymałość plecionki. Deklarowane CW raczej nie ma wiele wspólnego z mocą wędziska. Przy dopasowaniu możesz wziąć pod uwagę, że polscy dystrybutorzy zawyżają parametry plecionki w granicach 30-40%, bo przecież kto kupiłby plecionkę, która de facto ma 20lb, lepiej napisać, że ma 28, to nie ma niczego wspólnego z rzeczywistością, ale jak brzmi...!
Na marginesie, mam ambiwalentny stosunek do Power Pro, opinie o jej doskonałości są oklepane i na wyrost. Nie wskażę innej, bo "każdy ma swoich znajomych", ale odradzam.
 

Moje zdanie - wytrzymałość plecionki nie powinna przekraczać mocy wędziska. Ale to moje zdanie, wcale nie musi być bardziej mojsze od Twojego. ;)


Nie wiem jakie lb bo westin dziwnie opisuje te kije pod kątem lbs. Jest to w4 powercast 40-140 i W3 jerkbait 20-80. Chodzi mi o to żeby nie przesadzić z grubością i mocą plecionki, ale żeby też nie tracić za dużo przynęt przy ostrzałach zwłasza jako początkujący w castingu. Myślałem żeby do mocniejszego dać 30lb a do jerków 20lb.
Domyślam się że są lepsze plecionki ale jakoś od początku łowiłem power pro i nigdy mnie nie zawiodła więc nie szukałem nic innego. Raz tylko miałem p-line. 4 sploty są ok, szum na przelotkach mi nie przeszkadza. W tych japońskich które ostatnio są najczęściej polecane w ogóle się nie orientuję. Dziwnie są opisywane, nie wiem jak to się ma do plecionek z USA.

#383 OFFLINE   TrikWe

TrikWe

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 170 postów
  • LokalizacjaWwa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Junior

Napisano 13 maj 2020 - 18:02

Co myślicie o plecionce Varivas High Grande PE X4 2.0 30lbs? Ogarnie przynęty do 100g?

 

#384 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10141 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 13 maj 2020 - 18:08

Nie wiem jakie lb bo westin dziwnie opisuje te kije pod kątem lbs. Jest to w4 powercast 40-140 i W3 jerkbait 20-80. Chodzi mi o to żeby nie przesadzić z grubością i mocą plecionki, ale żeby też nie tracić za dużo przynęt przy ostrzałach zwłasza jako początkujący w castingu. Myślałem żeby do mocniejszego dać 30lb a do jerków 20lb.
Domyślam się że są lepsze plecionki ale jakoś od początku łowiłem power pro i nigdy mnie nie zawiodła więc nie szukałem nic innego. Raz tylko miałem p-line. 4 sploty są ok, szum na przelotkach mi nie przeszkadza. W tych japońskich które ostatnio są najczęściej polecane w ogóle się nie orientuję. Dziwnie są opisywane, nie wiem jak to się ma do plecionek z USA.

Power Pro X4 jest zdecydowanie grubsza i sztywniejsza od np. Varivasa X4 tej samej mocy. Do Twoich zestawów ja stosuję Varivasa 40 i 30Lb


  • Biesan i Alexspin lubią to

#385 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10141 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 13 maj 2020 - 18:09

 

Co myślicie o plecionce Varivas High Grande PE X4 2.0 30lbs? Ogarnie przynęty do 100g?

 

 

Tak, spokojnie. Lub #2.5 :)


  • Alexspin lubi to

#386 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1104 postów

Napisano 13 maj 2020 - 18:55

Jest varivas X4 40 lb? Nie mogę znaleźć nigdzie

#387 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10141 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 13 maj 2020 - 19:06

Np. http://www.pirania-s...-pe---150m.html


  • Biesan lubi to

#388 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 14 maj 2020 - 05:18

 Ostrożnie z tym sklepem! Mogą zamiast zamówionej plecionki przysłać fotel turystyczny! Jeden z najgorszych sklepów internetowych! Zamawiałem trzykrotnie u nich i dwukrotnie sparzyłem się! Teraz omijam wielkim łukiem! :angry:  :angry:  :angry:


  • Biesan, BOB i hose4ras lubią to

#389 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10141 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 14 maj 2020 - 08:32

Nie polecałem sklepu (nie znam) tylko plecionkę (znam i używam) ;)


  • Alexspin lubi to

#390 OFFLINE   cast64

cast64

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 205 postów
  • LokalizacjaBiałogard
  • Imię:Wojciech

Napisano 17 maj 2020 - 12:14

Cześć.
Ostatnio zakupiłem Spider Wire EZ Braid 0.17 Yellow.Po kilku godzinnym wędkowaniu cały zestaw przelotki, grip i multik były koloru żółtego a plecionka zmieniła kolor na biały.Czy ktoś z Kolegów miał taki problem,czy to jest wada i czy można reklamować.Posiadam też inne plecionki tej firmy jak:Stealth Code Red Braid,Dura-4 Braid green i z nich kolor nie schodzi.Może Macie sprawdzone w żółtym kolorze 4x.Za dpowiedzi dziękuje.

#391 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 18 maj 2020 - 05:36

http://jerkbait.pl/t...armowa-wysyłka/


  • BOB i morrum lubią to

#392 OFFLINE   cinn

cinn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 613 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 20 maj 2020 - 20:42

I tak zazwyczaj dobra połowa, albo i więcej, wędkarzy nie używa sprzętu ustawionego na 80% mocy bo przy większej rybie i tak popuszczą hamulec żeby nie stracić ryby.
Przeważnie robią duże oczy jak im się kij zaczyna mocniej wyginać, choć jeszcze mocy jest, i nerwowo szukają pokrętła od hamulca.

U siebie hamulec o kołowrotku, multiplikator czy stała szpula, mam dokręcony na około 80% mocy.
Nie boję się o zestaw ani o to że ryba się zepnie.
Skoro się spięła to pewnie nie była dobrze zapięta.
Takie mam spostrzeżenia.
  • Alexspin lubi to

#393 OFFLINE   cast64

cast64

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 205 postów
  • LokalizacjaBiałogard
  • Imię:Wojciech

Napisano 21 maj 2020 - 06:07

Cześć.
Duża grupa wędkarzy używa linek dużo grubszych niż potrzeba do poławianych przez nich ryb.
A to chyba bardziej ze względu na warunki panujące na łowisku niż wirlkość ryb.
Tak jest na mojei ukochanej Parsęcie,linka 50lb nie robi wrażenia.
Na Królowej,kto łowi cienko ten rwie(ryby)przynęty w dużych ilościach.

#394 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 23 maj 2020 - 08:28

Ostatnio zaeksperymentowałem i do castingowego zestawu 7-21g/15lb, nawinąłem taką taniochę https://allegro.pl/o...lona-9224375943. Po kilku godzinach intensywnego łowienia nie straciła koloru, nie mechaci się, ani nie rozwarstwia, nie chłonie wody, nie puchnie, mocna jak linka holownicza, nie klinuje się, brody sporadyczne (2 na 12 godzin) bardzo łatwe do rozplątania. Co prawda deklarowana grubość 0,13mm ma się do rzeczywistości jak pięść do oka, szumi na przelotkach, ale przegrubienie i szumy wcale nie większe niż w innych plecionkach średniej klasy w cenie 2-3-krotnie wyższej.
Kontynuując eksperyment, do zestawu 10-30g/20lb nawinąłem grubszą siostrę https://allegro.pl/o...-dam-8951114946.
Ciekawe jak się sprawdzą w trakcie sezonu i jak będą wyglądały na jego koniec.


Użytkownik Alexspin edytował ten post 23 maj 2020 - 08:40

  • BOB lubi to

#395 OFFLINE   gumowy

gumowy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 568 postów
  • LokalizacjaDelta Odry
  • Imię:Filip
  • Nazwisko:Skywalker

Napisano 26 sierpień 2020 - 22:20

Czy łowiąc plecionką w kolorze fluo/yellow zauważył ktoś spadek brań w stosunku do np.ciemnozielonej. Dziś nawinolem daiwa turnament i jakoś strasznie daje po oczach.

#396 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 27 sierpień 2020 - 01:42

Kiedy plecionki przestały być drogą fanaberią i zaczęły byc używane przez slinningistów coraz częściej - ze 20, 25 lat temu - trwały dyskusje czy ich "nieprzezroczystość" nie będzie rybom przeszkadzać. Co ciekawe popularne wówczas żyłki fluo w konfrontacji z "bezbarwnymi" takich emocji nie budziły.
Lubię łowić na żyłki, lecz walory użytkowe plecionek w większości okoliczności sprawiają,że to ich używam najczęściej.
Niby nigdy nie zauważyłem, bym miał lepsze lub gorsze wyniki z powodu stosowanej linki czy jej koloru, aczkolwiek nastawiając się na bolenie czy klenie wolę mieć długi przypon z fluorokarbonu a od biedy zwykłej żyłki, natomiast w przypadku poszukiwania szczupaków czy sandaczy uważam to za zbędne, lecz czasem w przypadku jasnych i jaskrawych linek ostatni metr około przeciągam czarnym markerem, ot na wszelki wypadek.
  • Alexspin lubi to

#397 OFFLINE   gumowy

gumowy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 568 postów
  • LokalizacjaDelta Odry
  • Imię:Filip
  • Nazwisko:Skywalker

Napisano 27 sierpień 2020 - 08:02

Kiedy plecionki przestały być drogą fanaberią i zaczęły byc używane przez slinningistów coraz częściej - ze 20, 25 lat temu - trwały dyskusje czy ich "nieprzezroczystość" nie będzie rybom przeszkadzać. Co ciekawe popularne wówczas żyłki fluo w konfrontacji z "bezbarwnymi" takich emocji nie budziły.
Lubię łowić na żyłki, lecz walory użytkowe plecionek w większości okoliczności sprawiają,że to ich używam najczęściej.
Niby nigdy nie zauważyłem, bym miał lepsze lub gorsze wyniki z powodu stosowanej linki czy jej koloru, aczkolwiek nastawiając się na bolenie czy klenie wolę mieć długi przypon z fluorokarbonu a od biedy zwykłej żyłki, natomiast w przypadku poszukiwania szczupaków czy sandaczy uważam to za zbędne, lecz czasem w przypadku jasnych i jaskrawych linek ostatni metr około przeciągam czarnym markerem, ot na wszelki wypadek.


Właśnie robię podobnie tzn. ostatnie 2m maczam w błocie z ziemi do kwiatów, i fluo gaśnie. Zaczynam się zastanawiać czy po co .


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#398 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 27 sierpień 2020 - 08:23

Tak to nie rób - drobinki piasku mogą w plecionce zostać i powoli ale systematycznie niszczyć przelotki, nawet jeśli tylko te na szczycie.

To w ogóle nadaje się do lekarza od głowy - uważam że nie ma wpływu, ale markeruję, uważam że kolor przynęty (na szczupaka) jest mało istotny, ale ten i ten są lepsze a tamtego nie założę, nie widzę wielkiej różnicy w plątliwości na multiplikatorze plecionki 4 i 8 splotowej, ale nawijam 4, bo mniejsze ryzyko brody ...
  • gumowy i Alexspin lubią to

#399 OFFLINE   polny

polny

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 300 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Grzegorz

Napisano 27 sierpień 2020 - 09:31

Do lekarza to by się nadawało jeżeli tylko Ty byś tak robił, a że robimy tak niemal wszyscy (kolory, linki itp) to nie może być aż tylu chorych to musi być "normalne" 😜
  • gumowy lubi to

#400 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1104 postów

Napisano 27 sierpień 2020 - 15:54

Mniejszej ilości brań nie zauważyłem , chociaż są asy co myślą że szczupak pływa z lupą i widzi co jest 50 cm przed przyponem. Agrafek i kółek łącznikowych nie widzi, dużych mocnych kotwic nie widzi, przyponu nie widzi, ale już kolor plecionki jak najbardziej przez co nie chce brać. Kiedyś przez przypadek zabrałem okoniówkę na pstrągi w czystym sanie z plecionką fluo,porównując do kolegi który łowił żyłką mięliśmy podobne wyniki, złowiłem nawet dwa pstrągi więcej. Wiem że Polska to nie Szwecja ale nie popadałbym w paranoję.
  • Alexspin i morrum lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych