Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

plecionka do castingu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
551 odpowiedzi w tym temacie

#401 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3683 postów
  • LokalizacjaO/Sieradz, O/Piotrków.
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 27 sierpień 2020 - 17:55

Do lekarza to by się nadawało jeżeli tylko Ty byś tak robił, a że robimy tak niemal wszyscy (kolory, linki itp) to nie może być aż tylu chorych to musi być "normalne"

Mów za siebie, a nie za niemal wszystkich!

#402 OFFLINE   sucks_one

sucks_one

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 879 postów
  • LokalizacjaKonstancin Jeziorna
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:Kurek

Napisano 28 sierpień 2020 - 07:23

Do lekarza to by się nadawało jeżeli tylko Ty byś tak robił, a że robimy tak niemal wszyscy (kolory, linki itp) to nie może być aż tylu chorych to musi być "normalne"

Stoisz w sklepie przy plecionkach i zastanawiasz się co wziąć. Intuicja podpowiada Ci 15lb w ulubionym kolorze fluo . Nagle pojawia się 3-5 orędowników prawdy, którzy opowiadają o swoich ostatnich przygodach na rybach. Konkluzja jest taka, że ryby podczas ich wypadu na rybach nie skakały do fluo koloru a 15lb w ich przypadku była zdecydowanie za słaba. 

Efekt jest taki że zaczynasz się zastanawiać i popadasz w ich sugestie ...opuszczasz sklep z linką 25lb w kolorze moss green.

To typowy efekt, który nie oznacza większości jako normy w sposób jaki byśmy chcieli. IMO wniosek o niemal wszystkich jako "normalnych" jest błędny.

W wielu przypadkach związanych z przynętami, wielkością agrafek czy kolorami przyponów, ulegamy masowo przeglądając czasopisma bądź oglądając filmy z ładnie połowionymi rybami. 

 

Gdybym miał ustalić wspólny mianownik dla użytkowników tego forum (innych zapewne też), to było by to zapewne określenie wobec Nas lubiących połowić (zwłaszcza BC) jako nieźle zrytych pod beretem :) 

....a cytując klasyka "sufit na łeb Nam się spi.....lił :)



#403 OFFLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1451 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 08 wrzesień 2020 - 19:27

Tez myśle ze sufit nam się ( nam czy innym ??)
lekko spitolil .
Siedzieć , łowić spędzać godziny nad woda i wyciągać z tego wnioski to jak dla mnie jedyna droga do pięknej ryby bo przecież miernoty nas nie interesują ??????
Dlatego technicznie napisze jakby kogoś to interesowało , ze ,, Psulkowa,, plasma 1,7 wchodzi na tatule 100hl co do metra bez żadnego podkładu .
Jutro testy w sandaczowym trolu ;)

Brak polskich znaków . Wybaczcie :)....
  • sucks_one i Alexspin lubią to

#404 OFFLINE   Rusek19

Rusek19

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów
  • LokalizacjaPleszew
  • Imię:Jacek

Napisano 27 październik 2020 - 19:45

Witam, szukam plecionki w granicach 150 zł.
Łowię na jerki 70-100g i na trochę lżejsze gumy.
Obecnie mam power pro 0.23 i zdarzyły mi się 2 odstrzały jerkow. Coś polecicie? Z góry dzieki

#405 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 954 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 27 październik 2020 - 19:53

0.28 oraz nauczyc sie lepiej rzucac lub ustawiac multik na pletce 40lb rowniez bedziesz mial odstrzaly .
  • Biesan i Alexspin lubią to

#406 OFFLINE   hm62

hm62

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 874 postów
  • LokalizacjaIńsko
  • Imię:Tomasz

Napisano 27 październik 2020 - 19:54

A myślisz,że wyższy budżet temu zaradzi?
  • Alexspin lubi to

#407 OFFLINE   Rusek19

Rusek19

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów
  • LokalizacjaPleszew
  • Imię:Jacek

Napisano 27 październik 2020 - 20:14

No właśnie zaczalem w tym roku z castingiem, już w miarę ogarnąłem ale zdarzył mi się ostatnio znów odstrzał i chciałbym jak najbardziej zminimalizować odstrzału, bo jeszcze popełniam błędy

#408 OFFLINE   Rusek19

Rusek19

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów
  • LokalizacjaPleszew
  • Imię:Jacek

Napisano 27 październik 2020 - 20:19

Też myślałem, że może za miękka plecionka bo jak się broda robiła, szczególnie na początku to pletka się dosyć mocno wcięła

#409 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 954 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 29 październik 2020 - 06:15

Moze nawinieta za slabo przepusc przez ksiazke przy nawijaniu .
  • Alexspin lubi to

#410 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3683 postów
  • LokalizacjaO/Sieradz, O/Piotrków.
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 29 październik 2020 - 06:34

Moze nawinieta za slabo przepusc przez ksiazke przy nawijaniu .

Dobre rozwiązanie, ale tylko przy nawijaniu na sucho. Przed nawinięciem namocz plecionkę co najmniej kilka godzin i poproś kogoś o pomoc przy nawijaniu przez szmatkę.

 

No właśnie zaczalem w tym roku z castingiem, już w miarę ogarnąłem ale zdarzył mi się ostatnio znów odstrzał i chciałbym jak najbardziej zminimalizować odstrzału, bo jeszcze popełniam błędy

Kwestia nawyku dynamicznych rzutów klasycznego spinningu. Potrenuj bardziej płynne rzuty. Spróbuj zastosować węzeł "trzy końce" z modyfikacją:

file.jpg

Przy linkach do 0,08mm wiążę go na podwójnie złożonej plecionce i robię podwójne "oczko" na krętliku. Od 0,10mm na pojedynczej. Trzyma bardzo mocno.


Użytkownik Alexspin edytował ten post 29 październik 2020 - 06:40


#411 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 871 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 29 październik 2020 - 09:21

Witam, szukam plecionki w granicach 150 zł.
Łowię na jerki 70-100g i na trochę lżejsze gumy.
Obecnie mam power pro 0.23 i zdarzyły mi się 2 odstrzały jerkow. Coś polecicie? Z góry dzieki

zmień plecionkę na znacznie mocniejszą - taką, która wytrzyma zatrzymanie jerka podczas odstrzału... nawet jak założysz 100lb to niewiele stracisz - może tylko jerk popracuje te 20cm płycej i rzuty będą minimalnie krótsze... jeśli łowisz płytko to nie ma znaczenia... ograniczeniem jest raczej pojemność szpuli w multiku, mało linki się zmieści...

 

ps. rodzaj plecionki nie ma znaczenia... i tak prędzej czy później coś nie wyjdzie podczas rzutu...


Użytkownik czarny1 edytował ten post 29 październik 2020 - 09:23

  • Sleepy Jeezy i Alexspin lubią to

#412 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3683 postów
  • LokalizacjaO/Sieradz, O/Piotrków.
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 29 październik 2020 - 10:24

100% racji.


Użytkownik Alexspin edytował ten post 29 październik 2020 - 10:30


#413 OFFLINE   drag

drag

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1654 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 29 październik 2020 - 13:44

zmień plecionkę na znacznie mocniejszą - taką, która wytrzyma zatrzymanie jerka podczas odstrzału... nawet jak założysz 100lb to niewiele stracisz - może tylko jerk popracuje te 20cm płycej i rzuty będą minimalnie krótsze... jeśli łowisz płytko to nie ma znaczenia... ograniczeniem jest raczej pojemność szpuli w multiku, mało linki się zmieści...

 

ps. rodzaj plecionki nie ma znaczenia... i tak prędzej czy później coś nie wyjdzie podczas rzutu...

No nie wiem.

Duży i cięzki jerk,siłą rzeczy lecący jak rakieta+nieadekwatnie mocna linka...

Wolicie czasem odstrzelić przynętę(element stały w łowieniu castem,choćbys nie wiem jak był zaawansowany) czy usłyszeć trzask łamiącej się szczytówki?

Przecież jakiekolwiek zakleszczenie się linki na szpuli może nastąpić moment po podniesieniu kciuka,po odwinięciu dajmy na to dwóch metrów linki.

Siła działająca na szczytówkę w takiej sytuacji jest ogromna.Nie przesadzałbym z ta mocą linki.

Odstrzał to odstrzał.Zdarza się.Jak to mawia Asia Kołaczkowska-oka nie wyjmiesz :)


  • hm62 i sucks_one lubią to

#414 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 871 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 29 październik 2020 - 14:10

siła działająca na szczytówkę jest bliska zeru - szczytówka jest podczas rzutu skierowana zgodnie z kierunkiem lotu przynęty i działająca sila jest równa tarciu linki o przelotki... mam na myśli klasyczny odstrzał związany z zablokowaniem linki na szpuli... można ewentualnie uszkodzić multik, bo na oś szpuli faktycznie działają duże siły... jednak nigdy nawet nie słyszałem o jej wygięciu w wyniku odstrzału...

jeśli chodzi Ci o zaplątanie o przelotki to inna sprawa... jeśli u ciebie się tak plącze to przerób wędkę - masz źle dobrane przelotki lub źle je rozmieszczono... mimo stosowania linki 100lb w sumówce (już kilka lat) nigdy jej nie uszkodziłem... a czasem się działo:)

 

ps. w przypadku wczesnego zablokowania linki faktycznie występuje szarpnięcie - na szczęście raczej nie dasz rady jej utrzymać nieruchomo, zbyt duża dźwignia sprawia, że szczytówka nadąża za przynętą do momentu kiedy ta uderzy w wodę... znacznie większe siły działają podczas zacięcia... wędce grozi coś raczej wyłącznie jeśli zostanie uderzona przez przynętę, co sie raczej nie zdaza...


Użytkownik czarny1 edytował ten post 29 październik 2020 - 14:22

  • montenegro lubi to

#415 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1219 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 29 październik 2020 - 14:11

Przede wszystkim nie rozkręcał bym na luz szpuli aby nie zrobić zakleszczenia.Stopniowo bym regulował docisk, aż do momentu w którym kontrolując delikatnie kciukiem przy rzucie nie tworzyły się brody.Przy mocnym rozkręceniu czy to docisku czy magnetyka , rzuty nie koniecznie będą dalsze przy grubszej plecionce.Zawsze bezpieczniej stopniowo regulować, niż później żałować jerka za 50dych.


Użytkownik woblery L.E. edytował ten post 29 październik 2020 - 14:16


#416 OFFLINE   drag

drag

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1654 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 29 październik 2020 - 14:29

siła działająca na szczytówkę jest bliska zeru - szczytówka jest podczas rzutu skierowana zgodnie z kierunkiem lotu przynęty i działająca sila jest równa tarciu linki o przelotki... mam na myśli klasyczny odstrzał związany z zablokowaniem linki na szpuli... można ewentualnie uszkodzić multik, bo na oś szpuli faktycznie działają duże siły... jednak nigdy nawet nie słyszałem o jej wygięciu w wyniku odstrzału...

jeśli chodzi Ci o zaplątanie o przelotki to inna sprawa... jeśli u ciebie się tak plącze to przerób wędkę - masz źle dobrane przelotki lub źle je rozmieszczono... mimo stosowania linki 100lb w sumówce (już kilka lat) nigdy jej nie uszkodziłem... a czasem się działo:)

U mnie nic sie nie plącze,nie ja zacząłem temat :) .

Gdyby zakleszczenia linki na szpuli następowały faktycznie zawsze kiedy szczytówka jest "za" przynętą nie byłoby problemu...Wiem też że tego typu ewentualne zdarzenia to odosobnione incydenty.

Rozwinąłbym się w szerszej wypowiedzi ale w robocie jestem i  nie mogę ;)



#417 OFFLINE   Sleepy Jeezy

Sleepy Jeezy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 324 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 październik 2020 - 14:31

No nie wiem.

Duży i cięzki jerk,siłą rzeczy lecący jak rakieta+nieadekwatnie mocna linka...

Wolicie czasem odstrzelić przynętę(element stały w łowieniu castem,choćbys nie wiem jak był zaawansowany) czy usłyszeć trzask łamiącej się szczytówki?

Przecież jakiekolwiek zakleszczenie się linki na szpuli może nastąpić moment po podniesieniu kciuka,po odwinięciu dajmy na to dwóch metrów linki.

Siła działająca na szczytówkę w takiej sytuacji jest ogromna.Nie przesadzałbym z ta mocą linki.

Odstrzał to odstrzał.Zdarza się.Jak to mawia Asia Kołaczkowska-oka nie wyjmiesz :)

Wydaje mi się że siłą działająca na kij podczas takiej brody, fizycznie nie ma prawa być większa, niż ta która została wytworzona podczas rzutu tą przynętą.
Innymi słowy, jeśli wędka wytrzymała wyrzucenie jerka i nadanie mu prędkości początkowej, to z pewnością wytrzyma też jego nagłe zatrzymanie z niższej prędkości.
Sam stosowałem bardzo grube plecionki i w sumie nadal mam na kilku zestawach, nie raz zdarzyła mi się broda "strzałogenna" i o dziwo żadna wędka nie poszła.
Tym bardziej że podczas rzutu wędkę trzymasz wzdłuż linii linki lub bardzo małym kątem. Nie ma możliwości nawet wygięcia szczytówki.

Według mnie to co piszesz jest problemem czysto hipotetyczny i nie ma podstaw ani w praktyce ani w fizyce.


  • Alexspin lubi to

#418 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 871 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 29 październik 2020 - 14:59

U mnie nic sie nie plącze,nie ja zacząłem temat :) .

Gdyby zakleszczenia linki na szpuli następowały faktycznie zawsze kiedy szczytówka jest "za" przynętą nie byłoby problemu...Wiem też że tego typu ewentualne zdarzenia to odosobnione incydenty.

Rozwinąłbym się w szerszej wypowiedzi ale w robocie jestem i  nie mogę ;)

jakoś nie wyobrażam sobie klasycznego rzutu w którym szczytówka nie była by zwrócona "mniej więcej" w kierunku lecacej przynęty... a kilkanaście stopni odchylenia nie robi różnicy... byle kąt był mniejszy niż 90stopni... jeśli nadal nie jesteś przekonany to po prostu sprawdź jak to wygląda kiedy będziesz nad wodą... 

przy rzutach nieklasycznych energia kinetyczna jerka jest wyraźnie mniejsza, więc nie ma problemu...



#419 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 871 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 29 październik 2020 - 15:04

Wydaje mi się że siłą działająca na kij podczas takiej brody, fizycznie nie ma prawa być większa, niż ta która została wytworzona podczas rzutu tą przynętą.
Innymi słowy, jeśli wędka wytrzymała wyrzucenie jerka i nadanie mu prędkości początkowej, to z pewnością wytrzyma też jego nagłe zatrzymanie z niższej prędkości.
Sam stosowałem bardzo grube plecionki i w sumie nadal mam na kilku zestawach, nie raz zdarzyła mi się broda "strzałogenna" i o dziwo żadna wędka nie poszła.
Tym bardziej że podczas rzutu wędkę trzymasz wzdłuż linii linki lub bardzo małym kątem. Nie ma możliwości nawet wygięcia szczytówki.

Według mnie to co piszesz jest problemem czysto hipotetyczny i nie ma podstaw ani w praktyce ani w fizyce.

gdyby ta siła nie była znacznie większa to plecionka by to wytrzymywała... przy rzucie energię przekazujesz stopniowo, a zatrzymanie przynęty jest niemal natychmiastowe...



#420 OFFLINE   Sleepy Jeezy

Sleepy Jeezy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 324 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 październik 2020 - 15:08

Tak, jeśli mówimy o plecionce, która rozciągliwość ma zerową...
... ale mówimy o wędce, która ma dużą amortyzacje, dla wędki zarzut i zatrzymanie przynęty będzie wyglądało praktycznie tak samo.
Przez elastyczność wędki plecionka nie strzela przy zarzucie ;)

edit: oczywiscie jesli wedka bedzie pod tym samym kątem podczas zatrzymania przynęty. 


Użytkownik Sleepy Jeezy edytował ten post 29 październik 2020 - 15:10





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych