Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

plecionka do castingu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
551 odpowiedzi w tym temacie

#461 OFFLINE   golsyl

golsyl

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów
  • LokalizacjaStockholm
  • Imię:Michał

Napisano 03 grudzień 2020 - 21:44

:D

Załączone pliki



#462 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1743 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 03 grudzień 2020 - 21:44

Czasami wydaje mi się, iż za bardzo skupiamy się przy parametrach linki. Owszem, ma być mocna. Jednakże, jak zawiedzie inny element zestawu (przypon, agrafka, kółko itp) to moc plecionki nie za wiele nam pomoże.


  • BOB, Alexspin i S.N. lubią to

#463 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10142 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 03 grudzień 2020 - 21:57

...ja przesadzam z mocą w każdym z tych punktów :P  :D



#464 OFFLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1461 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 04 grudzień 2020 - 04:50

Ja też przesadzam ale odkąd wyciągnąłem fuksem 100 plus na rozwalonej agrafce wiem,że jednak poszedłem w dobrą stronę .....


  • BOB i la-bazooka lubią to

#465 OFFLINE   Kaczorpk

Kaczorpk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 18 postów
  • LokalizacjaGdynia
  • Imię:Paweł

Napisano 04 grudzień 2020 - 08:53

Ano właśnie. Ja też wolę lekko.

Praktycznie jedyne zagrożenie jakie widzę to odstrzały, ale czy naprawdę przy różnicy pomiędzy 0,20 i 0,25 ma to jakieś duże znaczenie?

Mam jeszcze taka wewnętrzną obawę o kij przy pancernych plecionkach - wolę stracić jerka niż połamać kij - nie wiem czy jest to możliwe, ale wole nie sprawdzać  ;)

 

Czasami wydaje mi się, iż za bardzo skupiamy się przy parametrach linki. Owszem, ma być mocna. Jednakże, jak zawiedzie inny element zestawu (przypon, agrafka, kółko itp) to moc plecionki nie za wiele nam pomoże.

 

W tej kwestii wystarczy kilka testów w garażu. Ja na przykład dzięki temu wyeliminowałem z zestawu lipne krętliki, które strzelały kiedy przypon fluorocarbonowy, plecionka, kółka i agrafki dawały radę.


  • Alexspin lubi to

#466 OFFLINE   ms80

ms80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 448 postów
  • LokalizacjaPomorskie
  • Imię:Michał

Napisano 04 grudzień 2020 - 14:10

Mógłbyś podać w jaki sposób możesz połamać kij przy grubszej plecionce?

#467 OFFLINE   Kaczorpk

Kaczorpk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 18 postów
  • LokalizacjaGdynia
  • Imię:Paweł

Napisano 04 grudzień 2020 - 14:34

W trakcie odstrzału na każdy element zestawu, włącznie z kijem, działają duże obciążenia.

Mogę sobie wyobrazić, jak macham z całej siły kijem z przynętą wagi np. 100g, blokuje mi się plecionka na szpuli i wędka pęka w połowie.

Miałem sam raz taką sytuację i widziałem ich kilka, kiedy wprawdzie w Norwegii, ale jednak, wędka trzaskała pod dużym obciążeniem.

 

Owszem, tam zestaw to jak na słonia, ale zestaw castingowy na 100g ma wszystkie elementy proporcjonalnie słabsze, wiec taka sytuacja również może się wędce castingowej przydarzyć.

Odstrzał to przecież również potężne obciążenie zestawu włącznie z kijem, a mocna plecionka przenosi to obciążenie właśnie na wędkę.


  • Alexspin lubi to

#468 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10142 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 04 grudzień 2020 - 16:26

Ja też przesadzam ale odkąd wyciągnąłem fuksem 100 plus na rozwalonej agrafce wiem,że jednak poszedłem w dobrą stronęJa

Jak ważny jest każdy element opowiem na własnym przykładzie. Już tę przygodę na Żarnowcu opowiadałem, ale warto przypomnieć ku przestrodze innych.

Zestaw Dragon Ultima do 90gr+ Daiwa Alphas 150HL + plecionka o,25 (17kg)  Rzucałem tonącym jerkiem Siek ok 85gr, czyli wszystko pasuje.

Wykonuję mocny rzut. Przy maksymalnym naładowaniu kija, pęka coś przy przynęcie...agrafka, krętlik, przypon, węzeł na plecionce? już się nie dowiem.

Jerk leci w kosmos w prawo a kij bez obciążenia przynętą, rozładowuje mi się z takę super siłą w dłoni, że uchwyt obraca się pomimo mocnego uścisku  i zestaw wyrywa mi się z łapy i leci pewnie ze 3 metry za burtę łodzi. Pięknie wchodzi szczytówką w wodę i do dzisiaj mam w oczach tylko oddalający się kapsel końcowy dolnika z logo Dragona. Spoczywa tam na dnie w spokoju, pewnie do dzisiaj. :(

Tylko zawiódł jeden element ... teraz się nie certolę w niuanse i subtelności ;)


Użytkownik BOB edytował ten post 04 grudzień 2020 - 16:27


#469 OFFLINE   Kaczorpk

Kaczorpk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 18 postów
  • LokalizacjaGdynia
  • Imię:Paweł

Napisano 04 grudzień 2020 - 16:46

Jak ważny jest każdy element opowiem na własnym przykładzie. Już tę przygodę na Żarnowcu opowiadałem, ale warto przypomnieć ku przestrodze innych.

Zestaw Dragon Ultima do 90gr+ Daiwa Alphas 150HL + plecionka o,25 (17kg)  Rzucałem tonącym jerkiem Siek ok 85gr, czyli wszystko pasuje.

Wykonuję mocny rzut. Przy maksymalnym naładowaniu kija, pęka coś przy przynęcie...agrafka, krętlik, przypon, węzeł na plecionce? już się nie dowiem.

Jerk leci w kosmos w prawo a kij bez obciążenia przynętą, rozładowuje mi się z takę super siłą w dłoni, że uchwyt obraca się pomimo mocnego uścisku  i zestaw wyrywa mi się z łapy i leci pewnie ze 3 metry za burtę łodzi. Pięknie wchodzi szczytówką w wodę i do dzisiaj mam w oczach tylko oddalający się kapsel końcowy dolnika z logo Dragona. Spoczywa tam na dnie w spokoju, pewnie do dzisiaj. :(

Tylko zawiódł jeden element ... teraz się nie certolę w niuanse i subtelności ;)

Może dobrym pomysłem jest linka przywiązana do wędki i np. paska w spodniach  ;)

Tylko co, kiedy uderzy np. sum wielkości świniaka i nie zdążymy tej linki odciąć scyzorykiem?

Sami możemy spocząć na dnie w spokoju  :D


  • BOB lubi to

#470 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1743 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 04 grudzień 2020 - 17:51

Robciu, a słyszałeś o drugim takim przypadku?


  • BOB lubi to

#471 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10142 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 04 grudzień 2020 - 18:40

A czy jest drugi BOB? B)  :P  :D

...żart. Wiesz o co mi chodziło 


Użytkownik BOB edytował ten post 04 grudzień 2020 - 18:43

  • Novis lubi to

#472 OFFLINE   cast64

cast64

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 205 postów
  • LokalizacjaBiałogard
  • Imię:Wojciech

Napisano 04 grudzień 2020 - 21:42

Też miałem taki przypadek jak Robert z Dorado 60s,umnie nie ma litości z doborem;plecionki,agrafki z krętlikiem i przyponem(używam drut 1mm).Wszystko uratowałem,ale "ból czuje do dzisiaj".Jak łowiłbym tak jak Robert takimi klockami,to chyba by mi ręke urwało.

Użytkownik cast64 edytował ten post 04 grudzień 2020 - 22:09

  • BOB lubi to

#473 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10142 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 04 grudzień 2020 - 21:49

To był średni zestaw. Tymi ciężkimi łowię coraz mniej ... bo ja już zgred jestem ;)  :D



#474 OFFLINE   golsyl

golsyl

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów
  • LokalizacjaStockholm
  • Imię:Michał

Napisano 04 grudzień 2020 - 21:56

Tak w kwestii mocy plecionek i przygód . Kolega lubił mieć kilka kijów za dużo na łódce. Rzucałem średnim zestawem z plecionka PP 20lb i podhaczyłem jeden z jego (zbędnych) zestawów, i posłałem kilka metrów przed łódź ⛵ Na szczęście wyłowiłem ów zestaw na płyciźnie 😁

#475 OFFLINE   cast64

cast64

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 205 postów
  • LokalizacjaBiałogard
  • Imię:Wojciech

Napisano 04 grudzień 2020 - 21:59

To ja zostane przy Twoim "lajcie" Robercie.☺
  • BOB lubi to

#476 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1105 postów

Napisano 05 luty 2021 - 16:40

Używał ktoś plecionki Power Pro ZERO Impact? Czym ona się różni od zwykłej PP oprócz tego że niby nadaje się na słoną wodę.

#477 OFFLINE   Mateo90

Mateo90

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 360 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 06 luty 2021 - 19:02

Panowie czy przy rzucaniu klockami do 140g plecionka 8 splotowa ma w ogóle racje bytu ?


  • BOB lubi to

#478 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10142 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 06 luty 2021 - 19:42

Nie jestem fanem plecionek 8X do lekkiego i średniego castingu (wielu kolegów na forum używa tylko takich) Natomiast do ciężkiego i bardzo ciężkiego castingu sprawdzają się doskonale. W zeszłym sezonie łowiłem na poleconą mi przez "fachowców" Varivas  Avani Casting PE 8X Max Power #3 #3.5 #4 i zdecydowanie polecam.

Do przynęt powyżej 140gr, planuję używać DAIWA 8Braid Hyper PE  0,35mm 40kg (85Lb) 


Użytkownik BOB edytował ten post 06 luty 2021 - 19:44


#479 OFFLINE   Mateo90

Mateo90

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 360 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 06 luty 2021 - 19:50

To super wiadomość, bo ja do tej pory używałem 4splotówek ( do 80 g) i powiem szczerze nie podobało mi się :)



#480 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15584 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 luty 2021 - 19:58

Panowie czy przy rzucaniu klockami do 140g plecionka 8 splotowa ma w ogóle racje bytu ?

Od lat używam X8 PE 4  64 Lb Varivasa do przynęt do 200 gramów i jest OK.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych