Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Porozmawiajmy o pogodzie. Ciśnienie i jego wpływ na ryby.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
78 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 30 grudzień 2013 - 12:45

To było by zbyt piękne aby jednoznacznie określić kiedy szczupak będzie żerował a kiedy leży na dnie ogonem postawionym do góry. Sporym ułatwieniem jest niewątpliwie stały kontakt z łowiskiem i rzetelna wymiana informacji, wówczas zdecydowanie łatwiej jest kojarzyć pewne fakty i podejmować decyzje. Pewne Wasze spostrzeżenia tez się u mnie pokrywają (lubię jak trochę wieje ale nie może kręcić, wiatr raczej stały z jednego kierunku) jednak należało by to podzielić na okresy (pory roku lub miesiące) i temp wody (ja przynajmniej tak robię) a i tak pewnie trudno będzie doszukiwać się jednoznacznych uogólnień. Jestem przekonany ze istnieją pewne cykle (okresy) w których drapieżnik żeruje bardzo intensywnie i tutaj można było by się pokusić o głębsze spostrzeżenia.



#42 OFFLINE   maciekd07

maciekd07

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 210 postów
  • LokalizacjaGorzów Wielkopolski

Napisano 24 sierpień 2014 - 16:39

Znacie jakiś dobry serwis meteorologiczny gdzie przede wszystkim będzie niezły wykres ciśnienia i będzie szczegółowy dla każdego regionu Polski a nie tylko dla miast wojewódzkich. Zależało by mi również na archiwum bo w sierpniu było pare dni że sandacze głupiały i chciałem to porównać z pogodą jaka była w te dni. Pozdrawiam


  • kolay lubi to

#43 OFFLINE   pikuś

pikuś

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 83 postów
  • Lokalizacjaszczecin
  • Imię:artur
  • Nazwisko:kmita

Napisano 24 sierpień 2014 - 18:30

Polski serwis ICM,czytelne wykresy,częste aktualizacje i jest również w wersji mobilnej.Polecam.



#44 OFFLINE   Sławek.Sobolewski

Sławek.Sobolewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2336 postów
  • LokalizacjaWarmia&Mazury, kraina 3000 jezior w dorzeczu Wisły i rzek pobrzeża Bałtyku

Napisano 24 sierpień 2014 - 18:42

Potwierdzam, meteo.pl.

 

 

@hack meteo :)

 

http://www.meteo.pl/...earch.php?NALL=x.xxx&EALL=x.xxx&lang=pl&fdate=2014082412

 

x.xxx - szerokość geograficzna

x.xxx - długość geograficzna

 

2014082412 - rok, miesiąc, dzień, godzina updatu. Aktualizacja 6 lub 12 lub 18 godzina.

 

Dla przykładu tworzymy link archiwum prognozy dla jeziora Różnowskiego koło Tarnowa. Współrzędne geograficzne z maps.google.pl  49.727521, 20.701604 data dla przykładu poprzednia niedziela 17 sierpnia 2014 godzina 13:00 (wpisujemy zatem aktualizację z godziny 12:00)

http://www.meteo.pl/um/php/mgram_search.php?NALL=49.727521&EALL=20.701604&lang=pl&fdate=2014081712

link wklejamy do przeglądarki i Enter!


Użytkownik Sławek.Sobolewski edytował ten post 24 sierpień 2014 - 18:46

  • maciekd07 lubi to

#45 OFFLINE   maciekd07

maciekd07

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 210 postów
  • LokalizacjaGorzów Wielkopolski

Napisano 24 sierpień 2014 - 19:27

Super ultra zaje*iste. Tego potrzebowałem a z tymi współrzędnymi to już bajka



#46 OFFLINE   Grzegorz B.

Grzegorz B.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 407 postów
  • LokalizacjaStargard

Napisano 15 październik 2014 - 07:53


@hack meteo :)

 

Fajne, niestety jednak coś tu nie gra. W podanym przez Ciebie przykładzie meteorogram powinien być dla lokalizacji 20.70E  49.72N a jest dla 20.50E 49.50N (dane z okienka meteorogramu).



#47 ONLINE   DanekM

DanekM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 745 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa/Wrocław
  • Imię:Daniel

Napisano 15 październik 2014 - 19:17

Kolego, model ma siatkę, w której węzłach podaje parametry. Podając długość i szerokość automatycznie ładuje Ci sie wykres dla węzła siatki najbliżej podanego punktu. Dla cisnienia nie ma to większego znaczenia, bo w promieniu 13 km nie występują jego znaczne wahania. A dla rejonu podgórskiego również, bo masz zredukowane do poziomu morza. Dla znanej wysokości odejmujesz sobie i po sprawie.

Siatkę masz co 4 i co 13 km dla róznych modeli. Nie wiem która się odpala automatycznie dla tak wpisanego żądania ale chyba ta 13stka. Z resztą, to i tak bardzo dokładna sprawa.


Użytkownik DanekM edytował ten post 15 październik 2014 - 19:18


#48 OFFLINE   Fugazi

Fugazi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 193 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał

Napisano 11 listopad 2014 - 18:45

Jak pisał nieodżałowanej i świętej pamięci Józef Rozwadowski w swoim " Poradniku " :

" Radzę każdemu rybakowi uzbroić się w okrycie nieprzemakalne, cierpliwość i wytrwałość,

a wiatr i pogodę... zostawić niebiosom! "
:)

  • Del Toro lubi to

#49 OFFLINE   obcy91

obcy91

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1649 postów
  • LokalizacjaŻabno
  • Imię:Marek

Napisano 13 listopad 2014 - 07:31

Ja zaobserwowałem jedynie jeden czynnik, dzień lub dwa dni przed Halnym w Tatrach ryby nie widać ani nie bierze.
Ostatnio przy bardzo niskim ciśnieniu i mgle przez ok. tydzień ryby świetnie żerowały.



#50 OFFLINE   silurus

silurus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 828 postów
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Robert

Napisano 02 październik 2017 - 17:06

Jak to jest z tymi braniami ?  Byłem w sobotę  na rybach z Wuranem, pogoda idealna ( nieraz w taką łapałem ). Miejscówka bankowa, ryby nie są zabijane, tylko wszystkie wypuszczane. Nieraz byłem i brań bez liku, a teraz ???

 

Powiem krótko,  nawet jednego puknięcia, odprowadzenia, TOTALNIE NIC.  Dalej się zastanawiam co było przyczyną ??

 

Ciśnienie było stabilne tym dniu, dziś jest duży zjazd. Jakie są Wasze doświadczenia ???? Kiedy biorą na spadku, wzroście, czy jak stabilne?  Oczywiście inne czynniki też są ważne, wiem o tym. 



#51 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 02 październik 2017 - 17:18

Stabilne, ale wysokie. Łowisko b.płytkie jak mniemam, woda prześwietlona, słabo pomarszczona pewnie wiatrem, chociaż tam ma się gdzie rozdmuchać, niekoniecznie rozbujać. Drapieżnik czuje się nieswojo w takich warunkach, dlatego ostatnie dni sobie odpuściłem.


Użytkownik Tomek88 edytował ten post 02 październik 2017 - 17:23


#52 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15584 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 październik 2017 - 17:30

Dla mnie ciśnienie jest bez znaczenia na takim łowisku. Czasem biorą przy niskim, czasem przy wysokim. Wiatr jest istotny. Im silniejszy tym lepiej.

 

Generalnie jak jadę na ryby to wtedy kiedy mam czas i ochotę i nie zawracam sobie głowy ciśnieniem.


Użytkownik godski edytował ten post 02 październik 2017 - 17:31


#53 OFFLINE   tasiek321

tasiek321

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1419 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Bartek

Napisano 02 październik 2017 - 17:38

Tyle razy wyjątek stawał się regułą, że przestałem śledzić barometr.

 

90% moich łowów, to Odra i dla mnie istotniejszym czynnikiem wpływającym na żerowanie ryb jest poziom i uciąg wody aniżeli ciśnienie atmosferyczne -_-


  • tomkosto i coma lubią to

#54 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 02 październik 2017 - 17:46

Do łowienia w rzece ja podchodzę inaczej pod względem oceny pogody i warunków niż do łowienia w wodach stojących, nie mieszałbym tych dwóch podstawowych zmiennych :)



#55 OFFLINE   tasiek321

tasiek321

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1419 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Bartek

Napisano 02 październik 2017 - 18:28

Woda stojąca, czy płynąca - nigdy nie znalazłem zależności pomiędzy poziomem ciśnienia atmosferycznego, a żerowaniem ryb.

 

Swoją drogą zawsze zastanawiałem się, jak powstają "kalendarze brań" na miesiąc z góry :huh:


  • Friko i sajdol1 lubią to

#56 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 02 październik 2017 - 18:32

Kalendarze brań to fantastyka pseudonaukowa i powstają na bazie faz księżyca i co więcej często wg błędnych danych, z kilku kalendarzy internetowych jakie porównywałem 1 na 4 był wg prawidłowych faz co i tak nie wnosi nic odkrywczego. Parodia westernu ;)


  • Friko lubi to

#57 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1743 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 02 październik 2017 - 18:44

Stabilne, ale wysokie. Łowisko b.płytkie jak mniemam, woda prześwietlona, słabo pomarszczona pewnie wiatrem, chociaż tam ma się gdzie rozdmuchać, niekoniecznie rozbujać. Drapieżnik czuje się nieswojo w takich warunkach, dlatego ostatnie dni sobie odpuściłem.

Tomek, coś w tym jest. Przyzerowalem na ZS. Wcześniej, jak padalo, coś zawsze bralo.


  • Tomek88 lubi to

#58 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 02 październik 2017 - 18:59

Tomek, coś w tym jest. Przyzerowalem na ZS. Wcześniej, jak padalo, coś zawsze bralo.

 

Deszcz też nie zawsze jest pewnikiem, choć statystycznie zawsze lepszy niż lampa. Na pewno ważniejsze to jest na płytkich zbiornikach, oprócz tych wszystkich ciśnień itd. troszkę trzeba wejść w biologię ryby. Na płytkim zbiorniku szczupak będzie żerował tak żeby czuć się bezpiecznie i niewidoczny dla potencjalnych ofiar, jeśli już warunki sprzyjają do tego żeby się ruszał. W tym sezonie wprowadzam do swoich obserwacji kolejną zmienną w postaci wpływu warunków biometeo, szukam dobrej klasy barometru przenośnego, ponieważ zbiorniki znajdują się na różnych wysokościach n.p.m. i to też musi mieć jakiś wpływ, bo ciśnienie jest normalizowane w profesjonalnych prognozach do tejże wysokości. Do swoich obserwacji nikogo nie mam zamiaru przekonywać, ale co sezon czegoś nowego się dowiaduje i jest to ciekawe :)



#59 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 02 październik 2017 - 20:02

Woda stojąca, czy płynąca - nigdy nie znalazłem zależności pomiędzy poziomem ciśnienia atmosferycznego, a żerowaniem ryb.

 

Swoją drogą zawsze zastanawiałem się, jak powstają "kalendarze brań" na miesiąc z góry :huh:

Na miesiąc?

Miesiąc?!!!

Ja mam kalendarz Wędkarskiego Świata, tam we wrześniu ubiegłego roku (kiedy nabyłem kalendarz) wiedzieli już, jakie będę miał brania w grudniu tego roku!

:lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

Fantastyka nienaukowa ;)

 

Prawie zawsze lepsze efekty miałem przy stabilnej, spokojnej pogodzie. Flaucie. Koledzy wielokrotnie wspominali mi o dobroczynnym wpływie "okoniowej falki" na żerowanie tych pasiastych drapieżników, a mój tato mówił o "sandaczowej pogodzie", gdy lało, wiało i żal było psa na dwór wysyłać... Myślę, że każdy pogląd na temat "wpływu pogody na żerowanie ryb" da się udowodnić. Na każdą tezę znajdą się fakty popierające, jak i przeczące jej. Chyba najlepiej jest się nie zastanawiać, tylko iść na ryby :)



#60 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 02 październik 2017 - 20:13

Zawsze lepiej być na rybach niż nie być i to jest bezdyskusyjny powód dla którego należy zaniechać obserwacji wpływu czynników atmosferycznych na zachowania ryb. Jednak będę bezczelny i pozwolę sobie się nie zgodzić z całkowitą relatywizacją tychże zależności. Powiem więcej, coraz częściej mi się to sprawdza ;)

 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych