Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Woblerki Kowala.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
49 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   kowalek87

kowalek87

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaLubin/Fjellhamar
  • Imię:Piotr

Napisano 13 grudzień 2013 - 18:30

Witam wszystkich twórców!

Postanowiłem, że i ja pokażę nieco z mojego skromnego warsztatu. Nie ma się zbytnio czym chwalić, ale najważniejsze są chęci. Woblerki robię z balsy, drut przez całość, a farby z puchy. Strugać zacząłem jakieś 4 lata temu, ale tylko w zimie, bo w sezonie zawsze wolałem jechać na ryby. Zimą oczywiście też wędkuję, ale zawsze czasu nieco więcej niż w innych porach roku. Przygodę ze swoimi woblerami zacząłem, ponieważ nie stać mnie było na zakup wielu woblerów ze sklepu. A i oczywiście chęć złowienia ryby na swoją przynętę również była ważnym czynnikiem.

Spinninguję głównie w dolnośląskiej Odrze, dlatego priorytetem były dla mnie woblery boleniowe, później kleniowo-jaziowe. Zimą i wczesną wiosną szukam też pstrągów w okolicznych rzekach, dlatego i na ten gatunek musiałem coś stworzyć.

Na początku było ciężko, bo nie dość, że straszne szkarady wychodziły z pod moich rąk, to jeszcze 3 na 10 przejawiały oznaki jakiejkolwiek pracy. Ale z czasem było coraz lepiej. Pojawiały się pierwsze ryby, a i wygląd się poprawiał. Do tej pory moim wobkom daleko do pięknych, no ale cóż, po prostu może brak mi talentu artystycznego. Najważniejsze jednak jest to, że od 3 lat łowię w 99% na swoje przynęty (nie licząc gum).

Nie sprzedaję woblerów, bo do tego celu trzeba być naprawdę dobrym twórcą, a nie tylko dłubaczem. Zawsze jak zrobię jakąś seryjkę to połowa wędruje do mojego ojca, który też się już przekonał do moich wobków.

Nie mam niestety zbyt dużo zdjęć, bo kiedyś po prostu ich nie fotografowałem, a obecnie jestem w Norwegii i większość arsenału została w domu, dlatego czasem wrzucę też zdjęcie jakiejś rybki z lat poprzednich z przynętą w pysku. W miarę upływu czasu będę się starał pokazać coś nowego, ale na razie muszę trochę poczekać na materiały, a i czasu jakoś tak niewiele. Na początek kilka boleniówek ok. 6cm.

 

Pozdrawiam i podziwiam wszystkich twórców! :)

Piotrek.

Załączone pliki


  • joker, Maciek Rożniata i kamilos lubią to

#2 OFFLINE   krystiano1981r

krystiano1981r

    Historię tworzą ci,którzy wieszają bohaterów...

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2790 postów
  • LokalizacjaDolina Widawy...;)
  • Imię:Krystian

Napisano 13 grudzień 2013 - 18:40

Ja tam widzę bardzo ładne woblery a jak jeszcze do tego łowią ryby to czegóż chcieć więcej...? ;) :)

ps No ja to chciałbym jeszcze zobaczyć te kleniowo jaziowe wabie :D pzdr



#3 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 13 grudzień 2013 - 18:53

Uroda rzecz względna. Mi się podobają. Mają swój styl. Twój styl ;)

Witaj :)



#4 OFFLINE   WOBLER-W1

WOBLER-W1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1784 postów
  • LokalizacjaKonin
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Brzuskiewicz

Napisano 13 grudzień 2013 - 20:51

Czekamy na kolejne Twoje prace . Witaj !



#5 OFFLINE   Okoń

Okoń

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 152 postów
  • LokalizacjaLegnica/Wrocław - www.predator-fishing.pl

Napisano 13 grudzień 2013 - 22:47

Piotrek czekam na taką seryjkę jak wrócisz z zagramanicy :) Tamten co zostawiłeś sporo połowił. Dzięki.Pozdr :)



#6 OFFLINE   kowalek87

kowalek87

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaLubin/Fjellhamar
  • Imię:Piotr

Napisano 14 grudzień 2013 - 11:33

No to fajnie, że coś tam na niego trafiłeś :D Jak będę na jakimś urlopie to coś pomyślę :)

A tym czasem kolejna partyjka moich boleniówek, wobki od 6 bo 8 cm. Wagi nie znam, ale są raczej dość lekkie (myślę,że ok. 5-6 gram przy długości 6cm). Po prostu nie lubię ciężkich boleniówek, takie mają być, a najważniejsze, że rybom też pasują.

Załączone pliki


  • kamilos lubi to

#7 OFFLINE   kowalek87

kowalek87

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaLubin/Fjellhamar
  • Imię:Piotr

Napisano 14 grudzień 2013 - 12:50

Krystian chciałeś kleniowe, to wrzucam kilka moich propozycji. :) Są to przynęty od ok. 2 do 4 cm, część pływające inne tonące. Stworzone pod konkretne warunki. Z lewej strony wobki, których używam głównie wiosną na Kaczawie oraz na odrzańskich opaskach. Osobiście najlepiej sprawdziły mi się w tych łowiskach właśnie takie smukłe 3-4cm woblerki w kształcie małej rybki. Najlepsze efekty miałem na bardzo drobno pracujące woblerki, dlatego większość została zrobiona w ten sposób (minimalne ruchy z dużą częstotliwością). Oczywiście czasem potrzeba też coś co mocniej zamiesza w wodzie i na to też jestem przygotowany. Kolory najczęściej stonowane, ale kilerem bardzo często okazywał się smukły 4 cm wobler pomalowany na czarno w delikatne złote ciapki. Taka imitacja pijawki. Na tego typu woblera złowiłem prawie wszystko, klenie, jazie, bolki, okonie, szczupaki, pstrążki, płocie, krąpie, leszcze, certy i na świnkach kończąc :) .

Niestety jak widać na zdjęciu kolor brązowy mi spłynął, dlatego nie wygląda to najlepiej. Człowiek cały czas uczy się na błędach.

Załączone pliki


Użytkownik kowalek87 edytował ten post 14 grudzień 2013 - 13:59

  • Maciek Rożniata i kamilos lubią to

#8 OFFLINE   kowalek87

kowalek87

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaLubin/Fjellhamar
  • Imię:Piotr

Napisano 14 grudzień 2013 - 16:05

A tu kolejna porcja kleniowo-jaziowych wobków :)

Załączone pliki


  • Maciek Rożniata lubi to

#9 OFFLINE   krystiano1981r

krystiano1981r

    Historię tworzą ci,którzy wieszają bohaterów...

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2790 postów
  • LokalizacjaDolina Widawy...;)
  • Imię:Krystian

Napisano 14 grudzień 2013 - 21:13

No pięknie Panie Kolego.... :rolleyes: Super wobki i widać,że mają "moc"... ;) :)

Ciekawie się zapowiada,będę odwiedzał wątek na pewno... :) pzdr



#10 OFFLINE   kowalek87

kowalek87

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaLubin/Fjellhamar
  • Imię:Piotr

Napisano 15 grudzień 2013 - 16:27

Pisałem na początku, że na pstrągi też jeżdżę, dlatego musiałem coś zrobić, żeby również kropki łowić na swojaki. Z początku ciężko było zrobić jakiegoś kilera, a jak już wyszedł jakiś przyzwoity to brakowało mi wiary w niego. Być może dlatego, że raczej ubogie są rzeki górskie Dolnego Śląska. Jednak po pierwszych braniach i niedużych rybach nabrałem pewności do swoich woblerów. I tak w zeszłym sezonie jeżdżąc z kolegami na Kwisę czy też Bóbr zazwyczaj notowałem najwięcej kontaktów z pstrągami (przy moich 5-7 braniach koledzy mieli co najwyżej 3 kontakty). To upewniło mnie w przekonaniu, że nie potrzebuję już sklepowych woblerów, wystarczą swoje. Oczywiście jest całe mnóstwo lepszych przynęt od moich, ale zawsze satysfakcja będzie największa, gdy złowimy pstrąga na swojego woblera. Pstrągi to dla mnie tylko odskocznia od Odry, dlatego jest to tylko relaks i nie uważam się za wielkiego znawcę w tym temacie.

Poniżej zdjęcia kilku woblerów, które zaliczyły już kontakty z rybami. Mniejsze mają 4 cm i sprawdzały się także na mniejszych siurkach, a większe mają 6 cm i ich przeznaczenie to głównie Kwisa i Bóbr.

Załączone pliki


Użytkownik kowalek87 edytował ten post 15 grudzień 2013 - 16:31


#11 OFFLINE   kowalek87

kowalek87

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaLubin/Fjellhamar
  • Imię:Piotr

Napisano 16 grudzień 2013 - 11:14

Kilka zdjęć znad wody z wobkami boleniowymi w roli głównej :)

Załączone pliki


  • Maciek Rożniata i kamilos lubią to

#12 OFFLINE   kowalek87

kowalek87

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaLubin/Fjellhamar
  • Imię:Piotr

Napisano 17 grudzień 2013 - 11:25

Witam! Kolejne kilka sztuk woblerów pstrągowych :) Przynęty pływające ok. 5-6cm, praca raczej agresywna, choć niektóre o drobniejszej akcji (bardziej lusterkujące).

Pozdrawiam!

Załączone pliki


Użytkownik kowalek87 edytował ten post 17 grudzień 2013 - 11:28

  • Maciek Rożniata lubi to

#13 OFFLINE   kowalek87

kowalek87

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaLubin/Fjellhamar
  • Imię:Piotr

Napisano 17 grudzień 2013 - 16:30

Nie pokazałem jeszcze smużaków i za wiele na razie nie pokażę, bo nie zabrałem ich ze sobą. Jedyne co mam to kilka zdjęć znad Odry. Woblery te robię około 2 cm długości, mocno tonące, ale po wpadnięciu do wody i naprężeniu żyłki wychodzą na powierzchnię niemal natychmiast. Praca raczej drobna z bardzo dużą amplitudą drgań. Nie przykładam się specjalnie do ich wykonania, ponieważ są to woblery dla mnie i mają przede wszystkim łowić...no i łowią ;) Wygląd smużaków  w Odrze nie ma aż takiego znaczenia. Moim zdaniem najważniejsza jest ich praca, a potem kolor.

Załączone pliki


  • Maciek Rożniata lubi to

#14 OFFLINE   kowalek87

kowalek87

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaLubin/Fjellhamar
  • Imię:Piotr

Napisano 18 grudzień 2013 - 11:23

Jak zaczynałem robić swoje pierwsze woblery i gdy zrozumiałem jak powinien pracować mój wobler boleniowy postanowiłem przejrzeć dokładnie moje pudełko właśnie z woblerami na bolka. Oczywiście było to sprawdzenie ich pracy w rzeczce, która płynie kilka metrów obok domu, w którym mieszkałem w Polsce. Kiedyś łowiłem głównie na woblery Gusmana, ale miałem też przynęty innych twórców. I tak moją uwagę najbardziej przykuł wobler J. Stojka. Co ciekawe miałem go w pudełku ładnych kilka lat, ale jakoś mnie nie przekonał. Jednak, gdy zobaczyłem jak pracuje od razu powiedziałem do siebie, że to musi być kiler! I tak też było. Koledzy śmiali się, że łowi bolki na zawołanie. Pomyślałem, że warto by było skopiować pierwowzór co oczywiście zrobiłem. Pierwsza seria ok. 10 sztuk, jednak ołów wkleiłem po swojemu. Wyszły fajne wobki, które kształtem przypominały owego Stojka. Praca była nieco inna, ale jednak udało się na nie złowić sporo bolków. Jeden wobler jednak nie wyszedł, bo dostał mocno ogonowej pracy. Po jakimś czasie wróciłem do niego, przemalowałem, steru nie zmieniłem tylko trochę podgiąłem i tak powstał całkiem niezły wobler szczupakowy. Wprawdzie ryby jeszcze nie złowił, bo nie miał jeszcze szansy, ale mam nadzieję, że wszystko przed nim :)

Pozdrawiam!

Załączone pliki



#15 OFFLINE   kowalek87

kowalek87

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaLubin/Fjellhamar
  • Imię:Piotr

Napisano 22 grudzień 2013 - 18:34

Witam! Wrzucę jeszcze kilka fotek znad Odry. Ponieważ nie mam ze sobą tych woblerów, to będą to zdjęcia z rybami, które nie są tu najważniejsze. Chodzi tylko o to, aby pokazać kilka wobków z różnych lat, a co za tym idzie różnych modeli. W dalszym rozwoju wątku będę chciał zaprezentować bieżącą produkcje, ale na razie trochę mało czasu i materiałów brak. Ale jestem dobrej myśli. W planie mam zrobić coś na szczupaki i łososiowate w rzekach, a co z tego wyjdzie to się zobaczy.

Załączone pliki


  • Maciek Rożniata i kamilos lubią to

#16 OFFLINE   kowalek87

kowalek87

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaLubin/Fjellhamar
  • Imię:Piotr

Napisano 19 luty 2014 - 12:22

Powoli coś tam zaczyna powstawać w domowym zaciszu. Woblerowy mix od boleniówek 4,5cm, poprzez pstrągowe, kilka trociówek, a kończąc na większych wobkach boleniowych. Nie mogłem się też powstrzymać i spróbowałem swoich sił w uklei Irasa. Mimo, że bardzo daleko do oryginału to jednak praca wyszła bardzo fajna. Myślę, że bolek tym nie pogardzi, a na razie będzie testowana na morskich rybach w Norwegii. Zobaczymy co z tego wyjdzie :)

Załączone pliki


  • Maciek Rożniata lubi to

#17 OFFLINE   kowalek87

kowalek87

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaLubin/Fjellhamar
  • Imię:Piotr

Napisano 22 luty 2014 - 14:07

Praca uklejki. Filmik pozostawia wiele do życzenia, ale mam nadzieję, że coś tam da się zobaczyć :)


  • pawelHERP i bertold12 lubią to

#18 OFFLINE   kowalek87

kowalek87

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaLubin/Fjellhamar
  • Imię:Piotr

Napisano 24 luty 2014 - 12:37

Kilka woblerów prawie gotowych. Jeszcze tylko lakier, stery i nad wodę. Boleniówki 2x 6cm, jedna 9-ka, pstrągowe 6 cm i próby woblerów trociowych 7 cm.

Załączone pliki


  • Maciek Rożniata lubi to

#19 OFFLINE   kowalek87

kowalek87

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaLubin/Fjellhamar
  • Imię:Piotr

Napisano 28 luty 2014 - 10:34

Boleniówki ok. 4-4,5 cm, waga myślę, że z 5 gram. Jak będzie trochę czasu to wkleję stery i udam się nad wodę poustawiać.

Załączone pliki


  • Maciek Rożniata lubi to

#20 OFFLINE   kowalek87

kowalek87

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaLubin/Fjellhamar
  • Imię:Piotr

Napisano 09 styczeń 2015 - 15:40

Witam wszystkich!

Kurcze, po takim czasie to ciężko cokolwiek napisać, ale powoli postaram się nadrobić zaległości. Zima w pełni, tak więc trzeba odkurzyć warsztacik i wystrugać coś na nadchodzący sezon. Tak jak wcześniej pisałem swoje wobki wykonuję głównie zimą, bo w sezonie wolę poświęcić cały wolny czas na ryby i testowanie tego co powstało w zimie. W ubiegłym sezonie byłem pochłonięty poznawaniem nowego łowiska jakim jest jezioro Øyeren w Norwegii. Na pierwszy ''ogień'' poszły woblery boleniowe, które bardzo zasmakowały norweskim bolkom.

DSCN0658_zps63bcd85a.jpg

DSCN1039_zps57a252f1.jpg

DSCN0702_zpsba3f0b10.jpg

A tutaj krótki filmik z jednym z moich wobków w akcji  ;)

Wkrótce ciąg dalszy.

Pozdrawiam!!!


  • Nesta, spinnerman i kamilos lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych