Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
BLANKI

St.Croix 5SC86MHF2-GV vs Phenix PST 895

blank st.croix phenix

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
46 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 20 grudzień 2013 - 17:43

Już na początku chciałbym bardzo mocno podkreślić, że to co tu napiszę nie jest w żadnym stopniu próba pokazywania co jest lepsze czy forowania jakiegokolwiek wyrobu gdyż idea wiecznego mierzenia członków jest mi obca i zbędna, a moje opinie są obciążone subiektywizmem i w ogóle nie poczuwam się do bycia żadną pytią  :lol:  :lol:  :lol:

Jedynym celem tego porównania jest pokazanie inności tych wydawałoby się tabelkowo podobnych blanków, które być może się komuś przyda gdy będzie miał dylemat którą wybrać, która bardziej pasuje do jego wody i upodobań.

Tak się złożyło iż miałem możliwość połowić kilkakrotnie z naszym forumowym kolegą Zbyszkiem @krokkop-em w "moich" Reńskich miejscówkach. Obydwaj łowiliśmy ww kijami na zmianę a w ostatni dzień zamieniliśmy się całkowicie nimi i mogłem połowić cały dzień Elitką. 

Oczywista różnica 7cm dłuższego Phenixa jest niczym w porównaniu ze wszystkim czym się różnią obydwa kije a różnią się wszystkim tak bardzo, że zaryzykował bym twierdzenie iż jeśli jednemu będzie leżeć Elitka to nie weźmie Phenixa do ręki i odwrotnie.

 

Pierwszą zauważalną różnicą jest sposób podawania przynęty przez obydwie wędki a mianowicie to iż Elitka rzuca szczytem i tam generuje moc do rzutów a Phenix robi to środkiem i tu punkt przewagi dla Elitki bo w ciasnych warunkach da się bardzo komfortowa rzucić z krótkiego zwisu i z nadgarstaka nawet niewielka poniżej dolnego cw przynętą a Phenix potrzebuje do tego dłuższego zwisu i więcej miejsca. Jeśli chodzi o możliwości operowania przynętami z podanego zakresu rzutowego to tu także punkt przewagi dal Elitki gdyż można nią rzucić znacznie cięższymi przynętami niż górny cw ok 12g ale cóż z tego jak nie za bardzo daje się te cięższe przynęty poprawnie poprowadzić... Phenix w tej kwesti wykazuje mniejszą tolerancję i przekroczenie górnego cw o 5g to max i ostatnie poty ale za to wciąż daje się te przynęty poprowadzić poprawnie.

Jeśli chodzi o wygodę i łatwość czyli tzw bezwysiłkowość rzucania to wyraźnie przoduje Phenix.

Odległości rzutowe są podobne choć w przedziale 15-20g przy boleniowych wobach i gumach widać wyraźna przewagę Phenixa.

Szczytówka w Elitce jest znacznie łatwiejsza i bardziej spolegliwa (w wędkarskim rozumieniu) a w Phenixie jest twarda.

Praca przynęt o agresywnym charakterze jest na obydwu wędkach doskonale wyczuwalna. Jednak te woblery które tylko kolebią się lub drgają niezbyt intensywnie lepiej czuć na Elitce.

Obydwie wędki doskonale znaczą przy łowieniu na gumę choć to dwa odmienne sposoby.

Niestety nie trafiliśmy na żaden amok żerowy  ryb ale kilka ładnych ryb złowiliśmy, na tyle ładnych że zobaczyliśmy jak się kije gną i tu wyraźny punkt dla Phenixa tzn jak dla mnie dużo pełniejsze i płynniejsze ugięcie a w Elitce widać było nieco przesztywnienia na złączu.

Punkt w którym generuje się moc do zacięcia obydwie wędki maja również gdzie indziej tzn Elitka tnie bardziej ze szczytu a Phenix bardziej środkiem, mimo to zacięcie jest w Phenixie szybsze niż w Elitce. Phenix od razu wykazuje amortyzację na znacznie dłuższym odcinku niż Elitka w której ugiecie przyrasta wraz z oporem a w Phenixie ta amortyzacja jedynie nieznacznie się pogłębia przy większej rybie.

Mam nadzieję, że Zbyszek dorzuci swoje trzy grosze do tego subiektywnego tekstu przez co wątek podwoi swoją wartość dla przyszłych potencjalnych nabywców którejś z tych wędek.

Ten zbiór kilku spostrzeżeń to jedynie pierwsze wrażenia i nie należy na ich podstawie wyciągać pochopnych wniosków przede wszystkim dla tego iż zbyt mało ryb złowiliśmy w porównywalnych warunkach. 



#2 OFFLINE   Baars

Baars

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1227 postów
  • Lokalizacjaokolice Odry...
  • Imię:Wojtek

Napisano 20 grudzień 2013 - 18:03

Panie Arku a gdzie zdjęcia obu kijöw, z ugięciem, rybami, testującymi? Panie tak na sucho, na żywca - bez "zapitki" , no w sumie też można ale jakoś mi czegoś zabrakło...
Jak mnie odwiedzisz to też coś przetestujemy, jeszcze nie wiem co, ale coś się wymyśli...
Dzieki za poröwnanie obu tych wedek, zapewne komuś sie przyda :)
Ja zostaję przy Phenixie PST 895 :)

Użytkownik Baars edytował ten post 20 grudzień 2013 - 18:04


#3 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 20 grudzień 2013 - 18:08

Wojtku, tak bardzo się staraliśmy jak najwięcej złowić, że brakło czasu na fotografowanie :( uznaliśmy ze Zbyszkiem że najważniejsza jest rzetelna informacja i obskoczenie łowisk o różnym charakterze tzn płytkich kamienisk z wartka wodą, wolniaków z głazami jak i głębokich opasek a w ostatni weekend byliśmy na glębokiej na 5-6m przykosie z trzy kierunkowym nurtem...

Z Tobą to mogę nawet kij od szczotki testować i tak wiem że będzie fajnie :lol:  :lol:  :lol: jutro odbieram auto więc będziemy w kontakcie ;)



#4 OFFLINE   krokop

krokop

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 557 postów
  • LokalizacjaHannover
  • Imię:Zbigniew

Napisano 20 grudzień 2013 - 19:15

Witam Cie Arku . Witam szanownych kolegow . W pelni zgadzam sie z Twoim porownaniem  w.w kijow . Podkresle rowniez ze ten krotki  test wedzisk  jest jedynie  podstawowym porownaniem . Dlaczego ? poniewaz uwazam ze opinie koncowa  o kijach od ,,a-z,,    mozna uznac za  po zebraniu wiadomosci od kilka jak nie kilkudziesieciu rzetelnych testerow . Arku dziekuje Tobie za fachowe podejscie do tematu .Moje odczucia techniczne takie jak  rzuty , prowadzenie przynet ,ciezar dolny i gorny,  zasieg wedzisk to w pelni popieram  Arku  Twoje zdanie  . Tutaj wspomnie  ze jedynym minusem dla mnie jest dlugosc elitki-brakuje tych magicznych 10 cm . .Dlugosc 2,6 m  to zdecydowanie   za  krotko  na renskie warunki . .  Podziele sie bardzo kosmiczna sytuacja zwiazana z st croix . Podczas lowienia kleni ,po braniu i zacieciu ryby. Klen doslownie wyskakuje z wody do 1 m wysokosci . Zlowilem w renie lacznie 7 kleni miedzy 50-55 cm . Kazdy ,podkreslam wyskoczyl z wody po zacieciu .Bardzo dziwna spostrzezenie !! blank ma ogromna moc zaciecia ! Zlowilem kilka boleni  od 70 cm . 2 min i ryba znajduje sie na brzegu .Sandacze niestety do 65 cm okolo 20 sztuk .Nie odnotowalem  zadnych wiekszych spadow z elitki . St .croix elite jest to  ultra specjalictyczny kij . Jakkolwiek to zabrzmi, uważam, że to konstrukcja dla bardzo zaawansowanych spinningistów .Pozdrawiam Zbigniew 



#5 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1931 postów

Napisano 20 grudzień 2013 - 19:34

St .croix elite jest to  ultra specjalictyczny kij . Jakkolwiek to zabrzmi, uważam, że to konstrukcja dla bardzo zaawansowanych spinningistów .Pozdrawiam Zbigniew 

Dość ciekawe stwierdzenie, czemuż kolega tak sądzi?


  • boobinio lubi to

#6 OFFLINE   mateusz998

mateusz998

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 299 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 20 grudzień 2013 - 19:40

Ciekawe, bo dokładnie takie samo stwierdzenie znalazło się w tym temaciehttp://jerkbait.pl/t...f2-co-je-różni/


Użytkownik mateusz998 edytował ten post 20 grudzień 2013 - 19:41


#7 OFFLINE   Karol Krause

Karol Krause

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4148 postów
  • LokalizacjaBIAŁOŁĘKA-GŁOGÓW
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Krause

Napisano 20 grudzień 2013 - 19:45

Wracając do testu Elitki Arku (bo ona mnie głównie nurtuje) jak byś mógł scharakteryzować do jakich głownie przynęt jest ona jak najbardziej odpowiednia ???

Typ i zakres cw ???

Bede mieć z grubsza odniesienie wszak PST895 posiadałem  ;)



#8 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 20 grudzień 2013 - 20:26

Wracając do testu Elitki Arku (bo ona mnie głównie nurtuje) jak byś mógł scharakteryzować do jakich głownie przynęt jest ona jak najbardziej odpowiednia ???

Typ i zakres cw ???

Bede mieć z grubsza odniesienie wszak PST895 posiadałem  ;)

Woblery Jaśka Widła były w grze od 5cm i 4g aż do 10cm - czucie i rzuty bardzo ok odpowiednio od 25-40m

Gumy od 6g główki + 3" kopyto latały już dobrze czucie bezwzględne zaczynało się jednak tak 2-3 g wyżej.

Po przekroczeniu 25g główki (bez względu na rodzaj gumy) w płynącej wodzie podbicie wyraźnie było niższe i szczytówka już absorbowała dużą część energii z podbicia, podbicie na dwa razy już było niemożliwe. Kij bez mrugnięcia rzucał 32g główka i 4 calową gumą ale podbicie było już nieznaczne...

Łowiłem także obrotówka Marka Aszychmina long 2+ wyśmienicie, wahadło 10g także.

 

Gdybym miał łowisko gdzie potrzebował bym kija tylko pod sandacza do gum na główkach 10-20g i można by tam łowić "metodą warszawską" i na dodatek kij miałby nie służyć do niczego innego Elitka była by dla mnie mocną pozycją.

Uniwersalnym kijem ona dla mnie nie jest mimo doskonałego wręcz podawania uniwersalnych przynęt. 

Takie są moje pierwsze odczucia :)


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 20 grudzień 2013 - 20:31


#9 OFFLINE   Karol Krause

Karol Krause

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4148 postów
  • LokalizacjaBIAŁOŁĘKA-GŁOGÓW
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Krause

Napisano 20 grudzień 2013 - 20:32

Super dziękuje Arku  ;) za rzetelne info :)

Rozjaśniłeś mi sporo moje wątpliwości  :)

W niedziele bede miał możliwość połowić Elitką więc już bede miał całościowy przegląd sytuacji  ;)



#10 OFFLINE   krokop

krokop

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 557 postów
  • LokalizacjaHannover
  • Imię:Zbigniew

Napisano 20 grudzień 2013 - 20:53

Witam , do fidoangel i mateusz998 . Panowie napisalem tak poniewaz tak uwazam . A dlaczego nie mozna zapozyczyc mysli z innego watku?? !!jezeli idealnie podsumowuje ona moj temat . Bardzo dziekuje koledze Chub norris za idee . Panowie jak mozna sobie wytlumaczyc te wyskoki kleni po zacieciu !! Musi ten blank cos w sobie szczegolnego miec ? Prosze sobie na youtube poszukac na jakich lowiskach w USA , te balnki pracuje !! Duza rzeka z bardzo mocnym pradem .Ren jest podobny . Moja. opinia to extremalne lowiska . Chcialbym to dokladnie wytlumaczyc Wam Panowie ale nie potrafie . To po prostu trzeba zobaczyc . Pozdrawiam Zbigniew

#11 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 20 grudzień 2013 - 21:02

Kleń dostaje szajby w ciągu pierwszych kilku sekund. Wtedy wyskakuje i młóci wodę, ale raczej dlatego że jest płytko tam gdzie został przycięty. Sztywność ani miękkość kija nie robi mu różnicy. Takie mam obserwacje. 



#12 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1931 postów

Napisano 20 grudzień 2013 - 21:05

Tak sie zdziwiłem bo obraz tej elitki rysował mi się jako uniwersał na dużą wodę, na spore przynęty, coś jakby długi avid ale szybszy, ostrzejszy.



#13 OFFLINE   krokop

krokop

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 557 postów
  • LokalizacjaHannover
  • Imię:Zbigniew

Napisano 20 grudzień 2013 - 21:20

Lowisko 1,5 - 2 m . Na blankach talon itm , atc shikari , seeker i inne jakie posiadam nigdy nie zauwazylem wyskokow ??!! Cos ten st . Croix ma w sobie !! Pozdrawiam

#14 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 20 grudzień 2013 - 21:24

No to mamy inne spostrzeżenia, może to kwestia łowiska.

#15 OFFLINE   Wobi

Wobi

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1596 postów
  • LokalizacjaPL/NL

Napisano 21 grudzień 2013 - 10:28

Może po prostu zestaw i zacięcie na tyle mocne ze kleń wylatuje z wody, dodam że też myślałem ze elitka to będzie dobre uniwersum,ale chyba na próżno szukać uniwersałów w najwyższych modułach....

 

Dzięki za porównanie Panowie.



#16 OFFLINE   piotrcarp

piotrcarp

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 209 postów
  • LokalizacjaLippstadt
  • Imię:piotr
  • Nazwisko:kaftan

Napisano 21 grudzień 2013 - 11:15

Dzieki takiemu opisaniu sprzetu latwiej zdecydowac sie co wybrac szkoda tylko ze fotki zadnej nie ma :)



#17 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 21 grudzień 2013 - 13:09

Cześć Wam jednouncjowcy :)

Po Nowym Roku przetestujemy a raczej porównamy jeszcze jeden kijek który pasuje "do towarzystwa" a mianowicie Hersa 17 lb 8'6" i jak Elitka  jest dla mnie kijem no może nie uniwersalnym bo takim nie jest ale prawie uniwersalnym to Hers jest kijem typowo specjalistycznym  dedykowanym pod sandacza (ze względu na swoją szybkość i duże możliwości podbijania gum) Co ciekawe akcja jak i  sposób pracy jest bardzo podobny do PST 895 ale myślę że Phenix ma głębsze ugięcie oraz jest bardziej leniwy (jeszcze nie mam tego kija ale będzie więc porównamy :) .  Hers zdecydowanie bije konkurencję na głowę jeżeli chodzi o rzuty w każdym zakresie c.w. Miałem Elitkę i zostawiał ją daleko w tyle :) to z Phenixem też sobie poradzi . Jednouncjówki są bardzo popularne i przydałby się wątek porównujący właśnie te konstrukcje i dobrze że Arek pokusił się o profesjonalne i rzetelne porównane oraz testy .

Dzięki Arek i Zbyszek


Użytkownik mrWhite7 edytował ten post 21 grudzień 2013 - 13:11


#18 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 21 grudzień 2013 - 13:48

Jednouncjówki są bardzo popularne i przydałby się wątek porównujący właśnie te konstrukcje i dobrze że Arek pokusił się o profesjonalne i rzetelne porównane oraz testy .

No i tak Arku zostałeś profesjonalnym porównywaczem ;) Dzięki za opis.
Postulowałem kiedyś stworzenie wątku, czy działu z testami, gdzie każdy mógłby wrzucić krótki opis wędki (uwzględniając linkę i kołowrotek), w jakich warunkach, z jakimi przynętami/rybami i jak sobie radzi, dać kilka zdjęć poglądowych na ugięcie, ale nie było odzewu. Rodbuilderów i użytkowników przybyło nam od tamtego czasu, więc może warto odświeżyć koncept. Jerkbait jest największym skupiskiem polskojęzycznych posiadaczy klasowego sprzętu wędkarskiego i zawsze czytając rozstrzelone informacje w różnych wątkach, czułem pewien niedosyt. Sam rozpocząłbym taki wątek, ale gdzie mi tam w moich gumofilcach... :rolleyes:

Pozdrawiam
Grzesiek



#19 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 21 grudzień 2013 - 21:02

Tak mi teraz głupio trochę -_- bo wypadałoby podziękować za uznanie ale na prawdę nie ma za co bo tester ze mnie w tym przypadku jak z koziej dupy trąba a te kilka spostrzeżeń z kilkudniowego użytkowania to tak...... może tylko jako podpowiedź dla zainteresowanych.

Czyli mówiąc krótko nie róbcie se jaj ze starszego pana :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  a jak się komuś przydało - to na zdrowie ;)


  • Karol Krause lubi to

#20 OFFLINE   Karol Krause

Karol Krause

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4148 postów
  • LokalizacjaBIAŁOŁĘKA-GŁOGÓW
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Krause

Napisano 21 grudzień 2013 - 21:10

Arku nie bądż taki skromny  ;) a z tym starszym Panem to już przeginasz  :P  :lol:  :lol:  :lol:







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blanki, blank, st.croix, phenix

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych