Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kompresor lodówkowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Piotr.B

Piotr.B

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 675 postów
  • Imię:Piotr

Napisano 29 grudzień 2013 - 12:55

Właśnie udało mi się ukończyć swój własnoręcznie wykonany-pierwszy kompresor lodówkowy.
Jest to wersja 1.0 lub beta jak kto woli :) (wymaga jeszcze kilku poprawek) ale w 99% sprawny i można już z niego korzystać.
Całkowity koszt nie jest jeszcze znany, natomiast myślę że dużo nie wzrośnie. Na ta chwilę wyniósł 365 pln tj. 1 pln dziennie :)

Jeśli będą jakieś pytania to chętnie odpowiem ;)


atof.jpg


2jpe.jpg


88jp.jpg



  • wildriver lubi to

#2 ONLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2189 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 29 grudzień 2013 - 13:03

Dołóż filtr powietrza na wejściu do kompresora. Po co zaciągać brudne powietrze?



#3 OFFLINE   Piotr.B

Piotr.B

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 675 postów
  • Imię:Piotr

Napisano 29 grudzień 2013 - 14:03

Krzysiu spokojnie to mam przewidziane :), po prostu zabrakło surowców do budowania

#4 OFFLINE   ROOS

ROOS

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 403 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Ryszard

Napisano 22 styczeń 2014 - 18:52

jaki jest poziom hałasu podczas pracy, w porównaniu do lodówki :D



#5 OFFLINE   @spius83

@spius83

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaPolska...:))
  • Imię:Tomek

Napisano 22 styczeń 2014 - 19:07

poziom halasu podczas pracy tego czegos jest taki, ciiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiisza  :D . Czyli praktycznie zaden, stawiasz to gdzies obok i ogien. Mam i uzywam takiego od dawna i jest ok. Kolego jesli mogo Ci cos doradzic to proponowalbym uzyc wiekszego zbiornika, np. 5 lub max 10 litrow. Butla turystyczna 3 kg. za grosze mozna dostac. Dlaczego wiekszy, dlatego, ze lepiej nabic zbiornik wiekszej poj. do 5 barow, niz 1 litr do 8. Mam na mysli zywotnosc agregatu. 


  • bertold12 lubi to

#6 OFFLINE   ROOS

ROOS

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 403 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Ryszard

Napisano 22 styczeń 2014 - 19:15

ja się przymierzam już ze dwa lata żeby poskładać taki :D, części mam ale weny zero :D
z racji małej produkcji wobków wystarczał mi stary agregat od brata (niestety przecięty przez mojego ciekawego, życia brata)



#7 OFFLINE   thug

thug

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1118 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 styczeń 2014 - 19:26

Fajny sprzęcik. Jakby ci się chciało w wolnej chwili spisać listę potrzebnych podzespołów to będę wdzięczny ;) Widziałem u ojca w piwnicy taką pompkę z lodówki, może bym mu wykradł i jakimś cudem zmajstrował podobne urządzenie :)



#8 OFFLINE   meth666

meth666

    Mr. Abu Revo

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1302 postów
  • Lokalizacjaw Łódce
  • Imię:Michał

Napisano 22 styczeń 2014 - 19:33

Miałem kiedyś Danfossa NF11L podpietego pod CPU i NB w komputerze. :)



#9 OFFLINE   Piotr.B

Piotr.B

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 675 postów
  • Imię:Piotr

Napisano 22 styczeń 2014 - 20:19

@ROOS

Agregaty pracują z tą samą głośnością co w lodówce - ale wiem to z filmów na youtube :). Mój trochę głośniej hałasuje (myślę że słychać to na filmie) niż średnia, ale może to wynikać z słabszego łożyskowania w tym egzemplarzu - a może po prostu coś z tłokiem.
Jak znajdę 2 sztukę, bo potrzebuje awaryjnej to mam nadzieję będę miał porównanie.


@Aspius83

Słuszna uwaga z tym że te presostaty nie mają płynnej regulacji. W każdym bądź razie zawsze mam otwartą drogę i mogę dodać następny zbiornik lub zamienić na większy.

Użytkownik Pawelek55 edytował ten post 22 styczeń 2014 - 20:19


#10 OFFLINE   Piotr.B

Piotr.B

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 675 postów
  • Imię:Piotr

Napisano 22 styczeń 2014 - 20:36

@thug

Ależ proszę Cię bardzo ;)
Gdybyś miał jakieś pytania to proszę pisz śmiało :)
Znalazłem wcześniejszą kalkulację-wiadomo niektóre ceny mogą się różnić, można także skombinować sobie np. agregat za darmo itp


Aerograf - 100 pln
Trójnik, reduktor z presostatem i szybkozłączkami - 70 pln
Agregat - 50 pln
Złączki, przejściówki, kolanka itp. - ok. 50 pln
Odwadniacz - 20 pln
Zawór zwrotny - ok. 20 pln
Filtr paliwa - 2 x 10 = 20 pln
Spawanie - 20 pln
Wężyk, cybanty - ok. 15 pln
Gaśnica proszkowa(2kg) - 0 pln

Wężyk ciśnieniowy (bodajże do 10 bar) który wychodzi z filtra paliwa jest za sztywny i praca z nim jest bardzo nie komfortowa ;).
Na fotce tego nie widać ale już został przeze mnie zamieniony na cieńszy wężyk akwariowy.
Postaram się wkrótce zamieścić aktualne zdjęcia kompresora.
  • matty82 lubi to

#11 OFFLINE   Zwierzu

Zwierzu

    Nie wiem, nie znam się zarobiony jestem !

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1138 postów

Napisano 22 styczeń 2014 - 21:07

Fajny sprzęcik. Jakby ci się chciało w wolnej chwili spisać listę potrzebnych podzespołów to będę wdzięczny ;) Widziałem u ojca w piwnicy taką pompkę z lodówki, może bym mu wykradł i jakimś cudem zmajstrował podobne urządzenie :)


Jestem w trakcie składania takiego kompresora - przekonał mnie swego czasu poziom głośności, w mieszkaniu nic tego nie przebije. Jestem już po dość obszernej lekturze, mam rozrysowany schemat i jeśli mogę coś doradzić to :

Co potrzebujesz ?
- filtr paliwa z 126p
- używana gaśnica ze złomu np. 3L, 5L.
- sprawny agregat lodówkowy
- zawór zwrotny
- presostat *
- zawór bezpieczeństwa
- 2 manometry do 8-10bar (można razem z presostatem i reduktorem)
- odwadniacz
- szybkozłącze
- reduktor ciśnienia.
- nyple, kolanka itd w zależności na ile cali będziesz robił - ja przewiduję u siebie 1/4 cala.
- przewody ciśnieniowe

- taśma teflonowa

* jak już dowiedziałem się w sklepach zajmujących się pneumatyką, chińskie presostaty mają mały problem, otóż trochę dużą tolerancję, tzn. nastawiasz że ma nabijać butlę od 4bar do 6max a on raz nabija np. od 3,8 drugi raz od 4 a innym od 4,1.
Ponadto pozostaje odpowiedni dobór elementów bo ze sprężonym powietrzem żartów nie ma.
Jeśli presostat ma odcinać dopływ przy np.6 barach, (butle mamy na 8) to dobrze by było aby zawór bezpieczeństwa był > 6 a < 8 bar. Następnie "strzelić" powinny przewody ciśnieniowe.
 
W dziale Lure mamy też wątek o kompresorze do aerografu.
 
@Pawelek55, nie wiem czy dobrze widzę, czy może taka perspektywa zdjęcia -_-. Na pierwszym zdjęciu wyjście z "gaśnicy" (zbiornika wyrównawczego) połączone jest kolankiem do którego wchodzi odolejacz czy tak ? Jesteś  pewien że ten odolejacz jest dobrze podłączony ?

Jeśli dostanie się tam olej jak go spuszczasz ? ;)


Użytkownik Zwierzu edytował ten post 22 styczeń 2014 - 22:15


#12 OFFLINE   Piotr.B

Piotr.B

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 675 postów
  • Imię:Piotr

Napisano 22 styczeń 2014 - 21:23

Ja nie widzę tutaj problemu, odwadniacz ma na dole zaworek do spuszczania tzw. kondensatu :). Co do tej regulacji to na początku popełniłem błąd ponieważ w zaworze zwrotnym zaspawałem wyjście które należy połączyć z presostatem - pomaga ono uruchomić silnik. Jak widać na filmie po spadku ciśnienia do 6 bar presostat "strzela" natomiast silnik nie startuje, ponieważ ciśnienie które znajduje się w wężyku między agregatem a zaworem zwrotnym jest za duże. Ręcznie uruchamiam i wyłączam presostat - po spadku ciśnienia do 2 bar ciśnienie pozwala już agregatowi na start.

#13 OFFLINE   Zwierzu

Zwierzu

    Nie wiem, nie znam się zarobiony jestem !

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1138 postów

Napisano 22 styczeń 2014 - 21:51

Ja nie widzę tutaj problemu, odwadniacz ma na dole zaworek do spuszczania tzw. kondensatu :).


I gdzie się ten kondensat "spuszcza", z powrotem w kolanko i do gaśnicy ?
Moim zdaniem odolejacz powinien zostać założony za agregatem, wtedy wiesz czy i w jakiej ilości pluje olejem.

 Tutaj mamy sytuację że jeśli pluje to dostaje się najpierw do gaśnicy (tam gromadzi) i w tym wypadku odolejacz jest bez sensu <_<.

Na wyjściu układu, zamiast filtra od malucha dałbym odwadniacz, jest bardziej wskazany ;)


Użytkownik Zwierzu edytował ten post 22 styczeń 2014 - 22:02


#14 OFFLINE   Piotr.B

Piotr.B

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 675 postów
  • Imię:Piotr

Napisano 22 styczeń 2014 - 22:05

Nie do kolanka i nie do gaśnicy tylko na zewnątrz układu :).
Po dłuższym używaniu odkręcę zbiornik i sprawdzę poziom wody/oleju w zbiorniku/kolanku, jeśli będzie wysoki zastosuję drugi odolejacz ew. przełożę ten który jest obecnie.

#15 OFFLINE   Zwierzu

Zwierzu

    Nie wiem, nie znam się zarobiony jestem !

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1138 postów

Napisano 22 styczeń 2014 - 22:32

I gdzie się ten kondensat "spuszcza", z powrotem w kolanko i do gaśnicy ?


Nie było pytania, już to widzę.
Wprawdzie dalej twierdzę że jego miejsce jest za agregatem (i na upartego nie jest konieczny).

Użytkownik Zwierzu edytował ten post 22 styczeń 2014 - 22:39


#16 ONLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2189 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 22 styczeń 2014 - 22:36

Nie do kolanka i nie do gaśnicy tylko na zewnątrz układu :).
Po dłuższym używaniu odkręcę zbiornik i sprawdzę poziom wody/oleju w zbiorniku/kolanku, jeśli będzie wysoki zastosuję drugi odolejacz ew. przełożę ten który jest obecnie.

A jak sprawdzisz? Przecież tam nie będzie litrów tego, tylko troszkę, więc nawet nie wyleci. No i nie te dziury.

Posłuchaj Zwierza.


Użytkownik krzychun edytował ten post 22 styczeń 2014 - 22:39


#17 OFFLINE   Zwierzu

Zwierzu

    Nie wiem, nie znam się zarobiony jestem !

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1138 postów

Napisano 22 styczeń 2014 - 22:53

Przyjrzałem się jak wygląda ten odolejacz. OK teraz widać cypel do spustu kondensatu na zewnątrz.
Ale te drobiny oleju najpierw zgromadzą Ci się w butli, tego nie będzie na tyle dużo aby wypełniły odolejacz (tutaj butla będzie odstojnikiem dla kondensatu). IMO te trochę oleju nie ma prawa dostać się do odolejacza - no chyba że jakimś cudem ^_^.


Użytkownik Zwierzu edytował ten post 22 styczeń 2014 - 23:59


#18 OFFLINE   Piotr.B

Piotr.B

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 675 postów
  • Imię:Piotr

Napisano 23 styczeń 2014 - 06:28

Panowie można wstawić nawet 8 odwadniaczy i 5 filtrów tylko po co? :D Skoro ilość wody/oleju która jest w układzie naprawdę jest niewielka - szczerze mówiąc myślałem że będzie tego więcej.
Im coś jest prostsze tym jest lepsze, nie ma co kombinować - mniej połączeń mniej potencjalnych rozszczelnień.
Ja mam na to takie swoje powiedzenie: Kombinejszyn-komplikejszyn :)

#19 OFFLINE   Zwierzu

Zwierzu

    Nie wiem, nie znam się zarobiony jestem !

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1138 postów

Napisano 23 styczeń 2014 - 09:39

Dlatego napisałem wcześniej
 

Moim zdaniem odolejacz powinien zostać założony za agregatem, wtedy wiesz czy i w jakiej ilości pluje olejem.


Ogólnie przy takim kompresorze można z niego zrezygnować, a jeśli ktoś chce mieć pewność czy agregat lodówkowy "pluje olejem" to należałoby go wstawić, między agregatem a zaworem zwrotnym.
@Pawelek55, jeśli zamierzasz użyć kompresora do aerografu to sam dojdziesz do wniosku że odwadniacz jest wskazany na końcu (bo skropli ci się woda w przewodzie), do innych zastosowań faktycznie może nie jest konieczny - tutaj nie wnikam.

#20 OFFLINE   ROOS

ROOS

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 403 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Ryszard

Napisano 23 styczeń 2014 - 16:33

a propos presostatów: zawsze można dobrać-poszukać z odpowiednią histerezą ;)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych