Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Krótka nimfa - co o tym myślicie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
316 odpowiedzi w tym temacie

#221 OFFLINE   Ektom

Ektom

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 21 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Tom
  • Nazwisko:Ek

Napisano 20 maj 2021 - 10:54

Do meritum, do meritum!  O tzw krótkiej nimfie mogę się wyrazić ze skrajną niechęcią, albowiem jest to metoda skrajnie uproszczona, o skrajnie prostym założeniu. Muszę - k,,,,a, muszę!! 

Nie masz racji. Krotka nimfa jest bardzo fajną metodą zwłaszcza dla tych którzy nic nie muszą. Ja łowiąc w jakimś urokliwym miejscu często łowię na krótko, wzrokiem ogarniam uroki krajobrazu a czuciem ogarniam brania.  Sucha wymusza uwagę a krótka daje mi luz tak porządany przy wypoczynku.


  • gulf i miszoł lubią to

#222 OFFLINE   miszoł

miszoł

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów
  • LokalizacjaPieniny

Napisano 21 maj 2021 - 18:01

Metoda jak metoda. Trudno nazwać metodą połowu sposób, który nie jest skuteczny. Ważne kto, jak i w jakim celu ją stosuje.

 

Znalazłem na jednym z sklepów internetowych taki produkt jak Wychwood Flow Series, w segmencie pieniężnym Jaxona. Seria obejmuje kije od krótkich #3 po grubszy kaliber i zawiera też coś czego "wydaje mi się, że szukam" 11ft #4. Ktoś ma jakieś doświadczenia z tym producentem? Spodziewać się czegoś innego niż po Jaxonie 11ft #4/5, czy to raczej tylko różnica opisu?



#223 OFFLINE   Endern

Endern

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 133 postów
  • LokalizacjaPysznica
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Mierzwa

Napisano 17 czerwiec 2021 - 11:21

Przymierzam się do zakupy kija do krótkiej nimfy chciałbym coś nie drogiego co myślicie o kiju Jaxon Genesis 335 #4 do tego kołowrotek goture 5/6 . Używa ktoś z was będzie ok ?

#224 OFFLINE   Świeżak15

Świeżak15

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 10 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Rozwadowski

Napisano 18 czerwiec 2021 - 08:34

Przymierzam się do zakupy kija do krótkiej nimfy chciałbym coś nie drogiego co myślicie o kiju Jaxon Genesis 335 #4 do tego kołowrotek goture 5/6 . Używa ktoś z was będzie ok ?

Dzień dobry. Miałem tę wędkę w zeszłym roku. Bardzo słaba jakość przelotek, przynajmniej szczytowej. Praktycznie po kilku wyjściach się wytarła i już szurało po żyłce i niszczyło sznur.   Korek też marnej jakości, brak tuby w zestawie. Za cenę prawie 300zł z przesyłką to raczej nie polecam. 



#225 OFFLINE   rav_id

rav_id

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 502 postów
  • Lokalizacjamiasto ;)
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:http://opowiescizespinningiem.blogspot.com

Napisano 18 czerwiec 2021 - 12:17

Przymierzam się do zakupy kija do krótkiej nimfy chciałbym coś nie drogiego co myślicie o kiju Jaxon Genesis 335 #4 do tego kołowrotek goture 5/6 . Używa ktoś z was będzie ok ?

W zbliżonej cenie masz 10' #3 czy #4 http://www.sport-fis...6_817_1068.html Całkiem fajnie wykonane, tuba w cenie. Mam też Genesisa ale 9' #5 i w sumie do wykonania przyczepić się nie mogę bo stosunkowo krótko użytkuję - i może mam za małe wymagania, bo na pewno za mało takich kijków przerobiłem - ale fakt, że we wcześniej posiadanym modelu Monolith (poprzednik Genesisa) przelotka szczytowa wytarła się bardzo szybko



#226 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 18 czerwiec 2021 - 15:38

Witam.

Wszelki zapał w temacie wędek spod znaku Pure Fishing (Shakespeare, Hardy, Greys) opada w momencie gdy okazuje się że nie ma do nich żadnych zapasowych składów a coś takiego jak gwarancja nie istnieje. W Jaxonie jest realny serwis za równie psie pieniądze jak ceny samych kijów. Monolita/Genesisa/GreenPoint'a 11'#4 można za 250 zł kupić z przesyłką. Jak będą promocje w jakieś chore "...day'e" i "...week'i" to będa pewnie 20 % mniej kosztować. Ten model to już można na setki chyba liczyć jeżeli chodzi o przeróbki blanku na porządne i bogato wyposażone kije, bo za taką kwotę to nawet na Aliexpres samego blanku 11#4 się nie kupi.

Za swoje pieniądze jest OK, a po przeróbce to całkiem inny kij, świetny na większe rybki i większe rzeki. Mam dla porównania i Trapera Guide 11'#3 i Shakespeare Agility 2 10'#3 i jeszcze inne niedrogie kije do krótkiej.

Monolith (Genesis) 11'#4 po przeróbce ma u mnie dożywocie i oprócz tego przerobioneo trzymam jeszcze na wszelki wypadek oryginał, kupiony na giełdzie za mniej niż bym chciał osobno dwa ostatnie składy kupic w serwisie ... niech leży - nie spleśnieje ani się nie zepsuje  :D

Pozdrawiam.

Załączone pliki

  • Załączony plik  fnm4.jpg   98,7 KB   12 Ilość pobrań
  • Załączony plik  fnm6.jpg   118,1 KB   12 Ilość pobrań

Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 18 czerwiec 2021 - 15:42

  • trout master lubi to

#227 OFFLINE   zeralda

zeralda

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 366 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 18 czerwiec 2021 - 16:01

Pytanie, jak wam się udało przetrzeć przelotki żyłką? Wszak wędka ta służy głównie do metody żyłkowej, więc machanie w te i nazad sznurem raczej się rzadko wykonuje. Co do serwisu Szekspira to muszę się zgodzić z Ziemowitem. Można zapomnieć...

Wysłane z mojego POCO F1 przy użyciu Tapatalka

Użytkownik zeralda edytował ten post 18 czerwiec 2021 - 16:03


#228 OFFLINE   Świeżak15

Świeżak15

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 10 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Rozwadowski

Napisano 21 czerwiec 2021 - 08:04

Pytanie, jak wam się udało przetrzeć przelotki żyłką? Wszak wędka ta służy głównie do metody żyłkowej, więc machanie w te i nazad sznurem raczej się rzadko wykonuje. Co do serwisu Szekspira to muszę się zgodzić z Ziemowitem. Można zapomnieć...

Wysłane z mojego POCO F1 przy użyciu Tapatalka

Ja oprócz przyponu żyłkowego używam sznura 00, który bardzo często jest przeciągnięty przez przelotki. Przelotka szczytowa, praktycznie po kilku wyjściach już miała dosyć widoczne bruzdy. Bardzo słaba jakość, co tu więcej pisać.     



#229 OFFLINE   rav_id

rav_id

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 502 postów
  • Lokalizacjamiasto ;)
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:http://opowiescizespinningiem.blogspot.com

Napisano 21 czerwiec 2021 - 10:57

Pytanie, jak wam się udało przetrzeć przelotki żyłką? Wszak wędka ta służy głównie do metody żyłkowej, więc machanie w te i nazad sznurem raczej się rzadko wykonuje. Co do serwisu Szekspira to muszę się zgodzić z Ziemowitem. Można zapomnieć...

Wysłane z mojego POCO F1 przy użyciu Tapatalka


Mało precyzyjnie to napisałem. Starła się wierzchnia warstwa galwaniczna (?), ta srebrna. Kij (9' #5/6) używany głównie do klasycznego łowienia ze sznurem.

#230 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 21 czerwiec 2021 - 11:22

Witam.

W każdym budżetowym kiju, bez względu na markę, przelotki się tak wycierają. Dosyć szybko ... są też budżetowe  :D

Pojawiły się prze z ten weekend chyba ze trzy Monolith'y 335 cm na giełdach - 150-200 zł. Brać, nie wybrzydzać, przerabiać ... albo i nie  ;)

Pozdrawiam.


Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 21 czerwiec 2021 - 11:23


#231 OFFLINE   zeralda

zeralda

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 366 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 21 czerwiec 2021 - 11:45

Ja oprócz przyponu żyłkowego używam sznura 00, który bardzo często jest przeciągnięty przez przelotki. Przelotka szczytowa, praktycznie po kilku wyjściach już miała dosyć widoczne bruzdy. Bardzo słaba jakość, co tu więcej pisać.

No to mamy inne kije. Ja rzadko łowię na żyłę ale "kilka" wyjść już zaliczyłem i nie widać śladu zużycia (Genesis). Zresztą, samodzielna wymiana przelotki szczytowej to nie jest rocket science. Zapalniczka, superglue i 5 minut roboty.

P.S. Też mam sznur 00 ale jest przeważnie nawinięty na młynku.

Wysłane z mojego POCO F1 przy użyciu Tapatalka

Użytkownik zeralda edytował ten post 21 czerwiec 2021 - 11:48

  • tzienkiewicz lubi to

#232 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 21 czerwiec 2021 - 15:06

Ja też, ja też!

Wczoraj, przez kilka godzin uprawiałem z łódki nowoczesny flyfishing, czyli praktykowałem tzw krótką nimfę, sztukując w toni ciężkim twisterkiem z jeżynka. Linka była klasy 0.14. łowiłem na ośmiometrowej wodzie  całkiem krótkim  - jedynie 6'6" - kijem muchowym, a  nisko profilowy kołowrotek miał nawet ruchomą szpulkę. Mniej kumaci, mało progresywni nawet głośno insynuowali. że zwyczajnie jiguję  :rolleyes:

Ciemnota! 



#233 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 24 czerwiec 2021 - 07:41

"Zresztą, samodzielna wymiana przelotki szczytowej to nie jest rocket science. Zapalniczka, superglue i 5 minut roboty".

---------
Tylko nie Super Glue. Klej termiczny lub coś z ewent. epoksydu. Ktoś to później w razie co musi zdjac a po Super zostaje tylko wersja obcinka.

#234 OFFLINE   zeralda

zeralda

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 366 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 24 czerwiec 2021 - 10:43

A mnie mówiono, że kleje cyjanoakrylowe też puszczają po potraktowaniu ich zapalniczką.

Wysłane z mojego POCO F1 przy użyciu Tapatalka

#235 OFFLINE   gregx1

gregx1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 137 postów
  • LokalizacjaOświęcim
  • Imię:Grzegorz

Napisano 25 czerwiec 2021 - 08:54

Puszczają. Tylko w przypadku cienkich szczytówek trzeba to robić z czuciem, żeby jej nie uszkodzić. Ja owijam szczytówkę mokrą szmatką zaraz za przelotką :)


  • Forest-Natura i zeralda lubią to

#236 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 25 czerwiec 2021 - 13:46

Tylko po co sobie komplikować i utrudniać ewentualne "potem" ?? Skoro termoglut działa, daje mozliwość korekty przy osadzaniu i łatwość poprawki w razie czego, to nie widze najmniejszego sensu stosowania cjanoakrylu (poza jakimś awaryjnym zastosowaniem w razie awarii na łowisku czy innym wyjeździe)...



#237 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 25 czerwiec 2021 - 17:07

Pytanie jeszcze jak bardzo agresywny klej typu Cyjano wejdzie/uszkodzi żywicę (blank).

#238 OFFLINE   Endern

Endern

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 133 postów
  • LokalizacjaPysznica
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Mierzwa

Napisano 26 wrzesień 2021 - 19:12

Mam wędkę do krótkiej nimfy o długości 11' i doskonale rozumiem dlaczego taka długość jest odpowiednia łowiąc na sanie czy Dunajcu . Łatwiej jest dostać się do dołków rynien . A jakich wędek do krótkiej używacie na małych rzekach małych które majak szerokość czasem kilku metrów . Taka 11' też zda egzamin czy już coś krótszego ?
  • Maciek Rożniata lubi to

#239 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 26 wrzesień 2021 - 20:51

Długa wędką później sploszysz rybę. Kumpel na rzeczkach 3-5m łowi ponad 3m kijem. Chyba coś z odlegosciowki czyli pewnie bliżej 3.6m

#240 OFFLINE   Endern

Endern

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 133 postów
  • LokalizacjaPysznica
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Mierzwa

Napisano 26 wrzesień 2021 - 21:13

Ma to sens




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych