Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Świder


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
244 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2639 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 03 styczeń 2014 - 08:33

A czy Szanowne Koleżeństwo zauważyło, że straciliśmy możliwość wędkowania w Świdrze?

 

Poniżej fragment z wykazu wód na 2014 r.:

Obwód rybacki obejmuje wody:

a.) rzeki Świder od jej źródeł do

mostu w m. Dłużew,

b.) rzeki Świder od mostu w m.

Świdry Wielkie do jej ujścia do

rzeki Wisły,

c.) rzeki Mienia od źródeł do

m. Wiązowna oraz staw

Łazienki na rz. Srebrna

w m. Mińsk Mazowiecki.

Uwaga: Rezerwat przyrody

„Świder” – zakaz połowu ryb na

rzece Świder od m. Dłużew do

mostu w Świdrach Wielkich oraz

rzeki Mienia od m. Wiązowna do

jej ujścia.


Użytkownik Fatso edytował ten post 03 styczeń 2014 - 08:34


#2 OFFLINE   argrabi

argrabi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • LokalizacjaPiachowo

Napisano 03 styczeń 2014 - 08:40

No ładny kawałek rzeki.... Może to czasowy zakaz, bo w wielu rezerwatach można łowić. M. in. odcinek Wisły od Góry Kalwarii do Warszawy to prawie same rezerwaty..



#3 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2639 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 03 styczeń 2014 - 09:33

Z tego, co wiem, OM PZW po prostu stracił tę wodę i jest ona w gestii RZGW, a płynąc przez rezerwat, zakazem wędkowania jest objęta. Bedyńskiemu i całej reszcie tych kretynów z OM nie chciało się zająć fajną wodą, która ciągle ma szansę stać się sympatycznym, podwarszawskim łowiskiem pstrągów i lipieni. Zresztą na FORS był wątek z tym związany i można było przeczytać, jakie głupoty na temat pstrągów w Świdrze pie... li okręgowy ichtiolog od siedmiu boleści. :angry:

 

P.S. To była decyzja RDOŚ, ale OM PZW łatwo odpuścił. Ciekawe, czy poza wędkarzami, wywalą też kajakarzy i domy, pobudowane nierzadko niemal nad samą wodą ...


Użytkownik Fatso edytował ten post 03 styczeń 2014 - 09:59

  • OlekD lubi to

#4 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1724 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Napisano 03 styczeń 2014 - 10:17

Załączony plik  pismo w sprawie rz Świder.JPG   41,28 KB   69 Ilość pobrań



#5 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1724 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Napisano 03 styczeń 2014 - 10:21

To co powyżej trza powiększyć więc Świder w/g RZGW w dniu 18.12.2013 jest wodą OM PZW.

A tu : http://www.pzw.org.p...hp?topic=3150.0  pytam rzecznika o zarybienia Świdra ale na razie nie był łaskaw odpowiedzieć. (pewnie nie odpowie bo co ma napisać  :P ).



#6 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1087 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 03 styczeń 2014 - 10:28

Problem moim zdaniem tkwi w art 15 ustawy o ochronie przyrody.  Kwestia ta podobno nigdy nie była dyskutowana z konserwatorem przyrody i ZAWSZE w Świdrze wędkowaliśmy poniekąd nielegalnie. Tzn legalnie wedle informatora PZW ale nielegalnie w myśl ustawy. Ot taka kwadratura koła :P



#7 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1724 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Napisano 03 styczeń 2014 - 15:22

Zadzwoniłem do RDOŚ i zapytałem o rezerwat Świder. Wędkowanie na terenie rezerwatu jest zabronione  :( więc nie ma co czepiać się OM PZW że nie zarybia wody w której nie można łowić.



#8 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2639 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 03 styczeń 2014 - 15:50

Nikt nie czepia się OM PZW, że nie zarybia. Sęk w tym, że ten rezerwat ma ponad 35 lat, a łowić de facto nie wolno od przedwczoraj! A poza tym rezerwat? Phi! W Woli Karczewskiej zbudowano tamę, liczne posesje nadrzeczne mają ogrodzenia, dochodzące do samej wody, rzekę przecina kilka mostów i to jest dobrze, a naraz okazało się, że wędkarzom nielzia! OM PZW palcem nie kiwnął ... a jesli kiwnął, to coś mało skutecznie, jak na tak wielką organizację



#9 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1724 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Napisano 03 styczeń 2014 - 18:28

Nikt nie czepia się OM PZW, że nie zarybia. Sęk w tym, że ten rezerwat ma ponad 35 lat, a łowić de facto nie wolno od przedwczoraj! ................................a jesli kiwnął, to coś mało skutecznie, jak na tak wielką organizację

No właśnie to mnie dziwi. Co prawda nie byłem tam ok. 10 lat ale nie tylko ja byłem z wędką a sporo pudełek po robactwie na brzegach leżało.



#10 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2639 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 03 styczeń 2014 - 19:41

Ano właśnie ... :unsure:



#11 OFFLINE   harry

harry

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 153 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Krzysiek
  • Nazwisko:S

Napisano 03 styczeń 2014 - 20:41

Kurcze a ja mieszkam nad Świdrem i ile razy idę z synem nad wodę i chcę mu pokazać jakąkolwiek żywą istotę w wodzie, to nigdy nie mogę nic wypatrzeć. Żadnej rybki, nawet kijanki. Może mieszkam przy jakimś złym odcinku.



#12 OFFLINE   argrabi

argrabi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • LokalizacjaPiachowo

Napisano 04 styczeń 2014 - 10:52

Problem moim zdaniem tkwi w art 15 ustawy o ochronie przyrody.  Kwestia ta podobno nigdy nie była dyskutowana z konserwatorem przyrody i ZAWSZE w Świdrze wędkowaliśmy poniekąd nielegalnie. Tzn legalnie wedle informatora PZW ale nielegalnie w myśl ustawy. Ot taka kwadratura koła :P

 

Żeby nie szukać...
 

Dz.U. z 2013 poz. 627

 
USTAWA z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody

Art. 15.

1. W parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody zabrania się:

(..)

-14) połowu ryb i innych organizmów wodnych, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony lub zadaniach ochronnych;

(..)

 

5. Regionalny dyrektor ochrony środowiska może zezwolić na obszarze rezerwatu przyrody na odstępstwa od zakazów, o których mowa w ust. 1, jeżeli jest to uzasadnione wykonywaniem badań naukowych lub celami edukacyjnymi, kulturowymi, turystycznymi, rekreacyjnymi lub sportowymi lub celami kultu religijnego i nie spowoduje to negatywnego oddziaływania na cele ochrony przyrody rezerwatu przyrody.

6. Zezwolenie na odstępstwo od zakazów, o których mowa w ust. 1, wydaje się, w drodze decyzji administracyjnej, na czas określony, nie dłuższy niż 5 lat.

7. Wniosek o wydanie zezwolenia na odstępstwo od zakazów, o których mowa w ust. 1, zawiera w szczególności:

1)  imię i nazwisko oraz adres albo nazwę i siedzibę wnioskodawcy;

2)  wskazanie zakazów, od których wnioskodawca zamierza uzyskać zezwolenie na odstępstwo;

3)  cel wykonania wnioskowanych czynności wraz z uzasadnieniem;

4)  opis planowanych czynności;

5)  lokalizację wykonywania planowanych czynności;

6)  uzasadnienie braku rozwiązań alternatywnych względem planowanego wariantu w przypadku realizacji inwestycji liniowych celu publicznego;

7)  opis przewidywanych działań mających na celu zapobieganie, ograniczanie lub kompensację przyrodniczą negatywnych oddziaływań na przyrodę parku narodowego.

 

 

Pytanie, w jakim konkretnym celu powstał rezerwat, choć nie sądzę, by wędkowanie "negatywnie oddziaływało na cele ochrony przyrody rezerwatu przyrody". Przecież, jak już wspomniałem wyżej, wokół warszawskiej Wisły - a w zasadzie od Góry Kalwarii do Zakroczymia -  są same rezerwaty.. Wyspy Zawadowskie, Wyspy Świderskie, Ławice Kiełpińskie czy Zakole Zakroczymskie... i co? Łowienie nielegalne, czy jest zgoda na odstępstwo?

I czy OM PZW w ogóle występował z jakimkolwiek wnioskiem?


Użytkownik argrabi edytował ten post 04 styczeń 2014 - 10:53


#13 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1724 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Napisano 04 styczeń 2014 - 12:10

Rozmawiając z RDOS jak mi powiedziano o zakazie wędkowania w rezerwacie Swider natychmiast zapytałem o wyspy zawadowskie i świderskie bo przecież to też rezerwaty. Pan powiedział że musi sprawdzić i po 2-3 minutach odpowiedział że w rezerwatach wiślanych wędkowanie jest DOZWOLONE.



#14 OFFLINE   argrabi

argrabi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • LokalizacjaPiachowo

Napisano 04 styczeń 2014 - 13:05

Ciekawe, na jakiej podstawie i dlaczego tej podstawy nie można zastosować do Świdra?

Prawo w tym temacie jest dość jednoznaczne i uniezależnione od typu rezerwatu, jak też i celu, w jakim został powołany..

 

Wyspy są rezerwatami faunistycznymi powołanymi w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych ostoi lęgowych rzadkich i ginących gatunków ptaków występujących na obszarze rzeki Wisły.

Świder jest rezerwatem wodnym powstałym w celu zachowania naturalnego charakteru rzek Świdra i Mieni tworzących liczne przełomy, zakola i wodospady oraz nadbrzeżnej roślinności i bogatej fauny wodnej i nawodnej.

źródło: http://warszawa.rdos.../rezerwaty1.pdf

 

Pewnie i tak już pozamiatane, ale trochę szkoda, ze nie wolno łowić w majestacie prawa.. "Samoistna" ochrona rezerwatu  trochę chyba ucierpi..


Użytkownik argrabi edytował ten post 04 styczeń 2014 - 13:12


#15 OFFLINE   Paweł nizinny

Paweł nizinny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 612 postów
  • LokalizacjaOstrołęka
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Stypiński

Napisano 05 styczeń 2014 - 12:20

Cześć koledzy. Z mojego doświadczenia w tego typu sprawach, wiem że wszystko leży w rękach OM czy będzie wnioskował o odstępstwo na rzecz wędkarzy. Inna kwestia to zasady na jakich te odstępstwo będzie uzgodnione, na innych przykładach jest to np ograniczona ilość licencji rocznych na dany odcinek wody. Znając OM od środka, trzeba OM kopnąć mocno w dupę by cokolwiek zachciało im się w tym temacie podziałać. 

Jeśli chodzi o zarybienia Świdra, to muszą być wykonane zgodnir z operatem. W tym momemcie są to zarybienia dla kłusowników...

pozdrawiam

Paweł


Użytkownik Paweł nizinny edytował ten post 05 styczeń 2014 - 12:24


#16 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1724 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Napisano 05 styczeń 2014 - 20:41

Znając OM od środka, trzeba OM kopnąć mocno w dupę by cokolwiek zachciało im się w tym temacie podziałać. 

Jeśli chodzi o zarybienia Świdra, to muszą być wykonane zgodnir z operatem. W tym momemcie są to zarybienia dla kłusowników...

Kop w dupę :rolleyes: ? Pewnie nawet by nie zauważyli jakiejś niedużej atomówki :P .

Nie znalazłem zarybień tego obwodu w 2013 a wcześniejszych nie udało mi się znaleźć.

Też nie wiem co to k....a za rezerwat. Teren jest nadleśnictwa Mińsk Maz. ale 20m na jednym i drugim brzegu to jest rezerwat a to gestia RDOS a śmieci na brzegach jakoś w rezerwacie nie przeszkadzają. A wędkarze tak :unsure: .



#17 OFFLINE   Paweł nizinny

Paweł nizinny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 612 postów
  • LokalizacjaOstrołęka
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Stypiński

Napisano 06 styczeń 2014 - 20:29

Jeśli OM jest użytkownikiem tego obwodu, to musiał wygrać przetarg, a jeśli wygrał to też musiał np w operacie zapisać kwoty zarybieniowe...

 

W sumie, ciekawa sytuacja, w której z "odrobiną" chęci można stworzyć fajne łowisko, wykorzystując obecną sytuację...



#18 OFFLINE   polmar

polmar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 242 postów
  • Lokalizacjablisko stolicy
  • Imię:Marcin

Napisano 07 styczeń 2014 - 17:53

Dziś byłem fishclubie na Łukowska 30 w Warszawie i tam zbierają podpisy pod petycją do PZW w sprawie rzeki Świder.

Jest plan związany z tą rzeką wszystkich zainteresowanych zapraszam do sklepu pytać o Darka.

Pozdrawiam



#19 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1724 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Napisano 07 styczeń 2014 - 18:09

Dziś byłem fishclubie na Łukowska 30 w Warszawie i tam zbierają podpisy pod petycją do PZW w sprawie rzeki Świder.

Jest plan związany z tą rzeką wszystkich zainteresowanych zapraszam do sklepu pytać o Darka.

Pozdrawiam

Podjadę do Darka :) może jutro.



#20 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3654 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 07 styczeń 2014 - 18:18

Panowie, wędkowanie w Świdrze w obrębie rezerwatu było zakazane od dawna. To, że rzeka ta była w wykazie wód Mazowsza? nie oznaczało iż łowiliśmy zgodnie z prawem. Plany są, pismo zostanie wystosowane, ale na to trzeba czasu.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych