Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Aparat dla wędkarza


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1525 odpowiedzi w tym temacie

#81 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 14 maj 2008 - 07:37

W kompaktach jest tak, że dzielą się w/g klasy cenowej, a nie marki, która go wykonała. To jest czynnik wtórny. Jak słusznie zauważył Zanderix jak najkrótszy zoom (wskazane żeby przynajmniej soczewki miał ze szkła) i jak najdalej od makro. Do makro są produkowane specjalne obiektywy z wysuwanym tubusem i są relatywnie drogie. Poza tym robienie zdjęć makro przy pomocy aparatu przeziernikowego (a takim jest właśnie kompakt) jest niezmiernie trudne z powodu bardzo małej t.z. głębi ostrości. Czyli jak żartują użytkownicy takich obiektywów głębia ostrości jak gazeta. Czyli wszysto przed i za jest nieostre.
Z Nikona poszukaj w seri Coolpix. Jest wiele modeli. Staraj się, żeby zoom zaczynał się od 28mm (po przeliczeniu). Popularne kompakty prawie wszystkie rozpoczynają się od 36mm, a to na łódkę jest za mało. U nas w kraju jest zwyczaj pływania na bardzo malutkich łódeczkach i n.p. dużego szczupaka nie idzie potem takim obiektywem obiąć.
Ostatnia uwaga ogólna. Przy wyborze sprawdzaj masę aparaciku. Zasada jest taka, że czym aparat jest lżejszy to znaczy, że jest gorszy. Jakość aparatu rośnie wraz z jego masą. Aparaty profesjonalne są duże i ciężkie. Natomiast plastikowe zabawki nic nie ważą i prawie nic nie są warte.
Życzę Ci udanego wyboru.

pozdrawiam :D

#82 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 14 maj 2008 - 07:51

Andrzeju,
W aparatach kompaktowych masz największą głębię ostrości nawet przy makro wynika to nie z konstrukcji obiektywu a z wielkości matrycy. Przy tych samych ogniskowych w kompakcie uzyskasz największą głębię ostrości, później w aparatach klasy APS-C (czyli lustrzankach w formacie DX), a na końcu przy lustrzankach FX. Tak więc papierowa głębia ostrości nie odnosi się do kompaktów.

Pozdrawiam
Remek

#83 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 14 maj 2008 - 07:54

- aby zdjęcia były naprawdę ostre i wyraziste
- aby miał dość duży zoom optyczny
- aby była możliwość zrobienia niezłego makro



Takie aparaty istnieją tylko wiadomo, że cudów pod względem jakości nie będzie. Musisz szukać czegoś z serii super zoomów np. Canona S5 IS, ale i inni mają takie produkty. Akurat S5 ma wnętrze z G9 ale inny układ optyczny.

Pozdrawiam
Remek

#84 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 14 maj 2008 - 07:57

A ... i jeszcze jedno. Zastanów się po co Ci zoom. Na rybach używam go niezmiernie rzadko, mimo, że mam szkło naprawdę wysokiej klasy. Najczęściej na naszych wyprawach używa się szerokiego szkła. Tak więc szukałbym kompaktu z szerokim obiektywem raczej. Poza tym ... przy zoomie degradacja obrazu jest tak duża na kompakcie, że zdjęcia są na każdym mało ostre (spada drastycznie rozdzielczość obiektywu).

Pozdrawiam
Remek

#85 OFFLINE   Kubson

Kubson

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 475 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 maj 2008 - 08:19

Witam

Tak jak myślałem. Jeśli chodzi o ten zoom to był mi potrzebny nie na ryby :D czasem lubię wyskoczyć na okęcie i popstrykać fotki samolotom - ni to hobby ni to zainteresowanie- po prostu to lubię. Ale potwierdza się to co wyczytałem na forach poświęconych aparatom, czyli duży zoom = utrata jakości.

Rzecz wiadoma że wędkarsto lubię bardziej niż samoloty, więc z dużego zoomu rezygnuję już na wstępie. Zdecydowanie więcej będzie służył nad wodą i jak wiadomo w rodzinnym zaciszu.

Dawno, dawno temu użytkowałem Coolpixa 2100 i zdjęcia jak na taką maszynkę robił niesamowite !!!

Remku, czy mógłbyś w takim razie polecić coś z szerokim obiektywem, będę wdzięczny :D

@Zenderix, Thymallus, Remek - dzięki za pierwszą pomoc.

Pozdrawiam
Kuba

#86 OFFLINE   Jaculek

Jaculek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 211 postów

Napisano 15 maj 2008 - 14:30

Remku, a ja ostatnio chodzę na ryby tylko z teleobiektywem (80-200L, f.4). Jest ciężko, ale za to jakie tło wychodzi na portretach ;)

#87 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 15 maj 2008 - 14:51

Remku, a ja ostatnio chodzę na ryby tylko z teleobiektywem (80-200L, f.4). Jest ciężko, ale za to jakie tło wychodzi na portretach ;)


Ba, dla znających się co nie co na fotografii to oczywiste, ale przeciętny użytkownik kompaktowego pstrykacza nie wyobraża chyba sobie jak można zrobić portret z odległości 10 czy 20 metrów :D

#88 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 15 maj 2008 - 14:56

A ... i jeszcze jedno. Zastanów się po co Ci zoom. Na rybach używam go niezmiernie rzadko, mimo, że mam szkło naprawdę wysokiej klasy. Najczęściej na naszych wyprawach używa się szerokiego szkła. Tak więc szukałbym kompaktu z szerokim obiektywem raczej. Poza tym ... przy zoomie degradacja obrazu jest tak duża na kompakcie, że zdjęcia są na każdym mało ostre (spada drastycznie rozdzielczość obiektywu).

Pozdrawiam
Remek


Dokładnie tak, ja używam lustrzanki analogowej, w której obiektyw standardowy (50mm) zastąpiłem Pentaxem 28mm i to jest zestaw idealny nad wodę, przynajmniej jak dla mnie.

#89 OFFLINE   Kubson

Kubson

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 475 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 maj 2008 - 15:37

No tak, ale ze względów finansowych lustrzanki nie wchodzą w grę :(

Czy ktoś może polecić jakiś aparacik kompaktowy z obiektywem 28 mm ?

I jeszcze jedno pytanko, czy jakikolwiek aparat tego typu posiada zdalne uruchamianie aparatu ?


Pozdrawiam
Kuba

#90 OFFLINE   @slider@

@slider@

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2730 postów

Napisano 15 maj 2008 - 16:11

No tak, ale ze względów finansowych lustrzanki nie wchodzą w grę :(

Czy ktoś może polecić jakiś aparacik kompaktowy z obiektywem 28 mm ?

I jeszcze jedno pytanko, czy jakikolwiek aparat tego typu posiada zdalne uruchamianie aparatu ?


Pozdrawiam
Kuba


Jesli chodzi ci o wyzwalacz to chyba wszystkie dostępne maja.

Pozdrawiam
Slider

#91 OFFLINE   Kubson

Kubson

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 475 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 maj 2008 - 17:09

hehe..że mają samowyzwalacz to wiem :D
Chodzi mi o jego zdlane uruchamianie, jakiś pilot czy coś w tym stylu.

Pozdrawiam
Kuba

#92 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 15 maj 2008 - 17:31

Tak. Niektóre kompakty mają pilota na wyposażeniu lub jako opcja. Dotyczy to między innymi wybranych modeli Coolpix f. Nikon.
Mój kolega sprzedaje Nikona Coolpix 8400. Za dobre pieniądze i jest to fajny parat. jeszcze z obudową metalową (rama) i zoomem z soczewkami szklanymi. Ma bardzo szeroki zoom. Szczegóły na prywatnej lini.

pozdrawiam :D

#93 OFFLINE   Yeah

Yeah

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 760 postów
  • LokalizacjaDar es Salaam

Napisano 15 maj 2008 - 23:21


Pokusiłem sie zrobić niewielki test,
piszcie co zrobić jeszcze,
jak oceniacie?

canon: http://picasaweb.goo.../TestCanonSD750

soniak: http://picasaweb.goo...el/TestSonyW120

Jutro jak tylko naładuje to postaram zabrać je na spacer.
jak narazie soniak przemawia do mnie stabilizacją obrazu i wizjerem optycznym

#94 OFFLINE   Kubson

Kubson

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 475 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 maj 2008 - 00:08

uffff.....

Przepatrzyłem chyba wszystkie możliwe strony o aparatach, porównania, testy, recenzje użytkowników itd.itp...

...byłem również w sklepie aby zapoznać się z niektórymi modelami organoleptycznie...

...i mam większy mętlik w głowie niż na początku, jednak wolę przebierać wśród woblerów :D

Poszedłem również za radą Remka co do szerokiego kąta i znalzałem coś takiego:

http://www.e-cyfrowe.pl/aparaty/panasonic-lumix-dmc-fx500-cz arny-p-8010.html

co o nim sądzicie ?
Są jeszcze modele TZ - też bardzo ciekawe.

Ale przyznam się szczerze że duże wrażenie (na żywo)zrobił na mnie Canon G9 :D

Pozdrawiam
Kuba




#95 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 16 maj 2008 - 00:18

Remku, a ja ostatnio chodzę na ryby tylko z teleobiektywem (80-200L, f.4). Jest ciężko, ale za to jakie tło wychodzi na portretach ;)


Tak Jacku rozmycie (tzw.bokhen) będzie rzeczywiście przepiękne ale niestety zastosowanie obiektywu w tym zakresie powoduje, że ryby zostają dość dotkliwie pomniejszone. Nawet duże sztuki wydają się wyglądać na małe. Ja do wędkarskiej fotografii używam czegoś z zakresu 24-35 mm i tutaj ryba wygląda dobrze a niekiedy jeszcze lepiej choć nie ukrywam, że nadal brakuje mi modeli z rybą by wyrobić własny styl. :D

Jeśli chodzi o bużetowy aparat i dobrą jakość to polecam aparacik, który ma Hasior. Kiedyś miałem jego poprzednika (przelotnie co prawda) i sprawował się wyśmienicie. Hasiora aparacik to aparacik za max. 500pln a robi na prawdę super zdjęcia. Zobaczcie sobie w wątku o Irlandii.

Pozdrawiam
Remek

#96 OFFLINE   Panek

Panek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2387 postów
  • Imię:Karol

Napisano 16 maj 2008 - 06:53

no to i ja trafiłem do tego wątku, tylko że jak dla mnie mógł by być aparat używany :D. Najgorsze jest to że zawsze gdy zawezmę się
żeby coś kupić, to po moim zakupie za około miesiąc pojawia się jakaś nowa technologia, czy coś innego i to samo mógł bym kupić niemal połowe taniej :unsure:
mała prośba do Pana @Remka, prosze o odp na mój priv :mellow: bo czekam już niemal 2 tygodnie, i nie wiem czy może priv nie doszedł, lub
dostałem wiadomość zwrotną ale nie doszła... albo coś, i tak czekam i czekam :mellow:

#97 OFFLINE   Jaculek

Jaculek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 211 postów

Napisano 16 maj 2008 - 11:57

Remku, z tele i tło jest piękne, i ryby wyglądają imponująco (choć rzeczywiście nie są przerysowane). Niebawem coś pokażę, tylko muszę jakiś progam do edycji na kompie zainstalować.

#98 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 17 maj 2008 - 08:42

Remku, z tele i tło jest piękne, i ryby wyglądają imponująco (choć rzeczywiście nie są przerysowane). Niebawem coś pokażę, tylko muszę jakiś progam do edycji na kompie zainstalować.


Jacku,
Czekam z niecierpliwością.

Pozdrawiam
Remek

#99 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 17 maj 2008 - 08:44


mała prośba do Pana @Remka, prosze o odp na mój priv :mellow: bo czekam już niemal 2 tygodnie, i nie wiem czy może priv nie doszedł, lub
dostałem wiadomość zwrotną ale nie doszła... albo coś, i tak czekam i czekam :mellow:


Od razu wyjaśnijmy sobie, że tutaj (na forum) nie ma Panów a zwracamy się do siebie na Ty :D

Nie było mnie więc jak zaznaczyłem na forum nie odpowiadałem na privy. Odpowiedź generalnie do Ciebie jest w tym wątku. Jeśli chcesz wydać niewielką kwotę pieniędzy na dobry aparat to zaopatrzyłbym się w sprzęt taki jak ma hasior czyli aparat Canona z serii A.

Pozdrawiam
Remek


#100 OFFLINE   Panek

Panek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2387 postów
  • Imię:Karol

Napisano 17 maj 2008 - 10:48

Canon serii a? no dobrze porozglądam się :unsure:
A co do mówienie na Pan, już wiele razy mnie nawracaliście tu na forum ale ja się chyba nie odzwyczaje, w końcu jestem tu najmłodszy a osobom starszym :mellow: szacunek oddawać trzeba :mellow: :mellow:




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych