Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Zdjecia keltow, pro i kontra


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
340 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 06 styczeń 2014 - 23:00

Redakcja jerkbait.pl rozwaza wprowadzenie zmian w regulaminie dotyczacym publikacji zdjec. Chcielibysmy poznac opinie forumowiczow na temat zdjec keltow prezentowanych na forum. W imieniu redakcji zapraszam do rzeczowej i kulturalnej dyskusji.


  • Kuba Standera lubi to

#2 OFFLINE   Salmo_Salar

Salmo_Salar

    FlyFisher

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1227 postów
  • LokalizacjaBp

Napisano 06 styczeń 2014 - 23:11

Jako użytkownik tego forum wnioskuję o wrzucenie tematu do przedyskutowania na temat umieszczania zdjęć/łowienia okoni spod lodu lub z wód wolnych od pokrywy lodowej w okresie od stycznia do marca.

 

Poziom zaproponowanej przeze mnie dyskusji jest podobny do tego w/w. Wiadomo jednak o co chodzi, troć/łosoś to ryba szlachetna, a nie jakiś psi okonek z rzeczki średniej wielkości gdzie w Polsce są ich tysiące.

 

Pozdrawiam

Salmo



#3 OFFLINE   Bootleg

Bootleg

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 657 postów
  • LokalizacjaNDM/Brodnickie

Napisano 06 styczeń 2014 - 23:13

Dla mnie tak, ale przy zachowaniu "ogólnie ustalonych reguł" - tzn. nie w panierce, nie zakrwawionych, na ziemi etc.- czyli wiadomo jerkowy standard. Kelt, jako ryba może być jednak ukazany całkiem dobrze. Wiadomo, że ryba jest w takim, a nie innym stadium i często "wygląda jak wygląda" - tu każdy ma swój rozum i powinien podświadomie czuć, co warto wstawić, a co niekoniecznie... jeśli ryba jest w bardzo słabej kondycji, mocno wychudzona itd. to można (a czasami  nawet trzeba) sobie darować.

 

Podsumowując: tak, ale z rozsądkiem


Użytkownik Bootleg edytował ten post 06 styczeń 2014 - 23:59

  • dawidaol lubi to

#4 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 06 styczeń 2014 - 23:16

Obyśmy nie popadli w skrajność, jeśli ryba wróci w dobrej kondycji do wody to ja nie widzę w tym nic złego.

Ewentualnym takim zakazem nie zmienimy przepisów, ryby te jak na razie są łowione zgodnie z przepisami i można je w tym okresie łowić.

 

PS

do redakcji, proszę rozważyć inny temat: czy wstawiona fotka  na forum ze złowioną rybą nie powinna zawierać krótkiego opisu, miejsce, czas, warunki, technika, ewentualnie sprzęt i przynęta (no ale te parametry są do ustalenia - szczegółów nie oczekuję), mamy się dzielić informacjami a nie chwalić


Użytkownik @Wojti edytował ten post 06 styczeń 2014 - 23:59

  • dawidaol lubi to

#5 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1618 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski / Toruń

Napisano 06 styczeń 2014 - 23:29

A co takiego w tym kelcie, że nie?
Ja rozumiem, że w UK czy za oceanem łowi się w takim stylu a nie innym. Że łowi się rybę wchodzącą.

Bo inny przeciwnik, styl, tradycja itp. Sam na keltach byłem raz w życiu i też do mnie to do końca nie przemawia, ale bez przesady.

Uważam, że z etycznego pkt widzenia gorzej uwalić hakiem wchodzącego srebrniaka, tuż przed tarłem - niż spływającego keltona.

Oczywiście zakładam naiwnie c&r...

Sławku, gdzie jesteś? Twój temat ;-)
(chociaż chyba wolisz maglować opad, prawda?)

#6 OFFLINE   tofik

tofik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2132 postów
  • LokalizacjaPyrlandia
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Adamek

Napisano 06 styczeń 2014 - 23:39

Z obserwacji zdjęć keltów wnoszę że ryby te wyjątkowo źle znoszą podróż na/jak i samo tarło.Ryby znacznie odbiegają formą od innych ryb łowionych w początkowym okresie dopuszczonym do wędkowania.Generalnie są mało estetyczne.Ale skoro wszech panujący nam RAPR dopuszcza łowienie tych ryb .....to portal może jedynie wymagać zdjęcia potwierdzającego sam fakt wypuszczenia tej "ryby".


  • kotwitz lubi to

#7 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 07 styczeń 2014 - 00:09

Kelt keltowi nierówny. Zaznaczam, że ryba jest mi znana wyłącznie z fotografii :)

Jeśli zdjęcie estetyczne, ryba nie krwawi, a łowca szczęśliwy i chce się radością podzielić, to nie widzę przeszkód. A gdy granice dobrego smaku przekroczone zostają, zwykle reakcja jest szybka i zawsze skuteczna. Nie jest to ryba odbiegająca od wielu majowych szczupaków czy też czerwcowych sandaczy. Odbyła tarło i wygląda - zgodnie ze swoją naturą. Na naturę nie ma się co obrażać, trzeba ją zaakceptować taką jaka jest. 



#8 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 07 styczeń 2014 - 01:00

Jak dla mnie celowe łowienie keltów, zarówno formy wędrownej jak i osiadłej jest słabym rozwiązaniem.

Chwalenie się tym uważam już za zupełną dziwaczność, coś jak łowienie płotek :D

Jednak nie wiem, czy forum jest w stanie udźwignąć kolejny zakaz. Pewne rzeczy albo ktoś czuje, albo trudno zmusić do tego, mieszczą się raczej w estetyce łowienia a w sytuacji, gdy równolegle w wątku dyskutujemy zaciekle czy C&R ma sens - to już dla mnie dyskusje, że kelty to nie ładnie, to zupełna abstrakcja

Myślę ze nie tyle zakaz, co forma zachęty, prośba do użytkowników o nie wstawianie zdjęć zupełnych dętek - mogłoby przynieść dobry skutek. Stawiałbym na pozytywną stymulację, nie linijką po łapkach. Jasne postawienie sprawy - "Panowie, prośba o nie wrzucanie zdjęć keltów salmonidów i wypchanych ikrzyc ryb drapieżnych".  Forum wypracowało swoje metody samoregulacyjne i myślę że z czasem wpłynęłoby na powstanie takie podejścia do zdjęć ryb


  • kocmyrz i Joah12345 lubią to

#9 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 07 styczeń 2014 - 09:20

Panowie to może być bardzo trudny do zgryzienia orzech :) Zwyczajnie współczując modom ewentualnej decyzji , uważam że jest to zagadnienie pozostające zdecydowanie w gestii socjologów , a nie administracji .

Bo w gruncie rzeczy najważniejsza jest wiążąca nas wszystkich wykładnia . Ustalmy więc wprzódy ,  czy dzicz powołana do życia zgodnym wysiłkiem organów PZW oraz mięsięczników uchodzących do dziś za kultowe , występująca u nas masowo , widoczna zwłaszcza zimą pod postacią prymitywnych plemion tzw trociarzy albo pstrągarzy , oblegających brzegi aż do ostatniego ogona , jest naszą lokalna wersją podobną do szczepów Saamów , Papuasów czy Pigmejów , czy jest to tylko banalnie pospolita, zwykła dzicz ?

Tym pierwszym - naszym nowym dzikim , niczego odmówić nie można , nie wolno a nawet nie należy . Matka Unia byłaby smutna  .. a zaraz za  nią WWF, Greenpeace i Klub Gaja  :( Bo tych drugich to spokojnie można z nienależnej czci obedrzeć i możliwości publikacji gatunkowych horrorów też .. :)


  • Kuba Standera i Jozi lubią to

#10 OFFLINE   Jerzy Kowalski

Jerzy Kowalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 672 postów

Napisano 07 styczeń 2014 - 09:41

 Pewne rzeczy albo ktoś czuje, albo trudno zmusić do tego, mieszczą się raczej w estetyce łowienia a w sytuacji, gdy równolegle w wątku dyskutujemy zaciekle czy C&R ma sens - to już dla mnie dyskusje, że kelty to nie ładnie, to zupełna abstrakcja

 

Drogi Kubo,

 

Zwróciłeś uwagę na bardzo istotną kwestię.

 

Bardzo często przewijają się przez dyskusje nawiązania do dziwacznie rozumianej "etyki", do specyfocznego pojmowania "legalności", a tu chodzi przede wszystkim o dominujący w Polsce rodzaj ESTETYKI właśnie ... Bardzo trafnie przedstawił ten rodzaj estetyki, na podstawie badań naukowych, oraz wlasnej twórczości, Kazimierz Grześkowiak. Zachęcam do obejrzenia poniższego materiału od minuty 2:50, gdzie to wszystko jest, "kawa na ławę", opisane ... ;)

 

http://www.youtube.c...h?v=SVwrlRJ_RAs

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Jerzy Kowalski


  • Kuba Standera i zlotowlosy lubią to

#11 OFFLINE   Taps

Taps

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1190 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Osiński

Napisano 07 styczeń 2014 - 11:05

Redakcja jerkbait.pl rozwaza wprowadzenie zmian w regulaminie dotyczacym publikacji zdjec. Chcielibysmy poznac opinie forumowiczow na temat zdjec keltow prezentowanych na forum. W imieniu redakcji zapraszam do rzeczowej i kulturalnej dyskusji.

Krytykę łowienia keltów przynieśli wędkarze łowiący w Skandynawii i na wyspach.Tamte wzorce próbujecie przenieść na nasze podwórko.Może i jest tego sluszność.

To, aby być konsekwentnym i w pełni etycznym wędkarzem,wprowadzcie polskie wzorce na wyspy i zakazujcie łowić szczupaków w okresie tarła.

Jak dla mnie bardziej etyczne jest łowienie ryb 2 miesiące po tarle(troć),niż w tarle(szczupak)

 

Bardziej bym zakazał publikowania ikrzyc z napakowanym brzuchem szykującej sie do rozrodu niż keltów.



#12 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4433 postów

Napisano 07 styczeń 2014 - 11:28

Krytykę łowienia keltów przynieśli wędkarze łowiący w Skandynawii i na wyspach.Tamte wzorce próbujecie przenieść na nasze podwórko.Może i jest tego sluszność.
To, aby być konsekwentnym i w pełni etycznym wędkarzem,wprowadzcie polskie wzorce na wyspy i zakazujcie łowić szczupaków w okresie tarła.
Jak dla mnie bardziej etyczne jest łowienie ryb 2 miesiące po tarle(troć),niż w tarle(szczupak)
 
Bardziej bym zakazał publikowania ikrzyc z napakowanym brzuchem szykującej sie do rozrodu niż keltów.


Witam,

Ja bym wolał łowić srebrniaki jak są w rzekach ale u nas nie jest to możliwe, ze względu na przepisy :( zostają kelty :( :(

#13 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 07 styczeń 2014 - 12:59

Michał , ten mało chlubny model można śmiało odwrócić na pospolity w świecie standard . Tylko trzeba mieć do tego chęć oraz ambicje bycia kimś więcej niż pazerny konformista :)



#14 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 07 styczeń 2014 - 13:55

@salmo-salar, to wrzucaj, twoja inicjatywa bedzie mile widziana.

 

@Wojti, rozwazylismy juz dawno temu http://jerkbait.pl/t...ach-połowu-ryb/ O regulaminie przypominam srednio co 2-3 dni.

 

@wojciiech i Bujo, czy widzieliscie takie tlumy nad rzekami trociowymi w maju lub sierpniu jak w styczniu?

 

Panowie, tematem dyskusji jest sens wstawiania na forum fotek keltow (troc, losos, pstrag). Czy fotki keltow wnosza cos do naszego hobby, czy wrecz odwrotnie?



#15 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1618 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski / Toruń

Napisano 07 styczeń 2014 - 14:38

Sławku, czyli co? Weźmy się - i zróbcie? Jak trzeba tylko odwrócić - to czemu nie odwracasz w praktyce? :-)

Luko, w maju nad Drwęcą widziałem tylko krzaki...
Rozumiem Twój punkt widzenia, ale to jest Polska, jakie prawo i mentalność, takie zwyczaje.
Oni są 1 stycznia po białko, nie czarujmy się.

Ja się w Nowy Roknie stawiłem, za to postaram się być w ostatni weekend września.

Można promować daną idee, a czy zakazy coś dają, nie sądzę.

#16 OFFLINE   Jerzy Kowalski

Jerzy Kowalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 672 postów

Napisano 07 styczeń 2014 - 14:51

 Czy fotki keltow wnosza cos do naszego hobby, czy wrecz odwrotnie?

 

Szanowny Panie Łukaszu,

 

Moim zdaniem - wręcz odwrotnie. ;)

 

Wyrażony przed dziesięciu laty pogląd na to zagadnienie nie zmienił mi się. :)

 

http://archiwum.rybi...rticleview/2257

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Jerzy Kowalski


  • Dagon lubi to

#17 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 07 styczeń 2014 - 14:54

wojjciech , widziałeś Ty mnie na keltowisku ? :)

Zauważ ilu ludzi o znanych nazwiskach , wpływowych i znaczących w środowisku bierze w tym paskudnym procederze udział . Ile imprez się wykreowało , poglądów utrwaliło , ilu ludzi nasiąkło tą chorą pedagogiką ..

Nawet rybacy keltów nie łowią .. ale dla równowagi to my jesteśmy cacy :)    



#18 OFFLINE   zlotowlosy

zlotowlosy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 101 postów
  • LokalizacjaGoleniów / Szczecin
  • Imię:Marcin

Napisano 07 styczeń 2014 - 14:58

Drogi Kubo,

 

Zwróciłeś uwagę na bardzo istotną kwestię.

 

Bardzo często przewijają się przez dyskusje nawiązania do dziwacznie rozumianej "etyki", do specyfocznego pojmowania "legalności", a tu chodzi przede wszystkim o dominujący w Polsce rodzaj ESTETYKI właśnie ... Bardzo trafnie przedstawił ten rodzaj estetyki, na podstawie badań naukowych, oraz wlasnej twórczości, Kazimierz Grześkowiak. Zachęcam do obejrzenia poniższego materiału od minuty 2:50, gdzie to wszystko jest, "kawa na ławę", opisane ... ;)

 

http://www.youtube.c...h?v=SVwrlRJ_RAs

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Jerzy Kowalski

 

@Jerzy trafiłeś w 10 przywołując wywód Kazimierza Grześkowiaka! B)
 



#19 OFFLINE   Dagon

Dagon

    :P

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3079 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 styczeń 2014 - 14:59

Szanowny Panie Łukaszu,

 

Moim zdaniem - wręcz odwrotnie. ;)

 

Wyrażony przed dziesięciu laty pogląd na to zagadnienie nie zmienił mi się. :)

 

http://archiwum.rybi...rticleview/2257

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Jerzy Kowalski

To jest bardzo dobry artykuł i chyba pierwsze konkretne argumenty w całej tej dyskusji "dlaczego nie", wartościowe dla kogoś kto dopiero stanął przed potrzebą wyrobienia sobie opinii w temacie, wartościowe dla mnie.


Użytkownik Dagon edytował ten post 07 styczeń 2014 - 15:00


#20 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4433 postów

Napisano 07 styczeń 2014 - 15:12

Witam,

Niestety trocie i lososie do naszych rzek nie chcą jakoś za bardzo wchodzić w lecie, coś tam sie pojawi ale sami wiemy ile. Na styczniowych trociach byłem pare razy, g...o zlowilem, swietnie spędziłem czas w gronie znajomych i tak bardziej sie na to zapatruje. Jak pisano kelty bywają rożne. Takich typowych zdechlakow to może i nie ma co wstawiać ale dla kogoś pierwsza rybka od paru lat nawet w postaci kelta może być jakimś tam trofeum.

Lukomat- problem jest bardziej złożony niż by sie wydawało bo jakby automatycznie będzie obejmował inne ryby. Pare miesięcy temu łowcy dumnie prezentowali szwedzkie szczupaki dosłownie wytargane z traw gdzie sie tarly. Praktycznie cała wiosna będzie wtedy bez zdjęć na forum może oprócz lipieni i glowacic a o ilości zgłoszeń do moderatorow to już nie wspomnę :)

Bujo




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych