Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Humminbird 998C HD DI SI


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
74 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 styczeń 2014 - 11:20

Tak sie zastanawiam....wiadomo, ze jest to dosc spory gabarytowo sprzet i raczej przeznaczony do zainstalowania na jakiejs konsoli sterowniczej, pulpicie czy czyms takim. W tego typu lodkach z reguly tez mamy do czynienia z zasilaniem centralnym z akumulatora...

Ja tak sie zastanawiam jakby z tego zrobic taki zestaw "portable" do instalacji przenosnej na pontonach, lodkach (inne raczej wykluczam z powodu gabarytow sprzetu :) )

 

Ktos to moze przeanalizowal? W szczegolnosci sprawe zasilania - niby sonda pobiera 8000W PTP czyli okolo 2 x wiecej niz moja...czyli powinno wystarczyc 2 x 9AH...

 

Gumo



#2 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 15 styczeń 2014 - 11:37

Taki sprzęt jak wspomniałeś powinien mieć zasilanie z akumulatora i ja bym na Twoim miejscu szedł w kierunku małogabarytowego akumulatora żelowego. 2x9Ah połączone równolegle w długie dni nie zapewni Ci prądu, spodziewam sie komentarzy jak wyłączysz to i to jak nie będziesz  korzystał z tego to na styk starczy, ja mówię "nie", taki sprzęt nie może mieć ograniczeń, tym bardziej ze żywotność tych akumulatorków będzie spadać z miesiąca na miesiąc, ja odradzam to rozwiązanie.

 

Mam HDS-5 wiec to nie ta liga ale aku (małogabarytowy) mam do niego 54Ah i mam spokój na 3 dni pełnego pływania (10-12godz)

 

pozdrawiam

 

PS

sonda pobiera 8000W jesteś tego pewien? jak dla mnie za dużo


Użytkownik @Wojti edytował ten post 15 styczeń 2014 - 11:42


#3 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 15 styczeń 2014 - 11:40

8000w to to 8kw by bylo.... te waty chyba jakies marketingowe po mojemu p=u*i. na ich www pisze 800ma bez swiatel. Niech bedzie 1.6a ze swiatlami to 2x9ah to styknie na ladne pare h. Wg tego samego www moj 597cihddi bierze 615ma. Ps moja ma 7x7.5x4.5 cale a 998 to 11x6x4 cale wiec nie jakos kosmicznievwieksza jak bede w domu wysle moj pomysl na uchwyt do echa etc.

#4 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 styczeń 2014 - 11:58

To znaczy 500W RMS x 2 gdzies wezmie. Z tym, ze mam wrazenie, ze ma to scisly zwiazek z moca sygnalu (podobnie jak peek to peek - PTP)

Mnie chodzi tylko o to na ile mi wystarczy jakis mniejszy aku (jak nie bede mial mozliwosci korzystania z cewki silnika wygladzonej przez akumulator standardowy). Rozwiazanie przenosne - wiec w domysle niezbyt gabarytowy akumulator zelowy deep cycle.

 

Gumo



#5 OFFLINE   Comandor

Comandor

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 11 postów
  • LokalizacjaLublin/Warszawa
  • Imię:Piotrek

Napisano 15 styczeń 2014 - 12:04

Koledzy te moce to nie są moce elektryczne tylko sygnału, w manualu humminbirda napisane jest że pobór prądu wynosi ok 1-1,1A przy napięciu znamionowym czyli aku 12V. Więc bezpiecznie można przyjąć że jeden aku 9Ah wystarczy na około 6h pływania.



#6 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 15 styczeń 2014 - 12:11

2x9Ah starczy Ci na styk (10-12godz), w bardzo długie dni  i zbiegiem czasu jak aku będzie traciło Ci pojemność będzie brakowało mocy ;)

 

PS

przy oszczędnych ustawieniach pobór 780 mA a max tak jak napisał kolega post wyżej 1,1 A


Użytkownik @Wojti edytował ten post 15 styczeń 2014 - 12:14


#7 OFFLINE   paawelek83

paawelek83

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1300 postów
  • LokalizacjaOżarów Mazowiecki

Napisano 15 styczeń 2014 - 12:14

Koledzy te moce to nie są moce elektryczne tylko sygnału, w manualu humminbirda napisane jest że pobór prądu wynosi ok 1-1,1A przy napięciu znamionowym czyli aku 12V. Więc bezpiecznie można przyjąć że jeden aku 9Ah wystarczy na około 6h pływania.

 


Dla mnie bzdura i te obliczenia można w buty wsadzić.

Kiedyś obliczałem i już nie pamiętam szczegółów ale według wzorów moja elite 5x powinna na 7ah hulać cały dzień a ledwo 2-3h dawało radę. potem mostkowałem dwa aku 7 ah ale one też szybko siadały ale chociaż starczało na cały dzień pod warunkiem wyłączania podczas łowienia ale na sesyjkę trola by nie starczyły.

podłączenie do baterii 60ah deep cycle rozwiązało problem zasilania ale pojawił się problem noszenia co jakiś czas baterii do ładowania.

Uważam że tak prądożerne urządzenia powinny być podłączone do dużego aku doładowywanego z silnika.



#8 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 styczeń 2014 - 12:35

Dobra, widze, ze trzeba wlaczyc i niech chodzi - bedzie wiadomo...

Zdaje sobie sprawe, ze sytuacja nie bedzie idealna ale jak napisalem chodzi o uzywanie urzadzenia w roznych konfiguracjach.

Jakies pomysly jak taki telewizor montowac?

 

Gumo



#9 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 15 styczeń 2014 - 12:35

Koledzy te moce to nie są moce elektryczne tylko sygnału, w manualu humminbirda napisane jest że pobór prądu wynosi ok 1-1,1A przy napięciu znamionowym czyli aku 12V. Więc bezpiecznie można przyjąć że jeden aku 9Ah wystarczy na około 6h pływania.

Przejrzałem instrukcję 998c i nigdzie nie znalazłem informacji dotyczącej poboru prądu. Wskazany przez kolegę @Comandor pobór prądu 1-1,1A jest wysoce prawdopodobny. Zrobiłem sobie zestaw przenośny z torby Minn Kota z dwoma akumulatorami Yuasa (po 7Ah każdy) do Humminbirda 998c hd SI i jakoś mi to wystarcza na dzień wędkowania. Mógłbym wstawić większe akumulatory bo  miejsce by się znalazło ale ładowarka daje mi prąd ładowania 1,5 A, ma wygodne wyjście do ładowania więc dałem sobie spokój.

Myślę, że  dobre akumulatory i przyzwoita ładowarka może być rozwiązaniem szybkiego rozładowywania się akumulatorów


Użytkownik Paprykarz edytował ten post 15 styczeń 2014 - 12:37


#10 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 styczeń 2014 - 12:56

No..i to by pasowalo z tym moim porownaniem - trzeba 2 x tyle przy zalozeniu ograniczania sie w poborze w dni czerwcowe.

Ja mam Yuase w samochodzie - zalozyli mi w serwisie jako podobno b.dobry (wyjscia i tak nie mialem) - ale wyglada ze jest ok (zalozylem najwiekszy jaki dalo rade :) )

Natomiast tu to ja bede targal....ryzykowal tez nie bede - zelowki do sond nabywam juz wylacznie w takim spec sklepiku. Mozna nabyc w "gabarycie 7Ah" troche pojemniejsze - 9Ah.

 

Gumo



#11 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 15 styczeń 2014 - 13:03

Zwykle akumulatory kupuję także w spec sklepiku gdzie zaprzyjaźniony sprzedawca pokazał mi trzy różne akumulatory w gabarycie 7AH o pojemności 9Ah z których podobno tylko jeden był zbliżony do 9Ah. Faktem było, że ten jeden był wyraźnie cięższy od pozostałych. Chińczycy podobno są gotowi napisać na obudowie co tylko zamawiający sobie zażyczy  ;)



#12 OFFLINE   Comandor

Comandor

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 11 postów
  • LokalizacjaLublin/Warszawa
  • Imię:Piotrek

Napisano 15 styczeń 2014 - 13:08

@Paprykarz http://store.humminb...ons_Manual.pdf strona 123, rubryka "Current draw".

 

@Paawelek83 Nie wiem czy można sobie te obliczenia "w buty wsadzić" ponieważ są to powszechne prawa prawa fizyki, które raczej nie przekłamują. Są dwie opcje rozwiązania takiego przypadku: producent kłamie w specyfikacji swojego urządzenia lub miałeś akumulatory które straciły swoją pojemność.



#13 OFFLINE   witek

witek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 960 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 styczeń 2014 - 14:12

8000 w p-t-p. 2x9 Ah starczy na jakieś 4-5 godz. Ja mam Lowrace 17 M (gray) o tej samej mocy i aku żelowy 17 Ah starcza mi na jakieś 7 godz.



#14 OFFLINE   JACOB01

JACOB01

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 121 postów

Napisano 15 styczeń 2014 - 14:20

Witam,

proponuję akumulatorek  20 Ah,

mam Humminbird 996 C 3D (pobiera -mierzyłem ok, 900 mA)

akumulator taki wystarcza na 2 dni całodniowego wędkowania i czasem dłużej.

Mam dwa akumulatory 20 Ah, jeden sie ładuje ,drugi pływa.

Miałem tez 9 Ah , ale cały dzień dla niego to był problem.

Akumulator 20 Ah jest trochę większy niż 9 Ah , ale dużo mniejszy niz np 35 Ah.

Sama echosonda mieści się w standardowy pokrowiec na echosondę .

Pozdrawiam.



#15 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 15 styczeń 2014 - 14:27

@Paprykarz http://store.humminb...ons_Manual.pdf strona 123, rubryka "Current draw".

 

 

Okazuje się że są różne wersje instrukcji. Posiadana przeze mnie jest nieco dłuższa ale okazuje się że niepełna (starsza wersja)

str.123 Załączony plik  ScreenHunter_001.jpg   70,76 KB   13 Ilość pobrań

specyfikacja Załączony plik  ScreenHunter_002.jpg   81,4 KB   12 Ilość pobrań



#16 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 15 styczeń 2014 - 14:39

Do swojego 798 kupiłem nowy akumulatorek toyama 9ah bo stary 7ah nie dawał rady. Wygląda to tak, że w najdłuższe w roku dni ledwo wystarcza mi ta 9-tka. Ale żeby tak się działo to muszę korygować podświetlenie. I tak, póki nie ma słońca, jest szarówka itp. to ekran ściemniam do wartości 0-3. Jak jest widno lub świeci mocno słońce to wystarcza mi podświetlenie w granicach 5-7. Przy maksymalnym podświetleniu nie masz szans żeby wytrzymał cały dzień nawet w grudniu. 
Podsumowując polecam założyć jedną baterie np. 30 ah. Wtedy komfortowo można korzystać z pełnego podświetlenia, co przydaje się szczególnie w przypadku DI, SI. 2x9ah będziesz musiał ładować każdego wieczoru, które z reguły będą zjechane do minimum i zakładając, że pływasz codziennie, od świtu do zmierzchu to nie zdążysz ich w pełni naładować w króciutką noc.

Edit: zapomniałem dodać, że często jak już jestem na wodzie to od świtu do zmierzchu


Użytkownik kotwitz edytował ten post 15 styczeń 2014 - 15:26


#17 OFFLINE   termin

termin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 175 postów
  • LokalizacjaTychy

Napisano 15 styczeń 2014 - 14:41

Ja mialem 2 x 7ah i na caly dzien starczalo (nie lowilem dluzej niz 10h), Zgapiajac od kolegi `flower` wszystko umiescilem w plastikowej skrzynce narzedziowej. Calosc byla dosc ciezka dlatego nie pakowal bym tam aku 9 ah. Dolaczam dwa zdjecia- echo zlozone i rozlozone
Załączony plik  1.jpg   55,63 KB   9 Ilość pobrań
Załączony plik  2.jpg   49,01 KB   9 Ilość pobrań
 
 


#18 ONLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15580 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 styczeń 2014 - 16:04

Podepne się do tematu. Czy to echo kupione w USA ma blokady ? I czy model Humminbird 898C HD DI SI ma tylko o 1 cal mniejszy ekran czy też są inne istotne różnice?

Z tego co przeczytałem do standardowego Covera wchodzi.... 



#19 OFFLINE   termin

termin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 175 postów
  • LokalizacjaTychy

Napisano 15 styczeń 2014 - 19:25

Podepne się do tematu. Czy to echo kupione w USA ma blokady ? I czy model Humminbird 898C HD DI SI ma tylko o 1 cal mniejszy ekran czy też są inne istotne różnice?

Z tego co przeczytałem do standardowego Covera wchodzi.... 

 

To samo tylko ma mniejszy ekran lecz obudowa jest ta sama, Do covera sie zmiesci ale na styk, wrecz go rozciagajac, jest wtedy zly dostep do klawiszy. Moim zdaniem nie pasuje. Pamietaj ze te echosondy maja zewnetrzne odbiorniki GPS i dlugie przewody, a na to potrzeba troche miejsca, 

Mozna oczywiscie uszyc troszke wiekszy cover (ktos sprzedawal kiedys 998 na allegro wlasnie w takich wiekszym coverze, niestety nie udzielil informacji kto mu go wykonal)



#20 OFFLINE   esox lucius

esox lucius

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 19 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Marcin

Napisano 17 styczeń 2014 - 23:25

Ja do 998 używam dwóch akumulatorów 8,5A przy oświetleniu ustawionym na maxa starcza mi na ok 10 godzin przy dłuższym użytkowaniu staram się wyłączać podczas postojów, generalnie pilnuję napięcia tak by nie spadło poniżej 11V.

Echo mam w standardowym coverze humminbird do którego wchodzi na styk (z tego powodu trochę mi się naderwało przy zamknięciu)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych