Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Zestaw na szczupaka z brzegu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
92 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   atomic

atomic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 244 postów

Napisano 15 styczeń 2014 - 22:20

Witam

Powoli zaczynam przeglądać giełdę i szukam jakiegoś fajnego kijka ale sam nie wiem za czym się rozglądać dlatego potrzebuje Waszej pomocy.

Chciałbym zrobić zestaw na szczupaka do woblerów, gum, blach. Mam już zestaw do jerków, ze standardowym kijem od miotły (30-70).
Kijek miałby pracować z shimano chronarch 201e7 i od razu 2 pytania. Czy ten multik będzie pasować? Czy plecionką, którą mam obecnie 20 lbs (węzeł) będzie ok czy musze kupić szpulę i coś cieńszego dać?

Co do cw to sam nie jestem pewien jakie powinno być. Myślałem coś 10-40 z naciskiem na to 10 żeby już kija naprawdę się ładnie ładował ze względu na lotność niektórych lekkich przynęty.

Nie mam pojęcia jakiej długość powinna być ta wędka. Wędkę do jerków mam krótka, chyba 1.85m. Spinningi zawsze miałem w standardowych długościach 2.75. Jaka długość byście polecili?

Co do akcji i ugięcia samej wędki to czy jestem w stanie pogodzić te wszystkie rodzaje przynęty? Jeśli tak to jaką?

Celuje raczej w coś używanego, żeby w miarę możliwości był to jak najlepszy kij. Ciężko mi określić budżet ale czy powiedzmy w granicach 300 zł jestem w stanie dostać coś wartego uwagi?

#2 OFFLINE   meth666

meth666

    Mr. Abu Revo

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1302 postów
  • Lokalizacjaw Łódce
  • Imię:Michał

Napisano 15 styczeń 2014 - 22:38

Mars Cast. Szukaj a znajdziesz. :)

jeśli to z brzegu jeziorka oczywiście, bez brodzenia.



#3 OFFLINE   ManieQ

ManieQ

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1336 postów
  • LokalizacjaBłonie/k Wawy i oklice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Wróbel

Napisano 15 styczeń 2014 - 22:45

Czasami można spotkać na giełdzie Fenwick HMX  1oz, w okolicy Twojej gotówki, myślę że się spokojnie  nada :)



#4 ONLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15577 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 styczeń 2014 - 22:53

Mars Cast. Szukaj a znajdziesz. :)

jeśli to z brzegu jeziorka oczywiście, bez brodzenia.

Mars Cast 2,70 trudno osiągalny. Poza tym za grubo do nielotów 10 gram.



#5 OFFLINE   atomic

atomic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 244 postów

Napisano 15 styczeń 2014 - 22:57

Jakie dokładnie ten Mars Cast miałby być zbyt znaleźć o nim cokolwiek jest ciężko?

Czyli jaką długość możecie polecić z brzegu?

1 oz czyli to ten patyk 10-28 g, tak? (rozumiem, że jest niedoszacowany?)

Akcji szukać "fast" jak ten fenwick?
Dość dawno temu dostałem radę aby właśnie rozglądać się za wędką szybką ale nie ekstremalnie, czyli to bym się w tej myśli jak najbardziej mieściło.

#6 OFFLINE   meth666

meth666

    Mr. Abu Revo

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1302 postów
  • Lokalizacjaw Łódce
  • Imię:Michał

Napisano 15 styczeń 2014 - 23:02

Mars Cast 2,70 trudno osiągalny. Poza tym za grubo do nielotów 10 gram.

Rzucałeś nim Andrzeju? :)

 

No dobra , moja obrotówka miała 14gram.


Użytkownik meth666 edytował ten post 15 styczeń 2014 - 23:06


#7 OFFLINE   ManieQ

ManieQ

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1336 postów
  • LokalizacjaBłonie/k Wawy i oklice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Wróbel

Napisano 15 styczeń 2014 - 23:10

Ja np. z powodzeniem łowię Fenwickiem ESMC63M-MF i wcale mi długość nie przeszkadza, wręcz przeciwnie. Akcję kija musisz dopasować do Swoich preferencji, każdy lubi co innego :)  10-28 gr na pewno do Twoich potrzeb wystarczy.



#8 OFFLINE   atomic

atomic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 244 postów

Napisano 15 styczeń 2014 - 23:23

To może dość dziwne pytanie ale jak trzyma się taki castingowy kij prowadząc jednostajnie woblera? Spinning trzymałem tak aby linka była pod jakimś kątem do wędki (powiedzmy 90°) czy tutaj postępuje się podobnie czy raczej nie aby nie aby nie tracić na przekazie informacji z przynęty? Maniek czyli używasz 1.9 m z brzegu? Zasięg rzutu jakoś mocno spada?

Użytkownik atomic edytował ten post 15 styczeń 2014 - 23:35


#9 ONLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15577 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 styczeń 2014 - 23:53

Rzucałeś nim Andrzeju? :)

 

No dobra , moja obrotówka miała 14gram.

Tak. Miałem ten kijek. 



#10 OFFLINE   wojtasSdl

wojtasSdl

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 18 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 16 styczeń 2014 - 00:03

Koledzy  w kilku wcześniejszych podobnych tematach polecali Okumę Black Rock 2,13 10-35 (w sklepie około 260zł). Sam stoję przed podobnym dylematem jeżeli chodzi o długość kija (będę łowił z brzegu i te 2,13 wydaje mi się trochę za mało). Miał ktoś styczność z Fenwickiem seria Eagle GT?



#11 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 16 styczeń 2014 - 00:20

jezeli ta wedka ma umiec wszystko, to nie bedzie umiala nic dobrze ... kompromis moze byc, ale bedzie tylko kompromisem, ja wybralbym wedke o akcji med-fast, najczesciej opisywana jako 17 lb przy 3/4 oz lub ewtl 20 lb przy 1 oz i o dlugosci 7'6" ... oczywiscie taka wedka nie bedzie sie nadawala do wabikow 40 gramowych ale okolo 30 gramowych i prawdopodobnie bedzie spelniala wiele innych wymogow ... dlugosc jak i nalepka na blanku zawsze, ale to zawsze, zalezy od kupujacego i powinny byc zdefiniowane w realnym sklepie a nie przed monitorem ... pytanie o sposob trzymania wedki traktuje jako zart


  • ManieQ i biker1 lubią to

#12 OFFLINE   atomic

atomic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 244 postów

Napisano 16 styczeń 2014 - 00:46

To nie był żart, pytanie wynika stąd, że na początku była mowa o 2.7m i po prostu nie wyobrażam sobie, że w każdych warunkach będę w stanie skierować kija tak aby miał jeszcze miejsce na jakieś szarpnięcia przynętą.

#13 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 16 styczeń 2014 - 00:51

tzn. jezeli dobrze zrozumialem, szarpanie (?) spinninigiem jest opanowane a zestawem BC nie? jezeli tak, to gdzie tkwia roznice?



#14 OFFLINE   atomic

atomic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 244 postów

Napisano 16 styczeń 2014 - 01:29

szarpnie spinningiem czy inne zabawy przynętą przy wędce 2.7 praktycznie zawsze muszę wykonywać w bok, ponieważ długość kija plus warunki na łowisku rzadko pozwalają mi na inne zachowanie (mam na myśli głównie woblery) Używając jerkbaitow zrozumiałem jak miła odmianą jest praca wędka w pionie, a pierwszą propozycje jaką dostałem tyczyła się długiego kija. Nie mam doświadczenia w prowadzeniu woblera w inny sposób niż kijem do boku ze względu na długość moich spinningów (oczywiście nie jest to 100% regułą), a wszystkie filmiki na YouTube jakie oglądałem to jednak kij skierowany w stronę przynętę (mam na myśli warunki idealne) stąd moje pytanie, bo zabużyło to moje wyobrażenie dotyczące castingu Moja wiedza jak i doświadczenie jest niewielkie, a nie wszystko jest od razu oczywiste tym bardziej, że na wodą rzadko można spotkać przykłady osób od których warto się uczyć (w miejscach gdzie wędkuję). Zdaje sobie sprawę, że wędkarstwo polega na nauce na własnych błędach, ale nie zawsze trzeba zaczynać od zera, bo jakiś ten główny kanon jest na którym się można wzorować a z czasem uczyć się nowych rzeczy z doświadczenia

Użytkownik atomic edytował ten post 16 styczeń 2014 - 01:34


#15 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 16 styczeń 2014 - 10:45

nie kieruje sie tzw. kanonami, z reguly sa blednym kolem (chociazby wszechobecna mantra, ze jerkuje sie krotkim kijem w dol, albo ze gliderami szarpie sie przy napietej lince itd) i wole sie trzymac z daleka od nich, natomiast jak napisales, to wlasne doswiadczenia sa miarodajne  :) 

 

wracajac do tematu szarpania (nadal zbytnio nie wiem co masz na mysli, piszac o szarpaniu i wychodze z zalozenia, ze masz na myli podciagniecia szczytowka) to wedlug mnie jest wiele skladowych decydujacych o tym jak prowadzic dana przynete, bo tak naprawde sa przynety, ktore lepiej pracuja kiedy sa podciagane szczytowka w gore, inne w dol a jeszcze inne w bok ... a to wszystko niezaleznie od dlugosci wedki, to praca wabika determinuje jak go prowadzic, a zwlaszcza w przypadku niektorych, bardzo specyficznych woblerow ... oczywiscie, ze w miare mozliwosci, wedke nalezy skierowac w strone przynety, kazda wedke i przy uzyciu kazdej przynety, bez roznicy czy jest to spinning czy BC, chociazby ze wzgledu na zaciecie ale tez w przypadku jigowania, aby moc zauwazyc przesuniecia lub zluzowanie linki i na nie zareagowac

 

osobiscie przy wyborze dlugosci wedki kieruje sie technika prowadzenia wabikow i gabarytami tych ostatnich, tzn. kiedy uzywam przynet duzych i ciezkich wybieram wedki krotkie, nawet z brzegu, natomiast kiedy uzywam wabikow lekkich wybieram wedki tak dlugie jak tylko moge, czesto o dlugosci uzywanej wedki decyduja warunki panujace nad lowiskiem i czasami pomimo, ze wolalbym wedke dluzsza jestem 'zmuszony' uzyc wedki krotkiej, czyli w moim wypadku o dlugosci wedki decyduje, w duzej mierze, komfort lowienia, nie jakies przez kogos wydumane kanony ...

 

nie sadze zeby bylo mozliwe wystawienie recepty przycietej na kazdego :)



#16 OFFLINE   atomic

atomic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 244 postów

Napisano 16 styczeń 2014 - 14:21

Jak sam widzisz moje doświadczenie jest niewielkie. Oczywiście się z tym wszystkim zgadzam co piszesz, choć nie ukrywam że popełniam błędy i już zamykając sprawę tego szarpania, bo ciężko to wszystko ubrać w słowa, ale mimo wszystko to po części odpowiedziałeś mi na pytanie i poprawiłeś mnie, bo nie ukrywam, że niektóre woblery czy obrotówki prowadziłem kijem do boku (jak to standardowo widać na wodą u innych). Myśląc, że bezpośredni kontakt przez kołowrotek linki z przynętą to coś co całkowicie wygłasza brania (chodzi mi o sytuację gdy linka wchodzi idealnie równolegle przez przelotki i trafia na kołowrotek; oczywiście sytuacja trochę przerysowana) Wracając do wyboru wędki to mógłbyś mi powiedzieć dlaczego wspomniałeś o wędce med-fast? Czy to kwestia Twoich preferencji, a może aspekt rzutowym lżejszym wabikiem? Muszę wybrać się do sklepu i zobaczyć czym kij fast w przedziale do 1 oz będzie różnić się od med-fast w ręce, bo jedyny jaki posiadam o takie akcji to talon ale do 10g więc jest to bardziej kluska. 30/35 g jako górne cw będzie dla mnie zupełnie wystarczające, bardziej zależy mi aby jak najniżej zejść w dół. Z długości to jednak korci mnie aby był to kij max. 2.1 m. Nie wiem jak to przełoży się na odległości rzutu w stosunku do 2.6/2.7 ale nie mam takiej wędki i inaczej się nie przekonam.

Użytkownik atomic edytował ten post 16 styczeń 2014 - 14:25


#17 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 16 styczeń 2014 - 14:31

wedki o akcji med-fast sa wedlug mnie po prostu najbardziej uniwersalne, ogarniaja woblery, blachy jak i gumy, pozwalaja na dalekie rzuty nawet nielotami, maja na tyle gietkie plecy, ze szczupak potrafi sie sam zaciac nie odbijajac sie od wabika, a ze szukasz wedki pod wabiki szczupakowe to taki wlasnie zaproponowalem ... fast od med-fast rozni sie ugieciem, fast jest bardziej szczytowe niz med-fast, jezeli masz mozliwosc to obejrzyj sobie wedke na blanku batson IP904F ... to taki uniwersal co wszystko potrafi ale nic rzeczywiscie dobrze



#18 ONLINE   kefaspirit

kefaspirit

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 305 postów
  • Lokalizacjasilesia

Napisano 16 styczeń 2014 - 15:56

Mars Cast 2,70 trudno osiągalny. Poza tym za grubo do nielotów 10 gram.

Ja obecnie użytkuje ten egzeplarz i rzeczywiście dobra zabawa zaczyna się powyżej 15g. Slider 7 S leci już lepiej niż zadowalającą.

Ten kijek najbardziej mi sie sprawdza do łowienia z brzegu, ale na Odrze (śląska czyli raczej górna- niezbyt szeroka). Gumy na jigach >15g, przynety boleniowe typu gumy RH >10cm czy wobler RH latają pod drugi brzeg.

No i czuć na nim doskonale każdy ruch przynęty.



#19 OFFLINE   atomic

atomic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 244 postów

Napisano 16 styczeń 2014 - 16:23

wedki o akcji med-fast sa wedlug mnie po prostu najbardziej uniwersalne, ogarniaja woblery, blachy jak i gumy, pozwalaja na dalekie rzuty nawet nielotami, maja na tyle gietkie plecy, ze szczupak potrafi sie sam zaciac nie odbijajac sie od wabika, a ze szukasz wedki pod wabiki szczupakowe to taki wlasnie zaproponowalem ... fast od med-fast rozni sie ugieciem, fast jest bardziej szczytowe niz med-fast, jezeli masz mozliwosc to obejrzyj sobie wedke na blanku batson IP904F ... to taki uniwersal co wszystko potrafi ale nic rzeczywiscie dobrze


a jeśli nie iść w uniwersał to jakie charakterystyki powinny mieć kije do:
-woblerów
-blach
-gum (czy ew swimbaity też tutaj podejdą)?

Wszystko powiedzmy do 30-35g

#20 OFFLINE   EMMS

EMMS

    Pike Father

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 926 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Michał

Napisano 16 styczeń 2014 - 17:15

W zasadzie, tak jak napisałe Ci pitt, zamiast rozmieniać się na drobne i tworzyć sztukę dla sztuki - lepiej ułatwić sobie życie i pójść w stronę raczej uniwersalnych rozwiązań. A jeśli naprawdę chciałbyś przymierzyć do kijów dedykowanym konkretnym przynętom, poczytaj artykuły amerykańskich wędkarzy - oni bardzo lubią wąsko specjalistyczne łowienie. Czasami przyprawiają tym o zawrót głowy...






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych