Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Uszkodzony lub złamany blank - co zrobić, jak naprawić?

blank tech-rb

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
448 odpowiedzi w tym temacie

#421 OFFLINE   kineret

kineret

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 440 postów
  • LokalizacjaWrocław i okolice
  • Imię:Aleksander

Napisano 07 luty 2020 - 13:57

Dokłądnie. @Mekamil będzie wiedział co z tym zrobić ;)



#422 ONLINE   Sławek77

Sławek77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1371 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 06 czerwiec 2020 - 08:48

Panie,Panowie

 

     Mam odprysk lakieru na blanku,czym najlepiej to zabezpieczyć sposobami "domowymi"??



#423 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4960 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 06 czerwiec 2020 - 09:42

... jeżeli jest spory odprysk , to żywica lub lakier ;  jeżeli mały , to można na szybko zabezpieczyć za pomocą klejów błyskawicznych cyjano.......



#424 ONLINE   Sławek77

Sławek77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1371 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 06 czerwiec 2020 - 10:12

... jeżeli jest spory odprysk , to żywica lub lakier ;  jeżeli mały , to można na szybko zabezpieczyć za pomocą klejów błyskawicznych cyjano.......

coś takiego...

 

Załączony plik  IMG_20200605_185903_resized_20200606_105426531.jpg   45,63 KB   12 Ilość pobrań

 


Użytkownik Sławek77 edytował ten post 06 czerwiec 2020 - 10:15


#425 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4960 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 06 czerwiec 2020 - 10:25

Ze względu na to , że jest to odprysk lakieru który zabezpiecza napis , a nie odprysk lakieru z blanku - najlepiej było by zrobić to właśnie lakierem do omotek .  Nie powinno po zabiegu nawet pozostawić śladu naprawy.

 

Taki odprysk nie powoduje żadnych komplikacji w blanku , a tylko w doznaniach wizualnych. 

Bez problemu na wolnym czasie  można to zrobić i nie koniecznie od zaraz.


Użytkownik miramar69 edytował ten post 06 czerwiec 2020 - 10:30


#426 OFFLINE   Jarek B

Jarek B

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 92 postów
  • Lokalizacjamałopolska
  • Imię:Jarek

Napisano 08 sierpień 2020 - 21:05

Witam,
Panowie ogromny problem mam :( złapałem mój kijek brzanowy "batson rx7 10,8 #5" czy orientuje się ktoś może gdzie można zamówić jeden element tej wędki??

#427 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18575 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 sierpień 2020 - 22:58

Witam,
Panowie ogromny problem mam :( złapałem mój kijek brzanowy "batson rx7 10,8 #5" czy orientuje się ktoś może gdzie można zamówić jeden element tej wędki??

 

dystrybutorem Batsona jest Fishing Center  - zadzwoń, pogadaj , może jakoś pomogą


  • Jarek B lubi to

#428 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4359 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 15 sierpień 2020 - 07:00

Używał ktoś z Was koledzy rękaw węglowy do wzmocnienia naprawianego po złamaniu miejsca? Oczywiście jako warstwa wierzchnia, powiedzmy jako estetyczne wykończenie i wzmocnienie połączenia naprawionego metodą "spigot".

#429 OFFLINE   kineret

kineret

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 440 postów
  • LokalizacjaWrocław i okolice
  • Imię:Aleksander

Napisano 18 sierpień 2020 - 15:45

Rękaw lub mata węglowa po nasiąknięciu żywicą tworzą niezwykle sztywne połączenia o w dużej mierze je dyskwalifikuje przy naprawie pracującej części blanku. W zależności od technologii i jakości materiałów wytrzymałość naprawionego miejsca może nawet przewyższać pierwotną wytrzymałość rurki węglowej - co jest pożądane w przypadku naprawy drogich ram rowerowych lub dronów, ale w przypadku blanków już niekoniecznie. Oczywiście, niskomodułowy blank o głębokim ugięciu połączony tą metodą może nawet wytrzymać (widziałem muchówkę naprawioną wyłącznie za pomocą żywicy epoksydowej, która z powodzeniem łowiła ryby do końca wyjazdu) ale im wyższy moduł węgla tym ryzyko, że naprawa nie przeżyje pierwszego głębokiego ugięcia rośnie. Do tego zarówno rękawy jak i maty węglowe to bardzo niewdzięczne materiały do pracy przy tego typu naprawach i widzę dla nich zastosowanie wyłącznie przy pękniętych łączeniach lub w sztywnych dolnikach.

 

Precyzyjnie docięty kawałek gotowego blanku nada się do tego celu znacznie lepiej - jest to element lżejszy, elastyczny oraz znacznie łatwiejszy do idealnego dopasowania do złamanego blanku z użyciem lakieru do omotek zamiast kleju.

 

Ekspertem nie jestem, ale mam na koncie już kilka udanych napraw beznadziejnych przypadków i zawsze oprócz dopasowanego spigotu łączącego (wewnętrznie) obie części złamanego blanku stosuję jeszcze zewnętrzne łączenie wycięte z kawałka blanku o niższym module sprężystości (najlepiej kompozyt) zwykle z pociętej muchówki, rzadziej feedera. Jest to kluczowe, aby łączenie pozostawało elastyczne, nie powodując przesztywnień i w rezultacie zmęczenie materiału etc.

 

Uważam, że przy wszelkich naprawach blanków priorytetem jest maksymalne przywrócenie funkcjonalności blanku bez uszczerbku na czułości czy ugięciu, a estetyczne wykończenie zawsze schodzi na drugi plan, ponieważ wędka już nigdy nie będzie wyglądać tak samo jak przed złamaniem... Załączam jeszcze fotkę z naprawy, która wyszła mi nawet "estetycznie" - jest to Fenwick Aetos z pierwszej serii (te, które strzelały przez zły spacing) ze szczytówką skutecznie naprawioną ww. metodą - właściwie bez żadnego uszczerbku na czułości czy akcji blanku oprócz zwiększonej masy o zaledwie 0,2g (tyle co średnia stalowa przelotka). Może ktoś pomyśleć, że wstyd takim czymś łowić - a dla mnie to powód do dumy, bo kijek jest świetny, ryby łowi i bardzo go lubię. Pozdrawiam  ;)

fwk.png


Użytkownik kineret edytował ten post 18 sierpień 2020 - 16:15

  • Friko i S.N. lubią to

#430 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4359 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 19 sierpień 2020 - 20:10

Naprawiana będzie druga od dołu sekcja karpiowki. Sztywna, ścianki papierowe (zgodnie z ówczesną modą), łamią się, pękają i są kruche jak słoma. Myślałem o wzmocnieniu i "estetyce górą" ale za duża zbieżność blanku i nic z "węgla" nie znajdę żeby pasowało. Może jakiś szklak z bata czy teleskopu by dobrał ale nie wiem czy to coś da. Ogólnie szklane wstawki wewnątrz zawsze zawodziły. Na wierzchu w feederze działa, estetyki brak.
Nigdy nie robiłem rękawem dlatego pytam. Zazwyczaj rowingiem. Teraz tez myślałem nad rowingiem plus rękaw na wierzch. Druga opcja to rowing wzdłuż blanku jako pasma a następnie skosem owiniecie w jednym i drugim kierunku. Rowing jak na razie estetyką zadowala, no i nie zawodzi jako naprawcza "łata".

#431 OFFLINE   kineret

kineret

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 440 postów
  • LokalizacjaWrocław i okolice
  • Imię:Aleksander

Napisano 19 sierpień 2020 - 20:30

Cienkościenna karpiówka... Dokąd zmierza współczesny świat :)

 

Baty, bolonki itp. również mogę okazać się zbyt słabe, bo również mają kruche ścianki. W takim wypadku taka naprawa rękawem lub matą może mieć nawet sens - choć jeśli wędka strzeliła pod obciążeniem lub podczas wyrzutu (i nie ma ona wyjątkowej wartości sentymentalnej) to osobiście nie poświęcałbym jej zbyt wiele czasu ani środków, bo prawdopodobieństwo porażki pozostaje wysokie, choć próbować zawsze można.



#432 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4359 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 21 sierpień 2020 - 08:00

"Cienkościenna karpiówka... Dokąd zmierza współczesny świat?

Baty, bolonki itp. również mogę okazać się zbyt słabe, bo również mają kruche ścianki. W takim wypadku taka naprawa rękawem lub matą może mieć nawet sens - choć jeśli wędka strzeliła pod obciążeniem lub podczas wyrzutu (i nie ma ona wyjątkowej wartości sentymentalnej) to osobiście nie poświęcałbym jej zbyt wiele czasu ani środków, bo prawdopodobieństwo porażki pozostaje wysokie, choć próbować zawsze można."

_____
Cienkie ścianki jak papier, po wierzchu pociągnięte czymś jak guma/silicon, może akrylem w czarnym kolorze z piękną imitacją gęstego spiralnego oplotu. Sam blank kruchy jak słoma ale o tym już pisałem. Strach się bać to wygiąć czy cokolwiek robić ściskając w rękach.
Sztywny jest wiec na pewno jakiś wysoki moduł. dlatego też pęka skoro jest go "za cienko". Kij wartuje Ok 200PLN wiec co można od niego wymagać. Przelotki gniją, "zielone" jakby miały kontakt ze słoną wodą. Złamany podobno przez nadepnięcie czy przewrócenie się na niego gdy stał w podwórkach. Sam tak złamałem swojego feedera gdy w błocie i deszczu nogi były wyżej głowy po poślizgu.
Żadnego setymentu nie mam, serwis odpisał że nie ma "części zamiennej" wiec padła decyzja klienta "zrób żeby było", bez żadnych gwarancji że będzie działać.
A że ja jestem taki że wszytko chce zrobić najlepiej jak to możliwe i się da, więc do tego dążę. Kolejne doświadczenie. Po moich naprawach wielu "złamasów" jedynie jeden kij nie wytrzymal, inne śmigają. Może ten też nie wyląduje na ognisku. :)
Zrezygnuje z tego rękawa. Polecę skośnie samym rowingiem.

Pzdr.
  • kineret lubi to

#433 OFFLINE   Darek K

Darek K

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 385 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Darek

Napisano 21 sierpień 2020 - 18:37

osobiście nie poświęcałbym jej zbyt wiele czasu ani środków, bo prawdopodobieństwo porażki pozostaje wysokie, choć próbować zawsze można.


Miałem zrobiona budżetową strimerowke i przy nastym rzucie pękł dolnik (w czteroskladzie). Naprawił mi ją Hubert i po kilku- kilkunastu rzutach pękła dokładnie w tym samym miejscu - być może że spacingiem coś nie tak - na kolejną naprawę nie mam ochoty. Jedynie żal zajebistego uchwytu kołowrotka zrobionego przez Arka.

Użytkownik Darek K edytował ten post 21 sierpień 2020 - 18:38


#434 OFFLINE   kineret

kineret

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 440 postów
  • LokalizacjaWrocław i okolice
  • Imię:Aleksander

Napisano 21 sierpień 2020 - 19:57

Ciężko powiedzieć dlaczego tak się stało (choć prawdopodobnie to jedna z ww. przyczyn) - zdjęcie byłoby bardzo pomocne.

Uchwyt powinno się dać odzyskać ;)



#435 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4359 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 21 sierpień 2020 - 20:58

[quote name="Darek K" post="2796228" timestamp="1598031438"]

"Miałem zrobioną budżetową strimerowke i przy nastym rzucie pękł dolnik (w czteroskladzie). Naprawił mi ją Hubert i po kilku- kilkunastu rzutach pękła dokładnie w tym samym miejscu - być może że spacingiem coś nie tak - na kolejną naprawę nie mam ochoty."/quote]
_____
Nie tylko budżetowe pękają. Jeżeli papierowe ścianki to i ze średniej półki "klęknie" przy jakimś błędzie czy przeciążeniu. Napisz z ciekawości co to za badyl i w którym miejscu pękł. Dolnik to można spokojnie dopasować z innego kija.

Niżej naprawiany Bayron z "tulejką" na wierzchu bo kolega pstrąga 40cm chciał "z powietrza do ręki". Mój tani feeder też śmiga po kolizji ze mną. Przelotka bez pierścienia który właśnie będę wstawiał. Tak kumpel dba o kije. :(
______

Załączone pliki


Użytkownik trout master edytował ten post 21 sierpień 2020 - 21:08


#436 OFFLINE   Viking

Viking

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 267 postów

Napisano 08 maj 2023 - 04:52

Pekl mi jeden skład bata ,pękł od nadepnięcia czyli pękniecie jest jak by to napisać wzdłużne, na odcinku około 10cm długości skladu ,doradzicie to naprawic ,mi przychodzi na myśl użycie kleju typu kropelka i wciśniecie go miedzy pęknięcia 


  • Sławek Oppeln Bronikowski lubi to

#437 OFFLINE   Viking

Viking

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 267 postów

Napisano 12 maj 2023 - 18:27

Może teraz ktoś coś doradzi czy w ogóle da się naprawić takie uszkodzenie

Załączone pliki



#438 OFFLINE   filser

filser

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1058 postów
  • Lokalizacjamazowsze
  • Imię:Piotr

Napisano 13 maj 2023 - 08:45

Owinąć rovingiem węglowym na to cjanoakryl  całe miejsce zawijasz grubszą folią, po wyschnięciu odwijasz i gotowe. 



#439 OFFLINE   kacperek993

kacperek993

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 264 postów
  • Imię:Michał

Napisano 13 maj 2023 - 09:03

Jak jest możliwość, zakup nowy element. Rozważ koszty i możliwości.

#440 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4359 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 13 maj 2023 - 19:15

Dlaczego cyjanoakryl?





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, blank, tech-rb

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych