Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędka na sandacza


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
616 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Panek

Panek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2387 postów
  • Imię:Karol

Napisano 20 styczeń 2014 - 21:30

To ja się podepnę,
znacie może coś klasy ekonomicznej 2.40-2.60m c.w 20-50g/15-45g do łowienia sandała na ciężki opad?
(tzn. ze szczytówką która będzie w stanie ujawnić małe ,,pstryki")



#22 OFFLINE   Maciek Rożniata

Maciek Rożniata

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 328 postów
  • LokalizacjaZgierz

Napisano 20 styczeń 2014 - 21:40

To wszystko kwestia kaski, jeśli masz możliwość to mhx nie godzien leżeć koło st.croix nie wgłębiając się w szczegóły ;)

mhx lepszy ?? 



#23 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4960 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 20 styczeń 2014 - 21:43

Mam Lamiego ze starej serii Certifield Pro MT 25lb 42gr 2,70 ale ma długą rekojeść właśnie dlatego że służy do łowienia na cięzko (więć częsć robocza mieści się w podanym przez ciebie zakresie). Że to MT więc bardzo delikatna szczytówka pokazująca najdelikatniejsze pstryki oraz mocny dół do zacięcia i walki. Pewnie nadawał by się dla ciebie @Panek.

 

A i jescze jedno ;) : a że to Lami to mimo swojej dużej mocy pięknie pracuje i nie gubi rybek.


Użytkownik miramar69 edytował ten post 20 styczeń 2014 - 21:45


#24 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4960 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 20 styczeń 2014 - 21:49

Witam wszystkich forumowiczów,jestem nowym użytkownikiem tego portalu i mam pytanko odnośnie wędki na sandacza.Chcę kupić nowy kij na sandacza(nie wykluczam wędki z pracowni),ponieważ w poprzednich dwóch-Team Dragon 2,95 cw7-28,oraz Robinson Diaflex Classic 3,05 cw 10-35,jednak coś mi nie pasowało(za dużo spadów rybek),nadmienię również że łowię na Wiśle,tylko w nocy i tylko na woblery.Z góry dziękuję za jakiekolwiek porady,pozdrawiam.

Mam coś czym ja poluję na nocne sandacze CD BLU RAPID 10-35gr 20lb z tym że ma 3,20m i akcja fast. Jeżeli nie przeszkadza ci że jest ciut dłuższy ,to pewnie by ci leżał.

Gumki też ogarnie. ;)


  • Intro lubi to

#25 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 20 styczeń 2014 - 21:50

mhx lepszy ?? 

Nie



#26 OFFLINE   NaSpinning

NaSpinning

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów

Napisano 20 styczeń 2014 - 22:40

Kij do łowienia sandaczy na woblery powinien pracować jak największą częścią blanku, ze sztywnego jest bardzo dużo spadów, ja po wielu próbach w tym roku od jesieni zacząłem łowić na Shimano BeastMastera do 21 gram (270cm z lądu), a z łódki na kij o dł, 240cm do 30 gram (oba to Beastmastery z serii BX) i spady się właściwie skończyły. Do łowienia na BeastMastery wróciłem po kilku latach prób z kijami o szybkiej, szczytowej akcji i mimo tego, że były to kije o cw. 21-25 gram i mocy 12lb to i tam miałem bardzo dużo zejść. Ja łowię plecionką, żyłka pewnie wiele by w kwestii "trzymania" ryby zmieniła, ale ja wolę plecionkę.

 

Bardzo dobre do takiego łowienia powinny być też wszystkie spinningi wykonane na muchowych blankach.



#27 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 20 styczeń 2014 - 23:19

Tylko nie każdy potrafi dać w kły sandałowi ustępliwym blankiem ;)



#28 OFFLINE   lunov

lunov

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 119 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 20 styczeń 2014 - 23:33

Trzymanie ryby (sandacza)  to wypadkowa sztywności wędki, rozciągliwości linki i ostrości kotwic, wiec jeżeli rybki spadają to trzeba się przyjrzeć tym wszystkim elementom  :)

Ja nocne sandacze próbuje poławiać  Pacific Bay RF2SH1143-2, co prawda jest bardziej boleniowy, ale nocne sandacze na wobka też ogarnia :)


Użytkownik lunov edytował ten post 20 styczeń 2014 - 23:33


#29 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 21 styczeń 2014 - 15:13

Tak poczytałem to co wyżej napisane i ... w tym miejscu się zwiesiłem i nie wiedziałem co dalej napisać, żeby nikt nie odebrał tego jako zaczepki :).

 

Lepsze czy nie lepsze, długie czy krótkie... to wszystko zależy i przychodzi mi zawsze taki przykład:

Czy trzy włosy to dużo czy mało?

1) na głowie

2) w zupie.

Właśnie, zależy jak podejść do problemu i jego rozwiązania. Lunov dobrze napisał, że trzeba się przyjrzeć wszystkim elementom i sprawdzić, który z nich faktycznie zawodzi.

 

Ciężko jest DOBRZE DORADZIĆ w sprawie wędziska. Każdy z nas ma inne przyzwyczajenia i preferencje. Ja akurat z dobrym skutkiem łowiłem sandacze w nocy na woblery Robinsonem Diaflexem Classickiem 2,7m i cw 10-38g. Nie wiem jak mocno się różni od tego, który wymieniłeś, ale mój mi bardzo odpowiada do takiego łowienia. Co więcej mam też takiego 2,45 do 32g i on też mi pasuje, a żeby nie było mam też dwa Phenixy i one mi NIE pasują do takiego łowienia bo mi się od nich ryby odbijają.

Abu1978, masz problem :) dobrze by było się spotkać z kimś, kto ma kija, którym będziesz zainteresowany i jak porzucasz to będziesz wiedział czy pasuje czy szukać dalej :).

Zastanawiam się czy za słabo nie zacinasz... bo obie wędki, które wymieniłeś są dość spolegliwe jak na "sandaczowe standardy".

 

To czy MHX jest lepsze od St. Croix czy jeszcze lepsze od Batsona to baaaardzo subiektywna opinia. Łatwo można odpowiedzieć, który jest droższy, ale z odpowiedzią który jest lepszy nie jest już tak prosto :).


  • darek3523 i prezes77 lubią to

#30 OFFLINE   Abu1978

Abu1978

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 54 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Paweł

Napisano 21 styczeń 2014 - 17:12

W ramach sprostowania dodam że łowię plecionką 10lb,oraz używam kotwic Owner ST41 BCX,więc jeśli chodzi o dodatki to raczej jest ok.Pytanie brzmi co do kija,w zeszłym roku na 11 sandaczy spięło mi się 5,więc chyba cos nie tak w tym temacie.Moim zdaniem kijek powinien być o akcji szczytowej,ale podczas holu przechodzący w parabolę.Czy wy macie też tyle spadów,pozdrawiam.



#31 OFFLINE   Abu1978

Abu1978

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 54 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Paweł

Napisano 21 styczeń 2014 - 17:15

Mam coś czym ja poluję na nocne sandacze CD BLU RAPID 10-35gr 20lb z tym że ma 3,20m i akcja fast. Jeżeli nie przeszkadza ci że jest ciut dłuższy ,to pewnie by ci leżał.

Gumki też ogarnie. ;)

Fajny byłby też pod letnie trotki,problem z tym że te kije,oraz blanki się już chyba skończyły.



#32 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 21 styczeń 2014 - 17:20

Kup sobie avida i jak pożałujesz to napisz do mnie wtedy założę szaty pokutne i wstawię zdjęcie :D


Użytkownik Tomek88 edytował ten post 21 styczeń 2014 - 17:25


#33 OFFLINE   lunov

lunov

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 119 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 21 styczeń 2014 - 17:25

W ramach sprostowania dodam że łowię plecionką 10lb,oraz używam kotwic Owner ST41 BCX,więc jeśli chodzi o dodatki to raczej jest ok.Pytanie brzmi co do kija,w zeszłym roku na 11 sandaczy spięło mi się 5,więc chyba cos nie tak w tym temacie.Moim zdaniem kijek powinien być o akcji szczytowej,ale podczas holu przechodzący w parabolę.Czy wy macie też tyle spadów,pozdrawiam.

Tak taki kijek powinien dać radę, ale jeszcze kwestia ustawienia hamulca w kołowrotku, aby sztywny kij zapracował parabolą i możliwe było zacięcie to powinien być ustawiony prawie beton i  wtedy te 10 lb może być mało, a pyzatym te kotwice to raczej do cięższych  zastosowań  mają dość gruby drut - moim zdaniem (może być kłopot zagłębić odpowiednio taką kotwę w szczęce sandała).



#34 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 21 styczeń 2014 - 17:52

Tu w grę wchodzi kompromis pomiędzy ciętością kija a amortyzacją/odbijaniem się ryb. To zależy też od ręki ;)

Jak mówiłem na avida nie narzeka ludność, tylko raczej szedł bym w stronę fasta a nie x-fasta do wobków.



#35 OFFLINE   Abu1978

Abu1978

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 54 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Paweł

Napisano 21 styczeń 2014 - 18:08

Tu w grę wchodzi kompromis pomiędzy ciętością kija a amortyzacją/odbijaniem się ryb. To zależy też od ręki ;)

Jak mówiłem na avida nie narzeka ludność, tylko raczej szedł bym w stronę fasta a nie x-fasta do wobków.

Z oferty Avida wydaje mi się że model do 28cw,2,90 długosci i akcji fast chyba byłby ok.



#36 OFFLINE   budzik

budzik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 218 postów
  • LokalizacjaGislaved
  • Imię:Michał

Napisano 21 styczeń 2014 - 18:15

mysle ze dobry byłby też  batson ist1204f  choć sam nim nie lowiłem ale mam  tego  320cm i jeżeli chodzi o mnie jest ok



#37 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 21 styczeń 2014 - 18:30

Batson ist o którym piszesz to z tego co pamiętam moduł węgla rx7 33mln psi, bardziej bym poszedł w rx8 na sandacza. Jednak czy lepszy od avida to nie wiem, oj nie wiem ;) a w tych długościach i batson rx8 przestaje być tani ;)


Użytkownik Tomek88 edytował ten post 21 styczeń 2014 - 18:31


#38 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 21 styczeń 2014 - 18:39

Z oferty Avida wydaje mi się że model do 28cw,2,90 długosci i akcji fast chyba byłby ok.

Poszedłbym bardziej w 3/4 uncji, bo to niedoszacowane patyki. Ja mam pół uncji króciaka na sandała i ogarnia tylko co niejedna uncjówka



#39 OFFLINE   Abu1978

Abu1978

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 54 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Paweł

Napisano 21 styczeń 2014 - 18:44

Poszedłbym bardziej w 3/4 uncji, bo to niedoszacowane patyki. Ja mam pół uncji króciaka na sandała i ogarnia tylko co niejedna uncjówka

Czyli do 21 gram.



#40 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 21 styczeń 2014 - 18:48

Czyli do 21 gram.

Tak dokładnie, ale nie chcę Cię zapędzić też w ślepą uliczkę, bo jeden lubi jak kij się ładuje i pracuje, a drugi lubi zapas mocy. Zależy jakie przynęty będziesz używał i w jakim nurcie, ale na sandacza w nocy z tego co pamiętam to raczej nie będzie to brzanowe łowienie :)

Tak samo nie dla każdego avid to musi być dobro obowiązkowe :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych