Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Chorwacja, informacje


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
163 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Panek

Panek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2387 postów
  • Imię:Karol

Napisano 20 czerwiec 2008 - 21:31

Witam, mam pytanie dotyczące Chorwacji, chciałbym się dowiedzieć co
się tam łowi ( w Adriatyku ) i jaką metodą. Gdyby ktoś mógł pomóc, to z góry dziękuję. :mellow:

( chodzi mi o spinning ewentualnie casting, na jaką rybe się tam można nastawiać zarówno z brzegu jak i łodzi (jaka
jest najpopularniej wybierana np. tak jak w Szwecji szczupak :mellow:))
i jaki trzeba mieć do tego osprzęt... :o :mellow:

#2 OFFLINE   Panek

Panek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2387 postów
  • Imię:Karol

Napisano 22 czerwiec 2008 - 21:47

nikt nic nie wie? :(

#3 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 22 czerwiec 2008 - 21:55

Karol.
Wpisałem w googla wędkowanie w Chorwacji i wyskoczyło kilka linków, nie otwierałem więc nie wiem co tam w środku jest. Ale myślę, że na początek możesz zobaczyć, zanim ktoś z forum coś podpowie :D
http://www.cro.pl/forum/viewtopic.php?t=9825&highlight=d kowa
http://www.odyssei.c...-tips/9961.html
to dwa linki z tych co wyskoczyły.
  • hardy50 lubi to

#4 OFFLINE   ssamer

ssamer

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 109 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 czerwiec 2008 - 23:11

byłem już kilka razy tam na rybach - łowienie dość trudne - oczywiście jeśli chodzi o większe sztuki

koniecznie weź kij w granicach 30g i rzucaj bocznym trokiem około 15-20 gram. Morze jest mocno zasolone i najlepiej zabrać sprzęt, którego nie będzie Ci szkoda

najlepiej spisywały się białe twisterki i ripperki. Staraj się łowić na sporej głębokości przy skałach. Skuteczne są ripperki mansa perłowe z czarnym grzbietem.
Bardzo dobre są małe cykady w granicach 5 gram
W tym roku rewelacyjne były streamery zaczepiane na bocznym troku albo jigi na główkach do 7 gram. Wszystko w kolorach naturalnych

warto wieczorem (między 10 - 12) porzucać woblerem - trafia się ładna ryba czasem

raczej daj sobie spokój z pozostałymi polskimi wabikami


Uwaga - groźna ryba nazywana przez tubylców POUK( jadowity kolec) - poszukam fotki i podeślę


#5 OFFLINE   Karaś

Karaś

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów
  • LokalizacjaTychy

Napisano 23 czerwiec 2008 - 09:41

A z jakimi morskimi gatunkami ryb można się spotkać na Chorwacji?? Bo tak sie składa że prawdopodobnie pojade w tym roku na Chorwacje :mellow:.

#6 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15578 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 lipiec 2011 - 22:55

W lipcu mam urlop z rodzinką na Chorwacji. A może tak zabrać trochę sprzętu?? Tylko co ? Jakie ryby i koszty? Jeśli ktoś coś wie to proszę o poradę.

#7 OFFLINE   Jan76

Jan76

    Forumowicz

  • Oczekujący na akcept
  • PipPip
  • 434 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 lipiec 2011 - 20:51

Witam
W Chorwacji trudno jest złapać rybę. Ja próbowałem różnymi sposobami w czasie dwóch rejsów na których byłem. W jednym porcie w Dalmacji udało się złapać parę ryb. Innym razem zostawiłem wędkę z przynętom na noc i rano wzięła ryba przypominająca makrele. Raz też złapałem rybę na twistera (boczny trok) niestety okazało się później, że to najbardziej niebezpieczna ryba w Adriatyku. U mnie na szczęście poza spuchniętą ręką i osłabieniem przez kilka godzin skończyło się na strachu.
Podsumowując wato skupić się na metodzie spławikowej i stosować ja z twardymi przynętami (np. części kałamarnic) Kupiłem pozwolenie na 14 dni za około 200 zł (nie pamiętam ile to było kun).Piszą, że z brzegu nie trzeba wcale.
Więcej informacji znajdziesz tu http://www.cro.pl/fo...ewforum.php?f=9

Pozdrawiam



#8 OFFLINE   kamyk

kamyk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 78 postów
  • Imię:Leszek

Napisano 11 lipiec 2011 - 22:09

W czerwcu byłem w Chorwacji i próbowalem coś tam połowić.Miejscowi mówili że z brzegu nie trzeba mieć pozwolenia.
Starsi wędkarze łowili z gruntu metodą tak jakby odwruconego troka,czyli haczyk na troku a na końcu odważnik taki ze 30gr.Na przynętę lignia(takie śmierdzące morkie stworzenie)Do kupienia w tamtejszych sklepach.Łowili rybki takie 30 do 40 cm.
Młodsi łowcy zestaw splawikowy na końcu z 5 haczykow.Na hakach ciasto lub kawałki rybek.
Kiedy pojadę w przyszłym roku napewno wezmę ze sobą mocnego federa

#9 OFFLINE   mesrio

mesrio

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • LokalizacjaRio
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Wadecki

Napisano 23 lipiec 2011 - 23:06

W Chorwacji w morzu nie trzeba posiadać zezwolenia. Mój sposób łowienia to boczny trok. Jako przynętę używałem miejscowe mięczaki. Pełno ich na skałach i betonach portowych. Zależnie od miejsca może być dużo zaczepów. Trochę moich ciężarków już tam zostało :mellow:. Ogólnie największe ryby złowione przeze mnie miały około 30 cm. Miałem również kontakt z dwiema belonami. Jedna na spinning a druga uderzyła mi w jakąś rybkę którą z wielkim trudem zaciąłem na mega kacu :mellow:. A poza morzem można udać się na pstrągi nad rzekę Cetinę. Na prawdą warto :mellow:

#10 OFFLINE   domin

domin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 109 postów
  • LokalizacjaPruszków
  • Imię:Dominik

Napisano 23 sierpień 2013 - 12:36

@mesrio,
jakich używałeś ciężarków przy troku?

#11 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15578 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 10 sierpień 2014 - 12:17

Odkopuję. To wreszcie trzeba pozwolenie na łowienie z brzegu w morzu czy nie? 

 

Już wiem - trzeba:

 

http://www.mps.hr/ri...ault.aspx?id=71


Użytkownik godski edytował ten post 10 sierpień 2014 - 13:04


#12 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3591 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 10 sierpień 2014 - 13:08

Godski
Wybierasz sie na chorwacje?

#13 OFFLINE   KODZAK1234

KODZAK1234

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 478 postów
  • LokalizacjaSWIDNICA

Napisano 10 sierpień 2014 - 13:16

niby trzeba ale ale każdy łapie bez, nikt nie sprawdza wróciłem tydzień temu a w jaki rejon się wybierasz



#14 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15578 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 10 sierpień 2014 - 17:26

Jadę dziś w nocy. Zezwolenie jednak wykupiłem. W Polsce też nikt nie sprawdza a kupujemy.

KRK - Njivice.


  • spy i pawelHERP lubią to

#15 OFFLINE   teq

teq

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 1 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 10 sierpień 2014 - 18:51

Najpewniejszy jest spławik- tak na początek.  Na haczyk co masz pod ręką. My łapaliśmy na: ślimaki znalezione na kamieniach, kiełbasę, boczek, makaron a nawet na popcorn :) . Jak złapiesz jakąś rybkę warto przeciąć ją na pół i rzucić takiego fileta z gruntu (wieczorową porą). Udało mi się wyciągnąć tak kilka kongerów. Pamiętaj, że wszystkie rybki mają tam zęby. Połamania kija. 



#16 OFFLINE   mesrio

mesrio

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • LokalizacjaRio
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Wadecki

Napisano 10 sierpień 2014 - 19:35

@mesrio,
jakich używałeś ciężarków przy troku?

W zależności od głębokości ale głównie to 8-10 gram. Czasami nawet więcej jak łowiłem na wyspie Pag. Spore głębokości i duży prąd występują w tamtym miejscu

.



#17 OFFLINE   KODZAK1234

KODZAK1234

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 478 postów
  • LokalizacjaSWIDNICA

Napisano 10 sierpień 2014 - 20:01

tylko ze wszyscy Chorwaci mówią ze nie trzeba z brzegu w morzu bo to jest różnica  a na internecie panika :D



#18 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3591 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 11 sierpień 2014 - 18:52

Spinning z brzegu kupa, najpewniej spławik i grunt.
Szukaj ślimaków morskich w dużych kręconych skorupach.
Ważne by mięso twarde było inaczej drobnica zje chwila moment.
Dobre są też flaki z ryb, kawałki mięsa.
Boczny trok i ciągniesz, seabass sie trafić może.
Łów z dala od plaży, jest zakaz.
Jak złapiesz coś dużego często trzeba zmienić miejscówkę, cholery unikają takiego miejsca przez pewien czas. Możesz łowić na kulki z chleba, trzeba często gęsto zwijać. Uważaj na to co wyciągasz, nie łap w garść wszystkiego, ryby z kolcami w plamy jak lampart, koloru brązowego są ostro jadowite. 1godzina na dotarcie do szpitala.
Leżą na dnie najczęściej, więc można wdepnąć.
Jeżowce, jak wdepniesz boli, szukaj figowca, ułam świeży pęd i smaruj mlekiem jakie cieknie, pomaga.
Piwo, karlovačko jasne i ciemne, jedyne słuszne. W knajpach jest głównie 0.33, jest drogie. W sklepie 0.5 kosztuje ~6 kun, jak masz dużo butelek mniej paragon:)
Bankomaty splitska bank pokazuje kurs wymiany przy wypłacie.
Na noc możesz spróbować postawić hak z trupkiem na ugora ~ kolega węgorza.
W tawernach licytuj sie, szczególnie w przystaniach.

#19 OFFLINE   robert67

robert67

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 postów
  • LokalizacjaSelestat(F)

Napisano 11 sierpień 2014 - 19:29

Andrzej :) , ale Ci poradzili co.... :D :D :D



#20 OFFLINE   MANTHEO

MANTHEO

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 297 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Mateusz

Napisano 14 sierpień 2014 - 09:59

Ja tam za wędkowanie z brzegu u nich nigdy nie płaciłem. Widziałem sporo wędkarzy, głównie z Polski i oni też nic nie wykupowali. Z łodzi to inna bajka, znajomy mi opowiadał, że w tym roku chyba ich sąsiad z apartamentu łowił sobie z jakiegoś pływadła i go drapnęli i podobno spore nieprzyjemności miał ale z brzegu to chyba raczej luzik.

Ja w tym roku próbowałem na dropshotowe przynęty "z ręki" ale efekty mizerne, zainteresowanie przynętami było ale co do konkretnych bierek to lipa. Złapałem kilka dziwolągów, fota i do wody - niektóre strach było dotykać  :ph34r:  Więcej zabawy było z ośmiorniczkami, które waliły w oliwkę na końcu zestawu. Jedna cwaniara siadła na oliwkę i zwiała z nią do jamy pod skałą no i po oliwce a za parę dni płynąc nad tą właśnie skałką zobaczyłem, że leży coś znajomego przed jamą. Oliwka się znalazła :D więc wyłowiłem ją  - nie dziwię się, że ją wywaliła z chaty bo i ja nie chciałbym w sypialni ołowiu ;)

Udanych łowów






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych