Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Chorwacja, informacje


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
170 odpowiedzi w tym temacie

#101 OFFLINE   Gobio Gobio

Gobio Gobio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1253 postów
  • Lokalizacjagórna Wisła
  • Imię:Wojtek

Napisano 03 sierpień 2017 - 21:34

A jak z trollingiem ? Próbował ktoś?
Tym razem nie zamierzam zamulać na plazy i biorę gumiaka


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#102 OFFLINE   filu

filu

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaKluczbork
  • Imię:Filip
  • Nazwisko:Urgacz

Napisano 16 sierpień 2017 - 17:24

Kupował ktoś z was pozwolenie na łowienie w wodach słodkich? Jadę na pstrągi i się zastanawiam czy kos już próbował:) Chorwaci są bardzo oszczędni jeżeli chodzi o kontakt i informacje:)



#103 OFFLINE   sslonio

sslonio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 732 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Tomek

Napisano 17 sierpień 2017 - 10:26

Kupował ktoś z was pozwolenie na łowienie w wodach słodkich? Jadę na pstrągi i się zastanawiam czy kos już próbował :) Chorwaci są bardzo oszczędni jeżeli chodzi o kontakt i informacje:)

A w jaki rejon się wybierasz? 



#104 OFFLINE   filu

filu

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaKluczbork
  • Imię:Filip
  • Nazwisko:Urgacz

Napisano 17 sierpień 2017 - 23:00

A w jaki rejon się wybierasz? 

Knin te okolice nie byłem nigdy nawet szczerze mówiąc nie wiem gdzie pojechać wiem że tam można kupić licencje.



#105 OFFLINE   hoppacuppa

hoppacuppa

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 sierpień 2017 - 10:26

Witam wszystkich, jestem z Chorwacji. Mieszkam w Warszawie od 3 lat. Trochę sie nauczyłem polskiego, ale jeszcze nie zbyt dobrze, więc przepraszam za błedy językowe. Nad morzem adryatickim możliwośći do wędkowania z brzegu są bardzo dobre tylko trzeba wiedzieć jak i gdzie. Niestety większość Polaków tam jest w sezonie turystycznym, a wtedy trzeba znależć dzikie miejscówki gdzie nie ma duzo ludzi. 

 

Moje ulubione techniki to spinning i grunt. Każdy spinningista ktory jest przyzwyczajony do spinningu na rzekach i jeziorach na szczupaka, okonia, sandacza albo bolenia, nad morzem adryatickim szuka okońia morskiego. Niesamowita ryba! Bardzo ostrożna, ale jesli sie ma doswiadczenie mozna go zlapac z brzegu. Polecam poppery i bezsterowce. Tez dobre wyniki mialem z rapala CD w kolorach naturalnych. Plecionka 0,14 z metrowym pryponem z fluorocarbonu sie dobrze sprawdza. Prowadzenie przynety szybciej, powiedzialbym tak jak na bolenia.  Zawsze w swit. Niestety najwieciej bran zdarza sie od konca wrzesnia, ale w sierpniu tez mozna sie spodziewiac. 

 

Z gruntem zawsze cos sie dzieje pod warunkiem ze zestaw rzucamy na odpowiednim miejscu. Jezeli zestaw jest w trawie morskiej zapomnijcie na brania. Trzeba znalesc dno kamieniste albo kamienisto-piachowe. Najlepszą przynetą to kalmar. Trzeba go pokrojic na tasmy i mniej wiecej na haku ma wygladac tak jak rosowka. Mozna miec 2 haki na jednym zestawie. Kolowrotek z wolnym biegiem sie przyda. Nocą mozna sie spodziewac brań duzych okazów. Najciekawsza ryba ktorą mozna zlapac na grunt, moim zdaniem to dorada ktora ma niesamowicie twarde usta i pod tym wzgledem trzeba uzywac bardzo ostre haki dobrej jakosci. Brania są bardzo dziwne i potężne, duzo niedoswiadczonych wedkary za wczesnie reaguje co wynika pustym hakiem i nie zacieciem ryby. 

 

Pozwolenie JEST KONIECZNE. Najprawdopodobniej nikt nie bedzie kontrolowac, ale jesli sie zdarzy to kary są wysokie. 

 

Jesli macie jeszcze jakies pytania, chetnie odpowiem. 

 

Jeszcze raz przepraszam za bledy jezykowe. 

 

Pozdrawiam serdecznie. 


Użytkownik hoppacuppa edytował ten post 18 sierpień 2017 - 10:27


#106 OFFLINE   Marcon1

Marcon1

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Marek
  • Nazwisko:Rusinek

Napisano 19 sierpień 2017 - 11:23

Jesli macie jeszcze jakies pytania, chetnie odpowiem. 

Witam Wszystkich,
Dziękuję HOPPACUPPA za ciekawy wpis. Jeśli pozwolisz, chętnie skorzystam z Twojej wiedzy i doświadczenia. Pierwsze pytanie dot. pozwolenia na wędkowanie dla mojego 10- letniego syna. W Polsce dzieci do lat 14 są zwolnione z konieczności posiadania pozwolenia na wędkowanie. Czy w Chorwacji również to tak działa, czy jednak dzieci również muszą mieć pozwolenie. Kolejne pytanie dotyczy łowienia z gruntu. Czy łowiąc na kalmary z dna należy zastosować przypon wolframowy czy wystarczy fluorocarbon, lub zwykła żyłka. I jeszcze pytanie dot. połowów nocnych, czy warto na spławik lub spinning, czy raczej tylko z dna. Czy łowiąc w nocy warto siedzieć całą noc, czy jeśli nie bierze pierwsze dwie godziny po zmroku, to nie ma po co siedzieć dłużej? Ostatnie pytanie, czy przypływ lub odpływ mają wpływ na obecność ryb lub brania w pobliżu brzegu? Z góry dziekuję za odpowiedź.



#107 OFFLINE   hoppacuppa

hoppacuppa

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 21 sierpień 2017 - 09:23

Witam Wszystkich,
Dziękuję HOPPACUPPA za ciekawy wpis. Jeśli pozwolisz, chętnie skorzystam z Twojej wiedzy i doświadczenia. Pierwsze pytanie dot. pozwolenia na wędkowanie dla mojego 10- letniego syna. W Polsce dzieci do lat 14 są zwolnione z konieczności posiadania pozwolenia na wędkowanie. Czy w Chorwacji również to tak działa, czy jednak dzieci również muszą mieć pozwolenie. Kolejne pytanie dotyczy łowienia z gruntu. Czy łowiąc na kalmary z dna należy zastosować przypon wolframowy czy wystarczy fluorocarbon, lub zwykła żyłka. I jeszcze pytanie dot. połowów nocnych, czy warto na spławik lub spinning, czy raczej tylko z dna. Czy łowiąc w nocy warto siedzieć całą noc, czy jeśli nie bierze pierwsze dwie godziny po zmroku, to nie ma po co siedzieć dłużej? Ostatnie pytanie, czy przypływ lub odpływ mają wpływ na obecność ryb lub brania w pobliżu brzegu? Z góry dziekuję za odpowiedź.

 

Tak, jest tak samo jak w Polsce. Dzieci do lat 14 nie muszą posiadać pozwolenia na wędkowanie. Więcej informacji na ten temat w języku chorwackim można znalezc TUTAJ. Z pomocą tłumacza google chyba nie bedzie problemu zrozumiec o co chodzi. 

 

TUTAJ mozna z góry kupic pozwolenia online określając czas w ktorym chcemy wędkować. 7-dniowe pozwolenie kosztuje 300 chorwackih kun, co wynośi około 170 PLN.

 

Co za drugie pytanie, odpowiem tak: na przypon wystarczy zwykla żylka albo fluorocarbon. Warto przygotować wystarczającą ilosc przyponow bo jest duzo zaczepow i zestawy tracimy często. Jeśli nie bierze pierwsze dwie godziny po zmroku to znaczy ze nie jestesmy na odpowiednim miejscu. Brania po prostu muszą być. W nocy też mozemy sie spodziewac braniu węgorza morskiego. 

 

Rosnące cisnienie powietrza kombinowane z przypływem dają bardzo dobre warunki do wedkowania, ryby wtedy żerują. Odwrotnie - spadające cisnienie kombinowane z odpływem teoretycznie powoduje slabe wyniki. Ale to jest tylko teoria. Czasami brania są nawet jesli warunki wedlug teorii nie są dobre. 

 

Ja uzywam taki zestaw na doradę: 

 

Wedka: ciezar wrzutu 100-150 g dlugosc 3-3,5m

Kolowrotek: karpiowy 5000 z wolnim biegiem

Zylka glowna: 0,40-0,45

Przypon: 0,30-0,35, 60-100 cm 

Hak: Owner 2/0

Ciezarek: 60-100g typu inline

 

Zadne sygnalizatory - trzeba caly czas siedziec przy wedce i pilnowac. 

 

Pozdrawiam i jeszcze raz przepraszam za błędy językowe :) 



#108 OFFLINE   Marcon1

Marcon1

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Marek
  • Nazwisko:Rusinek

Napisano 21 sierpień 2017 - 16:34

Dziękuję Hoppacuppa za wyczerpującą odpowiedź. Dobrze sobie radzisz z językiem polskim- często widziałem więcej błędów w pisowni u rodowitych Polaków niż w Twoich postach  :)  Jeśli pozwolisz mam jeszcze pytanie dot. miejsc połowu. Czym się kierować przy wyborze łowiska? Czy łowiąc z brzegu należy rzucać możliwie daleko (np. powyżej 100 metrów !?), czy też ryby- zwłaszcza w nocy - podpływają bliżej brzegu i wystarczy rzucać zaledwie kilkanaście metrów. Czy jeśli nurkując z maską nie zauważyłem dużych ryb w dzień to oznacza, że nie warto tam rzucać w nocy, czy też wieczorem ryby podpływają pod sam brzeg? A może ryby były, tylko czmychnęły zanim je zobaczyłem. Niestetety moje wypady na Adriatyk są zbyt krótkie, by zebeać podobne informacje.. A i jeszcze jedno, czy poza rybą o nazwie pauk są jeszcz jakieś jadowite, lub trujące ryby poławiane w Chorwacji.Pozdrawiam.


  • wojwys lubi to

#109 OFFLINE   KODZAK1234

KODZAK1234

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 478 postów
  • LokalizacjaSWIDNICA

Napisano 21 sierpień 2017 - 20:50

hoppacuppa

Napisał byś jeszcze o wędkowaniu z łodzi ,czy w dzień można coś złapać i jakie metody są dostępne za te 300 kun bo słyszałem że tuńczyków i marlinów nie wolno,może jakieś rekiny nie duże ,bo marzy mi się  :rolleyes:  z góry dzięki .



#110 OFFLINE   hoppacuppa

hoppacuppa

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 sierpień 2017 - 13:05

Dziękuję Hoppacuppa za wyczerpującą odpowiedź. Dobrze sobie radzisz z językiem polskim- często widziałem więcej błędów w pisowni u rodowitych Polaków niż w Twoich postach  :)  Jeśli pozwolisz mam jeszcze pytanie dot. miejsc połowu. Czym się kierować przy wyborze łowiska? Czy łowiąc z brzegu należy rzucać możliwie daleko (np. powyżej 100 metrów !?), czy też ryby- zwłaszcza w nocy - podpływają bliżej brzegu i wystarczy rzucać zaledwie kilkanaście metrów. Czy jeśli nurkując z maską nie zauważyłem dużych ryb w dzień to oznacza, że nie warto tam rzucać w nocy, czy też wieczorem ryby podpływają pod sam brzeg? A może ryby były, tylko czmychnęły zanim je zobaczyłem. Niestetety moje wypady na Adriatyk są zbyt krótkie, by zebeać podobne informacje.. A i jeszcze jedno, czy poza rybą o nazwie pauk są jeszcz jakieś jadowite, lub trujące ryby poławiane w Chorwacji.Pozdrawiam.

Dzięki Marcon1 :) 

 

Przy wyborze łowiska ja sobie zawsze badam dno nurkując albo po prostu pływając z maską. Trzeba zlokalizować miejsce bez zaczepów żeby sobie ułatwić hol ryby. Zestaw trzeba rzucić na kamienisto-piachowe dno, odległość nie gra roli, zwłaszcza latem, bo ryby są bliżej brzegu. Zapomniałem jeszcze napisać, że podbierak się na pewno przyda. Fakt że nie widziałeś ryb nurkując z maską nic nie znaczy bo ryby sie ruszają caly czas. Ryba 'pauk' w języku chorwackim znaczy dosłownie pająk. Dosyć często miałem ją na haku. Oprócz pająka są jeszcze jakieś trujące ryby, ale wątpie że bedzieś miał doświadzczenia z tymi gatunkami. Użądlenie boli jak cholera. Trzeba uważać nawet z martwą rybą bo trucizna jest aktywna. Największy błąd ktory ludzie popełniają po użądleniu to chlodzenie skóry. Trucizna pająka deaktywuje się na temperaturze ponad 45C. Dlatego miejsce użądlenia trzeba zagrzać, zanurzyć do cieplej wody ponad 45C, albo tyle ile może się wytrzymać, najlepiej 50-60C. Koniecznie trzeba pójść do lekarza, szczególnie dzieci i starszy ludzie. Mala ciekawostka - jest to bardzo, bardzo smaczna ryba :) 

 

Tak wygląda pająk adryaticki:

morski_pauk_ranj.jpg

 

 

 

hoppacuppa

Napisał byś jeszcze o wędkowaniu z łodzi ,czy w dzień można coś złapać i jakie metody są dostępne za te 300 kun bo słyszałem że tuńczyków i marlinów nie wolno,może jakieś rekiny nie duże ,bo marzy mi się  :rolleyes:  z góry dzięki .

 

 

Rekina można złapać nawet z brzegu. :) Jeśli chodzi o "big game fishing" na tuńczyka albo marlina to polecam profesjonalne agencje które mają cały sprzęt i dobrze więdzą gdzie i kiedy łowić. Nie jestem na 100% pewny ale myśle, że niektore z nich nawet gwarantują wyniki. 

 

Pozdrawiam 


  • Miodzik i Marcon1 lubią to

#111 OFFLINE   giaur27

giaur27

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 320 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Mariusz

Napisano 24 sierpień 2017 - 17:05

Rekina można złapać nawet z brzegu. :) Jeśli chodzi o "big game fishing" na tuńczyka albo marlina to polecam profesjonalne agencje które mają cały sprzęt i dobrze więdzą gdzie i kiedy łowić. Nie jestem na 100% pewny ale myśle, że niektore z nich nawet gwarantują wyniki. 
 

 Jeśli masz/miałbyś taką możliwość to wrzuć jakieś namiary na te profesjonalne agencje- przymierzamy się za rok tam wyskoczyć



#112 OFFLINE   KODZAK1234

KODZAK1234

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 478 postów
  • LokalizacjaSWIDNICA

Napisano 24 sierpień 2017 - 19:14


 

 

Rekina można złapać nawet z brzegu. :) Jeśli chodzi o "big game fishing" na tuńczyka albo marlina to polecam profesjonalne agencje które mają cały sprzęt i dobrze więdzą gdzie i kiedy łowić. Nie jestem na 100% pewny ale myśle, że niektore z nich nawet gwarantują wyniki. 

 

 

Dzięki za odpowiedz

 

Na big game nie pojadę, bo chce jechać ze swoją łódką pooglądać delfiny złapać jakiegoś rekinka ,albo coś mniejszego ,bo na tuńczyki trzeba mieć specjalną licencje i jak mówisz umiejętności

 Z łodzi w dzień jakie rybki łatwo złowić najlepiej waleczne :) i na co ,może na te kalmary ? i czy głęboko szukać ryb ,daleko od brzegu . Jeszce raz dzięki za odpowiedz każda wskazówka jest cenna :)



#113 OFFLINE   Gobio Gobio

Gobio Gobio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1253 postów
  • Lokalizacjagórna Wisła
  • Imię:Wojtek

Napisano 27 sierpień 2017 - 05:33

Pływam czasem wieczorami w trollingu, okolice Splitu-Omiš szukam miejsc trudno dostępnych czyli skaliste brzegi których tu jak na lekarstwo więc czasem zapuszczam się dalej w okolice Staniči i jestem na zero. W dzień złowiłem prawdopodobnie jadowitego ostrosza dragona i tyle jeśli chodzi moje wędkarstwo w cro
Myśle ze lepsze efekty daje wertykalne łowienie ba przynęty naturalne typu kalmary(miejscowe lignje


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • KODZAK1234 i Miodzik lubią to

#114 OFFLINE   Miodzik

Miodzik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 65 postów

Napisano 29 sierpień 2017 - 10:33

Pływam czasem wieczorami w trollingu, okolice Splitu-Omiš szukam miejsc trudno dostępnych czyli skaliste brzegi których tu jak na lekarstwo więc czasem zapuszczam się dalej w okolice Staniči i jestem na zero. W dzień złowiłem prawdopodobnie jadowitego ostrosza dragona i tyle jeśli chodzi moje wędkarstwo w cro
Myśle ze lepsze efekty daje wertykalne łowienie ba przynęty naturalne typu kalmary(miejscowe lignje


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Cześć,

 

o jakiej porze dnia próbowałeś,ile metrów wody było pod łódką a jak głęboko płynęły przynęty,

i jakich przynęt używałeś?..

 

pozdrawiam Darek



#115 OFFLINE   Miodzik

Miodzik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 65 postów

Napisano 29 sierpień 2017 - 10:35

nie doczytałem,próbowałeś wieczorem.. :)



#116 OFFLINE   Gobio Gobio

Gobio Gobio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1253 postów
  • Lokalizacjagórna Wisła
  • Imię:Wojtek

Napisano 29 sierpień 2017 - 10:35

Cześć,

o jakiej porze dnia próbowałeś,ile metrów wody było pod łódką a jak głęboko płynęły przynęty,
i jakich przynęt używałeś?..

pozdrawiam Darek

Raczej wieczorem, pływałem po wodzie od 6 do 26m
Przynęty to DT,freedivery, shadrap max


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#117 OFFLINE   Miodzik

Miodzik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 65 postów

Napisano 29 sierpień 2017 - 13:54

Dzięki,kolego..



#118 OFFLINE   lexi

lexi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 245 postów
  • LokalizacjaSan a dokładniej San Escobar

Napisano 09 wrzesień 2017 - 06:50

..równo rok temu próbowałem cos złowić z lodzi na Pagu (na zalewie Pazskim) w pierwszy dzień złowiłem na kalmara jakaś rybę 25~30cm - do końca pobytu mogłem pomarzyć o takim "okazie".. :lol:

..w sumie jak się przyjrzeć sieciom jakich używają miejscowi rybacy to nasuwa się refleksja ze plankton nie ma szans.. 


  • szczupak1 lubi to

#119 OFFLINE   pezet

pezet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1391 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Piotr

Napisano 26 wrzesień 2017 - 19:32

Dodam jeszcze, że w celach kulinarnych warto zapolować na cefala.

Niby :glonojad", a mięso ma wyborne (oczywiście jak jest świeży).

Parę dni temu gospodarz poczęstował mnie cefalami z rusztu i powiem, że dawno nie jadłem takiej dobrej ryby.

 

Miejscowi łapią je do drucianych klatek z zanętą - chlebem.

 

Cefale podpływają pod sam brzeg, w stadkach po kilka sztuk, potrafią żerować nawet na płyciznach 20 cm.

 

Na wędkę trudno go złowić.

Kiedyś widziałem, jak lokalesi łowili w ten sposób, że spory kawałek chleba owijali przyponem z kilkunastoma haczykami. Ryby objadały chleb i w końcu trafiały na haczyk :)



#120 OFFLINE   pomelo (maciekd)

pomelo (maciekd)

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 264 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Maciek

Napisano 01 luty 2018 - 08:57

Odkopuję wątek z racji planowanego na maj wyjazdu żeglarskiego do Chorwacji. Wędki na pewno wezmę i przynajmniej jeszcze jeden wędkarz w załodze jest, także coś się będzie działo :)

Dzięki @hoppacuppa za wiedzę przekazaną w tym wątku. Ja zdecydowanie skupiam się na spinningu, ale pewnie spróbujemy i na grunt / spławik. Opisałeś swój zestaw na doradę, dość mocny, takich wędzisk nie posiadam i nie wiem, czy warto się dozbrajać w tym kierunku na ten wyjazd, czy dać sobie spokój? Na jakie ryby najbardziej się nastawiać w połowie maja?

 

Aha, i w niektórych miejscach pojawiała się informacja, że od maja do bodajże października jest zakaz łowienia w marinach etc. To faktycznie obowiązuje? Po zacumowaniu w porcie trzeba gdzieś się na łowienie oddalić?






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

1 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


    chris