Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

sum co i jak


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
61 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   zander_90

zander_90

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 102 postów
  • LokalizacjaRybnik

Napisano 02 lipiec 2008 - 15:38

Wcale mnie to nie dziwi. Zwykłą główkę jigowę 3/0 rozginam przy zacięciu Napisałem że to była moja wędka na sandacze kiedś a główka gamakatsu i biały twister. Na rybie czy zaczepie nigdy haka podczas zacięcia nie rozgiołem bo ten zestaw działał w moich warunka bardzo dobrze. Przytoczyłem tylko opowiastke w celu zwrócenia uwagi na wszystkie elemnety zestawu czyli kij, kołowrotek, plecionke, hak. W końcu sumy targają nawet gruntówki prawda?
Co do wielkości ryby czy to było 190 czy 280 to chyba bez większej różnicy, ale miałem kilka mniejszych ryb i wiem co sie wtedy działo.


#22 OFFLINE   zander_90

zander_90

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 102 postów
  • LokalizacjaRybnik

Napisano 02 lipiec 2008 - 15:55

Pozwole sobie zacytować fragment artykułu z ww nr2/2008 dot sprzętu stosowanego do połowu suma ( w tym przypadku sum 238cm i 80kg ale złowił też 203, 199,197) na zb. rybnik:
...morski kij o cw 250g, mocny kołowrotek Daiwy z plecionką o wytrzymałości 50kg i przyponem z morskiej plecionki o wytrzymałości 120kg. To właściwy zestaw do przynęt które stosuję i do gabarytów zyjących w zbiorniku sumów. Przynętę z serii Big Game stanowił ripper storma 190g.
Na wędkowanie takim zestawem pozwal specyfika miejscówki tzw kierownica. Szerze nie chciałbym tym machać 5godz.
@krzysiek co może być?

#23 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 02 lipiec 2008 - 19:03

ja powiem wiecej ... albo raczej zapytam po raz tysieczny ... jakich hakow uzywacie' z cyny???

ps. nie chodzi mi o zaczep czy tez o samego suma tylko o haki

#24 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 02 lipiec 2008 - 19:10

Pozwole sobie zacytować fragment artykułu z ww nr2/2008 dot sprzętu stosowanego do połowu suma ( w tym przypadku sum 238cm i 80kg ale złowił też 203, 199,197) na zb. rybnik:
...morski kij o cw 250g, mocny kołowrotek Daiwy z plecionką o wytrzymałości 50kg i przyponem z morskiej plecionki o wytrzymałości 120kg. To właściwy zestaw do przynęt które stosuję i do gabarytów zyjących w zbiorniku sumów. Przynętę z serii Big Game stanowił ripper storma 190g.
Na wędkowanie takim zestawem pozwal specyfika miejscówki tzw kierownica. Szerze nie chciałbym tym machać 5godz.
@krzysiek co może być?


Dokładnie tak, łowienie takim zestawem wynika ze specyfiki łowienia z brzegu. W większości miejscówek, przy łowieniu z łódki można by go z czystym sumieniem odchudzić o połowę, nawet z myślą o dużych sztukach.

#25 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 02 lipiec 2008 - 19:16

ja powiem wiecej ... albo raczej zapytam po raz tysieczny ... jakich hakow uzywacie' z cyny???

ps. nie chodzi mi o zaczep czy tez o samego suma tylko o haki


Dla VMC to standard, Gamakatsu są niewiele lepsze. I jedne, i drugie nieźle się sprawują przy sandaczach i szczupakach. Przy sumach dopiero Mustady Big Game dają radę. Rzadko łowię na gumy, a w wobkach używam tylko Ownerów. Uwierz, że mniejsze rozmiary też potrafią się rozgiąć lub złamać...

#26 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 02 lipiec 2008 - 20:12

jesli chodzi o sumy to polecam VMC BARBARIAN. jak dla mnie jedno z najlepszych rozwiązań. Nie gną się groty tak jak w gamakach, so bardzo sprężyste, nie spotkałem się jeszcze by pękły. mocny drut, który się bardzo wolno tępi na kamieniach... w zasadzie to moje ulubione główki na rzeke... Z gamaków dawno się wyleczyłem. o ile na jeziorze jeszcze mi sie sprawdzały, to wśród twardych zaczepów prędkośc tępienia oraz wyginania sie na różne strony grotów po prostu powodowała u mnie mocny niesmak... :D :unsure:

#27 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 02 lipiec 2008 - 20:21

jesli chodzi o sumy to polecam VMC BARBARIAN.


Nigdy nie próbowałem, chętnie sprawdzę ;) Kto jak kto, ale Mifek zawsze jest konstruktywny


#28 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 02 lipiec 2008 - 20:29

[quote]
jesli chodzi o sumy to polecam VMC BARBARIAN.
[/quote]

Nigdy nie próbowałem, chętnie sprawdzę ;) Kto jak kto, ale Mifek zawsze jest konstruktywny

[/quote]


ale wazelina ;) ;) ;)

a takna poważnie to na prawde polecam te główki. swego czasu nawet pewien znany i ceniony lowca sumow (poza prasa i blyskiem fleszow - tak po prostu w prywatnej rozmowie) przyznal, że jego zdaniem to jedyne sensowne główki na suma... :mellow: mowa akurat to BARBARIAN 10/0 na grubym drucie :mellow:


a tu pierwszy - przypadkowo wybrany link.



#29 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 02 lipiec 2008 - 20:41

Wcale nie przesadzam B)
Ostatnio, bazując na Twojej opinii, kupiłem Ticę Caimana CT201 z drugiej ręki - nówkę sztukę, kilka razy śmiganą - właśnie z myślą o zestawie sumowym. Młynek zaskakująco dopracowany, dobre materiały, porządne wykończenie, precyzyjny mechanizm. Szeroki, ale bierze bardzo dużo linki. To wszystko za 200PLN. Absolutnie wart każdej złotówki. Zobaczymy jak się sprawdzi w boju.

O Torium nawet nie wspominam, żałuję tylko, że nie ja go kupiłem.



#30 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 03 lipiec 2008 - 09:10

Spoko krzys. Tak sie tylko drocze. Oczywiscie cieszy mnie niezmiernie fakt, ze moje porady sa przydatne dla innych. W sumie miedzy innymi po to jest to forum by sobie wzajemnie pomagac... Jesli chodzi o CAIMANa to na prawde jest to swietny multik. Co prawda jak sam zauwazyles moze nieco za szeroki ale tu juz nie ma miejsca na kompromisy. Stosowna moc, odpowiedni zapas linki i co moze Cie zaskoczyc na prawde niezle mozliwosci rzutowe jak na jego pojemnosc szpuli(300y PP 30lb), wymagaja niestety pewnej wielkosci. Na pewno bedziesz zadowolony bo to bardzo wdzieczna maszyna. Mala sugestia. Jak bedziesz nawijal sznurek to pamietaj o kilku metrach, albo chociaz kilkanascie zwojow jakies zylki. Ja tego nie zrobilem i mimo ze na poczatku bylo ok to po okolo roku uzytkowania przy niskich temperaturach linka jezdzila mi po szpuli jakblondynka w szpilkach na lodowisku... :D obecnie f. Tica poszla nieco na przod i w koncu bywaja dostepne rowniez mniejsze modele caimana na lewa lapke. Na dodatek mozna dokupic powiekszona korbke tzw. Power handle. Przy sumowaniu mozesz sie okazac bardzo pomocna. I tego ci zycze przy uzytkowaniu tej maszynki.... Daj znac za jakis czas, jak juz sie wlowisz w caimana jak idzie...

#31 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 03 lipiec 2008 - 09:20

CAIMAN będzie współpracować z kijkiem, który sam ukręciłem na jednoczęściowym morskim blanku Batsona 25lb. Taki cenowo - użytkowy kompromis. W najbliższym czasie nie omieszkam wrzucić zdjęć, bo może to być ciekawa alternatywa dla wędkarzy zaczynających przygodę z sumowym trollingiem. Muszę zaczekać do momentu, kiedy sam wyrobię sobie o nim zdanie... W sobotę pierwsze testy zestawu :unsure:

#32 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 03 lipiec 2008 - 09:29

Moj zielony caiman ma zarezerwowane miescje w siodle przy czarnej mambie. Nota bene moj ulubiony kij trollowy. Niby tylko 3oz ale stary poczciwy SCII st. Criox robi swoja robote pierwszorzednie... Nic dodac nic ujac...

#33 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 03 lipiec 2008 - 09:36

Czy to jest wędka na blanku 2C80HF2? Może by tak coś na tym zbudować. Na sumka jak znalazł, na trolla i z rzutu...

#34 OFFLINE   laredo

laredo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaZawiercie

Napisano 03 lipiec 2008 - 10:14

No właśnie, fajnie że poruszyłeś ten temat. Kilka dni temu po pracy - nie wytrzymałem. Dniówka skończyła się o 22, później szybko do domu pakowanie sprzętu... ok 0 30 wyjazd nad Wisłę w okolice Korczyna. Było kilka minut przed 3 rano wobler DT 16 prowadzony w warkoczu ale tak bliżej strony od wypłycenia pomiędzy główkami. Kręcąc korbką czuję jak zestaw zwalnia, jakbym o coś zachaczył. Kilkakrotnie ciągną na siłę sądząc że mam zaczep. Otwieram kabłąk i luzuę żyłkę - jednak zaczep ożył i ruszył kilka metrów w bok w stronę warkocza.Ciekawe jaki miałem wtedy poziom adrenaliny. Pierwsza myśl - szczupły albo sandacz. To co się działo później to była katorga.... ryba poszła w głóny nurt od razu z prądem.Czas mija ale jakoś powoli. Jest ok 10 może 15 min po 6 rano a ja nadal na główce. Nagle wędka prostuje się coś przestje wciągać mnie go wody.... Już wiem że po wszystkim. Zwijam zestaw, wobler nawet nie uszkodzony haki całe. Zeszła. Siadam na brzegu dopijam zimną kawę, nawet nie próbuję więcej łowić, nie mam nawet siły rozmontować zestaw... Ryby wogóle nie widziałem ale wiem że to był Pan i Władca rzeki i pływa tam sobie nadal spokojnie. Wędka mikado od 15 do 50 gr żyłka 30 wobler DT 16 kołowrotek Tica Lybra ten większy model, ponad 3 godziny holu

#35 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 03 lipiec 2008 - 10:23

Cóż, wobler sumowy, ale wędka i linka już nie... I tak bardzo długo go utrzymałeś, jak na odejście w nurt. U mnie taka historia trwała 55 minut, zestaw o oczko mocniejszy.

#36 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 03 lipiec 2008 - 10:55

W takiej sytyacji jak ta opisywana najgorsze co moze byc to stanie w tym samym miejscu od brania do konca holu. Juz sredni sumek taki powiedzmy 120 cm na prawde nie musi nic robic by wyciagnac ci zapas linki i pozostawic z kocia morda na brzegu. Branie w okolicy warkocza, stojac tuz obok glownego nurtu czy nawet na ogol dosc silnego nurtu przy glowce powinno kojarzyc sie z mozliwie szybkim przejscie chociaz do nasady glowki. To chyba najprostszy sposob by wyciagnac wasatego z nurtu i zmusic do wydatku sily w miejscu z niewielkim nurtem, gdzies w klatce. W przeciwnym razie sumiasty wystarczy ze ustawi sie w poprzek nurtu, rozloszy pletwy i prad rzeki wykona za niego pikeny odjazd ktory za bardzo nawet nie zmeczy ryby...

#37 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 03 lipiec 2008 - 10:58

Czy to jest wędka na blanku 2C80HF2? Może by tak coś na tym zbudować. Na sumka jak znalazł, na trolla i z rzutu...


krzysztof teraz jestem w pracy i internet tylko z telefonu wiec ciut ciezko wygrzebac mi informacje czy to dokladnie ten blank. Ale jak skorzystasz z wyszukiwarki i zadasz szukanieczarna mamba chocby w zamych tytulach to w moim poscie sprzed ladnych kilku miesiecy jest dokladnie opisane wszystko co i jak. Od opisu blanku, przez pierwsze wrazenia a na zdjeciach koncZac....
  • kawioli lubi to

#38 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 03 lipiec 2008 - 11:00

Pół biedy, jeżeli miejscówka pozwala na chodzenie brzegiem (w górę też, ale przede wszystkim w dół). Ja niestety takiej możliwości nie miałem - zakotwiczył pod przykosą w dole rzeki i tak żeśmy sobie stali i stali...

#39 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 03 lipiec 2008 - 11:24

Mifku,
Już sprawdziłem - ten. Zdaje się, że zostałem zainfekowany... Leczenie jest stosunkowo proste i chyba mu się poddam



#40 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 03 lipiec 2008 - 15:14

na prawdę polecam ten blank. ma dosc miekka (jak na prezentowaną moc) szczytówkę i naprawdę stosowny zapas mocy. Swietny kijek do trolla, a jak ktoś chce to i jeszcze da się porzucać - co mi sie ostatnio zdarza. jack 18 w polaczeniu z caimanem leeeeeeeeeeeeeci i leeeeeeeeci :mellow:




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych