Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Test przelotki Forecast , Alconite i Minima

przelotki tech-rb

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
65 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   woblerwz

woblerwz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaBrzeg
  • Imię:Wojtek

Napisano 01 luty 2014 - 14:37

Sobie zrobisz, przygotuję kawałek z przelotkami. Może z chłodzeniem?



#22 OFFLINE   DawidGno

DawidGno

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 227 postów
  • LokalizacjaGniezno

Napisano 01 luty 2014 - 14:54

Może i sie nie znam , ale test lekko nie mający odzwierciedlenia w relanych warunkach. Raz że żyłka jest mokra jak łowimy a dwa takie tarcia występują na przelotce szczytowej tylko i wyłącznie. Ale wynik ciekawy - przyznaje.


Użytkownik DawidGno edytował ten post 01 luty 2014 - 14:55


#23 OFFLINE   skalek-77

skalek-77

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2230 postów
  • Imię:Rafał

Napisano 01 luty 2014 - 16:11

Fajny teścik ,ale dla mnie troszeczkę naciągany,mówię o tym pierwszym filmiku.Proszę zwrócić uwagę od jakim katem jest ciągana żyłka na forecastach  a pod jakim na alconite. Ma to kolosalne znaczenie na przetarcie.Ale pomysł super



#24 OFFLINE   Jacques

Jacques

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 106 postów
  • LokalizacjaPodlasie
  • Imię:Jacek

Napisano 01 luty 2014 - 18:11

dzięki Pietrus

bardzo się przydadzą takie testy



#25 OFFLINE   pietrus

pietrus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 581 postów
  • LokalizacjaStalowa Wola

Napisano 01 luty 2014 - 18:26

Spróbujcie taki teścik zrobić na swoich kijaszkach pewnie będzie bardziej wiarygodny. Nie jestem maszyną zeby kąty były identyczne. Nie miało to na celu reklamowanie jakiegość produktu. Jak widzicie sami ,test trwa pare minut. Sami sprawdzcie.

Ja wiem swoje.



#26 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18562 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 luty 2014 - 18:36

Moim zdaniem ten test jest bardzo dobry bo uswiadamia ze przede wszystkim to przelotka ma wplyw na linke a nie odwrotnie. Do tej pory w takich watkach ludzie koncentrowali sie na pytaniu "czy na przelotce widac ślady zużycia" czy sie pojawiają jakieś rysy, wgłębienia etc

To oczywiscie gdzies na koncu tez jest prawda, ale zanim zobaczymy slady na przelotce 'padnie' kilka szpulek linki ;)

Tymczasem ten test zmusi moze do takiego myślenia, czy jeśli wydaję 150 zl na szpulkę plecionki, to warto oszczędzać np 100 zl na komplecie przelotek do wedki ?

#27 OFFLINE   Voldemort

Voldemort

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1304 postów
  • LokalizacjaMałopolska
  • Imię:Jacek

Napisano 01 luty 2014 - 18:38

Sprawdzałem, porównywałem i ..... testy Kolegi pietrus wypadają wiarygodnie.

Nie zgodzę się z Kolegami którzy twierdzą, że takie przeciąganie linki w realu nie występuje, czasami podczas holu 1-2 metry linki jest wielokrotnie przeciągane raz w jedną, raz w drugą stronę, fakt może nie kilkanaście razy, ale jednak.......

A to że kąt natarcia i zejścia jest inny niż w pracującej wędce - nie o to chodzi, by test był odzwierciedleniem holu ryby, tylko by pokazać jednak wyraźną różnicę w twardości,gładkości różnych pierścieni (tak przynajmniej ja odebrałem zamiary Kolegi pietrus).


  • Guzu i krzychun lubią to

#28 OFFLINE   woblerwz

woblerwz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaBrzeg
  • Imię:Wojtek

Napisano 01 luty 2014 - 18:45

Przeciąganie z taką prędkością przy łowieniu? Swoje 10 sekund do zniszczenia osiągnąłem na bardzo krótkim odcinku linki, nigdy z tym się nie spotkam nad wodą.Minimy Hard Chrome mają niższą twardość od Alconite oraz Forecastów.

Największy wpływ przy tym teście ma temperatura jaką osiąga linka. Zależy ona od chropowatości powierzchni ale też jest wypadkową tejże oraz prędkości odprowadzania ciepła. Stąd taki wynik Minim, metal szybciej rozprowadzi ciepło na ramkę i w otoczenie niż spiek ceramiczny. Z drugiej strony ilość ciepła wytworzonego i działającego na linkę zależeć będzie od powierzchni styku, różne wyprofilowanie pierścienia da różne efekty. Itd. temat na doktorat jakby ktoś chciał.



#29 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5352 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 01 luty 2014 - 19:12

Taki kąt jak w teście występuje oczywiście w naturze przy jakimś skrajnym wygięciu kija (szczególnie z niewielka liczbą przelotek) i wówczas oczywiście linka mało już po spieku leci a w znacznej mierze po ramce (szczególnie w przelotkach o skąpym spieku).

Najczęściej przelotka szczytowa tworzy kąty zbliżone do pokazanego ale to także rozwiązano już jakiś czas temu tworząc przelotki typu fladget (być może popełniłem błąd w pisowni). Gdyby sytuacja taka występowała w praktyce i często,- widywalibyśmy na różnych odcinkach linki stojącą "sierść" przetartych włosków. 

Nie wiem jak pozostali forumowicze ale ja holując bardzo szybko w pełnym wygięciu kija nigdy czegoś takiego nie doświadczyłem bez względu na wielkość ryby jedyne przetarcia jakie widuję to na odcinkach które mają styk z kamieniami.



#30 OFFLINE   zybi

zybi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 316 postów
  • LokalizacjaJedwabne
  • Imię:Zbigniew

Napisano 01 luty 2014 - 19:12

Co by nie mówić teścik fajny i wnioski jakieś można sobie wyciągnąć.

Nie jest to odzwierciedleniem tego co się dzieje podczas holu , ale w jakimś stopniu.

 

Dzięki kol.pietrus



#31 OFFLINE   AdasCzeski

AdasCzeski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1322 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Czeski

Napisano 01 luty 2014 - 19:54

Zybi, Friko - zgadzam się w 100%.

 

Pomysł trzeba pochwalić. 

 

Piszecie o holach, temperaturze otoczenia, wody itd. W mojej ocenie test nie oddaje realiów w łowieniu i nie ma ich oddawać. To jest swoiste ekstremum. 

Acz teraz mam pewną zagwozdkę. Zwykle jak mi żyłka strzeliła nie na węźle, to myślałem - hmmm to pewnie ta trawka... wyszarpnąłem przynętę i uszkodziłem żyłkę, albo to ta gałązka.,, itd wiecie o co mi chodzi. 

 

Może jednak - zwłaszcza jak zdarzy się szarpać przynętę w zaczepie i wówczas chyba dzieje się coś najbardziej zbliżone do testu - jakość materiałów w przelotkach ma przełożenie na realne sytuacje. 

 

Nie wiem. Do przemyślenia. 



#32 OFFLINE   Forecast

Forecast

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2005 postów
  • LokalizacjaZadupie
  • Imię:J
  • Nazwisko:P

Napisano 01 luty 2014 - 20:22

Minimy PacBay chrom coraz częściej maja źle wyprowadzone pierścienie i przy takim kącie mogły wadzić ich ranty. Zrobiłem test u siebie na żyłce 18 i wyszedł znacznie lepiej niż z filmu. Jak uzbroję kij w Minimy produkowane dla FishingArt też dam znać jak wypadło.



#33 OFFLINE   DP Fishing

DP Fishing

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 332 postów

Napisano 01 luty 2014 - 20:30

Dla mnie ten test to bardzo ciekawe dośwaidczenie. Od razu nasuwają sie pytania czy wielkość przelotki ma wpływ na szybkość przecierania się żyłki. Patrząc na drugi filmik wydaje się że wielkość ma znaczenie :P.  Ponieważ w dużych przelotkach linka trze o większą powierzchnię. Wpływ ma także gładkość powierzchni, gęstość materiału, kształ pierścienia, kąt na jaki naciera linka. Bardzo popieram tą incjatywę.

 

Jednak aby zwiększyć miarodajność testów należy:

1. Badać przelotki tej samej wielkości. Np po dwie z każdego rodzaju wyściową 25 i szczytową.

2. Używać tej samej linki naprzykład żyłki 0.2mm i plecinki 0.2mm(tego samego producenta). Warto byłoby zbadać zarówno przecieranie się zyłki i plecionki.

3. Testować na równych odcinkach linki.

4. Przęciągać linkę z tą samą prędkością.

5. Wykonać kilka prób i podać wynik w uśrednieniu.

 

Miło by było gdyby dołączyły się pracownie. Naprzykład Robert z BRC miałby super sposób na testy linki X Zogi ;)  a i przelotek ma kilka :D . Dla mnie ciekawe jak sprawdziła by sę przelotka wyściowa ATC z systemu Microwave. Czy linka dodczas testu tarła by o 2 pierścienie czy 1.

 

Jeśli zrobiłem błędy z tytułu niewiedzy to proszę poprawić ;) . Jak zrobiło się w życiu parę badań to już się z tego nie wyrasta :P .

 

Pozdrawiam.


Użytkownik DP Fishing edytował ten post 01 luty 2014 - 20:35


#34 OFFLINE   Apioo

Apioo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1226 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 01 luty 2014 - 20:34

Minimy PacBay chrom coraz częściej maja źle wyprowadzone pierścienie i przy takim kącie mogły wadzić ich ranty. Zrobiłem test u siebie na żyłce 18 i wyszedł znacznie lepiej niż z filmu. Jak uzbroję kij w Minimy produkowane dla FishingArt też dam znać jak wypadło.

Przed chwilą w podobny sposób testowałem Matchową 20tkę HardChrome i było jej zdecydowanie bliżej do filmowej Tichrome niż HardChrome.

 

Co do przelotek Minim FishingArt to są też robione w wersji Match? wydaje mi się, że na pokazie w Lublinie takowych nie widziałem :)



#35 OFFLINE   MIGOTKA

MIGOTKA

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1191 postów
  • LokalizacjaDal niedaleko Oslo
  • Imię:Marek
  • Nazwisko:szymczak

Napisano 01 luty 2014 - 23:13

Widzę tu mało realna sytuację. Żyłka wielokrotnie jest przeciągana przez przelotkę na krótkim odcinku z dużą częstotliwością. Powoduje to podgrzewanie pierścienia ale również i żyłi która nie ma  czasu na stygnięcie i nawzajem oddają sobie to ciepło plus kolejne porcje ciepła z nastepnych przeciągnięć. Plus brak wody która jest czynnikiem chłodzącym jak również daje poślizg zmniejszając opory. Nie do  spotkania sytuacja w normalnym łowieniu.

 

ChoC na pewno taki test jest przydatny bo pokazuje które przelotki mają lepiej wykończone pierścienie(wypolerowane)



#36 OFFLINE   matusiak

matusiak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1415 postów
  • Lokalizacjakielce

Napisano 01 luty 2014 - 23:22

Jedno pokazane jest dokładnie i to bardzo ważna rzecz ,która z przelotek odprowadza lepiej ciepło i gładkość pierścienia, bo to ma duży wpływ na tarcie i przegrzanie zyłki



#37 OFFLINE   Forecast

Forecast

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2005 postów
  • LokalizacjaZadupie
  • Imię:J
  • Nazwisko:P

Napisano 01 luty 2014 - 23:25

Krzysztof ma je w wersji V ale zdaniem kolegów i moim lepiej jest wykończona i profilowana jeśli chodzi o krzywiznę pierścienia jak z PacBay.



#38 OFFLINE   pepe_79

pepe_79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 671 postów
  • LokalizacjaBełchatów
  • Imię:Paweł

Napisano 01 luty 2014 - 23:44

Fajny test i jak dla mnie nieważne, że niewiele wspólnego z rzeczywistością. Zapewne nie o to tutaj chodziło. Popieram takie inicjatywy.

Kolego @pietrus, jakbyś miał jakąś Fuji Hardloy to mógłbyś też sprawdzić? Ciekawi mnie jak wyszłoby to w porównaniu z Forecast'em bo obydwie te przelotki mają pierścień z tego samego materiału.



#39 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 02 luty 2014 - 09:31

Test może nie na 100% miarodajny ale daje wiele do myślenia.Friko trafnie określił, czy warto oszczędzać na komplecie przelotek 100-150zł w porównaniu do zniszczinej linki utraconej ryby czy przynęty.Jak łożysko do rolki kupić za 4zł czy dobre EZO za 25zł.Wybór kupującego :) .



#40 OFFLINE   pietrus

pietrus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 581 postów
  • LokalizacjaStalowa Wola

Napisano 02 luty 2014 - 12:49

Fajny test i jak dla mnie nieważne, że niewiele wspólnego z rzeczywistością. Zapewne nie o to tutaj chodziło. Popieram takie inicjatywy.

Kolego @pietrus, jakbyś miał jakąś Fuji Hardloy to mógłbyś też sprawdzić? Ciekawi mnie jak wyszłoby to w porównaniu z Forecast'em bo obydwie te przelotki mają pierścień z tego samego materiału.

Przed chwilą sprawdziłem 3 razy Hardloy-a Fuji roz 25 bez nagrywania filmu. Praktycznie po dwóch przeciagnieciach juz było słychac że żyłka sie przeciera. Nawet sprawdziłem raz jeszcze teraz w trakcie pisania. Wynik jeszcze gorszy niz przy Forecastach. A byłem pewny ze wypadnie lepiej.







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, przelotki, tech-rb

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych