Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

JAK WYPUSZCZAĆ RYBY (catch and release)- dobre i złe nawyki. Leksykon zasad.

catch and release catch&release

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
139 odpowiedzi w tym temacie

#121 OFFLINE   Włóczykij

Włóczykij

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1252 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 sierpień 2018 - 11:11

Kilka większych ryb złowiłem i jedyne 2 przypadki kiedy szczupak zszedł pomimo starań, to Maluch który zagryzł 15cm woblera i kotwica weszła mu w czaszkę i drugi który głęboko zażarł Jerka i przy okazji wyglądał jakby uciekł z pod skrobaczki, calusieńki bok oskrobany i podbiegnięty krwią. Niezależnie czy łowiłem na lekko czy na ciężko. Tylko trzeba sprawnie się z rybą obchodzić. Jak nad wodą jest ktoś do zrobienia zdjęcia, to super bo można rybę wypuscić po 30-45sek. A jak jesteśmy sami, to trzeba sobie wszystko przygotować wcześniej, w najgorszym przypadku w trakcie holu, lub gdy ryba czeka w wodzie w podbieraku.
Warto też sobie przestawić w głowie, że celem nadrzędnym jest żeby ryba przeżyła, a nie cm i zdjęcie, tak więc jak ryba zaczyna się szarpać w rękach, to zdecydowanie lepiej skierować ją nad wodę niż za wszelką cenę przygniatać butem, aby tylko zdjęcie było.
Mój największy szczupak z zeszłego roku sam się uwolnił bez zdjęcia i mierzenia mimo że wszystko było przygotowane jedną ręką na łódce podczas gdy drugą trzymałem rybę pod pokrywy w zamarzającej wodzie...
  • eRKa i Alexspin lubią to

#122 OFFLINE   Hubert_S

Hubert_S

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 254 postów

Napisano 10 luty 2019 - 23:58

Koledzy, szukam informacji które już kiedyś były umieszczone w którymś z tematów. Dokładnie chodzi mi o strefy odczuć u ryb. Ktoś podrzucił link do bodajże angielskiego artykułu, w którym były zaznaczone i opisane ww strefy np.strefa komfortu znajduje się u ryb na brzuchu, dlstego jest spokojna gdy trzymamy ja w tej sposób, przy uwalniania działa to podobnie. Strefa stresu to min ogon.

Jeśli ktoś pamięta albo wie gdzie szukać, proszę o podpowiedzi :)
  • Alexspin lubi to

#123 OFFLINE   guma87

guma87

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 37 postów
  • LokalizacjaNisko
  • Imię:Michał

Napisano 15 wrzesień 2020 - 09:53

Nie spotkałem się z takimi praktykami na polskiej scenie wędkarskiej, dlatego chciałbym przybliżyć temat. Na organizowanych zawodach (Pro Anglers League) w Rosji zawodnikom zaliczane są żywe ryby, które są ważone na zakończenie zawodów. Jeśli ryba została złowiona tuż po starcie, to będzie ważona po wielu godzinach. Nagrody są wysokie więc ekipom zależy na przeżywalności ryb. A teraz do sedna sprawy. Sandaczom które zostały złowione na dużych głębokościach, przebijają  igłą(chyba pęcherz pławny) i "spuszczają powietrze". Szczupakom przy pewnej wprawie można zrobić to bez igły, uciskając odpowiednie miejsce. Ma to na celu z ryby "floating" zrobić "suspending"(dokładnie tak to ktoś określił) Oczywiście jestem daleki od namawiania do takich praktyk. Ciekawy jestem informacji od jakiegoś człowieka w temacie jak może wpłynąć to na przyszłość takiej ryby. Ale ewidentnie widać że ryby przekłute są zdecydowanie bardziej żywotne. Z tego co mówią to praktyka taka przyszła do nich z turniejów w połowie bassów.

 

 

1:27przebijanie

 

5:52 ważenie

 

Ps. nie wiem czy dobry temat wybrałem ale nie chciałem zakładać nowego.


Użytkownik guma87 edytował ten post 15 wrzesień 2020 - 09:57


#124 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3683 postów
  • LokalizacjaO/Sieradz, O/Piotrków.
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 17 wrzesień 2020 - 06:14

Wydaje mi się - biorąc na logikę - że każde okaleczenie ryby ma większy lub mniejszy wpływ na jej późniejszą kondycję i szanse przeżycia. Zapewne takie rany zrastają się po pewnym czasie, ale moim zdaniem im mniej okaleczeń tym większe szanse dla ryby.



#125 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 18 wrzesień 2020 - 07:51

Przy zbyt szybkim wynurzeniu ryba z zamkniętym pęcherzem pławnym - a do takich należą okoniowate, jest rozdymana od wewnątrz przez "rozrastajacy się" skutkiem różnicy ciśnień pęcherz, który naciska na narządy rozrastajacy. Wszystko zapewne zależy od wielu czynników, ale wydaje mi się, że mała dziurka od igły pozwalająca szybko wyrównać ciśnienie jest w tym przypadku niewielkim uszczerbkiem na zdrowiu i kondycji w obliczu "wzdęcia kesonowego" (właśnie to wymyśliłem, naukowo zapewne nazywa się to inaczej), kiedy to własne ciało usilnie stara się od środka rozsadzić brzuch a ryba nie ma najmniejszych szans na zanurzenie się o własnych siłach.
  • guma87 i Alexspin lubią to

#126 OFFLINE   PLnK

PLnK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 156 postów
  • LokalizacjaWrocław-okolice
  • Imię:Krzysztof

Napisano 20 wrzesień 2020 - 20:47

można jeszcze spisać nr i zadzwonić na drugi dzień z zapytaniem "jak się czuje", kiedy telefon będzie milczał można kupić znicz i postawić na kapelonie w miejscu połowu, na łodzi napisać #PikeLivesMatter 


  • Alexspin lubi to

#127 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3683 postów
  • LokalizacjaO/Sieradz, O/Piotrków.
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 21 wrzesień 2020 - 05:35

To co napisał Michał ma sens. :good:



#128 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 21 wrzesień 2020 - 08:36

Tak robili z rybami morskimi wyławianymi z dużych głębokości w programach wędkarskich Rexa Hunta.
Słyszałem opinie, że te ryby i tak zdychają, tyle że pozostają w głębinach i tego nie widać. Cóż - jeśli daje to szanse na przeżycie jakiekolwiek, to warto, bo bez tego szans większych nie widzę. A świadomy i etyczny wędkarz będzie wiedział co w takich przypadkach robić.
  • guma87 i Alexspin lubią to

#129 OFFLINE   guma87

guma87

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 37 postów
  • LokalizacjaNisko
  • Imię:Michał

Napisano 21 wrzesień 2020 - 09:54

Faktycznie przy morskich głębokościach takie manipulacje, mogą mieć wpływ na rybę. Na tych gigantycznych rosyjskich zaporówkach, na których odbywają się wspomniane przeze mnie zawody, ryby wyjeżdżają niejednokrotnie z dużych głębokości. Celem organizatorów tej imprezy, jest propagowanie zasady "catch and release" a świadomość rosyjskich wędkarzy jest chyba jeszcze twardsza niż polskich. Tak jak napisałem wcześniej, ja nie spotkałem się z takimi posunięciami w Polsce i pomimo tego, że chyba nikt z nas nie będzie czegoś takiego praktykował, to chciałem żeby forum jerkbait.pl, było pierwszym miejscem gdzie przewinęła się taka informacja.

Użytkownik guma87 edytował ten post 21 wrzesień 2020 - 10:23


#130 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 22 wrzesień 2020 - 10:23

Tutaj jest ciekawy artykuł odnoszący się do tego zagadnienia:

https://www.wedkarz....ENIE-W-PECHERZU

 

Chodzi szczególnie o ostatni akapit. Co do przeżywalnosci ryb po przebiciu pęcherza... to nie wiadomo jak się ryba później zachowa i czy przeżyje.


  • guma87 lubi to

#131 OFFLINE   golenia

golenia

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 523 postów
  • LokalizacjaBiskupiec
  • Imię:Przemek

Napisano 22 wrzesień 2020 - 11:46

A co sądzicie o łowieniu ryb podczas upałów? Na jednym z jezior w Polsce w okresie wakacyjnym dobrze brały sandacze. Wszystkie zostały wypuszczone, jednak po kilku dniach wędkarze na wodzie znaleźli kilka martwych sztuk. Czy to,że na głębokości 8-10 metrów jest kilka stopni, a na powierzchni +30, może wpłynąć na zdrowie ryby? Zaznaczę,że wszystkie odpływały z znakomitej kondycji.



#132 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3683 postów
  • LokalizacjaO/Sieradz, O/Piotrków.
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 22 wrzesień 2020 - 12:20

Przyczyną śnięcia mógł być szok termiczny https://akwa-mania.m...a94/a94,12.html



#133 OFFLINE   golenia

golenia

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 523 postów
  • LokalizacjaBiskupiec
  • Imię:Przemek

Napisano 22 wrzesień 2020 - 18:55

Też tak myślę. Piszemy tu o wedkach,holowaniu, przebijaniu pęcherzy, a okazuje się że łowienie w nieodpowiednią pogodę też możę wykończyć rybę. 


  • Alexspin lubi to

#134 OFFLINE   guma87

guma87

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 37 postów
  • LokalizacjaNisko
  • Imię:Michał

Napisano 22 wrzesień 2020 - 21:32

Spoko jest ten artykuł z WP, który zalinkował kolega Radek. Ciekawa jest również ta sytuacja z łowieniem sandaczy w upał. W rzekach wielkiego znaczenia to pewnie nie ma, ale okazuje się że w jeziorze może mieć. Szczególnie gdy ryby są przetrzymywane z jakiegoś powodu w siatach albo zbyt długo uwieczniane na fotosach.

Użytkownik guma87 edytował ten post 22 wrzesień 2020 - 21:35


#135 OFFLINE   guma87

guma87

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 37 postów
  • LokalizacjaNisko
  • Imię:Michał

Napisano 28 wrzesień 2020 - 07:23

Niestety nie znalazłem tego tematu wcześniej a on wyjaśnia wszystkie moje pytania.

http://jerkbait.pl/t...-cr-barotrauma/



#136 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4957 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 18 grudzień 2020 - 07:49

 

... co nieco o sandaczach z głębokiej wody ...


  • HaDe lubi to

#137 OFFLINE   mancio

mancio

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 253 postów

Napisano 31 styczeń 2021 - 08:31

Koledzy, czy możecie polecić matę z miarką, coś podobnego jak na zdjęciu, taką, żeby można było w tej macie również zważyć rybę... chodzi mi o coś tańszego jednak bo ta tutaj ponad trzy stówki....
Załączony plik  Screenshot_2021-01-31-08-24-16-703_com.mi.globalbrowser.jpg   30,42 KB   7 Ilość pobrań

#138 OFFLINE   Lokityrem

Lokityrem

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 55 postów

Napisano 20 luty 2021 - 02:15

Kolega prezentuje jak NIE należy wypuszczać Ryb, zaczyna się od 3:59

Nie wiem, co trzeba mieć we łbie ...



#139 OFFLINE   DGL

DGL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 85 postów
  • LokalizacjaHelmond NL
  • Imię:Dawid

Napisano 11 październik 2021 - 18:12

Załączony plik  Zrzut ekranu (2)_LI.jpg   62,93 KB   9 Ilość pobrańZałączony plik  Zrzut ekranu (3)_LI.jpg   44,36 KB   9 Ilość pobrań

Jako ,ze bardzo lubię łowić szczupaki chciałbym wam zwrócić na cos uwagę. Podczas holu ryby może się zdarzyć taka sytuacja jak na zdjęciu. Górna "warga" szczupaka zawija sie do środka pyska. Przed wypuszczeniem ryby należy ja obejrzeć i "naprawić" Niestety dużo osób nie wie, ze takie przypadki się zdarzają i to dość często i wypuszczają ryby z takim defektem. Zrzuty pochodzą z filmów Pleciony i WND.


  • Alexspin i Andżej lubią to

#140 OFFLINE   Robas7877

Robas7877

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 16 październik 2021 - 19:25

Ważna jest też mata przy dużej rybie żeby jej nie uszkodzić od wewnątrz. Jak spadnie lub wyślizgnie się z rąk wtedy flaki wewnątrz poprzestawiane. Zrozumiałem to jak miałem przyjemność być na zasiadce karpiowej z chłopakami z Optimal Baits Duże ryby naprawdę są narażone na upadek ze względu na swoją masę i można jej zrobić krzywdę - szkoda okazu.







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: catch and release, catch&release

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych