Skocz do zawartości

• Zaloguj korzystając z Facebooka      Logowanie »   
Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

JAK WYPUSZCZAĆ RYBY (catch and release)- dobre i złe nawyki. Leksykon zasad.

catch and release catch&release

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
121 odpowiedzi w tym temacie

#121 ONLINE   Włóczykij

Włóczykij

Zaawansowany

• +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1137 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 sierpień 2018 - 11:11

Kilka większych ryb złowiłem i jedyne 2 przypadki kiedy szczupak zszedł pomimo starań, to Maluch który zagryzł 15cm woblera i kotwica weszła mu w czaszkę i drugi który głęboko zażarł Jerka i przy okazji wyglądał jakby uciekł z pod skrobaczki, calusieńki bok oskrobany i podbiegnięty krwią. Niezależnie czy łowiłem na lekko czy na ciężko. Tylko trzeba sprawnie się z rybą obchodzić. Jak nad wodą jest ktoś do zrobienia zdjęcia, to super bo można rybę wypuscić po 30-45sek. A jak jesteśmy sami, to trzeba sobie wszystko przygotować wcześniej, w najgorszym przypadku w trakcie holu, lub gdy ryba czeka w wodzie w podbieraku.
Warto też sobie przestawić w głowie, że celem nadrzędnym jest żeby ryba przeżyła, a nie cm i zdjęcie, tak więc jak ryba zaczyna się szarpać w rękach, to zdecydowanie lepiej skierować ją nad wodę niż za wszelką cenę przygniatać butem, aby tylko zdjęcie było.
Mój największy szczupak z zeszłego roku sam się uwolnił bez zdjęcia i mierzenia mimo że wszystko było przygotowane jedną ręką na łódce podczas gdy drugą trzymałem rybę pod pokrywy w zamarzającej wodzie...
  • eRKa i Alexspin lubią to

#122 OFFLINE   Hubert_S

Hubert_S

Forumowicz

• +Forumowicze
  • PipPip
  • 243 postów

Napisano 10 luty 2019 - 23:58

Koledzy, szukam informacji które już kiedyś były umieszczone w którymś z tematów. Dokładnie chodzi mi o strefy odczuć u ryb. Ktoś podrzucił link do bodajże angielskiego artykułu, w którym były zaznaczone i opisane ww strefy np.strefa komfortu znajduje się u ryb na brzuchu, dlstego jest spokojna gdy trzymamy ja w tej sposób, przy uwalniania działa to podobnie. Strefa stresu to min ogon.

Jeśli ktoś pamięta albo wie gdzie szukać, proszę o podpowiedzi :)
  • Drac i Alexspin lubią to

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: catch and release, catch&release

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych