Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

tunning Shimano Biomaster 2500MgS


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 16 luty 2014 - 01:06

Pytanie, co mozna ulepszyc w tym kreciole? Knob jest chyba nierozbieralny? Jak z dolozeniem łożysk do srodka kolowrotka? Da rade bez koniecznosci wiekszych przerobek? Czy tuleja nr 48 ma swoj odpowiednik rozmiarowy w lozyskach?

Użytkownik Żbiku edytował ten post 16 luty 2014 - 01:15


#2 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15583 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 luty 2014 - 02:10

Na pierwszy rzut oka nie powalczysz. Knob na 90% nierozbieralny. Jedynie zamiast 48 mozesz wrzucić łożycho. Ewentualnie 45, ale w tym przypadku chirurgiczne cięcie i podkładki. Bez sensu.
Według mnie, aby przekładnia poprawnie działała potrzebna jest:

 

- sztywna obudowa

- pinion łozyskowany obustronnie

- os korbki łozyskowana obustronnie

 

Dodatkowo rolka prowadząca łożyskowana.

 

Najważniejsze są 2 pierwsze pozycje.

 

Są wyjątki. SuperX. 2 łozyska BB + oporówka. Jedno w rolce , drugie na pinionie od strony rotora. A przy odpowiedniej konserwacji działa podobnie do najnowszych konstrukcji.



#3 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 16 luty 2014 - 09:02

Jakie rozmiar łożyska wchodzi w miejsce tulejki 48? Trzeba je wyrownywac jakas podkladka?

#4 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 16 luty 2014 - 14:54

Nie warto kombinować. Twin power fa,pg/hg ma takie samo rozwiązanie i chodzi bez problemowo ciesząc się dobrą opinią przez wiele lat

#5 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15583 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 luty 2014 - 15:01

Też tak uważam. Szkoda zachodu.



#6 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 16 luty 2014 - 23:39

Jednak moje pytanie, czy ta tuleje 48 mozna wymienic bez przerobek na łożysko? Nie mam mozliwosci pomiaru tej tulei. Moze ktos wie jaki tam rozmiar lozyska wchodzi? I czy wystarczy same lozysko, czy potrzeba jeszcze jakis podkladek lub przerobek?

#7 OFFLINE   Józef Lesniak

Józef Lesniak

    Józef Leśniak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1141 postów
  • LokalizacjaSłubice
  • Imię:Józef
  • Nazwisko:Leśniak

Napisano 17 luty 2014 - 09:06

Jednak moje pytanie, czy ta tuleje 48 mozna wymienic bez przerobek na łożysko? Nie mam mozliwosci pomiaru tej tulei. Moze ktos wie jaki tam rozmiar lozyska wchodzi? I czy wystarczy same lozysko, czy potrzeba jeszcze jakis podkladek lub przerobek?

Witam.

Tulejka #48 podpiera wałek posuwu szpuli w jego tylnej części. Można zamiast niej włożyć łożysko 6x3x2,5 lub 6x3x2,dokładnie nie pamiętam.

 

Pozdrawiam

Józef Leśniak



#8 OFFLINE   Czerwc

Czerwc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 242 postów
  • LokalizacjaUstka/Koszalin
  • Imię:P

Napisano 17 luty 2014 - 12:56

Dokładnie jak napisał Pan Józef, zamiast tulejki 48 można dać łożysko 3x6x2,5,ale dodatkowo trzeba będzie dać pod łożysko podkładkę, bo tulejka ma 3,25 mm i łożysko trzeba ustabilizować. Ostatnio robiłem to w Ultegrze 2500SDH i elegancko działa. Na youtube znalazłem jak ktoś robił to w ten sam sposób w Biomasterze


Użytkownik Czerwc edytował ten post 25 październik 2014 - 12:09


#9 OFFLINE   Michaello

Michaello

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 17 wrzesień 2014 - 12:38

Koledzy, a podpowiecie jakie dokładnie ma wymiary łożysko, które wchodzi pod rolkę prowadzącą #8 ?

 

Z góry bardo dziękuję za odpowiedź!


Użytkownik Michaello edytował ten post 17 wrzesień 2014 - 12:47


#10 OFFLINE   Józef Lesniak

Józef Lesniak

    Józef Leśniak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1141 postów
  • LokalizacjaSłubice
  • Imię:Józef
  • Nazwisko:Leśniak

Napisano 17 wrzesień 2014 - 20:41

Koledzy, a podpowiecie jakie dokładnie ma wymiary łożysko, które wchodzi pod rolkę prowadzącą #8 ?

 

Z góry bardo dziękuję za odpowiedź!

 

7x4x2,5

 

Pozdrawiam



#11 OFFLINE   Michaello

Michaello

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 24 wrzesień 2014 - 10:24

To zadam jeszcze jedno pytanie i może ktoś, będzie mógł udzielić odpowiedzi na rozwiązanie tego zagadnienia. Posiadany przeze mnie kołowrotek jak w temacie kupiłem jako nowy (pudełko, papierki oliwka, dodatkowa szpula, woreczek - czyli kpl). Zauważyłem wprawdzie na nim jakiś mikro delikatny ślad/y wyjmowania z pudełka, ale nie oznaczało to, że był używany nad wodą (obie szpule idealny stan). Cena za jaką go nabyłem, była na tyle dla mnie atrakcyjna, że nawet nie pytałem sprzedawcy czy aby na pewno ktoś już nim się "nie bawił". Po kilku wypadach nad wodę i bezproblemowej pracy pojawił się jednak lekki szum, który pochodził z pod rolki prowadzącej. Stosowałem jedynie lekkie przynęty do ok.10g i czas spędzony nad wodą był raczej krótki, w sumie może 7-8h. Na chwilę obecną po zaaplikowaniu oliwki na rolkę prowadzącą szum zanika na kilka godzin, ale pojawia się ponownie po dłuższym łowieniu ok.3h i zostawaniu cięższej przynęty np.7g. Czy możliwe jest, że łożysko o które pytałem jest uszkodzone, czy problem leży gdzieś w tulei lub rolce prowadzącej? A może konstrukcja tego rozwiązania w tym modelu kołowrotka wymaga ciągłego smarowania? ;)


Użytkownik Michaello edytował ten post 24 wrzesień 2014 - 10:28


#12 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 24 wrzesień 2014 - 10:48

To zadam jeszcze jedno pytanie i może ktoś, będzie mógł udzielić odpowiedzi na rozwiązanie tego zagadnienia. Posiadany przeze mnie kołowrotek jak w temacie kupiłem jako nowy (pudełko, papierki oliwka, dodatkowa szpula, woreczek - czyli kpl). Zauważyłem wprawdzie na nim jakiś mikro delikatny ślad/y wyjmowania z pudełka, ale nie oznaczało to, że był używany nad wodą (obie szpule idealny stan). Cena za jaką go nabyłem, była na tyle dla mnie atrakcyjna, że nawet nie pytałem sprzedawcy czy aby na pewno ktoś już nim się "nie bawił". Po kilku wypadach nad wodę i bezproblemowej pracy pojawił się jednak lekki szum, który pochodził z pod rolki prowadzącej. Stosowałem jedynie lekkie przynęty do ok.10g i czas spędzony nad wodą był raczej krótki, w sumie może 7-8h. Na chwilę obecną po zaaplikowaniu oliwki na rolkę prowadzącą szum zanika na kilka godzin, ale pojawia się ponownie po dłuższym łowieniu ok.3h i zostawaniu cięższej przynęty np.7g. Czy możliwe jest, że łożysko o które pytałem jest uszkodzone, czy problem leży gdzieś w tulei lub rolce prowadzącej? A może konstrukcja tego rozwiązania w tym modelu kołowrotka wymaga ciągłego smarowania? ;)


oliwienie nie jest równe smarowaniu Kolego, rozebrać roleczke wyczyscic zaaplikowac porcje smaru i przy okazji sprawdzić łożysko czy to z niego dochodza szumy w co wątpię. Do sprawdzania łożysk super nadają się pałeczki do sushi lub grubsze wykalaczki, "nabija" się łożysko i jezdzi choćby po dłoni oraz kręci bez obciążenia.

Pozdrawiam

#13 OFFLINE   Michaello

Michaello

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 24 wrzesień 2014 - 11:10

Czyli rozumiem, że najprawdopodobniej szumy pochodzą nie z samego łożyska, tylko z tulei w której osadzone jest łożysko lub powierzchni stycznej pomiędzy rolką prowadzącą a plastikową tuleją. Ze względu na to, że tuleja jest z tworzywa sztucznego, to jaki smar najlepiej zastosować?



#14 OFFLINE   adi203

adi203

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 postów
  • LokalizacjaBIałystok

Napisano 18 listopad 2016 - 12:29

poszukuje głebszej szpuli do bimastera 2500 mgs



#15 OFFLINE   pit1982

pit1982

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 433 postów
  • Lokalizacjalubuskie
  • Imię:Piotr

Napisano 21 listopad 2016 - 04:04

Witam głębszą szpula masz w modelu 3000 to dokładnie ten sam wymiar tylko różnią się glembokoscia
Ja mam model 3000mgs i chętnie się wymienię z tobą na jedną szpulke jak cos to priv.

#16 OFFLINE   adi203

adi203

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 postów
  • LokalizacjaBIałystok

Napisano 02 grudzień 2016 - 15:33

MAM JEDNĄ...



#17 OFFLINE   adi203

adi203

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 postów
  • LokalizacjaBIałystok

Napisano 02 grudzień 2016 - 18:09

z jakich modeli pasowała by szpula do bio 2500mgs



#18 OFFLINE   SID

SID

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 823 postów
  • LokalizacjaŚrem https://www.youtube.com/watch?v=Sy7k5ZgA_RU
  • Imię:Roger
  • Nazwisko:Sikora

Napisano 13 grudzień 2016 - 05:52

https://mulinete.wordpress.com

#19 OFFLINE   adi203

adi203

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 postów
  • LokalizacjaBIałystok

Napisano 14 grudzień 2016 - 15:43

ale to nie mgs.   Czy ktoś mi może orzec z jakiego modelu moge dopasowac głębsza szpule.

 

bedzie pasować?

 

http://allegro.pl/sz...6640703922.html


Użytkownik adi203 edytował ten post 14 grudzień 2016 - 16:06





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych