Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jaki kij do ok. 50g na łowienie gumami


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
78 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   radim_78

radim_78

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 107 postów
  • LokalizacjaMrągowo

Napisano 16 sierpień 2008 - 18:43

Chciałbym zakupić wędkę do łowienia na gumy,gumy średniej wielkości typu kopyto wielkości 10-12cm[ew.15cm]główka 10-20g,do połowu szczupaka.Nie chodzi mi o konkretny model[choć to też mile widziane],ale głównie o akcję wędki,oraz ciężar wyrzutowy.
Do tej pory łowię ;) ;) na wędkę Dragon Millenium Kogut 225cm 18-42g,ale coś mi w tej wędce nie pasuje i chciałbym zakupić coś z wyższej półki.
Za wszystkie porady z góry dziękuję.
Pozdrawiam Radim_78

#2 OFFLINE   Herman

Herman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 17 sierpień 2008 - 11:51

Cześć. Odpowiem, choć nie czuję się na siłach żeby komuś doradzać w kwestii wyboru konkretnego modelu. Zastanów się co Ci nie odpowiada w tym Dragonie. Może ma za sztywną szczytówkę, może jest za krótki, pomyśl. Może to,że nazywa się Dragon? :D
Gdybym sam wybierał taki kijek to wybrałbym (do łowienia z brzegu) kijek 2,55 do 2,65 m. Max. 2,75. Musiałby mieć sztywny dolnik i podatną szczytówkę. Musisz znać wagę przynęt, których używasz, tylko na tej podstawie ustalisz c.w. swojego kijka. Wychodzi, że coś ok. 35 gram powinien mieć. Moc kijka to jakieś 20- 25 lb. Ale może 17 lb też chyba mogło być? No i kijek powinien być dobrej firmy, wtedy są duże szanse na to, że będziesz z niego zadowolony. W ogóle to jest na tym Forum (strona główna) cały artykuł o kijach szczupakowych, tam znajdziesz dużo informacji. Są podane konkretne blanki i producenci, z tego co tam podane wystarczy tylko wybrać i będzie dobrze :D

#3 OFFLINE   radim_78

radim_78

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 107 postów
  • LokalizacjaMrągowo

Napisano 17 sierpień 2008 - 14:37

Mógłbyś podać link do tego tematu bo nie mogę tego znaleźć???
Jeżeli chodzi o wędkę ,której używam to;firma Dragon wcale mi nie przeszkadza,nawet lubię produkty tej firmy,wędka nie jest za długa,gdyż łowię prawie wyłącznie z łodzi.Jeżeli chodzi o przynęty ,których chcę użyć to już napisałem kopyta 10-12cm[jeżeli chodzi o 15cm,to myślę jednak że do takich zestaw powinien być jeszcze mocniejszy]główki 10-20g,ew błystki wachadłowe typu alga,gnom nr.2-3.pytam o ciężar wyrzutowy gdyż producenci nie podają wagi gum i nie wiem za bardzo ile waży przynęta 10-12cm.Wacham się między 35 a 42g dopuszczalnego wyrzutu.

Wiesz coś może na temat tego kijka??
http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/pl/dragon-hm69-new-2008 -g5-a3-p27-k4975.html

HM69 Shooter - 2,40m 18-42g - szczupakowy kij do połowu na duże gumy i woblery. Świetne prowadzenie przynęty i niesamowita dynamika rzutu, osiągana dzięki mocnemu dolnikowi. Doskonała transmisja pracy przynęty.

#4 OFFLINE   Herman

Herman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 17 sierpień 2008 - 19:46

Link do artykułu:
http://www.jerkbait.pl/?p=217

O tych Dragonach pojęcia nie mam. W ogóle pierwsze słyszę o takiej serii. Mnogość tych nowych modeli Dragona jest porażająca. Ale mamy dobrobyt :D

#5 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2643 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 17 sierpień 2008 - 22:06

@radim_78 za 855 PLN to możesz sobie zrobić kijek pod siebie u któregoś z naszych krajowych rodbuilderów, który na pewno będzie lepszy od seryjnej produkcji Dragona.
  • ms80 lubi to

#6 OFFLINE   adzio

adzio

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 125 postów
  • Lokalizacjarzeczki warmii

Napisano 17 sierpień 2008 - 23:45

zgadzam sie z Arturem, juz lepiej nawet troche jeszcze dolozyc do tej sumy i bedziesz mial kija takiego pod siebie :D a nie typowa masowke

#7 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18562 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 sierpień 2008 - 02:43

@radim_78

Myślę że koledzy dobrze radzą. Piszesz że coś Ci nie odpowiada. Robiąc kij u rodbuildera masz dużą szansę, że już tak nie powiesz. Jeżeli dobrze będziesz w stanie wytłumaczyć rodbuilderowi swoje oczekiwania w stosunku do kija, zrobi Ci wędkę na miarę, tak jak krawiec garnitur. A z takim budżetem jak wymieniony jest już w pracowniach co wybrać.

Przykłady wyrobów konkretnych pracowni znajdziesz w artykułach umieszczonych w zakładce Rodbuilding na stronie głównej.

Pozdrawiam

#8 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 sierpień 2008 - 08:46

Jak juz bylo wielokrotnie mowione, niezwykle trudno jest wybrac komus wedke tak, zeby trafic w jego, nieraz bardzo sczegolne preferencje.
Jedno, co jest pewnikiem, to to, ze ja bym polecal budowe wedki z blanku. Przyklady dobrych blankow do budowy byly podane w artykolach o rodbuildingu. I w tych obszarach bym sie poruszal przy wyborze...
Jakos tak wole bazowac na sprawdzonych konstrukcjach, czesto produkowanych z niewielkimi zmianami, od lat, niz przygladac sie corocznym nowosciom...

Gumo

#9 OFFLINE   radim_78

radim_78

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 107 postów
  • LokalizacjaMrągowo

Napisano 18 sierpień 2008 - 18:49

Panowie,jak napisałem wcześniej nie chodzi mi o gotową odpowiedź jaki kij mam kupić.Wcześniej nie łowiłem na średnie gumy[10-12cm]tylko te mniejsze 7-8cm.chodzi mi głównie o podpowiedź co do ciężaru wyrzutowego wędziska[kopyto 10-12cm+główka 10-15g,max 20g.Do tej pory spiningowałem niezbyt często,głównie łowiłem na przynęty naturalne.Porządnie za spining wziąłem się dopiero ok.2lata temu.Także nawet jeśli chciałbym zrobić wędkę na zamówienie to nie zabardzo wiedziałbym na jaki blank się zdecydować.Jedyne co wiem to;wędka ma być krótka bo łowię z łodzi 210-230cm,akcja najlepiej fast ,pozostaje c.w.myślę tutaj ,że do takich przynęt mogłobybyć ok.40g.
Co Wy na to??? B)

#10 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18562 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 sierpień 2008 - 19:42

Ktoś kiedyś mądrze powiedział że wędka jest na tyle dobra, na ile potrafimy ją zdefiniować. Myślę że jeżeli łowisz od niedawna to ze zdefiniowaniem swoich oczekiwań będziesz miał problem. To się niestety rodzi wraz z godzinami spędzonymi nad wodą, trudno tu od drogę na skróty. Każdy ma jakieś swoje preferencje i wędka która odpowiada jednemu niekoniecznie będzie odpowiadać drugiemu.

To co możesz zrobić moim zdaniem, to spróbowac połowić na kilka wędek o różnych charakterystykach - krótszych, dłuższych, sztywniejszych, miększych - np. wędek pożyczonych od znajomych, i starać się zaobserować co Tobie odpowiada bardziej a co mniej. To będzie początek drogi w nauce definiowania własnych oczekiwan w stosunku do kija :unsure:

Sorry, wiem że pewnie nie jest to odpowiedz na jaka liczyles, ale skoro pytasz co my na to... B)

Pozdrawiam
  • MarCinFin lubi to

#11 OFFLINE   Herman

Herman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 18 sierpień 2008 - 19:46

pozostaje c.w.myślę tutaj ,że do takich przynęt mogłobybyć ok.40g.
Co Wy na to??? B)


Myślę, że kijek ok.40 gram wyrzutu będzie OK.


#12 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 sierpień 2008 - 20:41

Ja bym zaczal od Talona hot shota 2,3m 20LBS. Klasyczne wedzisko przy dlugosci 2,1-2,3m i c.w. 40g moze byc juz bardzo mocne.
Jezeli o takie chodzi to wzialbym Lamiglasa GLB 90 2ML do 2oz, z tego co wiem kilka osob z powodzeniem lowilo nim na Szkierach.

Jezeli chodzi o wedzisko do kupienia w naszym sklepie to z czystym sumieniem moge polecic Szekspiry Custom Graphite. Sa rozne dlugosci i ciezary wyrzutu...sam posiadam jako zapas model 2,1m 25g i ten moglby byc ciekawy ale naprawde do max 20g i nie za duzych gumach.

Gumo

#13 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2643 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 18 sierpień 2008 - 20:44

Zatem już prawie wiesz czego potrzebujesz: kij o długości 210 - 230 cm, o cw do 40g, akcja fast, kij na szczupaka, przynęty gumy w wielkości do 12 cm + główka do 20-25 g. Resztę podpowie Tobie zbrojmistrz.

#14 OFFLINE   adiz1

adiz1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 216 postów
  • Lokalizacjawoj. śląskie

Napisano 19 sierpień 2008 - 14:54

@radim_78
Nie napisałeś istotnej (przynajmniej dla mnie) rzeczy
- jakie szczupaki (wielkość) najczęściej łowisz, ew. na jakie się nastawiasz.
Prawdziwy 40 gramowy kijek to solidne wędzisko, może nie ma powodu przesadzać



#15 OFFLINE   radim_78

radim_78

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 107 postów
  • LokalizacjaMrągowo

Napisano 19 sierpień 2008 - 21:10

Najczęściej łowione przezemnie szczupaki to takie do 3kg,chcąc łowić na większe gumy oczywiście nastawiam się na większe,ale z tym oczywiście bywa różnie.Wędkę staram się dopasować do stosowanych przynęt ,a nie do wielkości łowionych ryb.Jeżeli np.na Slidery 10 łowię kilogramowe szczupaki to nie użyję wędki do 15g jeśli przynęta waży 45g prawda?

#16 OFFLINE   skorupa13

skorupa13

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów
  • LokalizacjaKłobuck

Napisano 20 listopad 2013 - 18:20

Poszukuję kija który poradziłby sobie z miotaniem dużych - ok 15-20 cm gum na główkach 10-15 gram.

Długość kija od 2,7 -2,9 m

Mógłby ktoś polecić jakiś model?



#17 ONLINE   DarekM

DarekM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 572 postów
  • LokalizacjaPieńsk

Napisano 20 listopad 2013 - 19:04

Cześć wszystko zależy od budżetu jakim dysponujesz ,ja kiedyś sobie kupiłem do takich przynęt kij shimano Betmaster 270 20-50gr za bardzo rosądne pieniądze.



#18 OFFLINE   krokop

krokop

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 557 postów
  • LokalizacjaHannover
  • Imię:Zbigniew

Napisano 20 listopad 2013 - 19:21

Witaj , polecam  batsona rx7 isa 1086 F , 2,75 m 10-42 g .Od 10 g plus guma zaczyna sie dobre  czucie przynety .od 15 w gore czuc swietnie prace gum . Gorna granice wyrzutu mozna podciagnac do 50 g . j . Kij o szybkiej akcji lecz to nie jest extra fast . Pod obciarzenbiem wchodzi w piekny progres. U mnie kij na trocie i ciezkie  renskie  lowienie .Polecam .Na gieldzie kraza uzywki w bardzo dobrym stanie w okolocach 600 zl. Pamietam Ze Kolega ziom 7 mial do sprzedania .Zapytaj !! pozdrawiam Zbigniew 



#19 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 21 listopad 2013 - 13:55

Poszukuję kija który poradziłby sobie z miotaniem dużych - ok 15-20 cm gum na główkach 10-15 gram.

 

taki kaliber to lekko 60 gram w porywach do 80+ (w zaleznosci od rozmiaru gumy) ... osobiscie watpie aby podane wyzej batsony podolaly zadaniu, ale to tylko moje zdanie :)

 

sam szukalem wedki do tego typu lowienia przez kilka (!!!) lat, znalazlem w koncu w pracowni rodmas, proponuje obejrzec sobie ten blank PSW790ML-2 a najlepiej pogadac z lukaszem, byc moze ma gdzies jeszcze protoplaste tych blankow (mialy troche inne oznaczenie) ;) z gotowcow moglby pasowac avid AVS86HF2

 

jak zawsze zalecam pojsc i wziasc do reki, od samego czytania rzadko kiedy bedziemy w stanie wybrac wlasciwe narzedzie i po latach prob, i bledow stwierdzilem, ze kij do ciezkich gum powinien byc zdecydowanie krotszy niz dluzszy i oscylowac w granicach 2.30 do nie wiecej jak 2.60 ... powyzej nie ma mowy o dynamice wyrzutu i prezentacji wabika a takze o komforcie lowienia ...

ale to tez tylko moje zdanie :)



#20 OFFLINE   kielbasa99

kielbasa99

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 122 postów
  • Lokalizacjadom

Napisano 21 listopad 2013 - 15:00

taki kaliber to lekko 60 gram w porywach do 80+ (w zaleznosci od rozmiaru gumy) ... osobiscie watpie aby podane wyzej batsony podolaly zadaniu, ale to tylko moje zdanie :)

 

sam szukalem wedki do tego typu lowienia przez kilka (!!!) lat, znalazlem w koncu w pracowni rodmas, proponuje obejzec sobie ten blank PSW790ML-2 a najlepiej pogadac z lukaszem, byc moze ma gdzies jeszcze protoplaste tych blankow (mialy troche inne oznaczenie) ;) z gotowcow moglby pasowac avid AVS86HF2

 

jak zawsze zalecam pojsc i wziasc do reki, od samego czytania rzadko kiedy bedziemy w stanie wybrac wlasciwe narzedzie i po latach prob, i bledow stwierdzilem, ze kij do ciezkich gum powinien byc zdecydowanie krotszy niz dluzszy i oscylowac w granicach 2.30 do nie wiecej jak 2.60 ... powyzej nie ma mowy o dynamice wyrzutu i prezentacji wabika a takze o komforcie lowienia ...

ale to tez tylko moje zdanie :)

Poszukaj sobie w artykułach jerkb ,chyba roo polecają - jakiś Lami był konkretny na takie łowienie






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych