Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wilki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
234 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   jasienieznam

jasienieznam

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 57 postów
  • Lokalizacjasolec kujawski
  • Imię:tomek

Napisano 09 marzec 2014 - 23:07

dzis w okolicach solca kujawskiego bylismy w puszczy kolega zobaczył watache powyażej 5 wilków, mamy zdjecia:))



#22 OFFLINE   samwieszkto

samwieszkto

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1078 postów
  • LokalizacjaBytom
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Wichrowski

Napisano 10 marzec 2014 - 00:20

Z tego co słyszałem , to o wiele bardziej niebezpieczne od wilków są zdziczałe psy.
  • DeepRunner lubi to

#23 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 10 marzec 2014 - 00:30

Z tego co słyszałem , to o wiele bardziej niebezpieczne od wilków są zdziczałe psy.


Zdecydowanie....a jeśli chodzi o mieszkańców lasu to na 1szym miejscu stawiam łosia pod względem niebezpieczeństwa wobec ludzi, do puszczy kampinoskiej mam dokladnie 50 metrów i bardzo często się je spotyka a historie wzbudzajace przed nimi respekt są tu na porządku dziennym, Łoś jest groźny ze względu na wielkość przez co ma ogromne poczucie bezpieczeństwa co z tym idzie często bywa zuchwały i agresywny, wpadłem na łosia kilka razy na grzybach, miałem szczęście bo nigdy nie atakował, ale też nie cofnął się i za każdym razem bylem obserwowany do końca, wracając do wilków, o wiele bardziej wystrzegalbym sie wscieklego lisa nad wodą albo zwłaszcza wieczorami i o świcie bobrów :D które są cholernie terytorialne i nie zawsze odstraszanie kończy sie na uderzeniu ogonem o wodę.
  • Guzu i DeepRunner lubią to

#24 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4888 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 10 marzec 2014 - 07:36

Z tego co słyszałem , to o wiele bardziej niebezpieczne od wilków są zdziczałe psy.

Zdecydowanie tak .. U znajomego z Wiaderna pod Tomaszowem Maz. taka wyselekcjonowana wataha zdziczałych psów regularnie napada na siedliska i gospodarstwa . Niedawno mu psy zagryzły na podwórzu :rolleyes:

To mały , ale budujący oraz niewątpliwie bardzo pocieszający souvenir dla miastowych ekologów , WWF , czytelników Dzikiego Życia , tudzież wiernych Rewilding Europa . Wracamy do natury , wyraźnie dziczejemy .. :) Choć zbzikowana , żeby nie rzec p....ana unijna ciotka z modną torebka Winky napchaną naszą kasą , walczy bardzo kosztownie ze zdziczeniem rzek ... rękoma lokalnych euroentuzjastów , dzięki czemu mamy tak wspaniałe łowiska jak OS San , a także OS Dunajec .

Panowie , co to będzie jak zapór nie będzie ,  a stojące rozbiorą ??

Napiszmy petycję !!



#25 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1724 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Napisano 10 marzec 2014 - 09:12

W lasach na wschód od Siemiatycz też się plącze wataha. Kolega widział pojedyńczą sztukę w lesie między Sutnem a Mielnikiem.

Leśniczy z Sutna twierdzi że jest to 6-8 sztuk ale czasami nie ma ich przez jakiś czas bo idą na Białoruś a później wracają.

Jakoś tak latem ub. roku po deszczu na gliniastym odcinku drogi do lasu jakieś 100m za domem znalazłem tropy 2 dorosłych i jakiejś ilości małych. Dorosłe szły dostojnie jeden obok drugiego a małe latały naokoło. 

Jeśli chodzi o dziki to szkody robione na polach doprowadzają rolników do szału, na tych terenach jest ich ponad 450 sztuk czyli o jakieś 200 za dużo. Jest też rychu albo dwa, łosie, jelenie i b. duża ilość saren.

Lisy są bezczelne, ze stanowiska nad Bugiem w biały dzień jeden z nich zabrał torebkę foliową z 40 dkg wątróbek drobiowych.



#26 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 10 marzec 2014 - 09:21

Lisów mamy w Pl plage ze względu na to że już nie ma popytu na ich futra a po drugie to z samolotów zrzucane są szczepionki na wscieklizne w wielu czesciach Polski stad wzrost populacji lisa, a co widać gołym okiem bez śledzenia statystyk niedługo zapomnimy jak wygląda zając, u moich Dziadków na Podlasiu średnio raz w miesiącu pies łapie lisa w okolicy kurnika , co kiedyś było tam nie do pomyślenia.
  • Friko lubi to

#27 OFFLINE   slawek_2348

slawek_2348

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1680 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Zdunek

Napisano 10 marzec 2014 - 11:04

Czyli tak jak napisał Sławek zdziczenie postępuje....

Niedługo pewnie doczekamy się wątków "Jak i z czego wyplatać więcierze", "Czym ostrzyć ościenie" itp.. B)



#28 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 10 marzec 2014 - 16:46

Wy się tak samo dziwicie, że wilka ktoś zobaczył jak osoby postronne na widok bolenia czy sandacza. w Tesco nie widzieli to nie wiedzieli,że taka ryba istnieje ;) o walkach masowo przemieszczajacych się po Polsce czytałem kilka lat temu.później pojawiły się u mnie w obwodzie łowieckim w okolicach swietoszowa.

#29 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4888 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 10 marzec 2014 - 19:44

Kraj planowo się wyludnia , porastają niewątpliwie ekologicznym lasem bocznice , pola , drogi , a obwodnica Augustowa jest cała w miodokwiacie krzyżowym , co jest takie wzruszające . Nawet Łódź obok zbudowanych z fajnej falistej blachy Biedronek i Lidlów też poszła w krzaki  :)  

Dzikich zwierząt w Polsce jest naprawdę sporo . Wilków , łosi , jeleni , dzięciołów , lisów i lisków . Ale nie ma myśliwych ..



#30 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 10 marzec 2014 - 19:57

Myśliwych mamy sporą rzeszę, tylko chore prawo i regulaminy, dzisiaj nie "opłaca" się strzelać a co z tym idzie brak jest nawet selekcjonerow....ja pamiętam jeszcze tradycyjne polowania zbiorowe w kole Filipowskim, musiałem się sporo nabiegać żeby móc wystąpić o pozwolenie na broń które i tak bardzo szybko straciłem ;D akurat w tamtych rejonach Podlaskich, wiadome było że mężczyźni polowali ze względu na spore profity ze sprzedaży skórek no i oczywiście możliwości wyżywienia rodziny w jakiś tam sposób, analogicznie do ilości myśliwych przybywało inicjatyw w postaci dokarmiania zwierząt zimą, sprzątania lasów itd, itp , każdy rejon miał też kilku selekcjonerow mogących odstrzelac chore, słabe zwierzęta, dzisiaj większość osób wychodzi z założenia że skoro musi dopłacić do hobby to lepiej iść postawić siatkę z bazaru na jeziorze...piszę dokładnie o znanych mi pod Suwalskich rejonach, nie uogolniajac ;)

#31 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4888 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 10 marzec 2014 - 20:12

Mam dwóch przyjaciół , czynnych myśliwych  :) Ale jakoś tak oklapnęli duchowo , społeczna atmosfera im chyba nie sprzyja . Tradycyjne męskie rozrywki są dziś niestety passe . Zresztą nawet porządnych papierosów nikt już nie pali , teraz wdychają jakieś opary ..



#32 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 10 marzec 2014 - 20:15

Swego czasu miałem okazję mieszkać we Wrocławiu i często bywałem w okolicach Częstochowy, tam chodziłem na ryby na pewne fajne glinianki którymi opiekowalo się koło wedkarskie, a dodatkowo grupa znajomych , myśliwych z zamiłowania z tego co opowiadali to chyba ten rejon polski jest najbardziej rozwinięty w tej kwestii, wspominali też o wymianach z niemcami my u was wy u nas itd, itp.

#33 OFFLINE   DanekM

DanekM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 745 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa/Wrocław
  • Imię:Daniel

Napisano 10 marzec 2014 - 23:03

Taaak, Kolego. Takie to wymiany były że "wy u nas a wasze dutki w naszych kielniach" :D Są nawet takie rejony pod Czestochowa że spotkanie sarny jest... wydarzeniem :D

Czytam ten temat z niejakim zdziwieniem, bo przecież my, wędkarze, w zasadzie z automatu przyjaciele Przyrody , baaa chlubiący się że jesteśmy C&R czy inne nokillowe zboczeńce, zastrzelilibyśmy co sie rusza bo kopie nory, żre kury, chyba jest groźne (wszak ludzkie podania prawde rzeczą), albo jest wielkie i z drogi nie schodzi Panom Świata, albo w polu grzebie i nie jest babą z wypiętym zadem w paskowanej śpódnicy.

Jeżeli taki jest światopogląd tej bardziej światłej (jak mniemałem) części społeczeństwa, to ja na prawde już sie nie dziwię czemu jesteśmy dla Przyrody tacy a nie inni. Wszak w genach mamy zastrzelić/zniszczyć i zakopać wszystko co nie jest nam potrzebne, a resztę po zastrzeleniu przerobić w jelitach na jednorodną masę.

 

Wilki to właśnie selekcjonerzy. Zwierząt, nie ludzi. A że porządek z watahą zrobili jacyś miśliwi to jest SKANDAL i kłusownictwo. Wszak za zabicie takiego zwierza (w Czerwonej Księdze jakby ktoś nie wiedział) grożą poważne sankcje i trza mieć zgodę na odstrzał z ninisterstwa jakiegoś. No, chyba że to dewizowcy byli. Im wolno przeca, bo dutki...


  • Małkociniak lubi to

#34 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 10 marzec 2014 - 23:21

Ale to całkiem naturalne...motyw polowania od zawsze szedł w parzez człowiekiem, poza tym nikt nie mówi tu o waleniudo jeleni z automatów jak w USA albo o przetwórstwie dziczyzny na skalę komercyjną, bo lowiectwo nie opiera się jedynie na zabijaniu jak Kolega to podkreśla, co do selekcji naturalnej to zanika adekwatnie do ingerencji człowieka w środowisko w którym zwierzęta żyją, i nie wszędzie drapieżniki występują a już napewno nie wszędzie pełnią rolę selekcjonera, dzisiaj taki byle lis zamiast ganiac gryzonie woli się nazrec na smietniku, a śmietniki mamy w większości lasów w Polsce, i to ludzie je robią.....do tego dochodzą super inteligentne decyzje urzedasow, jak np. Przywiezienie bobrów z Litwy, i co ? Selekcja nie została dopilnowana i na 100Ha jeziorze 2 lata temu miałem ich około 15par , oczywiście też miały gdzieś krzaczki, wolaly paść się w ogródkach przydomowych , przy okazji ścinajac drzewa kilka metrów od domu, a najfajniejszy efekt był dokladnie po przywiezieniu ich w tamte rejony, jak po roku nad wodą znikły setki jarzebin bo od tego zaczynały.

#35 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 10 marzec 2014 - 23:33

A tak na marginesie to z wilka selekcjoner marny, polując stadnie nie musi przebierać zbytnio w łupach.

#36 OFFLINE   tofik

tofik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2132 postów
  • LokalizacjaPyrlandia
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Adamek

Napisano 10 marzec 2014 - 23:34

zasadniczo,to cieszyłbym się jakbym spotkał wilka,nawet jeleń by mnie ucieszył.........ale podobno te strzelać to ukoronowanie myśliwskiej kariery,a dziki mi biegają po osiedlu i żonę straszą,albo nawet córkę.Stąd wilka nie widziałem,jelenia ledwie jednego,ale lichego, jeśli o poroże chodzi,to dożył spotkania ze mną............Taki trochę znak naszych czasów.....zająca widziałem kiedyś,a lisów  wtedy było więcej........kradły mi kury i kaczki........



#37 OFFLINE   DanekM

DanekM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 745 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa/Wrocław
  • Imię:Daniel

Napisano 10 marzec 2014 - 23:50

Do mnie świadome przesłanki przemawiają. Rozumiem je i nie twierdzę że w niektórych przypadkach człowiek nie musi selekcjonować tego, co rozmnaża sie z powodu wybicia naturalnych wrogów danego gatunku.

A tak o bobrach. Czy wiesz, wiecie jakie wzierze jest naturalnym wrogiem bobra? Hmmm, no właśnie ;)

Ale myślistwo ma dla mnie dwie dość fałszywe nuty. Otóż pierwsza to właśnie ta selekcja. W naturze polega na wyeliminowaniu osoników rannych, chorych, najsłabszych lub w jakiś inny sposób łatwych do upolowania. Myśliwi robią coś w dużej mierze odwrotnego. Strzelają najlepsze okazy aby pochwalić się trofeum.

Druga to w moim odczuciu totalne zejście z kiedyś elitarnej profesji na bylejakość. Chlanie na umór i brak zasad, jakimi teoretycznie się chwalą.

Kiedyś będąc na spacerze z psem na smyczy jeden z takich pijanych, nie zawaham się użyć słowa bandytów, wymierzył w moją stronę nabitą broń. Gucio mnie obchodzi czy sobie żartował i czy mierzył do mnie czy do psa. Ale rechot jego współtowarzyszy z równie czerwonymi nosami nastroiła mnie do nich mocno negatywnie.

Cóż, z wielu stron słyszę to samo o myśliwych co o zwykłych gumofilcach. Zapewne sa jeszcze w szeregach myśliwych osoby z zasadami i ideałami. Niestety to już nie elita rządzi. Tak jak w wędkarstwie..

A większość tu głosów odbieram jednak jak głosy laików odpowiadających na pytanie po co jest ryba w wodzie. Wszak wiadomo nawet dziecku: do zjedzenia....


  • jacekp29 i Małkociniak lubią to

#38 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4888 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 11 marzec 2014 - 09:04

DanekM , nie można być człowiekiem bezkompromisowo miłującym przyrodę , który równocześnie pożera marchew i banalne mirabelki . Albo bezpłciowe kurczaki z Aldiego . Myślistwo jest dziś z wielu zupełnie innych powodów objęte anatemą . Bo wiąże się z posiadaniem broni , jakimś szerszym wymiarem osobistej wolności , ewidentną odmiennością od urojonego świata wolnego od grozy , śmierci , brzydoty albo przemocy . Nagonka na ludzi wolnych - tu myśliwych , jak widzę trwa , a nawet nie przebiera w środkach  :rolleyes: 

Mylisz też - zakładam że z niewiedzy , porządki w nazewnictwie . Czym innym jest wędkarstwo , czym innym jest rybactwo  . Odcienie są ważne :)

A szlachetne wieprze w rzeźni wciąż poddają się całkowicie dobrowolnej eutanazji .. dla naszego nieustającego dobra . Zwłaszcza oczu ..



#39 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 11 marzec 2014 - 09:08

 Czy wiesz, wiecie jakie wzierze jest naturalnym wrogiem bobra? Hmmm, no właśnie ;)

To:

18216_250.jpg

 

:D



#40 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 11 marzec 2014 - 10:30

DanekM a dlaczego nie dzwoniłeś na policję jak ten koleś mierzył do Ciebie? Gwarantuje Ci, że miałby, nie przebierając w sowach przejebane. Za takie coś traci się pozwolenie na broń, ba! Oni wszyscy by stracili jakby przyjechała policja i kazała dmuchać. Teraz możesz stracić pozwolenie w momencie, kiedy będziesz siedział w domu pijąc piwo i czyszcząc broń wejdzie policja na kontrolę.

 

napisałeś również:

W naturze polega na wyeliminowaniu osobników rannych, chorych, najsłabszych lub w jakiś inny sposób łatwych do upolowania. Myśliwi robią coś w dużej mierze odwrotnego. Strzelają najlepsze okazy aby pochwalić się trofeum.

Absolutnie się z tym nie zgodzę. Oczywiście pomijamy przypadki, kiedy ktoś kłusuje i strzela do zwierzyny przyszłościowej i po cichu (bez okazywania komisji) zabiera trofeum. Tylko selekcjonerzy mają prawo podnieść lufę w kierunku samców zwierzyny płowej i nie strzela się tych "ładnych" tylko te, które mają być strzelone. Jako ciekawostkę podam, że zniekształcenia w porożu mają ścisły związek z np. uszkodzeniem jąder. Zdarza się, że zwierzę przeskakując przez ogrodzenie zostawi klejnoty na drucie kolczastym i na drugi rok zamiast pięknego poroża będzie miało jakąś "kupę" na łbie.

o selekcji można więcej poczytać pod tym linkiem:

http://www.lowiecki...._selekcji_3.pdf

 

Qowax001 - jak straciłeś pozwolenie?






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych