Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wilki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
234 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   robert74

robert74

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 104 postów
  • LokalizacjaSANOK

Napisano 02 marzec 2021 - 16:10

Coraz ciekawiej się robi 

 

https://esanok.pl/20...deo-00e7ts.html



#62 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 02 marzec 2021 - 20:03

Coraz ciekawiej się robi 

 

https://esanok.pl/20...deo-00e7ts.html

U nas wilki są groźne, póki co warczą a za chwilę z maczetami będą chodzić :) .


  • Panek i Alexspin lubią to

#63 OFFLINE   mishka

mishka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 64 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 03 marzec 2021 - 08:08

No i lobby myśliwskie wygrało:

https://wtk.pl/news/...src=epoznan_box

Ciekawe jak się upewnią, że strzelają do chorego osobnika...


  • Gobio Gobio i Woytec lubią to

#64 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 03 marzec 2021 - 09:57

No i lobby myśliwskie wygrało:

https://wtk.pl/news/...src=epoznan_box

Ciekawe jak się upewnią, że strzelają do chorego osobnika...

Wszczepią mu chorobę i będzie git :)  :) .

Jak z covidem, wynik będzie dodatni :lol:  :lol:  :lol: .


  • Alexspin i S.N. lubią to

#65 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2643 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 03 marzec 2021 - 10:38

Ci "zieloni", to jednak za mądrzy nie są...
Argumentem przeciw ma być to, że odstrzału ma dokonać PZŁ a nie nadleśnictwo...
Tyle, ze nawet leśniczy musi być myśliwym czyli należeć do PZŁ żeby mógł strzelać do zwierzyny.
Ale po co mieć wiedzę o czymś o czym się dyskutuje... Wystarczy głośniej krzyczeć
A Panowie przeczytali ten artykuł? Czy jak ci zieloni?
Wyraźnie jest napisane jak ma to wyglądać.
Profesor od 20 lat zajmująca się wilkami i ich ochroną, mówi że to dobra decyzja ale teraz 38 mln "zwierzoznawców" w Polsce wie lepiej... Bo to wina lobby myśliwskiego... Żenuła panowie

Użytkownik Artech edytował ten post 03 marzec 2021 - 10:44


#66 OFFLINE   fonix

fonix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 483 postów
  • LokalizacjaŁomianki
  • Imię:Tomek

Napisano 03 marzec 2021 - 11:47

Czasami od wiedzy silniejsze jest przekonanie.

Wiem, ze to hipokryzja na forum dręczycieli zwierząt, ale nie przechodzi mi do głowy, jak można strzelić do wilka.

Po prostu moja psychika tego nie ogarnia, gdzie indziej wyznaczyła granice. Moja kończy się na krwawiącej rybie, moja żona nie zabija nawet muchy, tylko otwiera okno i przepędza.

Nie twierdzę, że moja granica jest najlepsza, ale wiedza Twoja czy innego myśliwego raczej tej granicy nie przesunie. Podobnie jak nie przesunęła ich moja żona tekstami w stylu "jak możesz męczyć te ryby".


  • jacekp29 i Alexspin lubią to

#67 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1973 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 03 marzec 2021 - 12:18

Ci "zieloni", to jednak za mądrzy nie są...
(...)

 

Nie pakuj wszystkich "Zielonych" do jednego worka. Po za tym maja prawo do wyrażania swojej opinii. Zresztą idąc Twoim "tropem" to wędkarze w większości tez za mądrzy nie są i często w  opiniach posługują się błędnymi stereotypami.

Jak widać z załączonego artykułu sprawa przez urzędników została rozpatrzona merytorycznie z uwzględnieniem opinii fachowców i to jest dla mnie pozytywne w tej historii.



#68 OFFLINE   dreadknight

dreadknight

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1019 postów

Napisano 03 marzec 2021 - 12:20

Ci "zieloni", to jednak za mądrzy nie są...
Argumentem przeciw ma być to, że odstrzału ma dokonać PZŁ a nie nadleśnictwo...
Tyle, ze nawet leśniczy musi być myśliwym czyli należeć do PZŁ żeby mógł strzelać do zwierzyny.
Ale po co mieć wiedzę o czymś o czym się dyskutuje... Wystarczy głośniej krzyczeć
A Panowie przeczytali ten artykuł? Czy jak ci zieloni?
Wyraźnie jest napisane jak ma to wyglądać.
Profesor od 20 lat zajmująca się wilkami i ich ochroną, mówi że to dobra decyzja ale teraz 38 mln "zwierzoznawców" w Polsce wie lepiej... Bo to wina lobby myśliwskiego... Żenuła panowie


Żenua to jest to że człowiek zawsze wie najlepiej co jest najlepsze dla każdego organizmu na tej planecie. Tak wie najlepiej ze masa gatunków bezpowrotnie wyginęla/została wyrżnięta. Jednak co ciekawe do "swoich" chorych nie strzelamy.
  • Guzu i Woytec lubią to

#69 OFFLINE   FishingCEO

FishingCEO

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów
  • LokalizacjaZS

Napisano 03 marzec 2021 - 12:41

Żenua to jest to że człowiek zawsze wie najlepiej co jest najlepsze dla każdego organizmu na tej planecie. Tak wie najlepiej ze masa gatunków bezpowrotnie wyginęla/została wyrżnięta. Jednak co ciekawe do "swoich" chorych nie strzelamy.

 

A wziąłeś pod uwagę, że miejsca w których mieszkasz, pracujesz, robisz zakupy, prowadzisz gospodarkę rolną itp. były kiedyś naturalnym siedliskiem zwierząt? Na tym polega niestety rozwój, że zabieramy zwierzynie naturalne ostoje i siedliska a populacja musi być kontrolowana, żeby nie było konfliktów interesu. W tym wypadku na poziomie człowiek-wilk. Niestety z własnego doświadczenia wiem, że gwałtowny przyrost, który obserwuje się w ostatnich kilku latach nie prowadzi do niczego dobrego. Dla przykładu wilki coraz częściej w okolicach Szczecina się pojawiają i wyrządzają szkody w bydle i koniach na wypasach zamiast uganiać się za płowizną albo ryzykować atakując dzicze watahy  ;) Wiesz czemu tak się dzieje? Jeżeli nie, wróć do pierwszego zdania. 

 

Zdjęcie zrobione na początku roku, bardzo blisko Szczecina:

 

Załączony plik  IMG-20210129-WA0003.jpg   40,46 KB   19 Ilość pobrań


  • Artech i coma lubią to

#70 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1973 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 03 marzec 2021 - 12:51

(...) Dla przykładu wilki coraz częściej w okolicach Szczecina się pojawiają i wyrządzają szkody w bydle i koniach na wypasach zamiast uganiać się za płowizną albo ryzykować atakując dzicze watahy  ;) Wiesz czemu tak się dzieje? (...)

Z góry uprzedzam że nie mam jakiejś super wiedzy o wilkach, jednak na mój prosty rozum to nie jest taka prosta sprawa i problem może mieć inna przyczynę. Moja teoria, sklecona na kolanie, jest taka:

 

Podstawowym pokarmem wilka są jelenie. Z drugiej strony duża populacja jeleni nie jest preferowana przez Leśników którzy mają wpływ na plany odstrzałów dla lokalnych kół PZŁ. Redukcja populacji jelenia (podyktowana gospodarką leśną) może skutkować przestawieniem się wilków na inny "łatwy" pokarmu. Więc to że tak się dzieje może nie wina wilków tylko Nadleśniczego? ;)


  • Woytec lubi to

#71 OFFLINE   dreadknight

dreadknight

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1019 postów

Napisano 03 marzec 2021 - 13:20

A wziąłeś pod uwagę, że miejsca w których mieszkasz, pracujesz, robisz zakupy, prowadzisz gospodarkę rolną itp. były kiedyś naturalnym siedliskiem zwierząt? Na tym polega niestety rozwój, że zabieramy zwierzynie naturalne ostoje i siedliska a populacja musi być kontrolowana, żeby nie było konfliktów interesu. W tym wypadku na poziomie człowiek-wilk. Niestety z własnego doświadczenia wiem, że gwałtowny przyrost, który obserwuje się w ostatnich kilku latach nie prowadzi do niczego dobrego. Dla przykładu wilki coraz częściej w okolicach Szczecina się pojawiają i wyrządzają szkody w bydle i koniach na wypasach zamiast uganiać się za płowizną albo ryzykować atakując dzicze watahy ;) Wiesz czemu tak się dzieje? Jeżeli nie, wróć do pierwszego zdania.

Zdjęcie zrobione na początku roku, bardzo blisko Szczecina:

IMG-20210129-WA0003.jpg


Ten wywód to chyba nie do mnie. Nie interesuje mnie rozwój ludzkości, który zawsze jest kosztem przyrody i nie jest to dla mnie żadne wytłumaczenie. Wilk to akurat jeden z przykładów. Wzbudza emocje bo teoretycznie mógłby człowiekowi zagrozić.
  • Guzu i Woytec lubią to

#72 OFFLINE   FishingCEO

FishingCEO

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów
  • LokalizacjaZS

Napisano 03 marzec 2021 - 13:32

Z góry uprzedzam że nie mam jakiejś super wiedzy o wilkach, jednak na mój prosty rozum to nie jest taka prosta sprawa i problem może mieć inna przyczynę. Moja teoria, sklecona na kolanie, jest taka:

 

Podstawowym pokarmem wilka są jelenie. Z drugiej strony duża populacja jeleni nie jest preferowana przez Leśników którzy mają wpływ na plany odstrzałów dla lokalnych kół PZŁ. Redukcja populacji jelenia (podyktowana gospodarką leśną) może skutkować przestawieniem się wilków na inny "łatwy" pokarmu. Więc to że tak się dzieje może nie wina wilków tylko Nadleśniczego? ;)

 

A nawet w celu uściślenia, podstawowym pokarmem są łanie i cielaki. Wilk głupi nie jest i za bykiem 200kg ganiał nie będzie  ;)

I teraz wyobraź sobie, że w obwodach w których odnotowano większą ilość wilków w ostatnich kilku sezonach, są ogromne problemy z wykonaniem planów odstrzału na łanie i cielaki. Przepłoszone, zjedzone, ciężko powiedzieć. Ale jest deficyt w tych dwóch klasach. Jeżeli brakuje łatwego żarcia to szukamy czegoś w okolicy... na pastwiskach, w pobliżu domostw na skraju lasu. Krowy, konie, owce i kozy są idealne. A jak po drodze napatoczy się pies, kot, kura, kaczka czy cokolwiek innego to też dobrze.

 

Widzisz jakąś alternatywę poza odstrzałem redukcyjnym/sanitarnym, żeby cofnąć wilka do lasu? Bo ja nie  ;) i liczę, że uda się to zrobić zanim wydarzy się jakaś prawdziwa tragedia.

 

Co do winy, winny jest człowiek jako ogół. Ale zdecydowanie nie można powiedzieć, że to leśniczy, myśliwy, ekolog czy ktokolwiek inny.


  • Artech, Marcin Rafalski i coma lubią to

#73 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5781 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 03 marzec 2021 - 13:53

A nawet w celu uściślenia, podstawowym pokarmem są łanie i cielaki. Wilk głupi nie jest i za bykiem 200kg ganiał nie będzie  ;)

.

Będzie. Jak na Żubry polują to i byka ogarnie. W Białowieży było liczenie żubrów i w tym roku było utrudnione ze względu na wilki które spowodowały rozproszenie stada po Puszczy. To jest bardzo dobre zjawisko ponieważ tak było kiedyś i co powoduje że zwierzęta w mniejszym stopniu zapadają na różne choroby.

Co do odstrzału wilków mam wątpliwości. Właśnie pojawiła się furtka żeby je znowu wyeliminować. Można odłowić chore osobniki i je przeleczyć. Jeżeli naprawdę to nużeniec to są na to leki podawane iniekcyjnie. Poza tym nie trzeba wilków zabijać, można je przepłoszyć np gumowymi kulami. O odstrzale myśleć w ostateczności. Za bardzo mi to wygląda na parcie myśliwych do ponownej eksterminacji wilka. Zaraz się okaże że kormorana to się ruszyć nie da, ale wilka owszem.


Użytkownik wujek edytował ten post 03 marzec 2021 - 13:53


#74 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1973 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 03 marzec 2021 - 13:55

(...)

 

Widzisz jakąś alternatywę poza odstrzałem redukcyjnym/sanitarnym, żeby cofnąć wilka do lasu? (...)

 

Nie strzelać w ogóle do jeleni?

 

A tak bardziej poważnie, to nasz Kraj pojął kiedyś decyzję o objęciu tego zwierzęcia ochroną i przywrócenia go do ekosystemu. W takiej sytuacji strzelanie do wilka jest naszą intelektualną narodowa porażką... Uważam że stać nas na bardziej ambitne rozwiązania konfliktu między działalnością gospodarczą pojedynczych osób (gł. rolników) a wilkami które jednak pełnia pożyteczną rolę w przyrodzie np. przez eliminację kundli i szwędających się półdzikich kotów.
 



#75 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5781 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 03 marzec 2021 - 14:03

Nie strzelać w ogóle do jeleni?

 

A tak bardziej poważnie, to nasz Kraj pojął kiedyś decyzję o objęciu tego zwierzęcia ochroną i przywrócenia go do ekosystemu. W takiej sytuacji strzelanie do wilka jest naszą intelektualną narodowa porażką... Uważam że stać nas na bardziej ambitne rozwiązania konfliktu między działalnością gospodarczą pojedynczych osób (gł. rolników) a wilkami które jednak pełnia pożyteczną rolę w przyrodzie np. przez eliminację kundli i szwędających się półdzikich kotów.
 

Masz rację, beztroscy są szczególnie właściciele kotków którzy pozwalają im na szwędanie się gdzie chcą. Ilość zabijanych piskląt przeważnie chronionych gatunków ptaków przez te szkodniki jest ogromna i jakoś nikt z tym nic nie robi. Niestety a może i stety pisklak nie ma smacznej polędwicy do zjedzenia przez myśliwego.


Użytkownik wujek edytował ten post 03 marzec 2021 - 14:05


#76 OFFLINE   FishingCEO

FishingCEO

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów
  • LokalizacjaZS

Napisano 03 marzec 2021 - 14:15

Nie strzelać w ogóle do jeleni?

 

A tak bardziej poważnie, to nasz Kraj pojął kiedyś decyzję o objęciu tego zwierzęcia ochroną i przywrócenia go do ekosystemu. W takiej sytuacji strzelanie do wilka jest naszą intelektualną narodowa porażką... Uważam że stać nas na bardziej ambitne rozwiązania konfliktu między działalnością gospodarczą pojedynczych osób (gł. rolników) a wilkami które jednak pełnia pożyteczną rolę w przyrodzie np. przez eliminację kundli i szwędających się półdzikich kotów.
 

 

A jak ja lubię strzelać do jeleni tak samo jak łowić ryby? I bardziej smakuje mi pieczony udziec z jelenia niż nafaszerowana antybiotykami świnia z lidla czy innego auchana.  :D  :lol:

 

Jedną rzecz napisałeś bardzo mądrze - pełnią pożyteczną rolę w przyrodzie, jak każde inne stworzenie w ekosystemie. Mówią, że od przybytku głowa nie boli. Jednak w przypadku zwierzyny, nadmiar jest równie szkodliwy jak braki  ;)


  • Artech lubi to

#77 OFFLINE   fonix

fonix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 483 postów
  • LokalizacjaŁomianki
  • Imię:Tomek

Napisano 03 marzec 2021 - 14:17

"Plan odstrzału", "odstrzał redukcyjny". No normalnie niczym "odłów kontrolny" w sprawozdaniach PZW :/


  • venom_666, Woytec i Sadek8 lubią to

#78 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 614 postów

Napisano 03 marzec 2021 - 14:22

A nawet w celu uściślenia, podstawowym pokarmem są łanie i cielaki. Wilk głupi nie jest i za bykiem 200kg ganiał nie będzie  ;)

I teraz wyobraź sobie, że w obwodach w których odnotowano większą ilość wilków w ostatnich kilku sezonach, są ogromne problemy z wykonaniem planów odstrzału na łanie i cielaki. Przepłoszone, zjedzone, ciężko powiedzieć. Ale jest deficyt w tych dwóch klasach. Jeżeli brakuje łatwego żarcia to szukamy czegoś w okolicy... na pastwiskach, w pobliżu domostw na skraju lasu. Krowy, konie, owce i kozy są idealne. A jak po drodze napatoczy się pies, kot, kura, kaczka czy cokolwiek innego to też dobrze.

 

Widzisz jakąś alternatywę poza odstrzałem redukcyjnym/sanitarnym, żeby cofnąć wilka do lasu? Bo ja nie  ;) i liczę, że uda się to zrobić zanim wydarzy się jakaś prawdziwa tragedia.

 

Co do winy, winny jest człowiek jako ogół. Ale zdecydowanie nie można powiedzieć, że to leśniczy, myśliwy, ekolog czy ktokolwiek inny.

Chyba coś nie halo z tym wykonaniem planu odstrzałów. Jeśli wilki zjadły co mieli odstrzelić myśliwi, to chyba trzeba by to zauważyć i uwzględnić w takim planie.

Swoja drogą, jakoś mało wymagające te wilki się zrobiły.

Żeby tak pilarza podwędzonego dymem z dwusuwa chcieć posmakować !?? :)


Użytkownik Pluszszcz edytował ten post 03 marzec 2021 - 14:43

  • bob74 lubi to

#79 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15565 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 marzec 2021 - 14:46

Chyba coś nie halo z tym wykonaniem planu odstrzałów. Jeśli wilki zjadły co mieli odstrzelić myśliwi, to chyba trzeba by to zauważyć i uwzględnić w takim planie.

Swoja drogą, jakoś mało wymagające te wilki się zrobiły.

Żeby tak pilarza podwędzonego dymem z dwusuwa chcieć posmakować !?? :)

Kiedyś miały lepszy gust, lepszy gust miały po prostu. Gdybyś był wilkiem z przeszłości na pewno byś wolał opierdolić Kapturka zamiast podwędzonego pilarza.


  • Artech, Sławek Oppeln Bronikowski, Night_Walker i 4 innych osób lubią to

#80 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1973 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 03 marzec 2021 - 14:49

A jak ja lubię strzelać do jeleni tak samo jak łowić ryby?

 

(...) Jednak w przypadku zwierzyny, nadmiar jest równie szkodliwy jak braki  ;)

Pociągnę temat, a co. Zauważ że to że lubię łowić ryby nie jest dla mnie powodem do eksterminacji wydr, czapli, nurogęsi, kormoranów czy fok. Potrafię zaakceptować obecność tych zwierząt i potencjalną konkurencję z ich strony. Nawet potrafię ścierpieć to że są obszary gdzie mi nie wolno łowić ale te "paskudy" opychają się rybami w najlepsze... Więc można :)

 

Co do nadmiaru zwierzyny to jest to dość względne i trudno obiektywnie ocenić co to znaczy i gdzie jest "granica". A na pewno forum wędkarskie nie jest miejscem na takie analizy. ;)


  • Woytec lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych