Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Rodbuilderzy prezentują - wędki okoniowe - cz. I - nowy artykuł

artykuł okoń blank

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
52 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 21 sierpień 2008 - 13:40

Okoń – to ryba atrakcyjna zarówno dla adeptów wędkarstwa jak i koneserów polujących na okazy gatunku. Jeżeli dodamy do tego iż jest jednym z podstawowych drapieżników polskich wód, popularnośc okonia wśród wędkarzy nie powinna dziwić. Ponieważ gusta “okoniarzy” bywają równie wybredne jak gusta samych okoni, rodbuilderzy a zarazem forumowicze jerkbait.pl przygotowali szeroki przegląd kijów okoniowych. W pierwszym odcinku prezentujemy propozycje pracowni ArtRod, Fishing Center oraz Rodmas. W drugiej części kije wybrane przez pracownie SAKS, XRods oraz przez Sławka Oppeln Bronikwoskiego. Miłej lektury!

Żeby nie zabrakło lektury na czas oddawania się przez Remka połowom w USA, w tym tygodniu nieco zagęszczamy publikacje na stronie cool.png w imieniu Redakcji zapraszam do dyskusji nad artykułem. II część wkrótce.

Pozdrawiam



#2 OFFLINE   adis

adis

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 274 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa

Napisano 21 sierpień 2008 - 14:09

Jak zwykle świetny artykuł, Dzięki Friko i czekam na kolejny.

#3 OFFLINE   Zulus

Zulus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 625 postów
  • LokalizacjaGórzyca

Napisano 21 sierpień 2008 - 14:50

Uwielbiam serie artykułów rodbuilderzy prezentują, zawsze mają dużo przydatnych info. Bardzo fajny artykuł i mam nadzieję, że kolejny będzie niebawem :D

#4 OFFLINE   darsio

darsio

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 231 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Darek

Napisano 21 sierpień 2008 - 16:00

Witam
O wędkach okoniowych,jest to kolejny artykuł (oczywiście ciekawy).
Mnie natomiast interesuje jakie kołowrotki przypinacie do tych wędek.
Ostatnio zakupiłem do okoniówki nowego Abu Cardinala 3 i cieszę się jak dziecko z tego zakupu.
Ciekawe jakie Wy kołowrotki polecacie?
Oczywiście poza Penn Slammer 360 :lol:

pozdrawiam
Darek

#5 OFFLINE   Radzio

Radzio

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 21 sierpień 2008 - 17:10

Cieszę się, że niektórzy rodbuilderzy podejmują się wstydliwego a dla niektórych wręcz tematu tabu - wklejanej, węglowej szczytówki :mellow: . Teamat długo był przemilczany i traktowany po macoszemu. Super, że artykuł prezentuje taką ciekawą możliwość i potwierdza, że mistrzowie w swym fachu są w stanie wykonać zbieżną z klasowym blankiem a jednocześnie superczułą węglową wklejkę. Taką, która wskazuje najmniejsze niuanse pracy, zwykle niewielkiej, pracującej w opadzie okoniowej przynęty. Osobiście mam zapotrzebowanie na wędzisko o takiej konstrukcji i konkretnych parametrach czyli m.in długości ok.2,6-2,7m (łowienie z brzegu)z wklejką i c.w 1-10g.
Czy ktoś orientuje się ile taki zabieg (zsynchronizowania węglowej szczytówki z blankiem) dodatkowo kosztuje lub jak procentowo wpływa na całościowy koszt uzbrojenia blanku?

P.S. Z niecierpliwością czekam na II część prezentacji ;)


#6 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 21 sierpień 2008 - 18:02

@radzio

czy ja wiem czy wstydliwego? Wydaje mi się że trzeba odróżnić bezrozumną wklejankomanię polegającą na uporczywym tworzeniu konstrukcji wklejankowych tam gdzie są niepotrzebne czy wręcz niewskazane od świadomego sięgnięcia po ten element warsztatu w sytuacjach w których trudno o alternatywę - właśnie przy najmniejszych i najlżejszych przynętach które bardzo trudno jest poczuć na kiju.

Inna sprawa że obecnie rzeczywiście jest coraz więcej blanków o bardzo cieniutkich i czułych szczytówkach tak że jeżeli nie stosuje się naprawdę małych paprochów to wklejka może nie być potrzebna.

Koszt zrobienia wklejki z tego co się oreintuję nie jest duży. Często jest to zabieg z konieczności, po złamaniu części szczytowej wędziska - które dzięki zastąpieniu ułamanego fragmentu wklejką można odzyskać do łowienia. Przydarzyło się coś takiego ostatnio mojemu Koledze, ale może sam o tym napisze :D

Pozdrawiam

#7 OFFLINE   BartekP

BartekP

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 435 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 21 sierpień 2008 - 18:33

Długo czekałem na ten odcinek ponieważ okoń jest chyba dla mnie rybą najsympatyczniejszą. Fakt, że posród tych kilku propozycji aż dwie traktują o wklejance jest zaskakujący :D Sam mam Batsona IP 840 na resonans grip zbrojonego w FC i bardzo mi się podoba i od sezonu spisuje się dzielnie na jeziorowych okonkach oraz ciurkowych pstrągach. Zaciekawił mnie pomysł budowy wędziska na wysokomodułowych blankach muchowych. Taka myśl tliła mi się w głowie od dłuższego czasu aczkolwiek pod kątem wzdręg :D . Być może warto jeszcze raz się zastanowić z tym, że myśląc o okoniach. Tak czy inaczej artykuł super czekam z niecierpliwością na następny odcinek no i nieśmiało będę oczekiwał sandaczowych propozycjii :D
Ps Wrzucam zdjęcie mojego okoniowego IP 840 w towarzystwie CD BLREXT293ML który jak się okazało też może być fajnym kijkiem okoniowym.

Załączone pliki



#8 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 21 sierpień 2008 - 19:03

Widzę tu jakieś piractwo <_< wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora :huh: :lol:

A poważnie,tekst jak zwykle bardzo ciekawy, z niecierpliwością czekam na 2 część, bo jak na razie to chłopaki - dłubaki :mellow:, czyli łowimy very, very light. Mnie interesuje coś z większego kalibru. Kijki które z powodzeniem obsługują kopytka 5,7 i 9 cm + główka od 5gr do 12-15, obrotówka 3-5 lekkie koguty. Czyli niemal sandaczowo, ale nieco inna akcja.



#9 OFFLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3530 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 21 sierpień 2008 - 19:24

Często jest to zabieg z konieczności, po złamaniu części szczytowej wędziska - które dzięki zastąpieniu ułamanego fragmentu wklejką można odzyskać do łowienia. Przydarzyło się coś takiego ostatnio mojemu Koledze, ale może sam o tym napisze :D


Tak, ja stałem się posiadaczem Batsona IST 993F w wersji z dwoma szczytówkami w sposób, nazwijmy to, przypadkowy B) Mianowice po złamaniu 'bazowej' wędki i gorączkowych poszukiwaniach ostatnich egzemplarzy tego blanku z 'zielonej serii' (jeszcze raz dzięki @Friko), ten sam @Friko zasugerował żeby, oprócz powrotu do pierwotnej koncepcji, na złamanej dorobić 'wklejkę'. Postanowiłem spróbować (zawsze lepsze 2 wędki niż 1 :mellow:
Powstała wędka jest niesamowicie czuła, nie ma żadnych (co warte podkreślenia) przesztywnień, nie gubi okoni. Słowem - nie widzę lepszego rozwiązania gdy chcę łowić okonie na 5cm gumki na główkach 3-7g, gdy dobijam do 10g albo chcę łowić na obrotówki 2-3 zakładam szczytówkę bez wklejki i do przodu - do takich rozwiązań Batson IST 993F w wersji 'bez wklejki' jest idealny


#10 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 21 sierpień 2008 - 21:26

No wlasnie, tak to czasem bywa, że złe dobrego początki B)

Rzeczywiscie, Batson @maria, jeszcze w zielonym wydaniu, jest jedna z najwiekszych okoniowych kos jakie miałem w ręku, przede wszystkim zaś kijem bardzo czułym i niesamowicie uniwersalnym jeśli chodzi o wachlarz okoniowego arsenału, po który pozawala sięgnąć. Zwłaszcza w wersji z dwiema szczytówkami.

Ale skoro już o złamanych kijach mowa, to muszę wspomnieć również o innej świetnej okoniowej wędce, akurat nieopisanej w tym artykule. Mam na myśli spinning wykonany na blanku ATC IS702, który dostałem w gwiazdkowym prezencie od żony :D , wykonany przez Łukasza Masiaka - który również na skutek nieszczęśliwego wypadku doznał przerwy w życiorysie. Na szczęście Łukasz już go odrestaurował. Jest to kij w zupełnie innym typie - w artykule często powraca motyw dwóch długości kija okoniowego - więc o ile wspomniany Batson (zresztą bliski krewny opisywanego PacificBaya) jest znakomitym przedstawicielem kijów długich, o tyle wykałaczka jak na mojego IS mówi @mario, jest przedstawicielem łódkowych króciaków. Z racji długości (7 stóp) i mocy (8lb) nie jest to - dla mnie - najbardziej komfortowe narzędzie do łowienia na obrotówki czy woblery, ale jeśli chodzi o małego jiga - jest to narzędzie wręcz doskonałe. Małe, lekkie, poręczne, sprytne - niezwykle czułe, do główek 3-5gram i dopasowanych do tej gramatury przynęt po prostu snajperka.
Można powiedzieć: jakże różne dwa kije - i oba świetne. Zawsze to będzie dla mnie przykład że nie ma jednej najlepszej wędki, tylko wiele różnych opcji z których możemy skorzystać, pochodnych różnych założeń, po prostu bogactwo wyboru. Na szczęście :mellow:

Pozdrawiam


#11 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 21 sierpień 2008 - 21:28

dobry artykuł i we własciwym momencie. Koniec lata to początek sezonu na grubszego pasiaka, wiec z wyborem kija bedzie łatwiej. Ze swojej strony powiem tylko, że miałem okazję łowić kijem zaprezentowanym przez Łukasza Masiaka na blanku PV702. Blank zronbił na mnie spore wrażenie. Mimo, że był uzbrojony pod kołowrotek kabłagowy to łowiło mi się tą wedką doskonale przez dłuższy czas. Kij ma piękne głebsze ugięcie ( moim zdaniem większe niz spinjigi takie jak np. ISJ 601), pozwalające podczas holu miec pewność, że nie rozerwie się delokatnego pasiastego pyszczka a takze że delikatnie zapięta ryba nie spadnie podczas holu. Miększa i cieplejsza akcja ( ale nie kluchowata !!) minimalizuje też częste odbijanie się ryby od przynęty jakie występuje kiedy do połowu okonii używa się sztywnych kijów o akcji XF. Zarazem moc blanku napewno pozwala na hol przyłowu w postaci szczupaka. Esoxa 50+ ;) wyrwałem z zarośli w kilka sekund, wiec nawet z dużym okoniem nie będzie problemu. Ugięcie blanku predysponuje, moim zdaniem (!), zastosowaniu pod wedkę castingową i multiplikator typu scorpion 1001 MG czy curado 101D. Kij Łukasza swietnie się ładował pod 4-7g jigami! PV702 uzbrojony w spiralę Rodmas i w zestawieniu z w/w multiplikatorami oraz żyłką 0,20mm byłby doskonałym lekkim zestawem castingowym

pozd JW :D

#12 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 21 sierpień 2008 - 21:31

Czytam sobie zachwyty młodych wędkarzy opisanymi kijakmi. To bardzo dobrze, że konstrukcje się podobają.
Może tak dla przypomnienia mały rys historyczny. W latach 80 ubiegłego stulecia na naszym rynku wędkarskim nie było nic lub prawie nic. Właśnie w tamtym okresie powstały takie słynne konstrukcje jak spining z pełnym czubkiem zwany później wklejanką czy też długie wędki okoniowe budowane na blankach muchowych. Były nawet takie konkursy na nazwy dla tych wędek i były produkowane w małych seriach. Następnie już w latach 90 okazało się, że na świecie są produkowane blanki, które pasują, są stworzone do połowu okoni. Ale przyzwyczajenie pozostało. Powstała warszawska szkoła wklejankowa. Gazety wędkarskie były pełne pomysłów jak zrobić sobie wklejankę. Dodatkowo t.z wklejka miała ten plus, że była bardzo tania i prosta w produkcji. Dlatego różni hadlowcy proponowali coraz to nowsze modele.
Natomiast pomysł kiji okoniowych na blankach muchowych się nie przyjął. Barierą trudną do przeskoczenia pozostawała cena samego dobrego blanku. Wędka w określonych, specyficznych warunkach była bardzo efektywna ale droga.
No i teraz w drugiej połowie 2008 roku mamy nowe odkrycia lekko zakurzonych pomysłów. Wklejankę i spiningo-muchówkę. Jestem ciekawy jak to się dalej potoczy.

pozdrawiam :D

#13 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 21 sierpień 2008 - 21:39

@Thymallus
Łaskaw byłeś nie zauważyć spinnjiga i poppinga w artykule

#14 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 21 sierpień 2008 - 22:08

@Thymallus

Nikt nie napisał ,że odkrył wklejkę czy zbrojenie blanków muchowych pod spinning , a nawet casting bo i to się zdarza . Blank nie wie co niego powstanie ważne aby wędkarz wiedział jak skutecznie chce łowić ryby , a zbrojmistrz jak dobrze wykorzystać cechy blanku –aby powstało wędzisko . Tak naprawdę to uważam , że nie można wymyślić jakiejś nowej receptury na cudowne wędzisko czy to „ okoniowe” czy „ szczupakowe” ,czy inne. Ważne , aby być dużo nad wodą wyciągać wnioski i łowić skutecznie bez popadania w skrajności oraz czerpać z tego radość . Inaczej nasze hobby , stało by się bardzo upierdliwe , męczące i monotonne .
ps. Wklejki wcale nie wymyślono w Polsce , tylko w USA . Do dropshota , oraz łowienia crappie. Podobnie jest ze zbrojeniem blanków muchowych .

Pozdrawiam

Łukasz

  • popper lubi to

#15 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 21 sierpień 2008 - 22:09

jak zwykle profeska

mi osobiscie podoba sie Travelek Łukasza.podkreslam podoba(do traveltów to mam sentyment z czasów nietak odległej korby B) )
do tego stopnia ze wkrecam sie w castowe trawelki B)

ciekawe jak szybki jest?
pytanko do Łukasza porownywalnie z 2pcs czy wyraźnie wolniejszy?

ciekawe jak wyszedł by cast na takim 4pcs mocnym muchowym blanku :unsure: np do linki 12-14?

@Firko tak od strony technicznej
dodaj mozliwosc wjazdu bespośrednio z artyka na forum czyli
-Jeśli chcesz skomentować ten artykuł zapraszam na forum

#16 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 21 sierpień 2008 - 22:11

W sumie chciałem jeszcze coś napisać ale... jak przeczytałem Twoją wypowiedź Łukaszu, to już nie mam nic do dodania :D

Pozdrawiam

#17 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 21 sierpień 2008 - 22:19

@Hasior

Do 12lb zbroję blank muchowy klasy 8 wychodzi kijek do 18 g + . Czteroskłady są znacznie szybsze od dwuskładów o tej samej charakterystyce wynika to z budowy blanku.
ps.też mam słabość do traveli :mellow:

Pozdrawiam

Łukasz

#18 OFFLINE   BartekP

BartekP

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 435 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 22 sierpień 2008 - 10:18

Widzę tu jakieś piractwo <_< wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora :huh: :lol:



Faktycznie zdjęcie autorstwa oraz z najbardziej strzeżonej fototeki Pabloma <_< <_< <_< Aczkolwiek ja Pawła natchnąłem do fotki :lol:

#19 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 22 sierpień 2008 - 16:58

W sumie chciałem jeszcze coś napisać ale... jak przeczytałem Twoją wypowiedź Łukaszu, to już nie mam nic do dodania :D

Pozdrawiam

a ja mam, w sprawie skopanego przez jurka XF
to, ze blank jest XF wcale nie oznacza, ze jest to belitosna i sztywna palka, tylko to, ze szczytowka takiej wedki ugina sie o wiele szybciej i wyzej niz np. srodkowa czesc blanku, o czym swiadcza praktycznie wszystkie drop shoty, ktore nota bene swietnie nadaja sie do okonowania, niestety czesto myli sie akcje wedziska ze stosunkiem szybkosci ugiecia blanku do jego dlugosci i mocy
ale po to istnieje nasz portal, zeby wlasnie takie drobne nieporozumienia wyjasniac

artykul jak zwykle klasowy

#20 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 22 sierpień 2008 - 18:30

Pitt

Drop shoty są moim zdaniem niezłe jak sobie siedzisz na np. Tammisaari i pukasz okonki od 0,5 do 1,5 kg na wabki często uzywane w PL do łowienie szczupaków. Używałem drop shota przez jeden sezon i w zasadzie do gumy (na głowce 5-6g w górę !!) i technik rzutowych nie miałem lepszej wędki. Jednak w odniesieniu do castingu wszelkiej maści drop shotom czy ogólnie biorąc XF brak potrzebnej wszechstronności którą mają już spinjigi czy opisywanw w artykule PV702. Takim kijem też skutecznie połowisz na jiga, głebsze ugięcie powoduje, że łatwiej będzie rzucać okoniowe wabiki z natury dość lekkie, w końcu jak trafisz na takie które zagryzają tylko wirówki albo małe woblerki, łowienie na poppinga czy spinjiga, będzie efektywniejsze niż na jakikolwiek kij XF. PV702 pozwoli na skuteczne łowienie okonii przy pomocy cienkiej plecionki, statystycznie spadów bedzie sporo mniej niż na drop shocie. Tajemnicą poliszynela jest, że w Polsce w castingu nie wielu łowi na żyłki czy F/C. Reasumując dla zabaw z kijami 6 do 12 lb lepsze są kije cieplejsze. Drop shoty OK :D ale wg. mnie raczej pod jigowanie za sandaczem a nie okoniem..

pozd JW :D





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: artykuł, okoń, blank

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych