Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pomoc przy wyborze pontonu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1097 odpowiedzi w tym temacie

#481 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1341 postów
  • LokalizacjaSuwałki
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 12 maj 2017 - 06:19

Szukałem pontonu z długim odcinkiem za pawężą. Powód? Pierwszy to komfort wodowania. Przećwiczone na dużym, ciężkim wędkarskim katamaranie.

Drugi to sterowanie sprzętem związane m. innymi z "wyważeniem" na wodzie sprzętu. Swego czasu produkowałem "podwozia" do wędkarskich katamaranów. Trochę doświadczenia w tym zdobyłem.

Jednak każdy ma swoje preferencje i to szanuję. Inaczej byłoby nudno :)


  • Apioo lubi to

#482 OFFLINE   maweric

maweric

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Przybyłowski

Napisano 12 maj 2017 - 06:55

Za dwa tygodnie może trzy będę testował ponton z przesuniętą pawężą i zaokrąglonymi ołówkami i standardowy ( jak dla mnie ) ołówki 90 stopni. To samo jezioro, ten sam silnik, ten sam gps. Zobaczymy jak to się ma w praktyce .  :)



#483 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1341 postów
  • LokalizacjaSuwałki
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 12 maj 2017 - 07:07

Wg mnie, czym mniej pontonu za pawężą, tym bardziej trzeba przesunąć się do przodu. Jak pływamy w pojedynkę.



#484 OFFLINE   maweric

maweric

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Przybyłowski

Napisano 12 maj 2017 - 07:12

Tu pewnie masz rację , dodatkowo mniejszy styk ołówków z linią wody , dlatego wszystko wyjdzie w praniu :) . Myśleć można , snuć domysły , ale tylko na wodzie do się to wszystko sprawdzić.



#485 OFFLINE   Apioo

Apioo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1226 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 12 maj 2017 - 08:40

Wg mnie, czym mniej pontonu za pawężą, tym bardziej trzeba przesunąć się do przodu. Jak pływamy w pojedynkę.

Owszem, odsuwasz się od pawęży, ale w stosunku do długości pontonu będziesz siedział dalej w tym samym miejscu, tylko podłogi masz więcej.


Użytkownik Apioo edytował ten post 12 maj 2017 - 08:43


#486 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1341 postów
  • LokalizacjaSuwałki
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 12 maj 2017 - 09:06

Owszem, odsuwasz się od pawęży, ale w stosunku do długości pontonu będziesz siedział dalej w tym samym miejscu, tylko podłogi masz więcej.

Nie rozumiem Twojego wywodu. Starość :(

Podłogi jest więcej, to fakt. Ale masz chyba na myśli dwa pontony o jednakowej długości. Z tym, że jeden z ołówkami, drugi bez. To licząc odległość od tyłu masz rację. Ale tak nie można rozpatrywać tej sprawy.


Użytkownik Janusszr edytował ten post 12 maj 2017 - 09:16


#487 OFFLINE   Apioo

Apioo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1226 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 12 maj 2017 - 11:17

Ale tak nie można rozpatrywać tej sprawy.

Dlaczego? Dwa pontony, wspomniany przez Ciebie Maverick i prze zemnie DSL, niech będzie, że oba 330cm, w DSL siadasz 20cm dalej od końca balonów wystających za pawęż i jesteś w tej samej odległości od końca pontonu(obojętnie czy patrząc od pawęży czy od dziobu) co w Mavericku.
      W czym tkwi więc problem który uniemożliwia rozpatrywanie sprawy w taki sposób? Moim zdaniem DSL to bardzo udana konstrukcja oferująca dużo miejsca wewnątrz i zupełnie nie zgadzam się z Twoim stwierdzeniem, że ponton nie jest dobrze rozwiązany, a odsyłanie do pontonów za 200-400zł przy rozmowie o pontonach o których mowa jest niedorzecznością.


Użytkownik Apioo edytował ten post 12 maj 2017 - 11:29


#488 OFFLINE   albercik2

albercik2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 690 postów
  • LokalizacjaChotylow
  • Imię:albercik
  • Nazwisko:przemyslaw

Napisano 12 maj 2017 - 19:36

Wg mnie, czym mniej pontonu za pawężą, tym bardziej trzeba przesunąć się do przodu. Jak pływamy w pojedynkę.

W pontonach wiele doświadczenia nie ma, dopiero zaczynam ale pływając po morzu DSL 450+honda bf20 żadnej różnicy nie zauważyłem.

Czy byłem sam czy z rodziną ponton zachowywał się podobnie. Silnik posiada hydrostabilizatory może to pomagało.


Użytkownik albercik2 edytował ten post 12 maj 2017 - 19:36


#489 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1341 postów
  • LokalizacjaSuwałki
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 12 maj 2017 - 20:26

Dlaczego? Dwa pontony, wspomniany przez Ciebie Maverick i prze zemnie DSL, niech będzie, że oba 330cm, w DSL siadasz 20cm dalej od końca balonów wystających za pawęż i jesteś w tej samej odległości od końca pontonu(obojętnie czy patrząc od pawęży czy od dziobu) co w Mavericku.
      W czym tkwi więc problem który uniemożliwia rozpatrywanie sprawy w taki sposób? Moim zdaniem DSL to bardzo udana konstrukcja oferująca dużo miejsca wewnątrz i zupełnie nie zgadzam się z Twoim stwierdzeniem, że ponton nie jest dobrze rozwiązany, a odsyłanie do pontonów za 200-400zł przy rozmowie o pontonach o których mowa jest niedorzecznością.

Dlatego, że do rozważań bierzesz dwa różne pontony, a nie jeden.


  • kambodza lubi to

#490 ONLINE   gammbler

gammbler

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 220 postów
  • Lokalizacjaszczecin

Napisano 18 maj 2017 - 10:23

Maweric 370 juz u mnie , jakos wykoania na pierwszy rzut oka super , na silniku mercury 8 km 4 takt  w 2 osoby +  majdan 28-9km/h , bardzo stabilny  i zwrotny na zakretach , kil i plywaki tylnie wygladaja tak jakby byly robione na wzor briga baltic , podziekowania dla @Mawerica za szybkie rozwianie mych watpliwosci co do wyboru pontonu .



#491 OFFLINE   niedziel_jig

niedziel_jig

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Niedzielski

Napisano 02 czerwiec 2017 - 14:20

Koledzy poszukuję opini na temat takiego małego wypierdka jak kolibri km 200 próbował ktoś z tego spiningować

#492 OFFLINE   qmichalq

qmichalq

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 533 postów
  • LokalizacjaŚwiecie
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Tuszyński

Napisano 02 czerwiec 2017 - 18:00

Miałem i spokojnie można z tego na stojaco rzucać mam 175 i 85 kg wagi

#493 OFFLINE   gumiak

gumiak

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 19 czerwiec 2017 - 20:05

Witam szanowne grono,

 

Nie jestem wędkarzem, ale szukając informacji o pontonach trafiłem na Wasze forum i ten bardzo ciekawy wątek.

Po lekturze tych 25-ciu stron już jakaś wizja mi się klaruje, ale podpowiedzcie proszę jaki zestaw powinienem kupić aby w miarę komfortowo i bezpiecznie popływać w takich warunkach:

 

Turystycznie / rekreacyjnie

3-4 osoby

Głównie rzeki i jeziora (chciałbym przepłynąć np pętlę Wielkopolską i podobne trasy)

Jeśli załapię bakcyla (więc na razie jako opcja do przemyślenia jeśli miałaby znaczenie przy wyborze) może zabrałbym go na jakiś wypad do Chorwacji czy okolic

 

Nigdy nie pływałem pontonem (poza jakimś małym, radzieckim wiosłowym). To taki pomysł na nowy sposób spędzania wolnego czasu :)

Nie chcę kupować najtańszego modelu, fajnie jakby właściwości nautyczne o których tu kilka razy wspominaliście były na akceptowalnym poziomie i ponton łatwo i szybko wchodził w ślizg, ale obawiam się czy koszty mnie nie przerosną. Myślę, że na początek kupiłbym coś używanego, więc mam jeszcze czas na przemyślenia i zakup do jesieni.

 

Wskażcie jakieś modele pontonów i silników które będą się nadawały, oraz szacunkowy minimalny budżet jaki muszę przeznaczyć na używany zestaw.

 

Z góry dziękuję za pomoc.



#494 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1341 postów
  • LokalizacjaSuwałki
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 20 czerwiec 2017 - 12:45

To Ty musisz podać na początek wysokość budżetu jakim dysponujesz.



#495 OFFLINE   gumiak

gumiak

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 20 czerwiec 2017 - 19:40

Hmmm

Budżet jeszcze nie jest ustalony.

Jeśli napiszecie, że za 5 Tpln kupię co najwyżej zestaw dla dwóch osób, który nie popłynie szybciej niż 10 km/h, za 10 Tpln komfortowo popływają 3 osoby, a dla 4 osób muszę wydać minimum 15 Tpln, to przemyślę wszystkie opcje.

Może zamiast jednego dużego pontonu lepiej będzie kupić dwa małe?

Minimum jakie muszę mieć jeśli się zdecyduję, to 2 osoby dorosłe i 1 dziecko, plus jakiś nieduży bagaż (namiot i plecak czy walizka).

4 osoby i dziecko to już pełnia szczęścia, ale zdaję sobie sprawę, że cena może być dla mnie zbyt wysoka.

 

Może jest na forum ktoś z okolic Krzyża Wielkopolskiego (nawet dalekich okolic, w łikendy i tak jeżdżę nad różne jeziora Wielkopolskie, Lubuskie czy Zachodniopomorskie) kto mógłby pokazać i opowiedzieć coś na żywo o swoim pontonie jeśli nadawałby się na moje potrzeby?



#496 OFFLINE   pulos1

pulos1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 164 postów
  • Lokalizacjawarszawa
  • Imię:andrzej

Napisano 20 czerwiec 2017 - 21:06

kolego ponton najlepiej 360 z kilem.

ceny sa na allegro itd.

silnik przy 3 4 osobach to co najmniej 15 kucy

za 10 skompletujesz fajny zestaw.

powodzenia



#497 OFFLINE   newrom

newrom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1017 postów
  • LokalizacjaKraków... czasami

Napisano 20 czerwiec 2017 - 21:18

Tylko turystycznie ponton się sprawdza gorzej od łódki bo przy tej samej długości i szerokości masz dużo mniej miejsca, używaną kabinówkę w której 2+1 spokojnie się wyśpi kupisz niewiele drożej niż nowy ponton ~3,6-4m,

Jeśli chodzi wyłącznie o przemieszczanie się, a spanie itd na brzegu to 2+1 i mały bagaż ogarnie 330-360cm i silnik 10+ jeśli ma być ślizg albo ~6hp jeśli ma się przemieszczać i oszczędzać paliwo - pamiętać należy o dostępie do paliwa czyli sporym zbiorniku (a gumiak nie jest z gumy ;) ) i problemach z tankowaniem na i w okolicach polskich rzek. Dymanie choćby 2km z 20 czy 40L paliwa jest mało fajne, zwłaszcza jak jest ciepło ;)

Powyżej 10kW do kosztów zakupu dolicz koszt zrobienia patentu, w Chorwacji AFAIR musisz mieć patent jeśli chcesz wypłynąć na morze, trzeba sprawdzić czy wystarczy im nasz sternik czy musi być morski.



#498 OFFLINE   MichuA

MichuA

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • LokalizacjaŚwinoujście
  • Imię:Michał

Napisano 20 czerwiec 2017 - 22:42

W wiekszosci zgodze sie z kolega powyzej. Ale ponton 320-330 juz spokojnie miesci 4 osoby i maly bagaz, z tym, ze nie ma luksusu z miejscem. Silnik jaki bym radzil do w misre sprawnego przemieszczania sie to 8km a na morze, wieksze jeziora i rzeki z mocniejszym pradem to 10km, chociaz by ze wzgledow bezpieczenstwa. 



#499 OFFLINE   MichuA

MichuA

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • LokalizacjaŚwinoujście
  • Imię:Michał

Napisano 20 czerwiec 2017 - 22:43

w/g mnie to sa minima



#500 ONLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 czerwiec 2017 - 22:52

W wiekszosci zgodze sie z kolega powyzej. Ale ponton 320-330 juz spokojnie miesci 4 osoby i maly bagaz, z tym, ze nie ma luksusu z miejscem. Silnik jaki bym radzil do w misre sprawnego przemieszczania sie to 8km a na morze, wieksze jeziora i rzeki z mocniejszym pradem to 10km, chociaz by ze wzgledow bezpieczenstwa. 

Według mnie 3,30 za mały na 4 osoby. Minimum 3,60 i 15 KM.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych