Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

O woblerach troszkę inaczej i dla początkujących


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
206 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2771 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 14 marzec 2014 - 07:43

Wszystkim bardzo dziękuje za pochwały. Każdy z nas ma troszkę próżności w sobie i liczy na cieple słowa  ;). Powodem napisania było to, że niby większość rzeczy, o których napisałem znajduje się na różnych portalach, ale jest porozrzucane. Nie ma w jednym miejscu, często rozpatrywane są szczególne przypadki wobków, które autor wykonuje. Szukałem uogólnień, reguł, które mogą rządzić większością woblerów nurkujących, ze sterami.

 

Teraz odpowiem na pytania i wątpliwości.

 

@Harjer - pochlebiasz mi, ale za mało wiem, aby pisać książkę, Choć propozycja ciekawa. Jest wielu na tym forum, którzy posiadają większą wiedzę o woblerach i liczę na Nich, że uzupełnią moje niedostatki.

 

@rybson - to prawda, nigdy nie zrobiłem woblera. Próbowałem, ale nawet korpusu nie wykonałem do końca  :D.  Tak jak @Harjer napisał, woblerami rządzą prawa hydrostatyki, o których napisałem troszkę w p.2 (siły oddziałujące na wobler), ale niewiele pisałem o hydrodynamice - to jest mało zjadliwe. Prawa hydrostatyki mają wpływ na pracę woblera i starałem się p.2 połączyć z p.3. Są tam jeszcze niedostatki, jak poczytam sobie w wolnej chwili to może porobię więcej odwołań w p.3 do p.2.

To co napisałem jest rzeczywiście nagromadzonymi informacjami z kilkunastu lat. Posiadam kilkaset woblerów, większość ręcznie robionych. Zainteresowało mnie to dlaczego tak pracują, czy mogę po oglądnięciu woblera w przybliżeniu określić pracę woblera. Teraz wiem, że nie do końca. Chciałem uniknąć rozczarowań podczas kupna nowego woblera. Niektórych prac woblera nie lubię, a zwracam na to uwagę. Stąd moje dociekania.

Opracowanie to trud nie tylko mój w to włożony został. Oczywiście konsultowałem się z praktykami, za co bardzo dziękuję  :clappinghands: . Troszkę poprawek było, żeby nie było, że wszystko wiem. Mam kolegów, można powiedzieć w zasięgu ręki, którzy strugają i rozmowy z Nimi wiele mi podpowiedziały. Wreszcie zdjęcia rentgenowskie zrobił kolega mojego kolegi. Mam u Niego duży dług wdzięczności.

Reszta to dociekania i szukanie wspólnych cech.

 

Wobler można przyrównać do samolotu. Inne jest środowisko (powietrze). Podczas startu i lotu na samolot oddziałuje siła nośna, która podnosi go do góry. W przypadku woblera też jest siła nośna, ale działa w druga stronę i pcha wobler w dół. Tak ją nazwałem w przypadku woblera, bo nie znalazłem innej nazwy. To tak w dużym uogólnieniu.

 

Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za ciepłe słowa.


Użytkownik Banjo edytował ten post 14 marzec 2014 - 08:52


#22 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 14 marzec 2014 - 08:18

Bardzo dobra robota. Jest tu pokazane wiele rzeczy, o które często się kopie kruszy pomiędzy wędkarzami, np. o tak zwaną pracę woblera.

 

Podam prosty przykład do dyskusji. pdf2 Rys.1.2

Banjo słusznie rozróżnia pracę samej przynęty od toru po jakim się porusza. Niestety, często w rozmowach dochodzi do przekomarzania się o wyimaginowaną pracę S. Jeden kawałek drewna lub pianki, nie jest w stanie pracować w miejscu w S. Zrobi to dopiero po torze.

 

Dlatego kiedy ktoś mnie pyta o pracę moich woblerów, to ona może być opisana tylko w osi poziomej X, Y lub V i w osi pionowej, drgania lub głębsze wychylenia na boki. To co dalej dzieje się z woblerem kiedy jest już prowadzony nie mieści się w definicji samej pracy woblera. Identycznie jest z przynętą segmentową lub bez sterową.

 

Dlatego polecał bym wędkarzom, rozmawiać o pracy i o sposobie się poruszania, a nie wrzucać wszystko do jednego worka i układać alfabet opisujący różne prace, których sztywny kawałek drewna lub innego materiału mieć po prostu nie może.

:)



#23 OFFLINE   vitalis24

vitalis24

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 31 postów

Napisano 14 marzec 2014 - 08:49

super lektura dzięki wielkie



#24 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2771 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 14 marzec 2014 - 09:19

@joker, Robercie cieszę się, że zaglądnąłeś do mojego dopiero co powstałego wątku. Też min. po to pisałem o akcjach (pracach) woblera, aby każdy z nas mógł się porozumieć tzn. kupujący i wykonawca. Tak, wobek porusza się po torze. Jak ten tor wygląda to do końca nie wiadomo. Trzeba by było zrobić filmik kamerą szybkostrzelną i analizować kadr po kadrze. Ja sprowadziłem do sinusoidy, aby wprowadzić takie pojęcia jak: częstotliwość i amplitudę. Wobek też pracuje pod wpływem płynięcia wody, więc można go trzymać w nurcie i patrzeć. Wiadomo to nie wszystko, więcej wyjdzie podczas poruszania się wobka po torze. 

Akcje X, Y, V to akcje podstawowe, są też kombinacje. Zatem wobek nie zawsze ma czystą akcję X lub Y lub V.

 

Dzięki za dyskusję i pozdrawiam.

 

Bardzo ładne wobki robisz i tak przeglądając pobieżnie Twój wątek (przepraszam, że pobieżnie, ale jest tylu wytwórców, pasjonatów, że życia by zabrakło, aby wszystko dokładnie przeanalizować :) ), cenię Ciebie za wiedzę, którą zdobyłeś, chęć podpowiadania innym oraz za stonowane wypowiedzi. 

Może Coś byś dorzucił z własnego doświadczenia do moich skromnych przemyśleń, proszę. 


Użytkownik Banjo edytował ten post 14 marzec 2014 - 09:20


#25 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 14 marzec 2014 - 09:30

Przemyślenia zawsze można dorzucić. Dopiero wątek się zaczął i warto posłuchać tego, co napiszą inni. 

 

Masz rację. Nie ma czystej akcji X, Y lub V, chociażby dlatego, że dochodzi praca w osi pionowej. Nie robił bym jednak utrudnienia dopisując inne prace, które i tak nie są do końca zauważalne. 

 

Osobiście po prostu tego nie robię i to cenią ci, którzy moje przynęty kupują. Wszystko co ważne należy upraszczać, jak mawiał Einstein. :)



#26 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2771 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 14 marzec 2014 - 09:37

Robercie w takim razie liczę na Ciebie.

Nie pisałem, że chodzi dodatkowo o lusterkowaniu. Dochodzą jeszcze inne nienaturalne zachowania, ja to nazywam pracę nieregularną. Nie pisałem o tym z dwóch powodów: to miał być tekst głównie dla początkujących - to raz, a po drugie do końca nie wiem jakie to mechanizmy decydują o tym. Wiem, że taka praca nieregularna występuje. Mam takie wobki. Kiedyś, dawno temu miałem taki wobek J. Sendala. Wówczas traktowałem to jako jego wadę. Niestety dawno temu został w czeluściach wody :(. Nie jestem ekspertem. Chciałem też wywołać pozytywną dyskusję.



#27 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 14 marzec 2014 - 09:44

Też nie pisałem o lusterkowaniu. Rozumiem dokładnie o co ci chodzi, mam takie przynęty swoje i innych, ale i tak nie staram się tego dodatkowo opisywać. To takie oglądanie gwiazd bez teleskopu. Coś widzisz, ale nie dokładnie. Większość wędkarzy nie jest tak dociekliwa jak nam się wydaje.  :)


  • Parf lubi to

#28 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2771 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 14 marzec 2014 - 09:46

Amen  :) .



#29 OFFLINE   spidi

spidi

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 363 postów
  • Lokalizacjaleńczester

Napisano 14 marzec 2014 - 10:19

po pobieżnym przeglądnięciu mi brakuje wyprowadzenia jednostek:))jeśli jest wzór to jednostki są konieczne (metry ,gramy,newtony ,kąt wyrażony w stopniach ,gradach czy radianach itp) które mogły by być przydatne do opisania jaką prędkością należy działać aby zagłębić wobler na daną głębokość przy odpowiednim kącie zadanym przez kij :))

 

ciekawe co by wyszło po uproszczeniu tych jednostek ( mogło by być ciekawie dla tego co wyjdzie mam już nazwę MYK)



#30 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2771 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 14 marzec 2014 - 12:40

@spidi, przejrzałem jeszcze raz opracowanie, tam nie ma żadnych wzorów, starałem się unikać tych wzorów, aby nie zniechęcić do czytania. Może przeglądaliśmy inne dokumenty :) . Nawet, gdyby był wzór to trudno byłoby odpowiedzieć na pytanie: Jak szybko należy prowadzić wobler, aby zszedł na oczekiwaną głębokość.

Natomiast ostatniego zdania nie rozumiem. Gdybyś był łaskaw rozwinąć swoją myśl, nie wiem do czego zmierzasz.



#31 OFFLINE   prezes79

prezes79

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 127 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Jarek

Napisano 14 marzec 2014 - 12:56

Świetna robota. Dziękuję za opracowanie. Na pewno się nad nim jeszcze nie raz pochylę.



#32 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2771 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 14 marzec 2014 - 13:52

Dziękuję moderatorowi za połączenie moich postów z częściami tekstu w całość. Teraz jest przejrzyściej. Dopiero teraz zauważyłem. Tylko nie wiem komu dziękować :) .

 

 

Spoko - moderatorzy nie są tu tylko po to by dzielić punktami ;)

 

@mifek jeszcze raz bardzo dziękuję. Staram się być grzeczny :rockon:


Użytkownik Banjo edytował ten post 14 marzec 2014 - 14:20


#33 OFFLINE   MANTHEO

MANTHEO

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 297 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Mateusz

Napisano 14 marzec 2014 - 13:52

Moim skromnym zdaniem Sławku odwaliłeś kawał dobrej roboty, pokazałeś w przyswajalnej chyba dla każdego formie "co rządzi woblerem", Twoja lektura plus podpowiedzi Twórców na JB lub odwrotnie, bo nie chcę nikomu ujmować tymi słowy, są konkretną bazą do rozpoczęcia dłubania - ech....jak sobie przypomnę pierwsze moje kroki woblerowe to uśmiech z mojej gęby nie schodzi, zanim cokolwiek się zrozumiało "o co chodzi" to szkoda gadać. Wielkie brawa. :clappinghands:



#34 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2771 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 14 marzec 2014 - 13:57

@MANTHEO, jestem bardzo rad, że wstawiając swoje przemyślenia  przeniosłem Ciebie w przeszłość i dałem radość. Ech, czas nieubłaganie ucieka do przodu. Miłej lektury.



#35 OFFLINE   Parf

Parf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1013 postów
  • LokalizacjaBielsk Podlaski
  • Imię:Paweł

Napisano 14 marzec 2014 - 14:35

Świetny artykuł. Od jakiegoś czasu zastanawiałem się kto w końcu opisze temat z punktu widzenia hydrostatyki z odrobiną matematyki, bo przekonany jestem, że na każdego woblera można opisać wzór mat. uwzględniając jego parametry, a nawet gęstość wody w zależności od temperatury. Ale to teoria. Można po wyglądzie bardzo dokładnie określić jak się dany egzemplarz zachowuje, jak schodzi głęboko i charakter pracy (typ). Mimo to jest tyle zmiennych i zależnych od siebie czynników, że w praktyce zawsze jest co odkrywać i żaden wzór matematyczny tu nie jest potrzebny. Gratuluję .



#36 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2771 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 14 marzec 2014 - 14:53

@Parf, dziękuję za pochwały. Ja z kolei jestem pod wrażeniem Twoich wobków. Mam jednego, ciernika 5 cm, z jedną kotwicą. Bajecznie wygląda i super pracuje. Chyle czoło przed Tobą. Muszę sie do Ciebie zgłosić po mniejsze 3-4 cm. Wracając do tekstu. Zawsze to będzie tylko teoria, wzory dla niektórych będą kojarzyć się z matematyką ze szkoły :( . Opisać zależności na upartego pewnie by się dało, tylko kto to by zrozumiał :) i jakie informacje praktyczne z tego by wynikały.

Można też zadać sobie pytanie filozoficzne:

 

"Co takiego sprawia, że wobler w ogóle pracuje?"

 

Mam swoją teorię, ale że czasy trudne to na wszelki wypadek z nią się nie zgadzam :lol: .

 

Paradoks jeszcze polega na tym, że artykuł napisała osoba nie robiąca woblerów tylko je używająca. Też zastanawiałem się kto pierwszy napisze, padło na mnie :D .


  • Parf lubi to

#37 OFFLINE   PocoLoco

PocoLoco

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1306 postów
  • LokalizacjaM
  • Imię:M
  • Nazwisko:K

Napisano 14 marzec 2014 - 14:56

Przeslenczalem cala zime na konstruowaniem nowych wobkow, jednocześnie patrząc w necie jak zrobić cos nowego   :)  w realu okazało się ze to nie takie proste choć po ,50 -60 woblerze zaczolem kumac co nieco,  te   wysiłki nad woda dociążanie ustawianie itp  :) wkoncu jest to co chciałem lusterkuje fajnie chodzi :) a ryby biora na koślawego cudaka ;) ha ha ironia, czasem myslimy ze to na pewno nie to a jest to...... to ;) fajny artykul naprawdę fachowy dzięki :)


  • Parf lubi to

#38 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2771 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 14 marzec 2014 - 15:08

Tak to już jest @marius13. To co napisałem to ma tylko podpowiedzieć, a nie udzielić odpowiedzi jak zrobić. Praktyka jest wskazana, wszystko dopiero wychodzi nad wodą. Wpływ na pracę woblera ma jednocześnie tyle elementów, że trudno to wszystko ogarnąć. Moim zamiarem było nakierować w jakim kierunku podążać. Na wiele powstałych pytań podczas robienia wobków i tak trzeba będzie odpowiedzieć sobie samemu :( .



#39 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 14 marzec 2014 - 16:10

Banjo

 

Czy możesz podać konkretny przykład, który to potwierdzi. 

 

"Jeśli rozpatrzymy dwa, identyczne woblery, posiadające taki sam korpus, ster ma tę samą powierzchnię i jest zamocowany do woblera pod takim samym kątem a względem osi wobler, to przy takiej samej prędkości prowadzenia v i prędkości płynięcia rzeki, głębiej zanurkuje wobler z oczkiem na sterze niż z oczkiem w korpusie woblera."

 

Pytanie też do innych. Czy możecie to potwierdzić z praktyki? Jeśli ktoś ma dwa takie woblery własne lub kogoś innego.



#40 OFFLINE   Tomasz Kotarski

Tomasz Kotarski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 229 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Kotarski

Napisano 14 marzec 2014 - 16:50

Jak dla mnie świetna robota - jako początkujący szukałem czegoś takiego :wub:






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych