Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

O woblerach troszkę inaczej i dla początkujących


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
206 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2774 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 14 marzec 2014 - 17:06

Robert, muzę poszukać wśród woblerów. Może będą trudności z identycznym kształtem, ale szerokość i długość powinny być zbliżone. Dziękuję, że wnikliwie czytasz i analizujesz. Jeśli masz inne doświadczenia, a Tobie łatwiej je uzyskać, bo możesz zrobić wobki, to podziel się nimi. Z moich obserwacji i rozważań teoretycznych tak wynika. Czy wobki były identyczne, pewnie nie, ale też nie odbiegały od siebie wymiarami.



#42 OFFLINE   stoner

stoner

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1535 postów
  • LokalizacjaJaworzno
  • Imię:Irek

Napisano 14 marzec 2014 - 17:53

Banjo

 

Czy możesz podać konkretny przykład, który to potwierdzi. 

 

"Jeśli rozpatrzymy dwa, identyczne woblery, posiadające taki sam korpus, ster ma tę samą powierzchnię i jest zamocowany do woblera pod takim samym kątem a względem osi wobler, to przy takiej samej prędkości prowadzenia v i prędkości płynięcia rzeki, głębiej zanurkuje wobler z oczkiem na sterze niż z oczkiem w korpusie woblera."

 

Pytanie też do innych. Czy możecie to potwierdzić z praktyki? Jeśli ktoś ma dwa takie woblery własne lub kogoś innego.

Z moich skromnych obserwacji, różnica pomiędzy woblerem z oczkiem w korpusie a woblerem z oczkiem umiejscowionym niżej na sterze, jest tylko taka, że wobler z niżej umiejscowionym oczkiem szybciej osiągnie głębokość. Oba zanurkują do tej samej głębokości, tylko z różnicą czasu.

Oczywiście mogę się mylić.

Jak jestem w błędzie, to proszę mnie uświadomić :) .

Dziękuję za kawał dobrej pracy włożonej w to opracowanie.

Super. mam nadzieję że wielu z niej skorzysta.


  • Parf lubi to

#43 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2774 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 14 marzec 2014 - 18:00

@stoner (Irek), z tym mogę się zgodzić, wszystko zależy jaki będziemy rozpatrywać odcinek. Na krótkim głębiej zejdzie z oczkiem w sterze, na dłuższym odcinku oba mają szansę zanurkować na taką samą głębokość. Chyba będę musiał precyzyjniej to opisać w pierwszym poście. Dziękuję. Też do tego samego doszedłem, po dłuższym namyśle i zapytaniu Roberta.



#44 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 14 marzec 2014 - 20:13

Bardzo analityczne podejście, jak na kogoś, kto "nie dłubie" :D Brawo. Dla początkujących bezcenne, a i dla kogoś z większym doświadczeniem odświeżające spojrzenie. 

Przeczytałem z uwagą, choć pewnie do fragmentów będę musiał wrócić, by być pewnym, co Autor miał na myśli ( ;) ). Teraz na szybko dwie uwagi:

 

a)  Pkt 3.2. Ster.

 "Trzecią funkcję, jaką można przypisać jest to, że ster może być traktowany jako 

dodatkowe obciążenie woblera"
Rozważmy to na przykładzie sporego woblera "pstrągowego", jakieś 6 do 7 cm, nie "DR" czy "SDR". Do woblera tego zamocujemy ster z poliwęglanu o grubości 1,5 mm, szerokość 15 mm i długość całkowita (w i na zewnątrz woblera) 25 mm. Ster ten będzie ważył około 0,6 do 0,7 gramów. Gęstość poliwęglanu wynosi 1,2 g/cm 3. Odliczając masę wypartej wody, waga pozorna tego steru wyniesie 0,12 grama. Czyli tyle, co okruszek obciążenia właściwego, najczęściej ołowiu. Mówienie więc o obciążającej funkcji steru jest mylące. Przy mniejszych woblerach (a więc i mniejszych i z cieńszego materiału zrobionych sterach) wkraczamy w setne części gramów :) Kotwiczki zamontowane do tego woblera, przyjmijmy, że są to niewielkie kotwiczki, "dziesiątki", dwie ważą 0,6 gramów. Jest to już waga po wyparciu wody, czyli dla naszego układu ważą 5 razy więcej od steru. Przy mniejszych woblerach dysproporcje rosną. Licząc, że część steru "znika" w woblerze, należałoby jeszcze odliczyć wagę wyciętego i odrzuconego materiału, co dodatkowo zmniejsza rzeczywisty wpływ wagi steru na wobler. 
 
Powyższy wywód ma na celu zwrócenie uwagi na rzeczywisty wpływ wagi steru na wyważenie woblera. W przypadku sterów o znacznej wielkości waga samego steru oczywiście zaczyna mieć znaczenie. Dla większości konstrukcji, zwłaszcza dla początkujących rękodzielników, lepiej ten element (wagę steru) pominąć.
 
B) Pkt 3.5. Oczka.
Rys. 3.18.
Mało kto to stosuje, a warto wiedzieć - podobne, choć w nieco mniejszej skali efekty korekcji można uzyskać podginając tylne oczko. Najwyraźniej efekty są widoczne w woblerach niewielkich, rzędu 1,5 - 4 cm. 


#45 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 14 marzec 2014 - 21:18

@stoner (Irek), z tym mogę się zgodzić, wszystko zależy jaki będziemy rozpatrywać odcinek. Na krótkim głębiej zejdzie z oczkiem w sterze, na dłuższym odcinku oba mają szansę zanurkować na taką samą głębokość.

 

 

I tak i nie. Musisz jeszcze wziąć poprawkę na to, w którym miejscu w sterze będzie umieszczone oczko. Często oczko w sterze da jedynie obniżenie mocowania, które stabilizuje pracę, nic więcej się nie zmieni. Na to ma też wpływ długość i kształt korpusu.

 

Ogólnie twoje założenie jest słuszne, lecz nie przekłada się na każdą bryłę woblera i wielkość steru.



#46 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 14 marzec 2014 - 21:37

Dopiero teraz doczytałem ostatnie dwie karty, bo rano nie było czasu.

 

Najbardziej podoba mi się obszerny opis dotyczący klasycznego wykonywania bez balastu. Wraz moim filmem o struganiu świetnie się uzupełnia. Nie mogłem tam dodać tego co powinno jeszcze być, więc jest to tutaj.

 

Istotne jest też to, że gdy skończyłem czytać całość, mogę jedynie potwierdzić, że to świetny poradnik podstaw. Dokładnie taki, na ile każdy wprawny wędkarz łowiący woblerami kilka lat jest w stanie napisać. Niestety o resztę trzeba będzie już się postarać w praktyce. 

Łowię woblerami dwa razy dłużej niż je wykonuję. Jednak dopiero ich wykonywanie pozwoliło mi uchwycić istotę rzeczy, a i tak jeszcze mam wiele do odkrycia.



#47 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2774 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 14 marzec 2014 - 22:03

Robercie, miło mi słyszeć, że to co napisałem podoba się. Wracając do steru. O taką pozytywną dyskusję mi chodziło. Nie mam praktyki, więc zawsze mogą być odstępstwa od teorii uogólniającej. Postaram się doprecyzować ze sterem - głębokość i szybkość schodzenia woblera pod wodę. Poczekam jeszcze trochę, być może będą jeszcze jakieś uwagi. To wtedy hurtowo poprawię. 

Filmy instruktażowe to bardzo przydatna rzecz, często niezastąpiona. 



#48 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 14 marzec 2014 - 22:09

A może ty pracę magisterską przy okazji zrobisz z tego tematu ;) Początek niezły.



#49 OFFLINE   PocoLoco

PocoLoco

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1306 postów
  • LokalizacjaM
  • Imię:M
  • Nazwisko:K

Napisano 14 marzec 2014 - 22:19

Chlopaki to już doktorat się robi z dłubania wobkow?

#50 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2774 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 14 marzec 2014 - 22:20

Januszu, będę trochę bronił mojego zdania o funkcji dociążania jaką pełni ster. Być może trzeba będzie znowu i to troszkę rozpisać (wymaga komentarza). 

Popatrzmy w ten sposób. Aby wstawić ster to należy wyciąć rowek, czyli usunąć np. trochę lipy z korpusu. Jeśli wstawi się w to miejsce materiał o większej gęstości to spowodujemy dociążenie korpusu. Gęstość poliwęglanu jak sam podałeś wynosi 1.2 g/cm3 czyli 1200 kg/m3, gęstość lipy 400-600 kg/m3. Czyli kawałek poliwęglanu wstawiony w miejsce lipy będzie ważył więcej przy tej samej objętości. Zatem ciężar korpusu ze sterem zwiększył się w stosunku do korpusu przed wycięciem rowka. Niewiele, a zwłaszcza jeśli dodamy ołów, ale jednak zwiększył ciężar woblera. Rozumuję to w ten sposób: wszystko co jest wkładane w korpus woblera i posiada większą gęstość niż materiał z którego jest wykonany wobler dociąża go. Oczywiście sprawa do polemiki. Zależy jak na to popatrzymy.

Inna sytuacja to taka, gdy wobler obciążamy na granicy pływalności, wówczas ster może mieć znaczenia.

I jeszcze jedna sytuacja: ster robimy z metalu, wówczas ma znaczenie jako obciążenie.

 

Z oczkiem nie pomyślałem w ten sposób. Spróbuję, któregoś dnia. 



#51 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2774 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 14 marzec 2014 - 22:21

Robercie, ja już dawno po studiach  :) .

Chciałem wszystkie przemyślenia zebrać w jednym miejscu. A potem pomyślałem - przekażę to innym, zwłaszcza tym, którzy zaczynają przygodę z woblerami. Wstawiając wczoraj, myślisz że nie bałem się reakcji. Bałem się zwłaszcza doświadczonych osób, że napisałem głupoty. Obawiałem się też, że napisałem niezrozumiałym językiem. Jak może zauważyłeś niczym nie ubarwiałem tekstu, suche fakty. Czasami takie coś ciężko się czyta, zwłaszcza laikowi.


Użytkownik Banjo edytował ten post 14 marzec 2014 - 22:26


#52 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2774 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 14 marzec 2014 - 22:31

Myślę, że można by było zrobić z tego doktorat. Tylko musielibyśmy zapisać zachowanie woblera za pomocą równań różniczkowych i całkowych. Inaczej nie da się zjawisk opływu ciała, hydrodynamiki itp zapisać. I gdyby ktoś coś takiego zobaczył (same robaczki napisane) to by się przeraził, że tak mało wie  :) . Byłoby to raczej mało praktyczne.


  • joker lubi to

#53 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 15 marzec 2014 - 09:37

Rozumuję to w ten sposób: wszystko co jest wkładane w korpus woblera i posiada większą gęstość niż materiał z którego jest wykonany wobler dociąża go. Oczywiście sprawa do polemiki. Zależy jak na to popatrzymy.

 

 

To oczywiste. Podobnie jest ze szpachlami i klejami. 

Natomiast podnoszenie tego do rangi poważnego zagadnienia może mieć miejsce tylko wtedy gdy zależy nam na "krytycznej" pływalności i to w każdym egzemplarzu. Każdy kto ma za sobą parę setek woblerów wie, że nie jest to sprawa prosta. 

W każdym innym przypadku, różnice w masie dodatkowej nie zamienią za wiele. Z pewnością ludzkie oko nie zarejestruje różnicy. Co najwyżej ryby pokarzą nam środkowy palec ;)


  • eRKa lubi to

#54 OFFLINE   stoner

stoner

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1535 postów
  • LokalizacjaJaworzno
  • Imię:Irek

Napisano 15 marzec 2014 - 10:08

Wyobraziłem sobie jakie kompendium wiedzy o woblerach mogło by powstać, gdyby przykładowo do opracowania tego tematu; Sławek połączył siły z Robertem i innymi



#55 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 15 marzec 2014 - 10:13

Wyobraziłem sobie jakie kompendium wiedzy o woblerach mogło by powstać, gdyby przykładowo do opracowania tego tematu; Sławek połączył siły z Robertem i innymi

 

 

Biblia też jest swoistym kompendium wiedzy...

Natura ludzka jest taka, żeby poszukiwać i iść wciąż do przodu. Umiar jest we wszystkim wskazany, szczególnie w drukowaniu zasad, nawet o budowie woblera. 

 

Na szczęście nie mam za dużo wiedzy w tym względzie, więc zapędów do takich opracowań nie mam :)



#56 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 15 marzec 2014 - 10:20

Może trochę zabawy w tym wątku by się przydało. Np. zabawa w częste pytanie - a jaka to praca?

 

Wrzucę coś ze swoich filmów, potem niech ktoś inny i na luzie będziemy opisywać. :)

 

Wobler 6cm tonący z jedną kotwicą. Jeden z testowych. Postawiony na sztywnym kiju w silnym nurcie.

 


Użytkownik joker edytował ten post 15 marzec 2014 - 10:21


#57 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2774 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 15 marzec 2014 - 18:24

Robercie oczywiście wpływ steru i szpachli itd na obciążenie woblera jest znikomy w porównaniu do ołowiu. Dlatego też napisałem, że może pełnić rolę dociążenia. Proszę poczytać ile miejsca poświęciłem ołowiu w sprawie obciążenia woblera a ile sterowi. O sterze jest jedno zdanie, że może pełnić rolę obciążenia. Natomiast Janusz podniósł to rangi ważnego elementu obciążającego w tym opracowaniu. Prosiłbym o umiar. Wyraziłem zdanie dlaczego wg może pełnić, ale w opracowaniu tego nie rozwijałem. 

Rozumiem, że masz do mnie pretensję, iż opracowanie o woblerach umieściłem na jerbaicie (opubliczniłem)? A może inaczej, że jestem osobą niewłaściwą, bo nie wystrugałem żadnego woblera a porywam się uczyć innych? Nic z tych rzeczy. Napisałem, aby inni doświadczeni mogli to opracowanie uzupełnić, poprawić itp. Aby w końcu młodzi, zaczynający robić woblery mieli w jednym miejscu zebraną taką informację. Żeby mogli sobie wydrukować, położyć na półkę i w razie czego sięgnąć i poczytać w razie jakiś problemów z woblerem.

Wiedzę Robercie masz o wiele większą ode mnie, długo robisz woblery i na pewno robiłeś różnego rodzaju eksperymenty i założę się iż zastanawiałeś się na wieloma rzeczami i próbowałeś na nie uzyskać odpowiedź. I zapewne na wiele uzyskałeś odpowiedź. Nie bądź taki skromny  :).

Właśnie dodanie do tego swoich doświadczeń, przemyśleń pozwoliłoby pójść do przodu młodym forumowiczom w wykonywaniu woblerów. Niech to będzie jak sam napisałeś:  poradnik podstaw. Ja dodałbym, że poradnik podstaw z praktycznymi poradami. Ty i wielu innych macie praktykę, ja nie mam. Ale mam za to chęci, aby innym opowiedzieć to co wiem.


Użytkownik Banjo edytował ten post 15 marzec 2014 - 18:24


#58 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 15 marzec 2014 - 18:39

Sławku szanowny, Robert ma pretensję? Nie wypowiadam się za Niego, tylko jako czytelnik - niczego podobnego do "pretensji" nie zauważyłem. Może ślepnę B)

 

Ster i jego waga. Swój przydługi wywód napisałem, by w miarę dokładnie wykazać, że waga steru - dla początkującego strugacza - jest pomijalna. Branie jej pod uwagę to sporo późniejszy etap.

 

Cieszę się, że Ci się chciało. Gdy się rozglądam wokół, takich, którym się chce jest coraz mniej... Tym większe podziękowania za kawał solidnej roboty.



#59 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2774 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 15 marzec 2014 - 19:15

Janusz, tez nie podejrzewam Roberta o złośliwości. Wcześniej pisałem, że Jego wypowiedzi są stonowane. Ale może już dzisiaj po pracy jestem zbyt przewrażliwiony. A to cytat, który spowodował moją reakcję:

 

 

 

Natura ludzka jest taka, żeby poszukiwać i iść wciąż do przodu. Umiar jest we wszystkim wskazany, szczególnie w drukowaniu zasad, nawet o budowie woblera. 

 

 

Nie wiem co z tym umiarem, czy to jest przytyk do mnie. Być może jest to niefortunne sformułowanie. Mam nadzieję, że Robert wyprowadzi mnie z błędu. Zresztą liczę na to.

 

Co do steru. Twój wywód nie był zbyt długi, był wystarczający, aby mi wytłumaczyć co masz na myśli. I nie twierdzę, że jest zły. Wspomniałem, że może być istotny. I tyle. Tak, uwzględnianie wagi steru to już jest wyższa szkoła jazdy. Podałem w opracowaniu, że jest taka możliwość. Nie rozwodziłem się nad tym, bo to jest mniej ważny element podczas wykonywania woblera (mowa oczywiście o ciężarze, a nie roli jaką pełni ster w nadawaniu akcji woblerowi). 



#60 OFFLINE   bertold12

bertold12

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 299 postów

Napisano 15 marzec 2014 - 20:30

Może trochę zabawy w tym wątku by się przydało. Np. zabawa w częste pytanie - a jaka to praca?

 

 

 No mam nadzieję ze twórca tak pieknego woblera powinien dać przyklad i powiedzić co to za praca  






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych