Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
AUTORSKI

Pierwszy kijek

autorski-rb

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
186 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Mc.D

Mc.D

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 194 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Deroń

Napisano 24 marzec 2014 - 18:19

Witam.    W związku z obietnicą złożoną synkowi  że zbuduję Mu kij sandaczowy  prosiłbym o kilka wskazówek.Z założenia miałby być to kij przyjemny i  czuły . Coś jak moja żona[szczególnie na zapach browaru].Wybór padł na blank Phenix M1 MX-S 72M .Do tego dokupiłem przelotki P.B. Minima 4TiChrome CSV4CG  25,16,10,8,7,6,6,6 +SIC na szczyt, uchwyt SKSS  oraz ciemny korek na dzieloną rękojeść.Nici w kolorze czarnym  i czerwony metalik na tipet [kołowrotek RED ARC].I teraz pytanie czy jest jakieś sprawdzone rozmieszczenie przelotek dla tego blanku ,oraz jakie rozmiary przelotek zastosować? Na obecną chwilę zbudowałem  urządzenie do wykonywania i suszenia omotek .To tyle na początek



#2 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 24 marzec 2014 - 18:46

Fajnie ,że podjąłeś się własnoręcznego wykonania wędki,a wybrany blank jest świetny.

Gotowej recepty na rozmieszczenie przelotek nie ma ,chyba że wszyscy zbroiliby w ten sam zestaw.

Na początek zwróc uwagę, na umiejscowienie przelotki wlotowej(ta największ).Prawdopodobnie wypadnie w okolicy 60cm od stopki koowrotka.Blank ma dośc mocny dolnik ,ale czułą szczytówkę,więc sugerowałbym kończyc zbrojenie na L4 lub V4,ewentualnym kompromisem mogą byc 5-ki.Ilościowo set się zgadza ,ale wywal 7-kę,po 8-ce daj 6-kę i po niej 3x5.



#3 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18562 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 25 marzec 2014 - 07:43

 

Na początek zwróc uwagę, na umiejscowienie przelotki wlotowej(ta największ).Prawdopodobnie wypadnie w okolicy 60cm od stopki koowrotka.

 

Jak od środka stopki kołowrotka to bym powiedział raczej 65 cm zwłaszcza jak pierwsza przelotka to stosunkowo niska V25. Co do reszty się zgadzam, najlepiej zakończyć po 8-ce LV 6, 5, 4, 4 - zgrabnie wychodzą LV4 na szczytówce a dwie sztuki na nic nie wpłyną


  • Marek_86 lubi to

#4 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 25 marzec 2014 - 11:13

Jak od środka stopki kołowrotka to bym powiedział raczej 65 cm zwłaszcza jak pierwsza przelotka to stosunkowo niska V25. Co do reszty się zgadzam, najlepiej zakończyć po 8-ce LV 6, 5, 4, 4 - zgrabnie wychodzą LV4 na szczytówce a dwie sztuki na nic nie wpłyną

Dokładnie szczyt w LV wygląda dużo lepiej,ale to indywidualne preferencje.Jeśli jest jeszcze możliwośc ,proponowałbym zacząć zbroić ten blank od 20Match

20M--10M --6M --5V i 4V do końca.Choć V-ki krzywdy mu też nie zrobią.Zbroiłem go też w Fuji alconit 25Y,12Y 8JL,6L,5L i 3x 4L+ 4.5LGST ,też super szybka kosa. 


  • snoekje90 lubi to

#5 OFFLINE   Mc.D

Mc.D

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 194 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Deroń

Napisano 25 marzec 2014 - 19:31

Co najbardziej  cieszy to odzew . Dzięki..Będzie  latwiej. Następne pytanie -co zrobić z naklejką - wykorzystać - czy opisać ręcznie



#6 OFFLINE   Mc.D

Mc.D

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 194 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Deroń

Napisano 25 marzec 2014 - 19:55

I znów pytanie-do urządzenia które ma służyć do nawijania i suszenia omotek  zastosowałem silnik od grilla który ma  w.g  mnie zbyt male obroty .Czy to są indywidualne preferencje  czy też są jakieś zasady

 

?



#7 OFFLINE   Mc.D

Mc.D

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 194 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Deroń

Napisano 25 marzec 2014 - 20:13

Uchwyt sklejony .Ale trema



#8 OFFLINE   ark70

ark70

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1148 postów
  • LokalizacjaStarogard Gdański
  • Imię:Artur

Napisano 25 marzec 2014 - 20:24

Badyli z naklejkami są tysiące, czy jest sens dokładać jeszcze jeden? Wszak to ma być custom.

Opis najbardziej nieudany ,krzywy,  koślawy ,będzie twój własny ,niepowtarzalny a przez to wyjątkowy.

 

Obroty nie mogą być zbyt wysokie bo lakier zostanie wyniesiony przez siłę odśrodkową , 6 do 12 obr/min to standard, choć pewnie wielu kolegów lakieruje szybciej bez uszczerbku na jakości.


Użytkownik ark70 edytował ten post 25 marzec 2014 - 20:25

  • Fatso, mdziam_78 i Apioo lubią to

#9 OFFLINE   Mc.D

Mc.D

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 194 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Deroń

Napisano 25 marzec 2014 - 20:34

Takiej odpowiedzi chyba oczekiwałem.Cieszę się ze idę w dobrym kierunku. Jeśli chodzi o obroty  to ten silnik ma ich około 4 /min. Spróbuję zmienić przełożenie +może jakiś regulator



#10 OFFLINE   Mc.D

Mc.D

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 194 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Deroń

Napisano 25 marzec 2014 - 21:25

 


  • pepso i Andrzej6 lubią to

#11 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 25 marzec 2014 - 21:42

Piękna maszynka.

Możesz powiedzieć skąd wziąłeś rolki do podtrzymywania blanku ?



#12 OFFLINE   Mc.D

Mc.D

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 194 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Deroń

Napisano 26 marzec 2014 - 14:11

Jasne.Rolki pochodzą z systemu drzwi przesuwanych stosowanych w meblarstwie.Kupuje się je na sztuki .Koszt jednej to 5 zł. Rolka przynitowana jest do blaszki mocującej ją do płyty drzwi. Trzeba ją roznitować najlepiej przewiercając  od strony łożyska wiertłem 5 [model który użyłem] .Zostanie nam wtedy rolka z łożyskiem oraz tulejka  z kołnierzem i otworem 5mm .Między rolkę a  w moim przypadku blachę podpory dajemy podkładki dystansowe o średnicy zewnętrznej  większej niż średnica  wewnętrzna łożyska .Do tego należy dobrać oring  i to tyle.


  • Apioo lubi to

#13 OFFLINE   Mc.D

Mc.D

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 194 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Deroń

Napisano 26 marzec 2014 - 14:35

 



#14 OFFLINE   Mc.D

Mc.D

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 194 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Deroń

Napisano 26 marzec 2014 - 18:53

A teraz arbor. Z taśmy malarskiej czy też inny i jak to się ma do czułości wędki ?



#15 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 26 marzec 2014 - 18:59

Nie jestem profesorem KKR (Korespondencyjnego Kursu Rodbuildingu) lecz słuchaczem pierwszego semestru ale powiem to co było na pierwszych zajęciach ;-)

Taśma malarska to nie jest najlepszy pomysł, znacznie lepiej użyć arborów grafitowych,  piankowych lub..... (tutaj profesorowie dopowiedzą).

To jest zbyt fajny blank by iść na półśrodki. Zwłaszcza, że maszyna zrobiona przez Ciebie stawia wysoko poprzeczkę co do dalszych oczekiwań.



#16 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 26 marzec 2014 - 19:01

Dolny stelaż, jak widzę też z elementów "meblowych".

Trzeba się przyjrzeć tym wszystkim elementom do mebli bo można ciekawe rzeczy porobić.



#17 OFFLINE   Mc.D

Mc.D

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 194 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Deroń

Napisano 26 marzec 2014 - 19:55

Budując to urządzenie przeszperałem internet i po konfrontacji z tym co posiadam [moja chora mania zbieractwa] wyszło to j/w. Spód to rurki ze starego stojaka na ubrania które można  rozbudować .Obejmy od instajacji co.Tworzywo zostało z wózka do slipowania pontonu. Przesuwa się to z pewnym oporem który zapewnia stabilność całej konstrukcji.Do tego naprężacz nici od maszyny do szycia oraz  przerobiony mechanizm opuszczania drzwi barku do układania omotki.Teraz czeka mnie toczenie uchwytu .W zasadzie mam tokarkę do drewna  która jak się okazało jest średnio dokładna Ale ją przerobiłem :) .

 


  • pepso lubi to

#18 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 26 marzec 2014 - 20:48

Budując to urządzenie przeszperałem internet i po konfrontacji z tym co posiadam [moja chora mania zbieractwa] wyszło to j/w. Spód to rurki ze starego stojaka na ubrania które można  rozbudować .Obejmy od instajacji co.Tworzywo zostało z wózka do slipowania pontonu. Przesuwa się to z pewnym oporem który zapewnia stabilność całej konstrukcji.Do tego naprężacz nici od maszyny do szycia oraz  przerobiony mechanizm opuszczania drzwi barku do układania omotki.Teraz czeka mnie toczenie uchwytu .W zasadzie mam tokarkę do drewna  która jak się okazało jest średnio dokładna Ale ją przerobiłem :) .

Muszę to co napisałeś pokazać żonie, może wreszcie zrozumie, że pewne rzeczy po jakimś czasie się przydają i nie jest to żadna mania ;)

O toczeniu rękojeści jest na tym forum pomocny temat , musisz go poszukać.

I chciałbym poprosić doświadczonych kolegów o konsultacje w sprawie arborów dla Mc.D.

Bo zostanie chłop przy moich niekonkretach ;-)


Użytkownik pepso edytował ten post 26 marzec 2014 - 20:49


#19 OFFLINE   @spius83

@spius83

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaPolska...:))
  • Imię:Tomek

Napisano 26 marzec 2014 - 21:40

A teraz arbor. Z taśmy malarskiej czy też inny i jak to się ma do czułości wędki ?

Witam, kolego podoba mi sie Twoja maszyna do omotek, fajne i kreatywne podejscie  :) . Nie stosuj tylko tasmy izolacyjnej przejechalem sie kiedys na tym mialo byc bardziej czule niz tasma papierowa, a skonczylo sie na ponownym przezbrajaniu. Tasma dobrze centruje uchwyt,  z arborami jest troche trudniej. No i wytrwalosci ...przyda sie :D



#20 ONLINE   shavt

shavt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 818 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Bartek

Napisano 26 marzec 2014 - 23:04

Maszynka cudo. A arbory grafitowe, łatwo się obrabia nawet pilnikiem do metalu. Mi taśmy odradzono, i bardzo dobrze :)







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: autorski, autorski-rb

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych