Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kolor przynęty na szczupłego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
147 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   Mariusz Gulbiński

Mariusz Gulbiński

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 105 postów
  • LokalizacjaWarmia
  • Imię:Mariusz

Napisano 15 listopad 2014 - 18:55

@ictus, Twoje twierdzenie mam traktować jako dogmat, czy poprzesz je w miarę wiarygodnymi dowodami.



#62 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 16 listopad 2014 - 00:42

Nie wiem czy sa to wystarczajace dowody, ale opieram sie na badaniach ichtiologicznych i neurologicznych.
Wiele gatunków ryb rozróżnia wiekszosc barw widzianych przez człowieka, niektore gatunki rozrozniaja wiecej a inne mniej.

U czlowieka to jest tak. W oku znajduje sie siatkowka a w niej receptory odbierajace rozne dlugosci fal swietlnych. Te receptory to preciki i czopki.

Czopki odbieraja mocne swiatlo i upraszczajac rozne czopki odpowiadaja za rozne kolory, a w zasadzie rozne odcinki pasma widzialnego.
Czlowiek zazwyczaj posiada trzy rodzaje czopkow (niebieski, zielony, czerwony). Czopki sa odpowiedzialne za widzenie fotopowe czyli kolorowe przy dobrym oswietleniu.
Dzieki tym trzem czopkom mozemy odrozniac cala palete barw.

Preciki odbieraja zmiany natezenie swiatla w prawie zupelnej ciemnosci i odpowiadaja za widzenie skotopowe ktore jest widzeniem monochromatycznym (czarno-bialym).

Jest jeszcze widzenie mezopowe, faza przejsciowa gdzie widzimy czopkami i precikami co wiaze sie z częściowa utrata postrzegania barw.


Jak to jest u ryb? Zasada dzialania widzenia kolorow jest podobna. Jednak wiele ryb ma az cztery rodzaje czopkow, niektore maja az piec. Jedne i drugie widza wiecej kolorow niz my. Jednym z pasm ktorych my nie widzimy a niektore ryby je widza jest ultrafiolet ktory notabene w czystych jeziorach dochodzi do 40 metrow (czerwony juz na 3m jest szary a pomarancz traci polowe barwy). Sa tez gatunki ktore czopkow maja mniej a za to wiecej precikow czyli lepiej widza od nas przy slabym oswietleniu. Niektore ryby maja tez receptory ktore widza spolaryzowane swiatlo.

 

Pare przykladow:

 

Pstrag ma receptory odpowiedzialne za widzenie ultrafioletu ktorego my nie widzimy. Widzi tez wszystkie inne kolory. Dodatkowo ma lepsza ostrosc widzenia niz my ale za to gorsza glebie ostrosci.

 

Sum widzi monochromatycznie czyli w odcieniach szarosci bo to nocny lowca. Ma tylko preciki wiec nie widzi kolorow. Oczywiscie kolory przynety maja w pewnym stopniu znaczenie bo rozne kolory daja rozny kontrast. Jak ktos mial czarno bialy telewizor to wie o co chodzi.

 

Sandacz ma dwa rodzaje czopkow. Wieksze czopki widza zolty i pomarancz a mniejsze zielony. Ma tez wiecej precikow niz czlowiek dzieki ktorym lepiej widzi w zlym oswietleniu. Dodatkowo w oku ma lustro ktore wzmacnia natezenie swiatla, wiec ma kolejne wzmocnienie sily swiatla. Po prostu mistrz widzenia w nocy.

 

Tytulowy szczupak swietnie widzi kolory jak to dzienny lowca. Widzi zreszta podobnie do ludzi. Ma czopki drobniej rozrzucone niz czlowiek i dlatego niestety nie widzi drobnych detali. Mimo to ze nie widzi detali tak jak my to świetnie odróżnia kształt, wielkość i kolor. W nocy juz nie widzi za dobrze, tak jak i my.

 

Inaczej niz u ludzi, szupak ma bardzo duzy kat widzenia jednoocznego bo az 160 stopni po kazdej stronie. Czesc tych zakresow pokrywa sie z przodu. Gdy widzeniem jednoocznym szuka potencjalnej zdobyczy lub wypatruje innego drapieznika to kazde oko pracuje niezaleznie. Jednak to widzenie ma wady bo w ten sposob widzi tylko ksztalt lub sylwetke. Na podstawie tego widzenia zwiewa lub odwraca sie  przestawia na widzenie obuoczne i rozwaza atak. Niestety jego widzenie obuoczne ma bardzo maly kat - nieco ponad 30 stopni ( za to dobrze widzi do góry). Dzieki widzeniu obuocznemu widzi wyrazniej i moze ocenic wielkosc i odleglosc od celu.

 

Notatek na temat widzenia ryb mam ogromnie duzo, na dodatek mocno nieuporzadkowanych. Pochodza z roznych ksiazek. Caly czas ta wiedza sie zmienia. Kiedys pisano ze pstrag traci zdolnosc widzenia UV po pierwszym tarle a okazalo sie ze pozniej ja odzyskuje. Tak naprawde tylko ryby wiedza jak naprawde widza ale chyba najsensowniejszym zrodlem wiedzy na ten temat sa badania naukowe. Ostatnio jest duzo grantow na badania widzenia u ryb wiec nowych informacji jest sporo.


Użytkownik ictus edytował ten post 16 listopad 2014 - 00:55


#63 OFFLINE   kostom63

kostom63

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1620 postów

Napisano 16 listopad 2014 - 00:48

Cześć, koledzy widzenie kolorów , to jedno, proces postrzegania , to drugie , odruch bezwarunkowy , to trzecie i warunkowy to czwarte. Ze dwa razy w życiu łapałem szczupaki i okonie które nie widziały wcześniej sztucznej przynęty (Syberia, Skandynawia) brały na WSZYSTKO, co wpadło do wody . Proces przetwarzania obrazu w mózgu człowieka jest jeszcze nie do końca poznany, więc ryb chyba raczj też ..
Tomek
Dopiero teraz przeczytałem post wyżej i jestem pod wrażeniem wiedzy kolegi
T.

Użytkownik kostom63 edytował ten post 16 listopad 2014 - 00:53


#64 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 16 listopad 2014 - 00:56

Nudzi mi sie, to sobie czytam i notuje :) Niestety notatki mam na 3 komputerach, powinienem to zebrac do kupy :)


  • joker i dekosz lubią to

#65 OFFLINE   David72

David72

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 149 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 01 grudzień 2014 - 11:31

Ictus, bardzo dobry tekst. Na pewno te informacje wpłyną na dobór przynęt, na kryteria jakimi się kierujemy.

#66 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 01 grudzień 2014 - 12:39

Dzieki :)
Mam wiecej roznych notatek i zrodel naukowych. Tylko brak czasu zeby to zsyntetyzowac i wstawic na forum :) W wolnych chwilach uzupelnie te informacje.

#67 OFFLINE   antyquariat

antyquariat

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 21 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Piotr

Napisano 19 sierpień 2015 - 13:09

Osobiście używam przynęt w koloroach zbliżonych do naturalnego ubarwienia pokarmu drapieżników. Bardzo dobrze sprawdzają mi się też perłowe przynęty z tzw. celownikiem.



#68 OFFLINE   dawid1

dawid1

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 13 postów

Napisano 08 wrzesień 2015 - 19:12

W moim pudełku królują kolory naturalne, choć ostatnio często sięgam po "oczojeby". Ciekawe że są skuteczne nawet w czystej wodzie. Kolega z którym często pływam uknuł teorię  że takie przynęty sprawdza się w naszych przełowionych wodach i coś w tym jest.



#69 OFFLINE   MARIUSZ 69

MARIUSZ 69

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2042 postów
  • LokalizacjaLubelskie
  • Imię:Mariusz

Napisano 13 wrzesień 2015 - 08:43

W moim łowisku sprawdzają się bardzo woblery boleniowe ,używane na początku przy próbie łowienia boleni ,efekt złowiony 1 boleń i bardzo dużo szczupaków  .No i oczywiście Slidery .



#70 OFFLINE   kostom63

kostom63

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1620 postów

Napisano 13 wrzesień 2015 - 23:07

Witam, ciekaw jestem czy kolega Mariusz69 przeczytał ze zrozumieniem temat wątku i może choć jeden post ?
  • grzegorzyk lubi to

#71 OFFLINE   psd27

psd27

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 953 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 14 wrzesień 2015 - 17:37

Witam, ciekaw jestem czy kolega Mariusz69 przeczytał ze zrozumieniem temat wątku i może choć jeden post ?

Ależ Tomku - koledze chodziło o to, że najlepsze są przynęty w naturalnych, uklejopodobnych kolorach ;)


  • kostom63 lubi to

#72 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 14 wrzesień 2015 - 18:10

http://wyborcza.pl/1...zumieniem_.html


  • kostom63 lubi to

#73 OFFLINE   Olczykim

Olczykim

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 96 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Jakub

Napisano 14 wrzesień 2015 - 19:51

W moim pudełku dominują gumy koloru białego z różnymi domieszkami innych kolorów. Najlepszym killerem Biała + Carny grzbiet, zaś łowisko z mułowatym dnem.



#74 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 14 wrzesień 2015 - 20:06

Moze polaczyc watki?
http://jerkbait.pl/t...ak-jak-atakuje/

 

Poniżej wklejam trochę informacji z powyższego wątku, na moje oko dotyczą również wyboru przynęty. Jest tam też trochę ciekawych postów:
@Pitt @krzysiek @dienekes @gooral @Darecki72

 

Tu info:

 

Rogówka szczupaka ma żółty kolor i działa jak filtr. Co oznacza że kolory niebieski i fioletowy zostaną silnie przefiltrowane (stłumione) czyli zdecydowanie ciemniejsze w odbiorze. W niebieskiej wodzie wszystkie szczegóły pike zobaczy wyraźniej, dodatkowo wszystko co zobaczy na tle nieba również będzie dla niego widoczniejsze. Ciekawy aspekt jest też taki, że żółty filtr w nurkowaniach stosuje się do nocnego pływania przy oświetlaniu podwodnego życia niebieskim światłem - to pozwala najlepiej obserwować fluorescencję pod wodą. Niebieskie światło dociera najgłębiej więc prawdopodobnie ten żółty filtr ma jednak znaczenie.

Stosunek pręcików do czopków w siatkówce to 1 do 9. Można to sobie zinterpretować w ten sposób, że jego widzenie w słabym oświetleniu mozna ocenić na 1/10, natomiast w dobrym oświetleniu 9/10. To typowy dzienny łowca. Ryby które są lepiej przystosowane do łowów w ciemności mają więcej pręcików. Człowiek potrzebuje od 10 do 30 minut na przestawienie się z czopków na pręciki i odwrotnie, nie znalazłem badań tego czasu u szczupaka.
Świetna  ruchomość oka szczupaka pozwala mu śledzić nawet bardzo szybko poruszające się potencjalne zdobycze.
Szczupak jest najlepiej przystosowany do oceny odległości i głębokości na jakiej jest zdobycz na wprost niego ( obuoczne widzenie ma niewiele ponad 30 stopni). Odległość widzenia zwiększa się wraz z długością ryby.

Wybór ofiary
Generalnie wybór ofiary u szczupaka nie jest nadzwyczajny - atakuje ofiary mało selektywnie. Wg badań szczupak nie wybiera ofiar ze względu na ich gatunek. Raczej obfitość i sezonowa dostępność zdobyczy decydują o tym na jaki gatunek akurat poluje, mimo że wybiera sobie wielkość ofiary. Żeby ktoś powyższego błędnie nie zrozumiał, w wodzie z salmonidami szczupak częściej atakuje tęczaki niż potokowce - więc wygląd lub poruszanie się zdobyczy ma dla niego znaczenie.
 
Wielkość ofiary
Im większy szczupak tym na większe ryby poluje?
Wg jednego z badaczy idealna wielkość ofiary szczupaka to 1/4 jego długości.
Inny badacz zbadał że w jednym badanym zbiorniku szczupak jadł ryby od 3cm do 15cm i rzadko większe - więc sa wyjątki od reguły.
Jedno jest pewne, większe szczupaki jedzą zwykle nieco większe ryby. Jesienią szczupaki jedzą mniejsze ryby niż wiosną i latem.
Średnia liczba ryb w innym badaniu była taka sama dla młodych i starych szczupaków.
Kolejne badania wykazały że liczba ofiar zmniejsza się wraz z wielkością szczupaka, ale zwiększa się waga ofiary.

Wielkosc przynety
Im wieksza przyneta z tym dalszej odleglosci szczupak ja zaatakuje.


 


Użytkownik ictus edytował ten post 15 wrzesień 2015 - 12:17


#75 OFFLINE   arto83

arto83

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 54 postów

Napisano 05 październik 2015 - 15:38

Najlepiej kolorki takie na jakiej rybie szczupak żeruje na danym akwenie



#76 OFFLINE   Dragster

Dragster

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 156 postów
  • LokalizacjaKoronowo
  • Imię:Sławek

Napisano 07 październik 2015 - 10:18

Coś w tym jest. Najwięcej szczupaków złowiłem na gumy z domieszką koloru niebieskiego. Np. ostatnio na  SG Cannibal Blue Pearl. Zapewne w takim przypadku najbardziej odróżniają się od tła. Oczywiście zależy to też od warunków jakie panują w danym zbiorniku.


Użytkownik Dragster edytował ten post 07 październik 2015 - 10:19


#77 OFFLINE   Paweł 70

Paweł 70

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaKrzeszowice
  • Imię:Paweł

Napisano 07 październik 2015 - 15:29

Biały,żółty.perła,perła z czerwonym ogonkiem.



#78 OFFLINE   michał34

michał34

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 140 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 07 październik 2015 - 23:40

Wydaje mi się, że najwięcej szczupaków łowimy na gumy w kolorach "naturalnych" a to dlatego, że większość z nas tylko na takie łowi. Ja ostatnimi czasy odchodzę od utartego schematu i często łowię na kolory jaskrawe (zielony, zółty, pomarańczowy) i wyniki są całkiem dobre. Na ostatnim "wypadzie"  złowiłem kilka fajnych szczupaczków w tym jednego "grubego 90" na  pomarańczowego rippera, a kilka dni wcześniej "hitem" był kolor żółty. Także moje pudełko z przynętami na szczupaka jest kolorowe.


Użytkownik michał34 edytował ten post 08 październik 2015 - 00:36


#79 OFFLINE   fafka90

fafka90

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 135 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Damian
  • Nazwisko:Góra

Napisano 08 październik 2015 - 19:09

głównie używam białych z niebieskim, czarnym, dodatki czerwonego i seledyn oczywiście:),wychodzę z założenia że jak żeruje to nie ma znaczenia kolor:)



#80 Guest_tarpio_*

Guest_tarpio_*
  • Guests

Napisano 09 październik 2015 - 06:54

moje ulubione kolorki na szczupaka i sandacza także

Załączone pliki


Użytkownik tarpio edytował ten post 09 październik 2015 - 08:28





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych