Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kij na troć z plaży.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
227 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Bartas93

Bartas93

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Bartuś
  • Nazwisko:https://bartekwedkuje.blogspot.com

Napisano 21 kwiecień 2014 - 12:18

Witam, potrzebuję kijka na troć z plaży. Posiadam wędkę na blanku Phenix'a Carabela FX 905-2 która nie spełnia moich oczekiwań. Powiem szczerze, że oddawane przeze mnie rzuty tym kijem są krótsze, bardziej wysiłkowe od mojego starego Kongera za którego dałem 200 złotych. Trochę bezsensu, trzymać kij za prawie 2 tysiaki w szafie. Nie wiem, czy to źle dobrany blank, czy po prostu źle zrobiona wędka.. Chciałem połączyć wędke na sandacza, jak i na troć ale ta sztuka mi się nie udała.

 

Dlatego moje pytanie opiera się o ową wędkę. 

 

Oglądałem Dragona HM-X hunter, 10-35 2,90 i powiem szczerze, że jest lepiej wyważony i lepiej trzyma się w łapie od mojego kijka. Pewnie większość z forumowiczów powie, że to pięniądze w błoto i lepiej zrobić coś z pracowni.

 

Zatem, jaki polecielibyście blank ?



#2 OFFLINE   morales

morales

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 290 postów

Napisano 21 kwiecień 2014 - 12:59

Na wiosennym zlocie BAŁTów przeprowadziliśmy test swoich wędek - Shimano Dialuna 2,90 m/28g zostawiła z tyłu całą konkurencję  :)



#3 OFFLINE   bardziu

bardziu

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 227 postów
  • Lokalizacjamultikonto: robbox4, kilobear, b.wesolopl, pwizer

Napisano 21 kwiecień 2014 - 13:20

A gdzie robiłeś FX 905-2?Jak jest zbrojony? Ja zastanawiałem się nad tym blankiem ale ostatecznie wybrałem blank japoński T-Russell Matagi SEABASS. Oglądałem w piątek wersję 260cm, czekam na 290 cm i 320cm.

 

I mam dylemat czy wybrać 290cm czy 320cm.Chyba zdecyduję się na 290cm bo będzie bardziej uniwersalna i obskoczy mi też bolenia.



#4 OFFLINE   FRS1985

FRS1985

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 921 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 21 kwiecień 2014 - 13:29

  • Abu Garcia Fantasista Oren' JI 8,2 15-50 ciekawy patyk.


#5 OFFLINE   Bartas93

Bartas93

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Bartuś
  • Nazwisko:https://bartekwedkuje.blogspot.com

Napisano 21 kwiecień 2014 - 13:47

Tak naprawdę zdałem się na wiedzę roadbuldera, kij miał być zrobiony na maxa. Jest na tytanach, uchwyt fuji skss, dzielona rękojeść, czyli wsadziłem do niego co się dało. Powiem szczerze, że jest to kij pod gumy. Jeśli ktoś byłby zainteresowany jego kupnem, to mogę podesłać zdjęcia, dać dokładniejsze info.



#6 ONLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9490 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 21 kwiecień 2014 - 15:12

Też  zdałem się na wiedzę i doświadczenie rodbuildera. Tak powstała wędka, na blanku CD Blue Rapid w długości 2,75m, mocy 17lb i c.w. do 1 oz.

Jest OK ale...

Łowiłem kijkiem fabrycznym Daiwy, model Cima, w długości 2.85m, mocy 20lb i cw. do 25g. Było lepiej a właściwie, wygodniej, na wyższej fali.

Ostatnio śmigałem fabrycznym CD Taiaha 3,0m, 20lb i cw. do 35g i byłem więcej niż zadowolony. 


  • miramar69 lubi to

#7 OFFLINE   Bartas93

Bartas93

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Bartuś
  • Nazwisko:https://bartekwedkuje.blogspot.com

Napisano 21 kwiecień 2014 - 15:57

Niestety tak jest, że często fabryczne konstrukcję są lepsze od tych z pracowni. Może inaczej, bardziej przemyślane.. Można mieć kij zrobiony na dużo lepszych komponentach z pracowni, a gorzej będzie leżał w dłoni. Kwestia chyba osoby, która ową wędkę składa. Żeby miała jakąś wizję.



#8 OFFLINE   blackabyss

blackabyss

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 926 postów

Napisano 21 kwiecień 2014 - 17:09

Witam, potrzebuję kijka na troć z plaży. Posiadam wędkę na blanku Phenix'a Carabela FX 905-2 która nie spełnia moich oczekiwań. Powiem szczerze, że oddawane przeze mnie rzuty tym kijem są krótsze, bardziej wysiłkowe od mojego starego Kongera za którego dałem 200 złotych. Trochę bezsensu, trzymać kij za prawie 2 tysiaki w szafie. Nie wiem, czy to źle dobrany blank, czy po prostu źle zrobiona wędka.. Chciałem połączyć wędke na sandacza, jak i na troć ale ta sztuka mi się nie udała.

 

Dlatego moje pytanie opiera się o ową wędkę. 

 

Oglądałem Dragona HM-X hunter, 10-35 2,90 i powiem szczerze, że jest lepiej wyważony i lepiej trzyma się w łapie od mojego kijka. Pewnie większość z forumowiczów powie, że to pięniądze w błoto i lepiej zrobić coś z pracowni.

 

Zatem, jaki polecielibyście blank ?

 Mysle ze przed budowa kija nie potrafiles zdefiniowac swoich potrzeb. I z tad Twoja niechec do phenixa. Wywazenie kija wedlug mnie jest podstawowym kryterium, a juz zwlaszcza gdy idzie o kije w dlugosc powiedzmy 9` + a docelowe polawiane gatunki to troc z plazy czy sandacz z brzegu na zaporowce czy duzej rzece. Taki kij z natury musi byc odpowiednio wywazony, gdyz najczesciej pracuje niemal w pionie.

Dragony z najwyzszych serii HM 80 czy HM-X sa dobrze wywazone i z tym sie zgodze, ale to nic niezwyklego.

Przy budowie powinienes zdefiniowac gdzie ma wypadac ( ile cm ) srodek ciezkosci wedziska przy kolowrotku o masie X i przy dlugosci rekojesci od konca do srodka stopki kolowrotka. 

Wedlug mnie przy omawianych kijach  ( powiedzmy 270-300 cm i cw. do 35gr.) jesli srodek ciezkosci od srodka stopki kolowrotka wypadnie od  3-4cm powiedzmy do 6-7 cm nad foregripem to jest w granicach optymalnej uzytecznosci. Jesli srodek ciezkosci bedzie wiecej jak 7-8 cm to wywazenie w moim odczuciu jest zle. 

Swoja droga przerabiam teraz dwa phenix-y modele karabela jeden fx793 i drugi pst 945. Oczywiscie to swietne blanki, smukle z relatywnie gruba scianka, bardzo nowoczesne, z swietna dynamika, progresja pod obciazeniem i mimo swojej malej zbieznosci dosc szybko gasna.. ale na kolana tez mnie zaden nie powalil.

Wedlug mnie chodzi wlasnie przede wszystkim o te mala zbieznosc blanku, w takich konstrukcjach trudno uzyskac "elektrycznosc" blanku polaczona z powerem.

 

Na wiosennym zlocie BAŁTów przeprowadziliśmy test swoich wędek - Shimano Dialuna 2,90 m/28g zostawiła z tyłu całą konkurencję  :)

Jakaz to byla konkurencja jesli mozna wiedziec ?



#9 OFFLINE   Bartas93

Bartas93

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Bartuś
  • Nazwisko:https://bartekwedkuje.blogspot.com

Napisano 21 kwiecień 2014 - 17:35

Drogi kolego blackbyss,

 

Ja jestem na razie w roadbuldingu laikiem. Teraz dopiero zbieram informację, rozmawiam z ludźmi znającymi się w temacie. Ale wydaję mi się, że nie trzeba być znawcą tematu aby zbudować sobie w pracowni wędkę; jeśli ktoś idzie do kogoś kto się tym profesjonalnie zajmuję powinien moim zdaniem, reprezentować sobą lepsze usługi i posiadać wiedzę której ja nie muszę. Nie napisałem, że jestem zrażony do blanków phenixa, ale bardziej moja uwaga skupia się na nie profesjonalnym potraktowaniu klienta.

 

Jeśli przychodzi młody chłopak, który się na tym nie zna i mówi, że zdaję się na wiedzę roadbuldera, mówi gdzie chcę łapać i na co, to wędka mimo wszystko powinna być w sposób przynajmniej zadowalający wykonana. O mankamentach pracowni dowiedziałem się później, po odbierze gdy konsultowałem się z ludźmi znającymi temat. Ale z moich osobistych odczuć wynika, że wędka jest gorzej wyważona niż Konger za 200 złotych, którego posiadam i na niego aktualnie łapie. Wtedy zrozumiałem, że coś nie haloo.

 

Zacznijmy od tego, że chciałem najpierw blank st.croix. Na siłe wcisneli mi phenixa, ale chciałem inny model. Czekałem na dostawe blanku, telefon nie dzwonił. Pojechałem tydzień później, niż po umówionym terminie i okazało się że blanki nie przyszły. Wtedy wziąłem model który proponowali mi na początku, gdzie zdaniem sprzedawcy powinien spełniać moje oczekiwania. To jeszcze z logicznego punktu widzenia jestem w stanie zrozumieć, że sprzedali mi blank który był na zbyciu. Jednakże jak powiedziałem mojemu znajomemu, że pokazywali mi akcję blaku wyginakąc go o sufit, nie wspominając że robili tak też z wędkami gotowymi do odbioru przez klientów, to się złapał za głowę. Drugą sprawą było to, że gdy spytałem czy mam przynieść swój kołowrotek, powiedzieli że nie trzeba i nawet nie dali mi dokończyć abym powiedział jakim mam model kołowrotka. Nie będę już komentował ceny, bo sam powinien je sprawdzić w konkurencyjnych pracowniach.



#10 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4960 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 21 kwiecień 2014 - 17:58

Też  zdałem się na wiedzę i doświadczenie rodbuildera. Tak powstała wędka, na blanku CD Blue Rapid w długości 2,75m, mocy 17lb i c.w. do 1 oz.

Jest OK ale...

Łowiłem kijkiem fabrycznym Daiwy, model Cima, w długości 2.85m, mocy 20lb i cw. do 25g. Było lepiej a właściwie, wygodniej, na wyższej fali.

Ostatnio śmigałem fabrycznym CD Taiaha 3,0m, 20lb i cw. do 35g i byłem więcej niż zadowolony. 

Zostawiam bez zbytecznego komętaża, w moim odczuciu TAIAHA to chyba najlepsza seria wędzisk z ostatniego wypustu CD. To blanki o szerokim spektrum zastosowań wręcz uniwersalne ,na każdą wodę i prawie do każdej przynęty oraz rybki. Najlepjej pracują te 3,05m i 3,20m


Użytkownik miramar69 edytował ten post 21 kwiecień 2014 - 18:02

  • popper lubi to

#11 OFFLINE   blackabyss

blackabyss

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 926 postów

Napisano 21 kwiecień 2014 - 18:17

Bartas

coz.. zaplaciles frycowe, nie Ty pierwszy nie ostatni.

Co jeszcze do wywazenia, to na moja obecna wiedze, niewiele  pracowni w kraju ( moze poza FC  ) wywaza kij tak od siebie, aby bylo w miare optymalnie (dla kazdego zreszta inne jest optimum wywazenia). Panuje powszechna moda na obnizenie zestawu, niestety czesto kosztem nie wywazenia wedziska. Czesto tez panuje moda na krotkie dolniki w dlugich mocnych kijach, takie rozwiazanie jest poprostu nienaturalne i zaburza cala optymalna proporcje kija.

Nie chce Cie moralizowac, bo sam nie bylem lepszy, ale.. chyba nie powinienes porywac sie na kij za 2k. lepiej chyba bylo w tej cenie kupic uzywane 2-3 sztuki na naszej gieldzie i wyrobic sobie jakies zdanie, na temat blanku, wywazenia i calej reszcie. Jak uzywany  kij nie przypasuje to zaawsze mozna go popchnac dalej, czesto nawet nie tracac zbytnio na tym.

 Przykro mi, ze tak wyszlo.

Samo zbudowanie wedziska nawet na topowym blanku i komponentach  nie gwarantuje pelnego zadowolenia z produktu jakim jest docelowy custom.

Pisze to bardziej juz nie do Ciebie, ale do innych mlodych osob, ktorzy maja w zamysle wedke z pracowni.



#12 OFFLINE   homax

homax

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1009 postów
  • LokalizacjaPruszków Poland Europe Earth
  • Imię:Sławomir

Napisano 21 kwiecień 2014 - 18:50

I tak padają mity o "wędkach z pracowni"... które podają przynętę za horyzont... :(


  • Maraky lubi to

#13 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4960 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 21 kwiecień 2014 - 18:57

I tak padają mity o "wędkach z pracowni"... które podają przynętę za horyzont... :(

Maluchem też się jeźdiło a teraz jakoś nikt nie chce............. ;)



#14 ONLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 21 kwiecień 2014 - 18:58

Czerpmy z zasobów portalu :P .

Może się przyda

http://jerkbait.pl/t...morskie-trocie/


  • S.N. lubi to

#15 OFFLINE   Bartas93

Bartas93

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Bartuś
  • Nazwisko:https://bartekwedkuje.blogspot.com

Napisano 21 kwiecień 2014 - 19:07

Kolega blackabyss ma rację, a co do wątku powyżej zapoznałem się z nim zanim założyłem nowy temat.

 

Tak więc pytanie, co byście polecili. Jak narazie mam dwie opcję, albo St. croix LESMHF2, albo Dragon Hm-x Hunter.

i tu pytanie która będzie lepsza, elitka ma lepsze jakościowo przelotki, ale tu pytanie czy przez średnice rzuty nie będą bliższe ?



#16 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4432 postów

Napisano 21 kwiecień 2014 - 19:16

I tak padają mity o "wędkach z pracowni"... które podają przynętę za horyzont... :(

Witam,

Nie, tak padają mity o wedkach uzbrojonych w malutkie przelotki i odleglosciach jakie sie z nich osiąga ale to forum pozwala na radosne pisanie królom Julianom rodzimego rodbuildingu bez żadnych konsekwencji bądź konieczności poparcia swoich wyssanych z d..y tez.

Ja na miejscu kolegi nie skreślal bym może tego blanku do końca bo kasy szkoda. Dołożyć na końcu gałke Fuji z możliwością dowazenia plus wywalić te tytany i zastąpić systemem Fuji KL zaczynając od 30 i cos z tego powinno wyjść ( zakladam ze max co obecnie jest to 25). Następnym zaś razem nie wierzyć, ze pierwszy lepszy pan Chang zrobi ot tak sobie blank lepszy od wszystkiego innego co jest na rynku.

Pozdrawiam,

Bujo

Użytkownik Bujo edytował ten post 21 kwiecień 2014 - 19:17

  • Kuba Standera, pepso i haja1978 lubią to

#17 OFFLINE   Bartas93

Bartas93

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Bartuś
  • Nazwisko:https://bartekwedkuje.blogspot.com

Napisano 21 kwiecień 2014 - 19:39

Buju,

 

Rozumiem, że małe przelotki wpływają na odległość rzutów tak ? Z tym phenixem, to pewnie niezły blank tylko źle zrobiony. To co napisałeś pokrywa się z rzeczywistościa. Kij ma dzielona rękojęść, krótki dolnik i nie ma żadnego klipsu, czy dociążenia na dole.



#18 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 22 kwiecień 2014 - 06:33

..a podałeś długość, jaką miał mieć ten dolnik..od tego się zaczyna...



#19 OFFLINE   Baars

Baars

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1227 postów
  • Lokalizacjaokolice Odry...
  • Imię:Wojtek

Napisano 22 kwiecień 2014 - 06:41

No i moim zdaniem ten blank :
-tytanów nie potrzebuje,
-rekojesc dzielona w kijach powyzej 230cm to dla mnie nie do przyjęcia, no chyba ze ma sawoja długość tzn nie jest zbyt krótka.

Widziałem gotową wedke na tym blanku i powiem Ci ze powinna sie nadać w 100% do Twoich potrzeb i zastosowań.

Napisz jak uzbrojony jest blank, zmierz rekojesc , ile cm jest od środka stopki kolowrotka.
Jaki rozmiar przelotek?

Wedki się nie pozbywaj rozważ możliwość przezbrojenia całości, wyjdzie taniej niz elitka lub hm.

#20 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 22 kwiecień 2014 - 07:08

..Wojtek dobrze prawi...za lekkie uzbrojenie tego dość mocnego blanku może przynieść odwrotne skutkii od zamierzonych...miałem go w alconite, ładował się pięknie...






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych