Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Catch and Release- podstawy (w punktach)

catch and release catch&release

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
47 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 22 kwiecień 2014 - 09:03

 

Czy dla tych którzy chcą stosować C&R nie dało by się stworzyć 10 przykazań ? byle krótko i zwięźle?

 

  1. zastanow sie gdzie lowisz i czy z tego miejsca bedziesz mogl wyladowac zlapana rybe? to bardzo wazny punkt kiedy lowimy z brzegu
  2. wybieraj sprzet (wszystkie elementy zestawu) do polowu i ladowania ryb swiadomie, z rozmyslem i adekwatnie do rozmiaru, i gatunku ryb, jakie zamierzasz lowic
  3. nie przedluzaj czasu holu ryby, nigdy nie holuj ryb dluzej niz to jest mozliwe, szybki hol zwieksza szanse na przezycie
  4. jezeli to mozliwe, to uzywaj hakow bezzadzioworwych lub zagnitaj zadziory twoich hakow
  5. zlapanych ryb nie wyciagaj bez potrzeby z wody, np. w celu pomiaru, odhaczenia czy przygotowania do zdjecia
  6. uzywaj podbierakow odpowiednich rozmiarow, z siatkami bezwezelkowymi lub gumowanymi, nigdy nie uzywaj gripow i osek, te narzedzia kalecza ryby
  7. do usuniecia hakow uzywaj odpowiednich narzedzi, ktore powinny byc zawsze sprawne i gotowe do uzycia, nie operuj tzw. gleboko zapietych ryb, haki wbite gleboko lub w skrzelach obcinaj i usuwaj je szybko, i sprawnie odpowiednimi obcinakami
  8. jezeli ladujesz ryby reka to naucz sie robic to w odpowiedni sposob, pamietaj, ze ryby dotykamy tylko i wylacznie mokrymi dlonmi
  9. chwytaj i trzymaj ryby w sposob wlasciwy, duze okazy zawsze asekuruj podparciem pod brzuchem
  10. trzymajac rybe do zdjecia staraj wybrac taka pozycje i miejsce, aby w przypadku upadku ryba nie odniosla obrazen, w miare mozliwosci staraj sie trzymac rybe nad woda
  11. zdjecia wykonuj szybko i sprawnie, nigdy nie przeciagaj sesji zdjeciowych niepotrzebnie w nieskonczonosc, sprzet fotograficzny miej zawsze przygotowany i pod reka
  12. zlapane ryby wypuszczaj zawsze tak szybko jak tylko sie da, ryby ktore nie sa gotowe do odplyniecia asekuruj tak dlugo az same daza ci sygnal, ze sa gotowe lub odplyna samodzielnie


#2 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 22 kwiecień 2014 - 09:15

To może ja usystematyzuje też po swojemu...

"Nie czyń drugiemu (stworzeniu) tego, co i Tobie byłoby nie miłe..."



#3 OFFLINE   krystiano1981r

krystiano1981r

    Historię tworzą ci,którzy wieszają bohaterów...

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2790 postów
  • LokalizacjaDolina Widawy...;)
  • Imię:Krystian

Napisano 22 kwiecień 2014 - 09:24

To może ja usystematyzuje też po swojemu...

"Nie czyń drugiemu (stworzeniu) tego, co i Tobie byłoby nie miłe..."

Szlachetne,to pewne,ale czy w przypadku Naszego hobby,wykonalne...? :rolleyes:



#4 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1724 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Napisano 22 kwiecień 2014 - 09:29

Szlachetne,to pewne,ale czy w przypadku Naszego hobby,wykonalne...? :rolleyes:

Wykonalne. Jeśli założysz woblera lub blachę bez kotwic  :P . Branie poczujesz a i ryby nie skaleczysz. A wyobraź sobie jakie okazy by brały  ;) . Nie byłoby jakiś tam 50-60cm szczupaków, każde branie to metrówka  ;) . Przynajmniej tak by opowiadał  :P



#5 OFFLINE   krystiano1981r

krystiano1981r

    Historię tworzą ci,którzy wieszają bohaterów...

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2790 postów
  • LokalizacjaDolina Widawy...;)
  • Imię:Krystian

Napisano 22 kwiecień 2014 - 09:35

Wykonalne. Jeśli założysz woblera lub blachę bez kotwic  :P . Branie poczujesz a i ryby nie skaleczysz. A wyobraź sobie jakie okazy by brały  ;) . Nie byłoby jakiś tam 50-60cm szczupaków, każde branie to metrówka  ;) . Przynajmniej tak by opowiadał  :P

Ech,i tak źle i tak niedobrze... :unsure: Trzeba jednak dojść do jakiegoś kompromisu... ;)



#6 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 22 kwiecień 2014 - 11:17

Krystiano,
Pięknie usystematyzowane! Przeniosę te tematy do niniejszego działu. Dziękuję bo zaoszczędziłeś mi sporo pracy w poszukiwaniu odpowiednich wątków.

Z tematem Catch and Release - to powoli ... ale systematycznie :) Tak jak napisałem - małymi krokami. Zróbmy podstawy. Podoba mi się podejście kilku "przykazań". Wiadomo, że w koło tematu jest wiele kontrowersji więc nie oczekuję idealnego planu. Chodzi o mądre działanie nad wodą. Np. bardzo proste - haki bez zadziorów ... to jest to. Dlatego kilka punktów dla początkujących - dyskusje dla chętnych, którzy chcą wiedzieć więcej, dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi.

Pozdrawiam
Remek

Sent from my iPad using Tapatalk HD
  • krystiano1981r lubi to

#7 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 22 kwiecień 2014 - 11:19

21 linków (sprzętowych nie liczę) o C&R więc chyba jest z czego skompensować do wątku Remka?
Ja się "zawiesiłem" przy 8 czy 9. Młody wędkarz mniej cierpliwy "zawiesi" się na 2 albo 3, jak ma tyle czytać to sobie odpuści, i czytanie i C&R.
Czy dla tych którzy chcą stosować C&R nie dało by się stworzyć 10 przykazań ? byle krótko i zwięźle?
Pewnie by się dało ale ......... jak zauważam od dawna w temacie C&R niemalże każdy ma swoje przemyślenia i do nich stara się przekonać swoich oponentów chociaż chodzi im o to samo ale ciut inaczej :P ale każdy uważa że to jego zasady czy rozumienie C&R jest właściwe.
Zaczynałem czytać te wątki na różnych portalach (na JB oczywiście też) ale przyznaję że zdarzało mi się po kilku czy kilkunastu postach odpuszczać bo przerzucanie się zasadami mnie wnerwia.


Cześć,
Wiadomo, że będzie sporo odmiennych punktów widzenia. Takie życie. Idziemy w kierunku kilku wytycznych. Odkrywajmy też nową wiedzę. Promujmy ją i wytyczne. Warto.

Pozdrawiam
Remek


Sent from my iPad using Tapatalk HD

#8 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 22 kwiecień 2014 - 11:21

  • zastanow sie gdzie lowisz i czy z tego miejsca bedziesz mogl wyladowac zlapana rybe? to bardzo wazny punkt kiedy lowimy z brzegu
  • wybieraj sprzet (wszystkie elementy zestawu) do polowu i ladowania ryb swiadomie, z rozmyslem i adekwatnie do rozmiaru, i gatunku ryb, jakie zamierzasz lowic
  • nie przedluzaj czasu holu ryby, nigdy nie holuj ryb dluzej niz to jest mozliwe, szybki hol zwieksza szanse na przezycie
  • jezeli to mozliwe, to uzywaj hakow bezzadzioworwych lub zagnitaj zadziory twoich hakow
  • zlapanych ryb nie wyciagaj bez potrzeby z wody, np. w celu pomiaru, odhaczenia czy przygotowania do zdjecia
  • uzywaj podbierakow odpowiednich rozmiarow, z siatkami bezwezelkowymi lub gumowanymi, nigdy nie uzywaj gripow i osek, te narzedzia kalecza ryby
  • do usuniecia hakow uzywaj odpowiednich narzedzi, ktore powinny byc zawsze sprawne i gotowe do uzycia, nie operuj tzw. gleboko zapietych ryb, haki wbite gleboko lub w skrzelach obcinaj i usuwaj je szybko, i sprawnie odpowiednimi obcinakami
  • jezeli ladujesz ryby reka to naucz sie robic to w odpowiedni sposob, pamietaj, ze ryby dotykamy tylko i wylacznie mokrymi dlonmi
  • chwytaj i trzymaj ryby w sposob wlasciwy, duze okazy zawsze asekuruj podparciem pod brzuchem
  • trzymajac rybe do zdjecia staraj wybrac taka pozycje i miejsce, aby w przypadku upadku ryba nie odniosla obrazen, w miare mozliwosci staraj sie trzymac rybe nad woda
  • zdjecia wykonuj szybko i sprawnie, nigdy nie przeciagaj sesji zdjeciowych niepotrzebnie w nieskonczonosc, sprzet fotograficzny miej zawsze przygotowany i pod reka
  • zlapane ryby wypuszczaj zawsze tak szybko jak tylko sie da, ryby ktore nie sa gotowe do odplyniecia asekuruj tak dlugo az same daza ci sygnal, ze sa gotowe lub odplyna samodzielnie
Świetnie Pitt! Delikatnie bym jeszcze dokonał tuningu by było krócej. Zaproponuję formę np.

SPRZĘT
- BEZ ZADZIORÓW - używaj haków bezzadziorowych lub zagniataj je
- ADEKWATNY SPRZĘT - stosuj sprzet (wszystkie elementy zestawu) adekwatnie do rozmiaru, i poławianych gatunku ryb.

Co myślicie o takiej formie?

Sent from my iPad using Tapatalk HD
  • krystiano1981r lubi to

#9 OFFLINE   drag

drag

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1654 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 22 kwiecień 2014 - 11:49

 

  1. zastanow sie gdzie lowisz i czy z tego miejsca bedziesz mogl wyladowac zlapana rybe? to bardzo wazny punkt kiedy lowimy z brzegu
  2. wybieraj sprzet (wszystkie elementy zestawu) do polowu i ladowania ryb swiadomie, z rozmyslem i adekwatnie do rozmiaru, i gatunku ryb, jakie zamierzasz lowic
  3. nie przedluzaj czasu holu ryby, nigdy nie holuj ryb dluzej niz to jest mozliwe, szybki hol zwieksza szanse na przezycie
  4. jezeli to mozliwe, to uzywaj hakow bezzadzioworwych lub zagnitaj zadziory twoich hakow
  5. zlapanych ryb nie wyciagaj bez potrzeby z wody, np. w celu pomiaru, odhaczenia czy przygotowania do zdjecia
  6. uzywaj podbierakow odpowiednich rozmiarow, z siatkami bezwezelkowymi lub gumowanymi, nigdy nie uzywaj gripow i osek, te narzedzia kalecza ryby
  7. do usuniecia hakow uzywaj odpowiednich narzedzi, ktore powinny byc zawsze sprawne i gotowe do uzycia, nie operuj tzw. gleboko zapietych ryb, haki wbite gleboko lub w skrzelach obcinaj i usuwaj je szybko, i sprawnie odpowiednimi obcinakami
  8. jezeli ladujesz ryby reka to naucz sie robic to w odpowiedni sposob, pamietaj, ze ryby dotykamy tylko i wylacznie mokrymi dlonmi
  9. chwytaj i trzymaj ryby w sposob wlasciwy, duze okazy zawsze asekuruj podparciem pod brzuchem
  10. trzymajac rybe do zdjecia staraj wybrac taka pozycje i miejsce, aby w przypadku upadku ryba nie odniosla obrazen, w miare mozliwosci staraj sie trzymac rybe nad woda
  11. zdjecia wykonuj szybko i sprawnie, nigdy nie przeciagaj sesji zdjeciowych niepotrzebnie w nieskonczonosc, sprzet fotograficzny miej zawsze przygotowany i pod reka
  12. zlapane ryby wypuszczaj zawsze tak szybko jak tylko sie da, ryby ktore nie sa gotowe do odplyniecia asekuruj tak dlugo az same daza ci sygnal, ze sa gotowe lub odplyna samodzielnie

 

Uważam że bardzo dobre.Wszystkie punkty są bardzo ważne.Nawiasem mówiąc,przeczytanie tego na spokojnie,uświadamia że mimo najlepszych chęci możemy popełnić wiele błędów.Sam fakt wypuszczenia ryby to jeszcze nie jest C&R.Ot chociażby,punkt 8.W naszych czołowych periodykach była swego czasu lansowana teoria(nie wiem czy nadal nie jest) że podbieranie ręką to najbardziej sportowe i męskie.Gorzej już jest jak łowca zapomni rękę w wodzie umoczyć,nieraz także piaskiem uwalana.Wiem co mówię,mnie też się zdarzało :( .Dobrze jest czasem przeczytać po raz enty aby utrwalić pozytywne nawyki.



 


  • krystiano1981r lubi to

#10 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 22 kwiecień 2014 - 21:44

Remku, Twoje propozycje uproszczeń bardzo mi się podobają. Zrobiłbym proste przykazania ze świetnych pomysłów Pitta i powiesił na samej górze tematu, bez możliwości komentowania. Jeśli ktoś ma dobry pomysł na uzupełnienie, to winien podesłać Tobie i zdecydujesz, czy godny dołączenia do "dekalogu". Komentarze można by dodawać w kolejnych tematach, sygnowanych tytułami konkretnych punktów "dekalogu". Może dzięki temu moglibyśmy uporządkować wiedzę dla wyjadaczy i dobre rady dla początkujących, a być może przekonać niezdecydowanych?


  • remek i pitt lubią to

#11 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 23 kwiecień 2014 - 14:42

Super! Bardzo się cieszę.


Sent from my iPad using Tapatalk HD

#12 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 23 kwiecień 2014 - 14:49

Kolejne 2 wpisy na podstawie propozycji Pitt'a

- BEZ ZADZIORÓW - używaj haków bezzadziorowych lub zagniataj je
- ADEKWATNY SPRZĘT - adekwatnie do rozmiaru i poławianych gatunku ryb
- UWALNIAJ W WODZIE - nie wyciągaj bez potrzeby
- SZYBKI HOL - nie przedłużaj holu
  • krystiano1981r lubi to

#13 OFFLINE   krystiano1981r

krystiano1981r

    Historię tworzą ci,którzy wieszają bohaterów...

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2790 postów
  • LokalizacjaDolina Widawy...;)
  • Imię:Krystian

Napisano 23 kwiecień 2014 - 15:28

Kolejne 2 wpisy na podstawie propozycji Pitt'a

- BEZ ZADZIORÓW - używaj haków bezzadziorowych lub zagniataj je
- ADEKWATNY SPRZĘT - adekwatnie do rozmiaru i poławianych gatunku ryb
- UWALNIAJ W WODZIE - nie wyciągaj bez potrzeby
- SZYBKI HOL - nie przedłużaj holu

Wiem,że dla większości jest to oczywiste,ale jednak i na naszym forum zdarzają się wyjątki w związku z tym dodałbym jeszcze dwa punkty.

- PAMIĘTAJ O OKRESACH OCHRONNYCH (niekoniecznie tylko tych,które są opisane w RAPR,często okresy się przedłużają!!!)

- SZANUJ TARLISKA,NIE ŁÓW W NICH !


Użytkownik krystiano1981r edytował ten post 23 kwiecień 2014 - 15:32


#14 OFFLINE   Shark

Shark

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 230 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Łukasz

Napisano 23 kwiecień 2014 - 15:51

Panowie pomysł powstania przykazań bardzo mi się podoba, co do ich treści to można to wspólnymi siłami dopracować. Trzeba też ogarnąć cały temat poświęcony C&R bo tak jak już zauważono to jest tu spory bałagan. W tym musi nam pomóc ktoś z administracji. Trzeba też się zastanowić nad obecnością wpisów w tych tematach osób które będą chciały storpedować całą ideologię C&R, może warto by jakiś moderator czuwał nad tą kwestią w dziale C&R bo tylko czekać kiedy się pojawią osoby które będą wszystko negowały, a chyba nie po to powstał wydzielony dział forum.


  • krystiano1981r lubi to

#15 OFFLINE   krystiano1981r

krystiano1981r

    Historię tworzą ci,którzy wieszają bohaterów...

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2790 postów
  • LokalizacjaDolina Widawy...;)
  • Imię:Krystian

Napisano 23 kwiecień 2014 - 16:15

Panowie pomysł powstania przykazań bardzo mi się podoba, co do ich treści to można to wspólnymi siłami dopracować. Trzeba też ogarnąć cały temat poświęcony C&R bo tak jak już zauważono to jest tu spory bałagan. W tym musi nam pomóc ktoś z administracji. Trzeba też się zastanowić nad obecnością wpisów w tych tematach osób które będą chciały storpedować całą ideologię C&R, może warto by jakiś moderator czuwał nad tą kwestią w dziale C&R bo tylko czekać kiedy się pojawią osoby które będą wszystko negowały, a chyba nie po to powstał wydzielony dział forum.

Zgadzam się z tym w 100%,zresztą działalność osób,które nie identyfikują się z ideą C&R już można zauważyć między wierszami...

Obecność osoby nadzorującej ten dział jest wręcz wymagana.



#16 OFFLINE   gulf

gulf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2700 postów
  • LokalizacjaRoztocze
  • Imię:Mateusz

Napisano 24 kwiecień 2014 - 09:52

Skoro wytyczne to proponuje trzymać sie słowa " złów " i jego odmian . "Złap" nigdy do mnie nie przemawiało , wręcz z lekka irytuje :rolleyes:

 

złowione ryby wypuszczaj zawsze tak szybko jak tylko sie da, ryby ktore nie sa gotowe do odplyniecia asekuruj tak dlugo az same daza ci sygnal, ze sa gotowe lub odplyna samodzielnie

 

Kwintesencja C&R :)


Użytkownik matt edytował ten post 24 kwiecień 2014 - 09:53


#17 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 24 kwiecień 2014 - 10:25

bardzo sie ciesze, ze ten krotki zestaw podstawowych zachowan C&R spodobal sie tak wielu osobom, od siebie dodam, ze wolalbym aby watek nazywal sie podstawy C&R w skrocie (lub podobnie, wytyczne kojarza mi sie troche z planem 5-cio letnim) :) 

 

nie jestem calkiem przekonany, czy skracanie do krotkiej definicji jest az tak dobrym rozwiazaniem, tzn. czy w ten sposob osiagniemy zamierzony cel, mysle tak, poniewaz (wedlug mnie) wiele osob nie bedzie mialo jasnosci co oznaczaja poszczegolne uproszczenia bez dodatkowego rozwiniecia

 

bardzo podoba mi sie pomysl bartka o rozwinieciu poszczegolnych punktow w kolejnych watkach


  • krystiano1981r lubi to

#18 OFFLINE   robert67

robert67

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 postów
  • LokalizacjaSelestat(F)

Napisano 24 kwiecień 2014 - 10:32

Wiele z tych punktów zahacza pośrednio o kwestię którą, chciałbym przytoczyć a mianowicie:

 

Odstąpienie od łowienia w warunkach niesprzyjających bądź, szkodliwych dla poprawnej wegetacji stworzeń wodnych.

 

Mam na myśli krytycznie niskie stany wody, temperatury ( w upalne lato np.), "przyduchy" itp.

Łowienie na znacznych głębokościach, przekraczających mozliwosci dekompresyjne ryb (sandaczy np.) oraz wiele innych które, pominąłem (starość, to i pamięć nie ta :D ).


  • pitt i krystiano1981r lubią to

#19 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 24 kwiecień 2014 - 10:41

tak, to cenna wskazowka, mysle ze mozna ja sprytnie uwzglednic w pierwszym punkcie, odpowiednio go uzupelniajac


  • robert67 lubi to

#20 OFFLINE   zorak

zorak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 170 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Tarnowski

Napisano 24 kwiecień 2014 - 10:44

Czytam z ciekawością ten dział i podpisuje się pod C&R obiema rekami, ale ile osób zacznie stosować się do zasady C&R. Bo jak tylko grono forumowiczów to sorry, ale kiepsko widzę pomyślność tej idei. A jak rozpropagować C&R na szersze grono wędkarzy?







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: catch and release, catch&release

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych