Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Dlugi rzeczny uniwersał 2.90-3.20m

blank uniwersał boleń kleń

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
314 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   wolf

wolf

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 13 postów

Napisano 17 marzec 2008 - 19:57

witam
w jednym z postow wyczytalem ze bardzo ciezko skonstruowac dobry blank powyzej 3 metrow
w zwiazku z powyzszym mam pytanie czy blank batson rx8 3.20 10-21g mozna zaliczyc do dobrych blankow czy raczej miernych.
wiem ze na forum jest duzo ludzi ktorzy na tym temacie zeby pozjadali wiec bardzo chetnie skorzystam z ich wiedzy
pozdrawiam........



#2 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4430 postów

Napisano 17 marzec 2008 - 20:40

Witam,

Jest niewiele firm, ktore produkuja blanki 10' i dluzsze z grafitow wysokomodulowych. Nawet Sage, firma majaca duze doswiadczenie wprowadzajac blanki Salmon& Steelhead nie zdecydowala sie na uzycie grafitow o najwyzszym module tylko postawila na 43 mln PSI.

Batson, o ktorego sie pytasz nalezy do tej nielicznej grupy. Za te pieniadze nie znajdziesz na rynku nic lepszego.W tym module sprezystosci ( 54 mln PSI) tylko Composite Developements produkuje takie blanki tyle ze cena jest juz zupelnie inna. Mysle ze Ireneusz Matuszewski bedzie w stanie powiedziec sporo wiecej na temat tej konstrukcji. Ja mialem w reku sam blank i wrazenia byly super. Z opini posiadaczy tej wedki wiem ze jest uniwersalnym kijkiem na duza rzeke. Wystarczajaco delikatny zeby lowic nim kleniowymi woblerkami a jednoczesnie ma wystarczajaco mocy zeby wyholowac np. duzego bolenia. Najlepiej zadzwon do pracowni ( Fishing Center, Specjalista Konin) i tam opowiedza ci wiecej na jej temat.

Faktem jest ze blank jest robiony w Chinach, co zapewne wiele osob uzna za jego wade ale bedzie to tylko czysta teoria nie podparta praktyka. Przeczytaj sobie wywiad z Bilem Batsonem na stronie glownej to dowiesz sie sporo na temat ich wedek i kontroli jakosci, ktora powoduje np. ze ich blanki sa idealnie proste co nie zawsze ma miejsce u producentow z fabrykami w USA.

Pozdrawiam,

Bujo

#3 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 17 marzec 2008 - 20:46

...
Przeczytaj sobie wywiad z Bilem Batsonem na stronie glownej to dowiesz sie sporo na temat ich wedek i kontroli jakosci, ktora powoduje np. ze ich blanki sa idealnie proste co nie zawsze ma miejsce u producentow z fabrykami w USA.
...

moj kleniowy batson akurat nie jest idealnie prosty, ale to tylko off topowy szczegol
:mellow:

#4 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4430 postów

Napisano 17 marzec 2008 - 20:54

WItam,

@ Pitt,

Trzeba bylo odeslac z powrotem do pracowni :D :D :D Moze byl jeszcze robiony w Stanach :D :D :D

Bujo

#5 OFFLINE   wolf

wolf

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 13 postów

Napisano 18 marzec 2008 - 16:50

wielkie dzieki koledzy za garsc opini na temat blanku ktory biore mocno pod uwage myslac wlasnie o zmontowaniu sobie kijka na duza rzeke.zalezy mi najbardziej na tym aby moc poslac niewielka przynete mozliwie daleko i miec nad nia jakas kontrole, aby moc wykonac zaciecie z duzej odleglosci w czym ma mi pomoc wlasnie wieksza sprezystosc blanku z wyzszego grafitu.do polowu uzywam glownie plecionki oraz kolowrotka o stalej szpuli lowie glownie na gumki czasem zaloze tez wirowke lub woblerka nie ograniczam sie do jednej przynety lowie na to co jest skuteczne.ma z tego blanu wyjsc wlasnie super uniwersalne narzedzie do polowu na duzej rzece.
Bujo to gdzie blank jest produkowany nie ma dla mnie wiekszego znaczenia w koncu chinski mur tez zbudowali chinczycy i stoi do tej pory wiec mam nadzieje ze do blankow tez sie sumiennie przykladaja
Pitt nie strasz mnie krzywymi blankami bo sie jeszcze rozmysle z tego batsona i kupie sobie mikado z prostym blankiem hehehe.

jakis monter wedzisk na forum napisal ze ten blank faktycznie jest do max.17 gr mimo ze producent opisuje go jako 21gr.jak to jest?zastanawiam sie czy jak mi czasem przyjdzie fantazja ciutke przeciazyc go czy nie strzeli przy solidnym wymachu np.rzucajac 20gr wabik mocno pod wiatr.moze ktos rozwieje moje watpliwosci.czy ten blank posiada jeszcze jakis zapas mocy i czy jego ugiecie podczas holu mozna nazwac progresywnym
z gory dziekuje i pozdrawiam wszystkich...

#6 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 18 marzec 2008 - 17:23

Miałem możliwośc trochę połapać na XST1263F* RX8 , bardzo przyjemna armata dalekiego zasięgu. Kij w miarę uniwersalny. Kolega bardzo sobie go chwali.
Powiedz co za ryby chcesz nim targać.

#7 OFFLINE   wolf

wolf

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 13 postów

Napisano 18 marzec 2008 - 17:44

witaj pablom
nastawiam sie glownie na bolki ale czesto przylowem jest okon szczupak klen
powiedz mi kolego jak ten kijaszek zachowuje sie podczas holu.moze wiecej wrazen o pracy tego kijka mi zaserwujesz?
pozdrawiam......

#8 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 18 marzec 2008 - 18:45

Jeśli chodzi o hol, to niestety trudno mi cokolwiek powiedzieć,złapałem na niego tylko okonka około 25cm Embarassed

#9 OFFLINE   wolf

wolf

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 13 postów

Napisano 18 marzec 2008 - 19:11

a czego ty uzywasz do takich zadan? 25 cm okon to juz powazna sprawa i pewnie wygial rx8 w piekna parabole hehehe.szkoda ze jestes taki powsciagliwy w wyrazaniu swoich wrazen to by mi wiele rozjasnilo.pozdrowka........

#10 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 18 marzec 2008 - 19:49

mnie troche intryguje twoje stwierdzenie, ze szukasz wedki, ktora chcialbys szybko i porzadnie zaciac na dystans a jednoczesnie poszukiwana wedka powinna miec ponad 3 metry dlugosci ... troche mnie to intryguje, bo krotka wedka szybciej zareagujesz i z cala pewnoscia mocniej zatniesz
no OK, z drugiej strony chcesz bardzo daleko rzucac i tutaj dluzszy kij daje tobie wiekszy dystans, ale dlaczego az taki dlugi?

ja sam nie stronie od lekkich wabikow i czesto gesto potrzebuje duzych odleglosci ale szczerze powiedziawszy kij powyzej 2.75 m dlugosci nie pasuje w moj obraz wedkarskiego swiata, moze wlasnie takiej dlugosci kijek, ale o odpowiedniej dynamice i mocy bylby odpowiedniejszy?

jezeli masz mozliwosc to obejzyj sobie dokladnie avida AVS90MF2

ps. blank jest lekko skrzywiony w prawo, ucieka delikatnie ale to w niczym nie przeszkadza ... ani mmnie ani kleniom

#11 OFFLINE   wolf

wolf

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 13 postów

Napisano 18 marzec 2008 - 20:20

witaj pitt
lowilem juz na kije 3m.ostatnio mialem w reku ist 1143f 2.90 batsona 10-21g swietny kijek ciety szybki ale brakowalo mi tej stopy dlugosci dla mnie byl po prostu za krotki.wczesniej lowilem na 305 taka dlugosc byla jeszcze do przyjecia ale pomyslalem ze trzeba sie rozwijac a nie cofac i stad moj wybor.potwierdzaja to zreszta ludzie ktorzy mieli w reku ten kij.ponoc to dalekosiezna armata do tego bardzo uniwersalna.co sie tyczy zaciecia to mysle ze plecionka w polaczeniu z dosc wysokim modulem i co za tym idzie dosc spora sztywnoscia blanku pozwoli mi to uczynic nawet z duzej odleglosci
pytam ludzi na forum o opinie bo czyjas wiedza i doswiadczenie wiele dla mnie znaczy i wiele moze mi w tej sprawie pomoc
czekam na dalsze opinie
pozdrawiam......

#12 OFFLINE   Mariano Mariano

Mariano Mariano

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów
  • LokalizacjaNiemcy/Warszawa
  • Imię:Mariusz

Napisano 11 czerwiec 2009 - 20:23

We wczesniejszym pytaniu pytałem o blanki Pacific Bay poniewaz na takim blanku chciałbym zbudowac swoj rzeczny spining.Poleciła mi go jedna z pracowni rod builerskich.Oczywiscie niechce sie ograniczac tylko do tego blanku dlatego może ktos z Was pomoże mi wybrac odpowiedni kijek.Długosc jaka preferuje to 3m,natomiast przynety jakie używam to wobki od 5-9cm typu minnow,sting,hornet czasami deep runer,gumy 5-10cm,wirówki rozm 2-4.Poszukuje wiec spina do srednich przynet ale z odpowiednim zapasem mocy zeby wyjac wiekszego drapieżnika,łapie raczej na plecionke. :wacko:

#13 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2209 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 30 sierpień 2010 - 15:12

Witam serdecznie.
Przyszedł czas, że i ja musiałem tu zawitać, a muszę przyznać, że wcześniej omijałem ten dział szerokim łukiem :D. Jednak oferta ogólno dostępna nie spełnia moich oczekiwań i nie mogłem zaspokoić swoich potrzeb :D. Szukam kija, który miałby długości 3,20m i cw umożliwiający łowienie przynętami „kleniowymi”, a jak przyjdzie potrzeba to musi posłać i coś boleniowego daleko w nurt – łowienie tylko żyłką ~0,20mm. Kilka osób starało się mnie odwieźć od decyzji o tak długim kiju, jednak ja jestem uparty i te które mam obecnie (3,05m) jakoś wydają mi się za krótkie jak staję naprzeciw olbrzymiej rzeki. Myślałem sobie o Batsonach RX(?) i cw 10-21g, które widziałem, że są produkowane przy tej długości, ale jak już zdążyłem doczytać to macanie blanku, a produkt ostateczny to dwie różne różności. Czy ma ktoś z Was kija i mógłby się podzielić jakimiś fotkami? Prosiłbym o fotkę przedstawiającą „zgiętego” kija, może być pod rybą, ale można podczepić i wiaderko :D.
Tak się zastanawiam jak wielu jest zwolenników takich długich kijów , czy tez jestem sam (kije z przedziału 2m – 2,75m mogłyby dla mnie nie istnieć)?
Uprzedzając pytania dlaczego chcę tak długa wędkę, odpowiadam :”bo chcę i już ;)”, a tak na poważnie, to kiedyś łowiłem nawet odległościówką 4,20m i jakoś to mi nie przeszkadzało, a zdecydowanie łatwiej było mi prowadzić przynęty takim torem jakim ja chciałem, a nie takim jaki był wymuszony przez nurt.
Pytanie do rodbuilderów: jakie informacje musiałbym podać, żeby taka wędkę zbudować? Jaki byłby teoretyczny koszt wykonania, przy założeniu, że będzie ubrana w (chyba popularne) Alconity+SiC na szczycie, dolna rękojeść (rear grip??) może być nawet i z pianki, a ta, za która się trzyma (fore grip??), z korka, uchwyt kołowrotka ‘standardowy” – przepraszam, za brak znajomości fachowej terminologii.
P.S Na pstrągi też z takim kijem pewnie będę latał.
P.S 2 Szukałem na forum informacji o takich długich kijach i nie znalazłem, ale jeśli było to proszę o jakiegoś linka.
P.S 3 Czytałem Rodbuilderzy prezentują - wędki na jazie i klenie.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.


#14 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 30 sierpień 2010 - 15:34

Tak się zastanawiam jak wielu jest zwolenników takich długich kijów , czy tez jestem sam (kije z przedziału 2m – 2,75m mogłyby dla mnie nie istnieć)?



Ja jestem zwolennikiem, o tyle o ile to konieczne :D . W tym roku przy wysokich stanach wód na Odrze, bardzo się przydał. Woda spadła i wróciłem do 2,75 i 2,90.

#15 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2626 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 30 sierpień 2010 - 17:57

Odpowiadając na pytanie (choć nie jestem rodbuilderem): Pytanie do rodbuilderów: jakie informacje musiałbym podać, żeby taka wędkę zbudować? Jaki byłby teoretyczny koszt wykonania, przy założeniu, że będzie ubrana w (chyba popularne) Alconity+SiC na szczycie, dolna rękojeść (rear grip??) może być nawet i z pianki, a ta, za która się trzyma (fore grip??), z korka, uchwyt kołowrotka ‘standardowy”

Dane ze strony Fishing Center:

XST1263F RX8 2 3,20 10-21 8-12 Fast Med/L 891,00.-

Cena w wykonaniu tradycyjnym, czyli: Rękojeść wędki montowanej tradycyjnie składa się z wysokiej jakości korka portugalskiego klasy A (Somsen & Poole da Costa, Lda.), uchwytu Fuji DPSM, końcówki CCBC20F, pierścienia BWC i zaczepu BHK firmy Batson Enterprises. Każde wędzisko uzbrojone jest w przelotki Fuji Alconite i szczytową SiC. Podane ceny są cenami detalicznymi.

U innych rodbuilderów dostaniesz również rękojeści według swojej fantazji, toczono indywidualnie, łączące korek z korkogumą, rattanem i innymi wynalazkami, oczywiście za wyższą cenę.

Pzdr,
Fatso

#16 OFFLINE   woblerwz

woblerwz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaBrzeg
  • Imię:Wojtek

Napisano 30 sierpień 2010 - 21:42

Do niedawna łowiłem długim 3,20 Batsonem RX7 opisanym przez Pawła Olszewskiego 10-60g. Przeznaczenie Odra, boleń (masa przynęt 14-37g, silny nurt). Do tego celu był ok, jigowanie za sandaczem to już inna bajka. Kij z elastyczną szczytówką która miotała woblerki już od ok 7g i pokazywała ich pracę a blank utrzymywał w szybkim nurcie Aglię 4-5. B 10-21 g pewnie da radę od ok.4 g do 16-18 przy tej długości.Do demonów szybkości nie należy, XST będzie ciekawszy w tej długości. Zmieniłem na 2,90m (blank innej firmy) bo latka lecą i zaczałem odczuwać jego długość. Nie zauważyłem znaczącej zmiany w odległościach rzutu, prowadzenie przynęty w niektórych miejscach faktycznie długim kijem jest łatwiejsze.

#17 OFFLINE   Włóczykij

Włóczykij

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1252 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 30 sierpień 2010 - 21:57

Jack Daniels, gdybyś trochę wcześniej się zainteresował tym tematem to miałem taki kij. W czwartek poszedł do ludzi...
Co prawda przez moją nieuwagę został skrócony do 3,15 ale po za tym jego parametry się za bardzo nie zmieniły.
Ja go używałem głównie do rafowego kleniowania.
Jak dla mnie podstawowe jego przeznaczenie to kleń, jaź, ale i z boleniami na lekko i z mniejszymi brzanami bedzie sobie radził.
Jeszcze pare dni zostawię tych kilka zdjęć.
http://picasaweb.google.pl/mjasinski4/BatsonRX732mCW1021gNaS przedaz#
Dałem za niego 700zł dwa lata temu.
Ale ubrany w hardloye i Sic na szczycie.

#18 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2209 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 31 sierpień 2010 - 08:33

Dziękuję wszystkim za informacje zwrotne.
Ad krzysiekpomorsko
Cieszę się, ze nie jestem sam :D. Choć ja wolę długie nawet jeśli sytuacja tego nie wymaga, po prostu jest mi wygodniej. Przyznam też, ze nie widzę siebie z kijem 2,75m i takim łowieniem o jakim pisałem wyżej. Oczami wyobraźni widzę grzęznące w przybrzeżnych zaczepach moje kochane woblerki i inne obrotóweczki. Już widzę, jak unosząc ręce wysoko, próbując naprowadzić woblera na jakiś napływ, obok krzaka klnę jak szewc bo przynęta wisi na patyku nie w tym miejscu w którym chciałem :D. Nie mogę się przemóc do „krótkich” kijów przy łowieniu z brzegu.
Ad Fatso

Do demonów szybkości nie należy, XST będzie ciekawszy w tej długości

Na szybkości jakoś mi nie zależy patrz: Shimano Ultegra i TP :D. Coś więcej o tym drugim blanku, występuje też w długościach mnie interesujących? Jeżeli chodzi o długość rzutów to na rzece wystarczy dorzucic do głównego nurtu, a resztę załatwia siła wody i zabierze przynętę tam gdzie być powinna :D.

Ad Włóczykij.

Oglądałem Twoje ogłoszenie i muszę przyznać, ze miałeś bardzo atrakcyjną cenę, ale odległość między Warszawą, a Wrocławiem sprawiała, że nie mogłem wziąć patyka do ręki i sprawdzić czy mi pasuje.
Ze zdjęć wygląda jakby mi jednak pasował :D ale wolałbym to i tak sprawdzić.
Tak z ciekawości, dlaczego sprzedałeś?

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie tematem.
Pozdrawiam i połamania.



#19 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2626 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 31 sierpień 2010 - 10:46

Według mojego dotychczasowego (skromnego) doświadczenia, XST są ogólnie nieco lżejsze i szybsze od IST. Jak w przypadku tego blanku, nie wiem, ale zakładam, że podobnie.

We Wrocławiu masz firmę Atlantis Pawła Olszewskiego. Zapewne coś więcej Ci powie. IST generalnie sprawiają wrażenie takich brutalniejszych w rzucie, ramię szarpiących. XST są bardziej płynne i finezyjniejsze.

Mam trochę doświadczenia z IST1142F, IST1024F, IST1084F i IST1085F (ostał mi się ino IST1084F, bo to mój pierwszy, własnoręcznie zbrojony). Od jakiegoś czasu mam XST1025F i właśnie zbroję XST1143F (a w przygotowaniu XST1144F). Właśnie machanie tymi kijami (i paroma blankami na sucho) do takich wniosków mnie doprowadziło.

Po chwili zastanowienia muszę dodać, że ten IST1084F jest jeszcze na blanku Cascade, ale obecne wydają się podobne.

Bez wątpienia są na rynku fajniejsze blanki, ale te dla mnie są wystarczająco dobre i do tego za bardzo zacną cenę (zwłaszcza XST).

Pzdr,
Fatso

#20 OFFLINE   Włóczykij

Włóczykij

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1252 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 31 sierpień 2010 - 12:39

Tak z ciekawości, dlaczego sprzedałeś?




Kupiłem go specjalnie na wiślane rafy i po pierwszym skończonym sezonie kiedy trochę połowił, nie miałem więcej okazji go wykorzystać. Kolejny sezon na moich rafach był jałowy a ja częściej pływałem niz brodziłem, a w tym roku wysoka woda i brak chęci do wędkowania sprawiły że stał w kącie za długo.
Jesli mogę Ci coś podpowiedzieć, to już przy RX7 trzeba bardzo uważać na zwisające gałęzie na brzegu. Ja szczytówkę utrąciłem na niewiele grubszej gałązce. RX8 jest pewnie jeszcze bardziej kruchy.






Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blank, uniwersał, boleń, kleń

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych